KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak adoptować psa? Co musisz wiedzieć adopcja czworonoga ze schroniska

Może właśnie zastanawiasz się nad zaopiekowaniem się psem? Być może chcesz też wiedzieć co to takiego „adopcja psa„. Poniżej znajdziesz informacje, które powinny pomóc Ci w podjęciu decyzji. Dowiesz się także, jakie warunki musi spełniać opiekun, aby pies ze schroniska mógł trafić do jego domu.

Obowiązki i radości, wynikające z posiadania psa

Posiadanie psa oznacza wiele obowiązków i wyrzeczeń. To właśnie nad nimi powinien zastanowić się przyszły właściciel psa. Adopcja psa to bardzo poważna sprawa, dlatego należy przeanalizować wszystkie za i przeciw opieki nad zwierzęciem.

Dlaczego decydujesz się na psa?

To chyba najistotniejsze pytanie ze wszystkich. Czy posiadanie psa to Twoja własna decyzja, czy też może namawiają Cię do tego np. dzieci, czy też inni domownicy?

Jeśli psa chcą mieć dzieci, należy im uświadomić wszelkie obowiązki, jakie się z tym wiążą. Na pewno dzieci muszą się dowiedzieć, że pies to nie jest zabawka. Nie będzie go można odłożyć na półkę, gdy się znudzi.

Obowiązki i radości, wynikające z posiadania psa

Obowiązki i radości, wynikające z posiadania psa

Wiedz także, że nie bardzo można obciążać dzieci wszystkimi obowiązkami, bo to dzieci potrzebują opieki. Nie potrafią, choćby chciały, w pełni zająć się zwierzęciem. To bardzo odpowiedzialne zadanie. Większość zadań spadnie na Ciebie. Także nadzorowanie kontaktów dzieci i psa. Trzeba mieć tego pełną świadomość.

Decydując się na młodego psa, trzeba mieć na uwadze, że zostanie w domu kilkanaście lat. W przypadku dorosłego psa, będzie to również co najmniej kilka lat. To bardzo długo. Dorosną w tym czasie być może dzieci. Być może opuszczą dom rodzinny. Pies zapewne zostanie ze starszymi domownikami. Obowiązki także.

Jak wiele czasu możesz poświęcić psu?

Czas dla innych to bardzo ważna kwestia. Należy się zastanowić, czy obecne zajęcia pozwalają Ci na poświęcenie dodatkowych godzin każdego dnia na zajmowanie się zwierzęciem. Wiedz, że przyjęcie pod swój dach czworonoga wiąże się z codziennymi spacerami, jeśli mieszkasz w bloku. Szkoleniu psa także należy poświęcić sporo czasu, najlepiej codziennie. Aby tresura była owocna, musi być regularna.

Ważne jest także, jak długo w domu nie ma domowników w ciągu dnia. Jak długo pies musi zostawać sam. Nie wszystkie psy dobrze znoszą samotność. To bardzo ważne, by psem miał się kto zająć, jeśli będzie mieszkał w domu, razem z właścicielem. Jeśli zaś będzie mieszkał na dworze, kwestia ta nie ma już tak wielkiego znaczenia. Na dworze pies ma kontakt z otoczeniem, innymi zwierzętami. Kontakt z właścicielem i domownikami jest oczywiście ważny, ale na dworze nie zależy od niego np. tak ważna sprawa, jak załatwienie potrzeb fizjologicznych przez psa w odpowiednim czasie. Brak spaceru, gdy pies mieszka w domu, może stanowić dla psa sytuację bardzo stresującą.

Czy pozostali domownicy zgadzają się na posiadanie psa?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna. Wszyscy domownicy powinni akceptować mieszkanie z nimi psa. Jest to szczególnie ważne, kiedy nie będzie Cię w domu i ktoś będzie musiał się zająć zwierzęciem.

Czy pozostali domownicy zgadzają się na posiadanie psa?

Czy pozostali domownicy zgadzają się na posiadanie psa?

Adopcja psa w kontekście dzieci?

Jeśli w domu są dzieci, bardzo wiele od tego zależy. Po pierwsze, dzieci powinny mieć odpowiednio ukształtowany stosunek do zwierząt. Po drugie zaś, rodzaj psa, jakiego wybierzecie ma bardzo duże znaczenie. W żadnym wypadku nie powinien to być pies, przejawiający jakieś zachowania agresywne, choćby najmniejsze.

Ważne jest także w jakim wieku są dzieci. Jeśli są bardzo małe, miej świadomość, że nie można ich ani na chwilę zostawiać samych z psem. Zawsze musi być przy takim spotkaniu osoba dorosła. Jeśli są większe, porozmawiaj z nimi o obowiązkach, jakie będą teraz miały, w związku z zamieszkaniem z wami zwierzęcia.

Zastanów się także nad takimi czynnikami, jak wielkość i waga psa oraz rasa. Niektóre rasy są bardzo przyjazne dla dzieci.

W jaki sposób Ty i Twoja rodzina spędzacie wolny czas?

To bardzo ważne, jak spędzasz swój wolny czas. Zastanów się, czy odkąd pojawi się w Twoim domu pies, nadal będzie można korzystać z wybranych przez Ciebie i Twoją rodzinę form odpoczynku. Jeśli zaś będzie trzeba z czegoś zrezygnować, czy nie będzie to stanowiło dla Ciebie większego problemu.

Może zaistnieć również taka sytuacja, że nie tyle będzie trzeba rezygnować z czegoś, ale zwiększą się ponoszone koszty. Zastanów się czy jesteście gotowi na dodatkowe wydatki.

Ile miejsca przeznaczysz dla psa?

Pies, jako nowy członek Twojej rodziny, potrzebuje miejsca do życia. Musisz wziąć pod uwagę, że będzie trzeba wygospodarować miejsce na posłanie dla psa, na miski z jedzeniem. Będziesz także potrzebować miejsca na przechowywanie karm i innego jedzenia, być może także dodatkowej półki w lodówce. Oprócz tego należy przeznaczyć szafkę lub półkę na psie akcesoria (smycz, ewentualne ubrania i buty, szczotki, zabawki itp.).

Ile miejsca przeznaczysz dla psa?

Ile miejsca przeznaczysz dla psa?

Adopcja psa a obowiązki prawne

Adopcja psa pociąga za sobą pewne obowiązki, na jakie wyrażasz zgodę, gdy zamieszka z Tobą pies ze schroniska. Gdy podpiszesz dokumenty adopcyjne, zobowiążesz się najczęściej do:

  • szczepień ochronnych raz do roku;
  • odrobaczania psa raz na pół roku;
  • badań profilaktycznych psa przeprowadzanych w gabinecie weterynaryjnym przynajmniej raz do roku;
  • zabezpieczania psa przeciwko kleszczom raz na miesiąc;
  • leczenia psa, gdy będzie to konieczne;
  • karmienia psa;
  • zapewnienia bezpieczeństwa zarówno psu, jak i otoczeniu, gdy będziesz wychodzić z psem na spacer;
  • opłacania podatku za posiadanie psa, wg przepisów obowiązujących w gminie, w której mieszkasz.

Czy wiesz, jak zabezpieczyć teren wokół domu, gdy pojawi się u Ciebie pies?

Jeśli posiadasz własną działkę, musi ona spełniać odpowiednie warunki bezpieczeństwa, gdy zamieszka z Tobą pies. Po pierwsze musi być ona dobrze ogrodzona, by pies nie mógł z niej w żaden sposób uciec.

Następną sprawą jest zabezpieczenie ogrodzenia w ten sposób, by pies nie był zagrożeniem, dla przechodzących obok niego ludzi, w szczególności dzieci oraz zwierząt.

Czy wiesz, ile będzie kosztowało utrzymanie psa?

Musisz sobie zdawać sprawę, że koszty związane z posiadaniem psa, to nie tylko wydatki na jedzenie. Koszty, jakie Cię czekają, to także wydatki na szczepienia, leki, weterynarza, środki higieniczne i pielęgnujące, akcesoria dla psa, podatki, etc.

Jak wygląda adopcja psa?

O tym, jak wygląda adopcja psa w głównej mierze decyduje schronisko lub Fundacja, z jakich chcesz wziąć pod swoją opiekę psa. Być może trzeba będzie wypełnić specjalną ankietę oraz wyrazić zgodę na wizytę przed adopcją i po adopcji psa. Zazwyczaj podpisuje się odpowiednią umowę, w której wyraża się zobowiązanie do opiekowania się psem oraz do nie porzucania go, nie oddawania osobom trzecim, nie sprzedawania bez zgody schroniska lub Fundacji.

Jeśli zdecydujesz się na psa ze schroniska, zwykle trzeba wtedy wnieść symboliczną opłatę, mniej więcej od 10 do 100 zł. Kwota jest zależna od wieku psa. Zwykle szczenięta są tańsze, dorosły pies może kosztować tyle, co szczenię, ale może też być droższy. Psy z Fundacji oddawane są bezpłatnie.

Jakie psy oddawane są do adopcji?

Jakie psy oddawane są do adopcji?

Jeśli interesuje Cię, jak wygląda adopcja psa w miejscu, z którego chcesz go wziąć, najlepiej udać się tam lub zadzwonić i dowiedzieć się wszystkich szczegółów bezpośrednio w danej instytucji.

Jakie psy oddawane są do adopcji?

Psy do adopcji zazwyczaj są rasy mieszanej, chociaż zdarzają się także i psy rasowe. Wiek psów jest różny. Są szczenięta, psy młode i psy dorosłe. Wielkość psów też jest różna. Są małe pieski, średnie i te naprawdę duże. Można znaleźć psy o różnym umaszczeniu i różnej długości sierści.

Możesz też zostać wirtualnym opiekunem

Jeśli nie możesz się zdecydować od razu, możesz zostać wirtualnym opiekunem wybranego przez Ciebie psa. Wiąże się to z wnoszeniem niewielkiej zazwyczaj, comiesięcznej opłaty. W zamian można otrzymywać aktualne zdjęcia psa, którym się wirtualnie opiekujesz.

Jest to dobra forma opieki nad psem dla dzieci zainteresowanych zwierzętami. Uczy je pewnego stopnia odpowiedzialności za żywe istoty. Pozwala na zapoznanie się z częścią obowiązków, jakie będą ciążyć na domownikach, po adopcji psa.

Adopcja psa – korzyści

Oprócz oczywistych obowiązków, wydaje się, że korzyści z posiadania psa, wynagradzają ponoszone wyrzeczenia. Można zyskać wspaniałego przyjaciela na wiele lat. Dla wielu osób możliwość opiekowania się towarzyskim pieskiem jest bardzo ważna.

Pies nigdy się nie złości, zawsze z „uśmiechem” wita swego właściciela i innych domowników, a w każdym razie merdając energicznie ogonem. Wydaje się rozumieć wszystko, co się w domu dzieje. Wyczuwa, kiedy człowiek jest smutny. Zawsze jest chętny do pocieszenia swego opiekuna.

Widząc, że ktoś potrzebuje pomocy, człowiek często zapomina także o swoich troskach. W obliczu odpowiedzialności za inną istotę, stają się one mniejsze, być może mniej ważne.

Pies jest gotowy bronić swego właściciela i jego majątku. Jest wierny i oddany. I robi to zupełnie bezinteresownie. Jeśli jest kochany przez człowieka, jest to dla niego najlepszą nagrodą. Sam bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów i trudno mu się bez nich obejść.

Jeśli zamierzasz szkolić swego psa, przekonasz się, jak wiele radości może przynieść tresura. I to zarówno dla zwierzęcia, jak i jego nauczyciela. Szkolenie może stać się wspaniałą przygodą.

Co należy wziąć ze sobą, gdy zamierzasz adoptować psa?

Na pewno będzie potrzebny dokument, potwierdzający Twoją tożsamość, czyli dowód osobisty. Zabierz także smycz i obrożę dla psa. Jeśli wybierasz się samochodem, dobrze mieć ze sobą pasy dla psa lub transporter, w przypadku, gdy wybrany pies jest mały lub jest szczeniakiem.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły