KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak dbać o psa latem?

Nadeszły w końcu tak długo oczekiwane ciepłe dni. Nie ma co ukrywać lato to najprzyjemniejsza pora roku. Mimo wszystko ta pogoda bywa zgubna, zwłaszcza dla naszych pupili. W praktyce oznacza to, że zwykły spacer może skończyć się wizytą u weterynarza. Nasze psy gorzej znoszą ciepłe temperatury, ponieważ mają ograniczone możliwości pocenia się! Ponadto, psy z ciemną sierścią przyciągają promienie słoneczne. Zwierzęta z nadwagą są bardziej podatne na udary cieplne i odwodnienie. Psy z krótkim pyskiem, takie jak: Mopsy, Buldogi, Boksery, a nawet Pekińczyki mają utrudnioną wentylacje. Dlatego warto znać kilka sposobów na to jak dbać o psa latem?  Przedstawiam kilka wskazówek, jak uczynić lato bardziej znośnym i przyjemnym dla Twojego psa.

Skróć spacery

Teraz kiedy jest ciepło, dobrze jest rozpoczynać spacery wczesnym rankiem. Poza porą ważne jest dobieranie intensywności treningów. Nie forsuj psa, nie zmuszaj go do biegania za piłką i skoków, chyba że do wody.  Ogólnie świetnym pomysłem jest częste zabieranie psa nad wodę. Do zabawy zabieraj zabawki pływające, a zagwarantujesz psu doskonałą rozrywkę.

Zabawka pływająca Trixie zapewni psu fantastyczną rozrywkę

Pamiętaj, aby na spacerach często robić przerwy i nawadniać pupila. Pozwól psu na kopanie, one robią to by się schłodzić. Zabieraj wodę na spacer i miskę dla psa. Najlepsze są miseczki składane. W naszym sklepie zoologicznym znajdziesz również butelki z rynienką, które pozwolą Ci w łatwy sposób napoić psa.

Uważaj na rozgrzany asfalt

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak dbać o psa latem wczuj się w skórę psa. Zauważmy, że  my chodzimy w butach i nie czujemy tego, jak parzące może być podłoże. Asfalt szybko się nagrzewa, aż czasem słychać jak skwierczy. Nie pozwól swojemu psu latem chodzić po chodniku i po szybko nagrzewających się nawierzchniach. Dla bezpieczeństwa jego łap-wybieraj na spacery bezpieczne podłoża. Najlepiej: łąki i trawy gdzie ziemia nagrzewa się wolniej. Możesz również smarować łapki kremem z filtrem UV, który wzmocni opuszki i zabezpieczy przed zranieniem.

Nie pozwól by pies chodził po rozgrzanym asfalcie

 Nawadniaj psa

Rola wody w żywieniu psów jest ogromna, ponieważ woda wspomaga trawienie pokarmu, pomaga wchłonąć składniki odżywcze. Służy również do schładzania ciała czyli pełni rolę termoregulacyjną. To bardzo ważne by zapewnić psu stały dostęp do wody, zwłaszcza w ciepłe dni, kiedy traci jej więcej.  Przed wyjściem z domu zawsze sprawdzaj, czy pies ma świeżą wodę do picia. Zawsze kiedy idziesz na spacer z psem zabieraj dla niego wodę.

Ile pies powinien pić wody? Przeciętnie zdrowy pies powinien wypijać dziennie od 30 do 50 ml wody na kilogram masy ciała. Zauważ, że w ciepłe dni zwierzak szybciej traci płyny dlatego tej wody wymaga też znacznie więcej. Ogólnie pocieszające jest to, że zdrowe zwierzę wypija odpowiednią ilość płynów, dlatego jedynym zadaniem opiekuna jest kontrolowanie czy miska z wodą jest pełna!

Taka butelka z rynienką pomoże napoić psa zawsze kiedy tego potrzebuje!

Nie przekarmiaj psa

Dalej szukając odpowiedzi na pytanie jak dbać o psa latem? Wiedz, że otyły pies czy pupil z nadwagą szybciej się męczy. Jeśli Twój piesek przypomina – kluska koniecznie zmniejsz jego porcję, nawet o połowę! Latem łatwiej jest odchudzić psa, bo zmniejsza się jego apetyt. Ponadto latem możesz zrezygnować z suchej karmy na rzecz mokrej. Świetnym rozwiązaniem jest zamrożenie karmy mokrej np.: Doliny Noteci w Kongu i podanie psu. Taka zabawka odpowiednio nawodni psa i schłodzi.

Rada od apetete: Jeśli pies nie ma nadwagi możesz nie rezygnować z suchej karmy i dodawać do niej zimny rosół, twaróg, serek wiejski, albo jogurt.

Konga można zamrażać i zrobić psu jego własne zdrowe lody

Uważaj na udar, odwodnienie

Psy pocą się tylko poprzez zianie i opuszki. Mają bardzo mało gruczołów potowych, dlatego dużo gorzej znoszą ciepłe dni. Jeśli zauważysz, że pies zatacza się, ma spłycony oddech, wymiotuje ma biegunkę, czy krztusi się i charczy! Nie lekceważ takich objawów, Twój pies mógł dostać udaru, albo się odwodnić. Konieczna będzie interwencja lekarza weterynarii, który nawodni psa poprzez kroplówkę.

Obserwuj czy po spacerze pies nie zachowuje się dziwnie – może być odwodniony

Schładzaj psa latem

Ważne jest, aby temperatura psa była obniżona latem. Twój pies normalną wyjściową temperaturę ma wyższą od Twojej i wynosi 38,5 stopnia. Do tego ograniczone możliwości wentylacji sprzyjają odwodnieniu. Dla komfortu psa polecamy następujące triki, które powiedzą jak dbać o psa latem

  • Mocz sierść psa ręcznikiem albo wodą ze spryskiwacza
  • Schładzaj psa w basenie, w misce
  • Dużego psa postaw obok miski z wodą i schładzaj po kolei łapy, podbrzusze, kark,
  • Do legowiska po spacerze połóż mokry ręcznik
  • Możesz używać w czasie spacerów kamizelek chłodzących, albo mat chłodzących – doskonałe rozwiązanie dla ras północnych, które nie znoszą ciepła.

Schładzaj psa zaczynając od łap, podbrzusza, karku – nie musisz go od razu kąpać, częste kąpiele zmywają barierę ochroną sierści

Nie zostawiaj psa samego w samochodzie 

Czy wiesz, że pozostawiony samochód w lecie nagrzewa się jak piekarnik? Zostawiając psa w samochodzie narażasz go na bolesną śmierć w wyniku uduszenia! Prawo polskie dopuszcza zbicie szyby w aucie, w celu uratowania psa.  Czy wiesz, że temperatura w samochodzie może wynosić aż 60 stopni Celsjusza. Każdego lata ginie tak wiele zwierząt. Badania pokazują, że przeszło 40 tysięcy psów zginęło w beznadziejny sposób przez uduszenie.

Nie zostawiaj psa samego w zaparkowanym samochodzie możesz go ugotować!

Nie obcinaj psa na krótko!

Wbrew przekonaniu, nie goli się psa latem by było mu lżej. Psia sierść nie jest jak ubranie z wiskozy, to raczej czysta bawełna. Która pozwala oddychać i chroni psa przed przegrzaniem i oparzeniem słonecznym. Więcej szkód nastąpi, gdy pozbawisz go tej ochrony poprzez golenie na krótko!

 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Obserwuj swojego psa. Użyj zdrowego rozsądku i rób wszystko by schłodzić psa. Używaj mokrych ręczników, dawaj zabawki chłodzące i ciesz się latem. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Polecane produkty na lato – chłodzące zabawki

 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły