Agresja szczeniaka czyli jak uspokoić agresywnego malucha?
Mały terrorysta nęka rodzinę i dom? Agresja szczeniaka to powszechny problem – szczeniak źle wychowany będzie gryźć ludzi inne psy czy dewastować meble.
Wielu opiekunów zastanawia się w takim momencie, „jak uspokoić psa” lub nawet co „podać” psu na „uspokojenie”? Czy jednak faktycznie istnieje syndrom „agresywny szczeniak”? A może problem tkwi w tym jak wychowujemy szczeniaka?

Agresja u szczeniaka? To się zdarza, jak z nią walczyć?
Czym jest agresja u szczeniaków?
Praktycznie nie istnieje „agresywny szczeniak”. Natomiast roszczeniowy i natrętny – zdarza się dużo częściej. Co ciekawe żadna z tych cech nie musi wynikać z osobowość samego zwierzaka. Głównym winowajcą najczęściej są właściciele a dokładniej błędy, jakie popełniają w tracie wychowywania go. Szczeniak, któremu pozwolimy na zbyt wiele, wyrośnie na psa którego nie będziemy w stanie kontrolować a często też opanować. To co u szczeniaka wydaje się być urocze u dorosłego pas może stanowić poważny kłopot. Tak więc gdy szczeniak gryzie, atakuje ludzi bądź niszczy meble, oznacza to tylko to, że źle go wychowujemy i powinniśmy mieć pretensje do siebie.

Wychowanie szczeniaka powinniśmy zacząć od pokazania mu jak największej ilosci bodźców oraz od zapoznania z innymi psami – dla zdrowia psychicznego pieska kontakty z rówieśnikami są bardzo istotne
Złote zasady „jak wychować naszego szczeniaka”
Szczeniak musi być dostatecznie młody, aby dało się go wychować. Po pierwsze, jeśli nie masz doświadczenia w wychowaniu psów – kup lub adoptuj tylko młodego czworonoga, maksymalnie 8 miesięcznego.
- Bądź konsekwentny. Nawet jeśli teraz jest dla nas najsłodszym stworzeniem na świecie, nie wolno mu zbytnio ulegać. Pies nie rozumie dlaczego raz mu na coś pozwalasz a w innym momencie tego zakazujesz. Potrzebuje jasnych reguł.
- Bądź łagodny, ale stanowczy. Problemem nie jest to jak oduczyć szczeniaka gryzienia, ale jak reagować, by rozumiał, że nie akceptujemy takiego zachowania i nie nabrał złych nawyków. Oduczenie starego psa jest wyjątkowo trudne, choć możliwe.
- Psu trzeba poświęcić dużo czasu. Wspólnie spędzony czas zaowocuje więzią z opiekunem, ale też jest gwarancją tego, że pies będzie chciał z nami współpracować.
- Zasady są po to aby „agresywny” szczeniak nie zmienił się w dorosłego psa, który faktycznie może okazać się niebezpieczny.
- Wychowuj z sercem i zapewnij mu bezpieczeństwo. Kary nie są drogą do sukcesu. Na psa lepiej działa wzmocnienie pozytywne czyli nagrody za dobre zachowanie.
Zasady zasadami, ale chcemy go wychować na wiernego towarzysza i szczerego przyjaciela całego domu. A nie tylko ochroniarza. Dlatego szczeniak musi czuć bezpiecznie, musi mieć swój kąt w postaci legowiska –

Jak uspokoić agresywnego szczeniaka? Dać mu zajęcie często przyczyną agresji jest nadmiar energii
Jak uspokoić „agresywnego szczeniaka”?
Szczeniak gryzie, bo leży to w jego naturze. Jeśli niszczy kapcie i fotele, to znaczy że nie dostarczyłeś mu dostatecznie interesującej zabawki na której mógłby trenować swoje zęby w sposób bezpieczny dla domu. Innym powodem dla którego szczeniaki gryzą, jest brak ruchu i nuda. Trzeba spożytkować jego energię na akceptowaną przez ciebie aktywność. Wyjdź z nim na długi spacer, może nawet trochę biegu, porzucajmy mu zabawkami oraz pozwólmy mu aportować. Zajmij go czymś. W trakcie zabaw najłatwiej przemycić elementy szkolenia. To niezwykle ważne jak wychowujemy szczeniaka.
Jak uspokoić psa lub szczeniaka kiedy to nie zadziała? Czy jest coś co można podać psu na uspokojenie?
Jako ostatnią deskę ratunku należy traktować środki farmakologiczne. Niektórzy stosują inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny czy różnorodne pochodne benzodiazepin jak chociażby:
- diazepam (Valium)
- alprazolam
- oksazepam
- klonazepam

UWAGA: Leki psychotropowe dla psów przepisuje tylko lekarz weterynarii po konsultacji z wykwalifikowanym Zoopsychologiem czy behawiorystą i po przetestowaniu innych metod wychowawczych!
Występują ona w postaci tabletek, zastrzyków a niektóre z nich również maści i żeli. Są to środki, które znajdziemy również w lekach dla ludzi. W każdym wypadku należy skonsultować ich stosowanie z weterynarzami. Dawka odpowiednia dla człowieka może być zabójcza dla zwierząt. Część z nich ma też niemałą listę przeciwwskazań. Pamiętajmy, że preparaty farmakologiczne są rozwiązaniem tymczasowym – wszelkie leki nie zastąpią właściwego wychowania. Dlatego zamiast zastanawiać się co dać psu na uspokojenie, pomyślmy jak wychować naszego szczeniaka lub zwróćmy się do specjalisty o pomoc.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu