KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Co zrobić, żeby pies nie szczekał?

Wśród wielu zwierzęcych zachowań szczekanie psa bywa bardzo irytujące. Zawsze ma jednak jakiś powód, który warto poznać, aby pomóc zarówno sobie, otoczeniu, jak i samemu czworonogowi. Sprawdź, co powoduje szczekanie i jak mu zaradzić.

Szczekanie psa może być bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku i takie zachowanie przeszkadza sąsiadom. Zanim zaczniemy żałować, że wpadliśmy na pomysł posiadania czworonoga, warto zastanowić się, dlaczego w ogóle pies szczeka? Co zrobić, żeby pies nie szczekał? I jak oduczyć psa szczekania na ludzi?

Szczekający pies

Szczekanie psów to jeden z tych odgłosów, które potrafią mocno irytować, zwłaszcza gdy powtarza się nagminnie i trwa dłuższy czas. W takiej sytuacji zawsze warto zastanowić się, jaka jest jego przyczyna. Pamiętaj też, że jeśli masz kilka psów, to ten szczekający będzie nakręcał pozostałe, nawet ciche, do takiego zachowania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest izolacja czworonoga z zapędem do wokalizacji w niektórych przypadkach, na przykład podczas pozostawania bez opiekuna.

Dla wielu ludzi szczekanie to po prostu denerwujący dźwięk. Z tego powodu opiekunowie mają skłonność do przenoszenia takiego zachowania na skalę ludzką i oskarżania psa o złośliwość. Tymczasem nie ma tutaj miejsca na tego rodzaju tłumaczenie. Szczekający pies zawsze informuje o swoich potrzebach albo niemożności ich realizacji. Aby rozpoznać, dlaczego wokalizuje, trzeba znać się nieco na jego mowie ciała i przeanalizować sytuacje, w których pojawia się problem. A tego często dokonać może tylko osoba obiektywna i z odpowiednią wiedzą, na przykład behawiorysta.

szczekający pies

Szczekanie psa – z czego wynika?

Jeśli Twój pies szczeka, na pewno jest jakaś przyczyna takiego zachowania. Sprawdź, co może być powodem wokalizacji, bo to podstawa do jej zminimalizowania na co dzień.

Pies jest zestresowany i się obawia

Jeśli pies zostaje sam w jakimś miejscu i od razu szczeka, to prawdopodobnie wynika to z tego, że znalazł się w sytuacji stresowej. Taka następuje zawsze, gdy pies nie ma możliwości realizować swoich podstawowych potrzeb, w tym przypadku – podążania za opiekunem i przebywania w jego obecności. Często takie zachowania wykazują również psy lękliwe, które mają problemy z wyrażaniem własnych emocji i są zwyczajnie niepewne. Szczekanie psa w takiej sytuacji może trwać bardzo długo i jest niezwykle uciążliwe. Co więcej, jest też męczące dla samego czworonoga, a dodatkowo pogłębia jego fobię.

Pies ostrzega intruza lub przed intruzem

Twój pies alarmuje Cię o każdej osobie, która przechodzi obok ogrodzenia albo obszczekuje z balkonu każdego psa, którego widzi? A może przyjmuje postawę grożącą, gdy za furtką widzi kuriera lub gazownika? W takiej sytuacji szczekanie wynika z potrzeby obrony terytorium. Pies może w ten sposób zarówno ostrzegać intruza przed tym, że jeszcze krok, a przystąpi do ataku, jak i informować Ciebie, że w pobliżu pojawił się ktoś niepożądany.

Pies jest podekscytowany

Jeśli pies szczeka w sytuacjach nietypowych, których nie spotyka na co dzień albo takich, które wywołują wiele emocji w otoczeniu, prawdopodobnie robi to z powodu emocji, z którymi sobie nie radzi. Niektóre czworonogi w ten sposób wyrażają swój entuzjazm i pokazują, jak bardzo cieszą się ze spotkania swojego opiekuna, nawet po raz kolejny tego samego dnia. 

Pies komunikuje się z innymi psami

Dlaczego pies szczeka na inne psy? Bo się z nimi komunikuje. Istnieje wiele różnych szczeknięć i innych dźwięków, które wydaje z siebie czworonóg. Niektóre mogą wydawać się irytujące dla opiekuna, podczas gdy są niczym innym, jak odpowiednikiem rozmowy między ludźmi. Z tego właśnie powodu tak ważne jest, aby nie zabraniać psu szczekania w każdej sytuacji – niekiedy jest to istotne po prostu dla jego dobrej kondycji i porozumienia z pobratymcami.

Pies wykazuje predyspozycje typowe dla rasy

Niektóre rasy psów zostały stworzone do tego, aby szczekać. Na przykład szpice to psy stróżujące, które swoim wyciem i szczekaniem miały alarmować o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Drugą najbardziej szczekliwą grupą psów są teriery i wszystkie psy polujące w nagonce. Ich zadaniem było znalezienie zwierzyny i wypłoszenie jej, np. z nory. Psy pasterskie dzięki swojemu szczekaniu odganiały intruzów, strzegły stad, ale również zaganiały je w wyznaczonym przez przewodnika kierunku. Psy gończe i posokowce zaś pracują w terenie przede wszystkim głosem – modulują go w zależności od tego, czy zwierzyna jest blisko czy daleko… 

Jak widać, trudno jest znaleźć psa, który nie szczeka! Poza basenji, który miauczy i jodłuje. 

szczekanie psów

Pies szczeka – jak temu zaradzić?

Wiesz już, dlaczego psy szczekają. Teraz pora sprawdzić, jak można poradzić sobie z tym ich zachowaniem.

Wzmacniaj pozytywne zachowania odpowiednimi nagrodami

Zamiast reagować na szczekanie psa negatywnie i próbować stosować kary, postaraj się nagradzać psa, gdy nie szczeka. Karanie psa w sytuacji szczekania to tak jak złoszczenie się na kogoś, kto okazuje emocje. Pies ma prawo szczekać, jeśli nie zna innego sposobu radzenia sobie z trudną sytuacją albo taki ma wzorzec zachowania. Jeśli będziesz go za to karać, po prostu przestanie Ci ufać i nie będzie chciał przebywać blisko, co przełoży się na Waszą relację i ogólne posłuszeństwo. Stosuj pozytywne wzmocnienia, gdy pies jest czymś zainteresowany, ale nie zaczął szczekać. Nagradzaj słowem, zabawą lub smakołykami.

Unikaj niepotrzebnych sytuacji stresowych

Szczekający pies to często oznaka tego, że sytuacja przerosła Twojego czworonoga. W takim przypadku możesz poradzić sobie na kilka sposobów. Najlepiej w ogóle unikaj sytuacji, w których pies się tak silnie stresuje. Niektóre z nich, na przykład zostawianie psa pod sklepem, nie są potrzebne i z punktu widzenia prawa – niekoniecznie są legalne. Nie drażnij się z psem, aby wywołać jego szczekanie. To będzie tylko pogłębiać kłopot, a przy okazji naruszy jego zaufanie do Ciebie.

Naucz psa zostawania samemu i panowania nad emocjami

Dlaczego pies szczeka, gdy zostaje sam? Zwykle dlatego, że nie został nauczony przebywania bez opiekuna. Najpierw pozostawiaj psa na kilka minut, a potem stopniowo wydłużaj ten czas. Daj mu zajęcie – przysmaki lub zabawki. Ogranicz mu przestrzeń do takiej, w której czuje się bezpieczny i nie może się nakręcać. W ten sposób nauczy się zostawania samemu.

pies szczeka

Wizyta u behawiorysty

Czasami opiekunowie nie są w stanie stwierdzić, dlaczego psy szczekają. W innych sytuacjach szczekanie psów przerasta ich możliwości i powoduje frustracje, zatargi z sąsiadami, a niekiedy nawet problemy z prawem. Z tego powodu korzystne będzie skorzystanie z pomocy specjalisty, najlepiej behawiorysty. Poradzi on, jak się zachowywać i czego unikać, a także jak pomóc psu w radzeniu sobie z sytuacjami, które powodują szczekanie.

Jeśli Twój szczekający pies irytuje Ciebie albo sąsiadów, weź pod uwagę również to, że dla niego sytuacja może być równie stresująca. Istnieje wiele sposobów na to, aby zmniejszyć częstotliwość szczekania psa. Pamiętaj, aby nie stosować metod siłowych, bo one nie są żadnym rozwiązaniem. Najważniejsze jest dojście do przyczyny zachowania czworonoga i zareagowanie na nią – w tym pomogą Ci liczne produkty ze sklepu Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły