KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pierwszy pies – postępowanie z nowym szczeniakiem

Jeśli własnie adoptowałeś/kupiłeś psa i jest to Twój pierwszy pies zapewne zupełnie nie wiesz jak powinieneś się zachowywać w stosunku do niego? W twojej głowie pojawiają się miliony pytań, spokojnie w artykule znajdziesz wiele rad dotyczących opieki nad psem. 

Przedstawiam krótki poradnik – niezbędnik właściciela pierwszego psa. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje dotyczące opieki nad psem. Niektóre z tych zasad nie dotyczą tylko szczeniąt. 

Znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania, takie jak:

  1. jak przygotować dom na przyjście psa?
  2. jak się zachować po wprowadzeniu psa do domu? – 1 dzień
  3. wszystko o żywieniu psa – jaka karma dla psa, ile podawać, jak często?
  4. czy pierwszego dnia muszę mieć zabawki?
  5. czy w pierwszym dniu potrzebuje kupić legowisko, smycz, szelki?
  6. kiedy do weterynarza – kalendarz szczepień – odrobaczeń psa, profilaktyka, niepokojące objawy, o co zapytać lekarza?
  7. jak nauczyć psa sikania na matę?
  8. jak powinien wyglądać pierwszy spacer z psem?- co potrzebne jak się do tego przygotować?
  9. jakie gryzaki dla szczeniaka i od kiedy można podawać przysmaki?
  10. czas do pracy – czyli pierwsze rozstanie z psem

Pierwszy pies – jak przygotować dom na przyjście psa?

Przed wprowadzeniem psa do domu trzeba zrobić porządek. Nie chodzi o to, że pies będzie niczym perfekcyjna pani domu chodził z białymi butami i sprawdzał stan czystości podłóg. Nie! Mówiąc o sprzątaniu mam na myśli schowanie z zasięgu zębów psa, wszystkich szkodliwych produktów. Jak to zrobić? Przejdź się po domu na czworaka i zobacz psim okiem, co mogłoby psu wpaść w zęby. Schowaj pilota, buty, kapcie, koce ulubione, skuwki, guziki, leki, detergenty, perfumy, słodycze, kapsle, kable i telefony i ładowarki
(b
ateria z komórki jest bardzo toksyczna dla żołądka psa). Co więcej, pamiętaj, że szczenię nie jest nauczone czystości. Na początku zwiń dywan i na czas nauki czystości połóż na jego miejsce jeden z tych produktów: pipi maty, podkłady dla szczeniąt, czy pieluszki. 

Co więcej, możesz przygotować miseczki.  Sztuk, dwie. Jedna z nich będzie przeznaczona na wodę, druga na jedzenie. Wodę możesz od razu wlać, ale nie wsypuj karmy do miski. Sucha karma szybko wietrzeje i staje się dla psa mniej apetyczna. Zdążysz psa nakarmić ponadto zestresowane zwierzę może odmówić jedzenia.

Poza tym dowiedz się od hodowcy, pracownika schroniska czy poprzedniego opiekuna o następujące rzeczy:

  • Jaką karmę dostawał pies do tej pory? Byłoby świetnie,  aby jej nie zmieniać przez kolejne 2 do 7  dni. Chodzi o to, by nie wprowadzać za dużo zmian w życie szczeniaka! Jeśli dostaniesz próbkę karmy to świetnie.  Jeśli nie – musisz kupić taką samą! W przypadku braku informacji o sposobie żywienia szczeniaka, nie przejmuj się. Najbezpieczniejsze będzie gotowanie np:  kurczak z rozgotowanym ryżem i marchewką na papkę. Jeśli preferujesz suchą karmę wybierz – suchą karmę dla szczeniąt 
  • Poproś hodowcę, opiekuna o kocyk w którym dotychczas spało Twoje szczenię. Taki drobiazg również pozwoli mu na lepsze przystosowanie się do nowej sytuacji!
  • Zapytaj czy piesek będzie miał obrożę, smycz, czy masz go przenieść na rękach, a może jest tak strachliwy że wymaga transportera?  
  • Zapytaj czy pies był szczepiony i odrobaczany? W dobrych hodowlach pies w wieku 8 tyg. powinien być już po 1 szczepieniu i odrobaczeniu oraz powinieneś otrzymać książeczkę zdrowia psa, oraz rodowód wobec tego w twoim obowiązku będzie tylko trzymanie się wcześniej ustalonego kalendarza szczepień i odrobaczeń psa.

Pamiętaj, informacje, które uzyskasz pomogą ci w tych pierwszych dniach.

Polecam by przed odbiorem psa przygotować listę pytań i najlepiej podać opiekunowi, dzięki temu dopilnujesz wszystkiego. Ja w emocjach zapomniałem zapytać o połowę tych rzeczy, na szczęście miałam telefon do wolontariusza od którego brałam Rico.

Pierwszy pies – co robić ze szczeniakiem po wprowadzeniu go do domu?

Twoja urocza kulka jest jeszcze dzieckiem, dlatego na początku miej do niego ograniczone zaufanie. Zabierz pieska na rękach do jego łóżeczka i  pogłaszcz tylko nie po głowie! Przemawiaj do niego spokojnym głosem. Jeśli zwierzę będzie unikało kontaktu – uszanuj to i odpuść pieszczoty. Pamiętaj, by małego szczeniaka nie zostawiać samego na wysokim łóżku. (Zasada ta dotyczy, zwłaszcza małych ras. Mikro pieski schodząc z łóżka mogą ulec kontuzji).

Jeśli pies poczuje się pewnie i zacznie węszyć po domu to dobry znak dlatego pozwól mu na to.  Jeśli załatwi się na podłodze, a to jest prawie pewne – nie krzycz! Tylko weź ścierkę i posprzątaj. Możesz odcisnąć mocz pieska na pipi matę i zostawić w miejscu jego toalety – dzięki temu pies dostanie informację, że tam powinien siusiać!

 

mata dla szczeniąt

Pierwszy pies – jakie zabawki dla szczeniaka są odpowiednie?

Mleczne ząbki do 5 miesiąca powinny same wypaść, jednak sama wymiana ząbków jest dla psa bardzo nieprzyjemna. W tym czasie swędzą dziąsła,  dlatego Twoje szczenię będzie szukało sposobu na wymasowanie ich. Podawaj psu gryzaki, cielęce uszy, Lepiej dawać te naturalne, bo wędzone mogą wywołać biegunki.

Ponadto pies musi mieć gumowe gryzaki, które pozwolą na wymasowanie zębów. Jakie zabawki dla szczeniąt? Bezpieczne zabawki dla szczeniąt są wykonane z  lateksu. Lateks jest bezpieczny dla żołądka pieska, nawet po połknięciu. Jeśli nie lubisz piszczących piłek – daj psu do gryzienia sznurek, czy zabawki z gumy termoplastycznej.  Z czasem możesz pomyśleć o zakupie zabawki typu kong.  Dla mnie, to absolutne minimum jeśli chodzi o kompletowanie wyprawki dla szczeniąt. Zabawka taka ma odpowiednią twardość, jest dostosowana do wielkości psa,  a co najważniejsze jest super wytrzymała i bezpieczna. Do jej środka można włożyć przysmaki, czy mokrą karmę, dzięki czemu pies będzie miał zajęcie na dłużej.

Pierwszy pies –  jak nauczyć psa załatwiania się na matę

Weterynarze zalecają dwutygodniową kwarantannę po szczepieniach.  W tym okresie układ immunologiczny szczeniaka osiąga maksymalną liczbę przeciwciał, a więc zyskuje możliwie najlepszą odporność. Spokojnie, dwa tygodnie szybko miną, zaś po tym czasie, będzie można wychodzić z psem na spacery. Przedtem Twoje szczenię będzie załatwiało się w domu.  Wobec tego przydadzą się również takie akcesoria jak: maty, podkłady, pieluchy, płyny do podłóg…

Kilka rad jak nauczyć psa sikania na matę:”

  • Rozstaw maty w różnych miejscach, pamiętaj że szczenię siusia zaraz po zabawie, spaniu i jedzeniu. Nigdy nie załatwi się w miejscu w którym śpi bo to czyste zwierzę. Matka uczy szczeniaki, że brudne legowisko jest niedopuszczalne (matka szczeniąt zjada ich odchody by zachować czystość w legowisku!) 
  • Co zrobić kiedy pies siusia na podłogę, a nie matę? Nie krzycz tylko powiedz zły pies. Odsącz mocz na podkład, zostaw, a resztę podłogi dokładnie umyj i spryskaj odświeżaczem dla psów ( polecam odstraszacz typu Benek Akyszek).  Trzeba dobrze zamaskować zapach moczu.  Jeśli pies będzie czuł ten zapach, pewne jest że znowu się załatwi w tym samym miejscu!
  • Jeśli pies załatwi się na matę –  pochwal go
  • Zaraz po zabawie, jedzeniu i spaniu kładź pieska na matę i mów do niego by zrobił siusiu, gdy się załatwi pochwal słownie, smakołykiem, lub tym co lubi.

Pierwsza wizyta u weterynarza, kiedy z psem do weta, jakie pytania zadać?

Najważniejsze to wybrać dobrego lekarza. Zapytaj znajomych kogo polecają. Ważne, aby weterynarz był w miarę blisko, a nie w miejscowości oddalonej o 50km. Na Białołęce polecam lekarza Filipa Jędrzejewskiego, na Mokotowie Elwet…

Kiedy ze szczeniakiem do weterynarza? Odpowiedź brzmi: jak najszybciej. Dlaczego? Ponieważ lekarz zbada pieska, sprawdzi czy nie ma pcheł, świerzbu, czy nie ma niepokojących objawów, zważy go oraz wyznaczy kalendarz szczepień i odrobaczeń. Dokładnie opowie o opiece nad szczeniakiem, zwłaszcza jeśli wyjaśnimy, że to nasz pierwszy pies.

Pierwszy pies – postępowanie – o co zapytać lekarza weterynarii?

Najważniejsze o co masz zapytać lekarza weterynarii:

  • Kiedy mogę zacząć chodzić z psem na spacery? W pierwszym okresie poszczepiennym nie zaleca się by pies miał kontakt z innymi zwierzętami ze względu na prawdopodobieństwo zarażenia się parwowirozą czy nosówką.
  • Poproś lekarza, aby pokazał ci jak badać pieska, na co zwracać uwagę, jakie są niepokojące objawy – jak powinna wyglądać kupa pieska, ile podawać jedzenia i zapytaj o termin kolejnej wizyty.

Jak karmić szczeniaka, ile podawać karmy?

Szczenię powinno mieć stały dostęp do świeżej, nie zimnej wody. Dobra woda powinna mieć temperaturę pokojową, taką jak woda w butelce. Do picia, możesz używać odpowiednio przegotowanej wody, lub jeśli masz dobrą wodę – to z śmiało lej z  kranu. Co do jedzenia, to kup karmę dla szczeniąt, dostosowaną do wieku i wielkości psa. Po zważeniu pieska u weterynarza będziesz wiedział ile podawać karmy i którą wybrać. W sklepie zoologicznym dostępne są karmy z podziałem na wagę pupila. . Nie kupuj karmy na wagę! Nigdy nie wiadomo jak długo taki worek leżał w sklepie.  Po drugie, nie masz pewności, że kupujesz właśnie tę karmę, którą zamówiłeś.

Jak zmienić karmę dla szczeniaka?

Na początku przez pierwsze 3-7 dni podawaj psu karmę, którą dostaniesz od hodowcy, lub poprzedniego opiekuna. Jak już wcześniej wspomniałam, nagła zmiana na inną karmę jest niebezpieczna dla jego trawienia. Po pierwsze, może wywołać biegunkę, a po drugie to dodatkowa zmiana.

Poniżej znajdziesz bezpieczny schemat zmiany karmy, który ustrzeże psa przed problemami gastrycznymi:

  • 1 dzień – ⅓ dawki dziennej nowej karmy i ¾ starej karmy
  • 3-4 dzień jeśli nie pojawiły się zmiany w ilości odchodów, pies nie ma biegunki w kolejnym dniu możesz dosypać więcej nowej karmy i stopniowo schodzić ze starego pokarmu: np w proporcjach ½ starej i ½ nowej karmy.
  • w 5-7 dniu podawaj już coraz mniej starej karmy, pod warunkiem że kupa psa jest bez zarzutu!

Nawiasem pisząc, dobre karmy dla szczeniąt wg. mnie to: Naturea, Acana, Taste of The Wild, Lukullus, Dr. Dog, Wiejska zagroda, Alpha spirit, Fitmin, Farmina i wiele innych dostępnych w naszym sklepie apetete. 

Pierwszy pies – postępowanie – nauka pozostawienia samego w domu

Na pewno chodzisz do pracy i będziesz zostawiał psa samego w domu! Wobec tego, od małego musisz go przygotować na samotne chwile. Aby pies nie czuł się samotny, zostaw mu swoją koszulę, bluzę na której jest Twój naturalny zapach, bez perfum! Dzięki temu pies poczuje się bezpieczniej! Nie zapomnij również o gryzakach, zabawkach. Po takim przygotowaniu możesz wyjść z domu. Początkowo na kilka minut. Polecam naprawdę krótką pierwszą rozłąkę. Możesz posiedzieć na klatce schodowej, po czym wrócić i nagrodzić pieska – smakołykiem. Więcej o nauce zostawania napisałam tutaj. Dobrze jest  przyzwyczajać psa do klateczki. Jeśli nie wiesz jak tego dokonać – Przeczytaj to:

>>Klatka dla psa<<

W pierwszych dniach zaraz po pracy wracaj do domu, skróć ten czas oczekiwania by nie stresować pieska. Zaraz po przyjściu do domu nawet jeśli zobaczysz bałagan – nie krzycz na pieska ani w eter. Posprzątaj jeśli jest taka potrzeba i nagródź psa. W końcu on tutaj się martwił kiedy Ciebie nie było. Niech Twoje powroty kojarzą się milej.

Pierwszy pies – czy szczeniaka można kąpać?

W pierwszym dniu lepiej tego nie robić, po pierwsze pies jest bardzo zestresowany. Po drugie, kąpiel może niekorzystnie działać na jego odporność! Dopiero po zakończonych szczepieniach możesz zacząć kąpać psa. Jeśli pies bardzo śmierdzi jest na to sposób. Polecam zmieszać łyżkę octu z letnią wodą. Tak przygotowaną miksturą moczymy ręcznik i wycieramy pieska.  Ocet doskonale neutralizuje brzydki zapach sierści.  Ponadto odstrasza pasożyty. 

Szampon dla szczeniąt

Pierwszy pies – gdzie pies będzie spał?

W pierwszym dniu możemy położyć kawałek kocyka, poduszki. Jednym słowem możemy sami wykonać legowisko dla pupila. Nawet jeśli pies ma spać z nami – musi mieć swoje miejsce. Szczenię od małego potrzebuje własnego azylu, w którym będzie chował zabawki i czuł się bezpiecznie. Z czasem obecność psa w łóżku może być dla nas kłopotliwa…zwłaszcza jeśli pies urośnie i zacznie linieć!

Czy w pierwszym dniu potrzebuje kupić legowisko, smycz, szelki?

Tak naprawdę to nie ma takiej konieczności bo w pierwszych dniach nie prowadzimy szczeniaka na smyczy.   Można się wstrzymać z takim zakupem jeszcze przez klika dni. Z drugiej strony dobrze od małego przyzwyczajać pieska do szelek i noszenia smyczy.

 

Pierwszy pies – kiedy można iść na spacer

Przed szczepieniami szczeniak może wychodzić na spacery, ale na rękach. Ze względu na osłabioną odporność i możliwość zarażenia się parwowirusem.  Od 10 tygodnia, szczeniaka należy zabierać w jak największą ilość różnych miejsc: na zakupy, do apteki, do sklepów budowlanych, do kawiarni, muzeów. Na szczęście jest coraz więcej miejsc publicznych,  przyjaznych psom. Z punktu socjalizacyjnego to bardzo ważne,  by zwierzę poznało jak najwięcej zapachów i dźwięków i ludzi. Pamiętaj, że wszystko co teraz zobaczy, w przyszłości nie będzie stanowiło źródła strachu!

O czym należy pamiętać?

Trochę tego dużo, ale jestem przekonana, że to absolutne minimum pozwoli Ci nieco zapanować nad chaosem w Twojej głowie. Najważniejsze, co musisz wiedzieć, to że Twoje szczenię jest równie przerażone co Ty! Ono nie wie kim jesteś i dlaczego się tutaj znalazło. Jednak Twoje odpowiednie przygotowanie sprawi, że pies poczuje się bezpiecznie i uzna Ciebie za mądrego przewodnika.

Twój pies zasługuje na to, co najlepsze. Pamiętaj, że każda rasa ma inne potrzeby żywieniowe! Razem z Apetete, dostosujesz pokarm do wymogów najpopularniejszych ras. Sprawdź następujące produkty:

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły