KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa reagowania na komendę NIE

Dziś pokażemy sztuczkę jak prosto nauczyć psa w kilku etapach reagowania na komendę NIE. To bardzo ważna sztuczka ponieważ jej zrozumienie znacznie ułatwia pracę z psem. Uczy psa panowania nad swoimi emocjami oraz pomaga lepiej zrozumieć komendy opiekuna.

Czy wasz pies to skacząca piłeczka, zwany psim demolką, skacze i szczeka na wszystko i nie potrafi usiedzieć w miejscu? Jeśli tak to ten wpis jest dla was, dowiecie się między innymi jak:

  • Jak ćwiczyć z psem, aby on rozumiał czego od niego wymagamy
  • Jak bawić się z psem nakręconym na piłeczkę
  • Jak nauczyć psa panowania nad emocjami, czyli ćwiczenia samokontroli

Czy pies może mieć ADHD?

Istnieją psy nadpobudliwe, których stan jest często wynikiem braku pracy, albo nadmiaru złej pracy ze strony właściciela. Czasem to również geny, takie zachowania nadpobudliwe są charakterystyczne dla przedstawicieli ras myśliwskich, zwłaszcza terierów. Rasy te zostały stworzone do tego by wyłapywać szczury z nor. Wobec tego musiały wyróżniać się upartym i nieugiętym charakterem.

bieganie za piłką

Fiksacja za piłką

Nie raz widujemy psy szaleńczo ganiające za piłką, taka obsesja na punkcie piłeczki to nic dobrego. Nie tylko dla stawu barkowego właściciela! Po godzinnej sesji rzucania bark właściciela może być  nadwyrężony. Dla psa nie jest to zdrowe ponieważ bieganie za piłką męczy tylko fizycznie, podczas gdy psychicznie bardzo osłabia. Biegania w koło za piłką u psów podnosi poziom ekscytacji do tego stopnia, że zaczynają się od tego uzależniać. Uzależnienie z czasem jest tak silne, że pies nie widzi świata poza piłką, wobec tego wszystkie przedmioty, psy, inne zwierzęta i ludzie próbujące zabrać piłkę – stają się śmiertelnymi wrogami.

Zrezygnować z monotonnego rzucania piłeczki na rzecz innych świetnych zabaw w chowanego, w tropienie,  nauki posłuszeństwa. Można wybrać się na naukę posłuszeństwa, a potem na inne szkolenia dla psa, jest tyle różnych psich sportów…

Na spacerze przed rzucaniem piłeczki wydajemy psu komendę siad, jak grzecznie wykona rzucamy piłeczkę. W ten sposób uczymy zwierzaka, że grzeczne czekanie jest opłacalne, dopóki zwierzę nie usiądzie grzecznie nie rzucamy mu piłeczki, jeśli na nasz szczeka i gryzie mówimy eeee, czy  nie ma , i chowamy piłeczkę jak pies się uspokoi możemy mu rzucić.

Złota zasada: rzucamy piłkę tylko wtedy kiedy pies jest spokojny. Rzucamy kilka razy i kończymy zabawę piłką.

Jak nauczyć psa reagowania na komendę NIE?

I etap nauki komendy NIE RUSZ

Bierzemy do ręki kilka smaczków i mówimy NIE RUSZ. Zasada jest taka: póki psiak nie siądzie/stanie/położy się spokojnie ręka pozostaje zaciśnięta. Jak się uspokoi możemy dać mu przysmak z ręki i pochwalić słownie. Ważne, aby wyłapać ten moment spokoju.

Uwaga: używamy zawsze tej samej pochwały np.: dobrze/ gut/ ok . Ma to na celu stworzenie skojarzenia słownego z nagrodą- zazwyczaj psy szybko łapią cel nowej gry.

Przydatny w nauce posłuszeństwa jest kliker. tematem szkolenia tutaj

II etap nauki komendy NIE RUSZ

Pokazujemy psu smakołyk na otwartej dłoni. Jeśli zwierzę zbliża pysk do smaczka –  nasza dłoń momentalnie się zamyka i mówimy NIE. Uczymy psa, że nagroda jest za cierpliwość! Kiedy pies nie interesuję się nagrodą- mówimy dobrze i dajemy smakołyk z ręki.

III etap nauki komendy NIE RUSZ

Jeśli poprzednie etapy pies wykonuje poprawnie przechodzimy dalej.

Przesuwamy przysmak od nosa psa w kierunku przeciwnym, mówimy NIE. Jeśli zwierzę nie wodzi oczami za smakołykiem mówimy nasze słowo na pochwałę i dajemy nagrodę.

W kolejnych krokach można modyfikować ćwiczenie np.: wydajemy komendę siad ( jak nauczyć psa siadania pisaliśmy tutaj) i wstajemy ze smakiem, jeśli pies się ruszy używamy komendy na stratę. To  również powinno być jedno słowo – tak by psu kojarzyło się z utratą nagrody. Nasze propozycje to: gapa, moje, głupek, strata, zonk, ale możesz wymyślać inne.  Niektórzy szkoleniowcy używają komendy jeszcze raz. Trzeba wyczuć co na Twojego psa działa. Czasem samo słowo jest dla psa mało jasne. Dlatego można zabrać smakołyk i uciec z nim. Powtarzamy ćwiczenie jeszcze dwa razy. Jeśli ponownie pies popełni błąd, nie stresujemy go ponowną utratą nagrody tylko ułatwiamy. Powtarzamy ćwiczenie z wcześniejszych etapów ( II i I)

Ważne jest, aby nagradzać zwierzaka w odpowiednim momencie, co na początku może być dla właściciela trudne. Pomocny do nagradzania jest kliker. Można również swoje sesje szkoleniowe nagrywać, wówczas widzimy jakie popełniamy błędy.

Jak kończyć szkolenie?

Na zakończenie sesji szkoleniowej warto wprowadzić komendę zwalniającą, np: koniec, stop, wolny. Polecam rozsypanie kilku smakołyków po ziemi, przed ich rozrzuceniem dobrze jest je policzyć. Wydajemy komendę: np: koniec i rozrzucamy smakołyki. Pies zajmuje się ich zbieraniem a my odchodzimy od zwierzaka. To jest wyraźny znak dla pupila, że zabawa wspólna właśnie dobiega końca.

O czym należy pamiętać podczas szkolenia?

  • Krótkie, ciekawe sesje po 5-10 minut, albo i krócej, ten czas jest zależny od psa. Ważne, aby nie zanudzić psiaka!
  • Nie karmimy psa przed szkoleniem!
  • Nagradzamy zwierzaka za dobrze wykonane zadanie a złe ignorujemy
  • Sesje kończymy zawsze kiedy pies odnosi sukces
  • Jesteśmy cierpliwi i mamy realne oczekiwania!
  • Ćwiczymy kiedy i pies i właściciel są w dobrym humorze!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły