KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jaki nos powinien mieć kot? Wszystko co musisz wiedzieć o nosie kota

Jest uroczy, wyczulony i delikatny. Nosek kota pełni w organizmie Twojego zwierzaka bardzo ważne funkcje, a za pośrednictwem jego stanu można się dowiedzieć wielu rzeczy. Sprawdź, jaki powinien być koci nos i o czym może informować opiekuna.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Farmina

Zmysł węchu to drugi co do ważności, po słuchu, zmysł u kota. Rola, jaką spełnia nosek kotka, jest często niedoceniana przez ludzi. To właśnie za jego pomocą zwierzak bada otoczenie, sprawdza smak dostarczanych mu posiłków, a także obecność ewentualnego zagrożenia. Jego więksi kuzyni, podczas polowań, właśnie za pomocą węchu wyczuwają swoją ofiarę. Musisz pamiętać, że także Twój uroczy mruczek posiada instynkt łowiecki, co spowodowane jest uwarunkowaniami genetycznymi.

Nosek kota skrywa w sobie wiele tajemnic, nie tylko jeśli chodzi o powonienie. Nie o wszystkich muszą wiedzieć opiekunowie, a niektóre kwestie mogą nawet wywołać u nich zdziwienie. Nos kociego pupila może wyglądać bardzo różnie, z czasem zmieniać kolor, a nawet mieć dwie barwy jednocześnie (to zdarza się często przy kotach szylkretowych). Koci nosek, może zmieniać się w ciągu całego życia mruczka, na poszczególnych jego etapach. Warto w tym miejscu podkreślić, że koci nos to jeden z najciekawszych narządów w całym organizmie tego zwierzęcia, dlatego nie zaszkodzi uważnie mu się przyjrzeć.

Zobacz również: Anatomiczna budowa kota – poznaj ciekawostki o kociej anatomii! 

Czy wiesz, że nosek kota jest jedyny w swoim rodzaju?

Nie ma dwóch kotów o takich samych nosach. Każdy koci nos posiada na swojej powierzchni delikatne, drobne wzory, dzięki którym możesz go odróżnić od pozostałych. Wspomniane wzory można przyrównać do linii papilarnych u człowieka, pozwalających bezbłędnie określić tożsamość danej osoby. Na razie jednak nie wprowadzono systemu, który pozwalałby identyfikować znalezione koty na podstawie ich nosa.

Nosek kota

Nos u kota – najważniejsze informacje

Jak zostało już powiedziane, nos u kota odpowiada za węch, który jest w przypadku tego zwierzęcia bardzo wyczulony. Koty rozpoznają bardzo wiele różnych zapachów, w tym innych osobników swojego gatunku oraz zwierząt, stanowiących dla nich zagrożenie bądź przeciwnie – będących ich ofiarami. Przykładowo, duże koty wiedzą, kiedy ukrywać się przed większym drapieżnikiem, ponieważ identyfikują jego obecność po wyczuwanej woni. Są również w stanie wyczuć wcześniej, kiedy w pobliżu pojawia się zwierzyna łowna.

Koci nos pozwala również na rozpoznanie strachu u innego zwierzęcia, a także u człowieka. To dlatego Twojemu mruczkowi tak łatwo jest dostrzec, że się czymś stresujesz. Za pomocą nosa i węchu kot będzie też w stanie dokładnie zbadać środowisko, w którym się znalazł i stwierdzić, czy nie przebywa tam inny osobnik. Zwierzak nie zwraca uwagi na swoje jedzenie wzrokowo, lecz w dużej mierze identyfikuje je za pomocą węchu. To dlatego właściciele często mogą zauważyć swojego pupila niuchającego miskę, w której otrzymuje jedzenie (mówi się wówczas, że kot zachowuje się w takim wypadku zupełnie jak pies).

Co ciekawe, koci nosek pomaga mu również odczytywać informacje na temat jego towarzyszy. Jeśli masz w domu więcej niż jednego kota, na pewno zauważyłeś, że Twoje zwierzaki czasem stykają się noskami bądź obwąchują w różnych miejscach. Zdarza się to szczególnie wtedy, gdy nie widzą się przez dłuższy czas lub kiedy jeden z nich odwiedza weterynarza, a potem przynosi na sobie do domu nowe zapachy. W ten sposób jego koci kolega może lepiej zrozumieć, gdzie tamten był, co jadł i jakie emocje mu towarzyszyły.

Nos u kota – mokry czy suchy? Jaki powinien być?

Zastanawiasz się, jaki powinien być koci nos? Mokry czy suchy? Czy ma to w ogóle jakieś znaczenie? Otóż najczęściej nos tego zwierzęcia jest lekko wilgotny i dosyć chłodny. Nie jest to jednak reguła i nie każde odstępstwo od tej normy musi zakładać od razu coś złego. Pamiętaj, że na cały organizm, zdrowie oraz samopoczucie Twojego kota wpływają warunki, w jakich przebywa. Zawsze staraj się brać na to poprawkę, by nie ulegać niepotrzebnemu strachowi o jego zdrowie. Kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Nos kota

Suchy nos u kota

Nie musisz od razu wpadać w panikę, jeśli stwierdzisz suchy nos u kota. Zwykle taki stan jest spowodowany nieco wyższą temperaturą ciała zwierzaka. Choć to najczęściej kojarzy się z gorączką, nie zawsze musi o niej świadczyć. Twój kot może mieć suchy nos, gdy wygrzewa się na słonecznym balkonie lub leży blisko mocno rozkręconego kaloryfera. W takich warunkach zmniejsza się wilgotność środowiska, przez co i koci nosek znacznie się wysusza. 

Suchy nos może się też wiązać z chorobą zwierzaka. W takim jednak wypadku, na pewno zauważyłbyś także inne symptomy, takie jak wymioty, biegunka, niechęć do jedzenia, osowiałość, zwiększone pragnienie czy unikanie ruchu. 

Mokry nos u kota

Najczęściej mokry nos u kota to nic złego – o ile można go uznać za wilgotny, a nie bardzo mokry. Przyjmuje się, że dokładnie taki zazwyczaj jest nos tego zwierzaka. Może się jednak zdarzyć, że stanie się on bardziej mokry niż zwykle. Oczywiście, może to być związane z kocim myciem, jeśli zabieg higieniczny Twojego pupila był szczególnie intensywny. Mogło się również zdarzyć, że mruczek miał kontakt z czymś mocno wilgotnym czy mokrym. Jednocześnie może to być zwiastun choroby, jednak w takim wypadku wyraźniejsze powinny okazać się jej inne objawy. Przykładowo: wydzielina, wyciekająca z nozdrzy, łzawienie oczu, kichanie i kaszel, a także wyraźny spadek apetytu. Te wszystkie symptomy mogłyby świadczyć natomiast o występującym nieżycie nosa.

 

Karma dla kota

Nos u kota i jego kolor

Nos u kota może mieć różne odcienie. Wiele zależy od umaszczenia – trafisz zapewne na nosy różowe, brązowe, czarne czy w kolorze cegły. Pamiętaj też, że nos kota może zmienić swoją barwę. U zwierzaków o różowym nosie często zdarza się, że w niektórych sytuacjach staje się on nieco bardziej intensywny. Dzieje się to na przykład wtedy, gdy mruczek jest podekscytowany, zestresowany lub zmęczony. Zwiększone ciśnienie, wywołane szybszym biciem serca sprawia, że naczynia krwionośne na powierzchni nosa się rozszerzają, jednocześnie wpływając na uczynienie jej koloru ciemniejszym i bardziej czerwonym.

A jakie kolory nosa u kota powinny wzbudzić niepokój u opiekuna?

Przeczytaj również: Czego nie mogą jeść koty? Podpowiadamy! 

Biały nos u kota

Niestety, biały nos u kota jest zwiastunem poważnych kłopotów. Jeśli nosek Twojego zwierzaka dotychczas był innej barwy, a nagle zrobił się dziwnie blady lub po prostu biały, oznacza to, że może cierpieć na anemię (niedokrwistość). Taki objaw może również wskazywać na występowanie istotnych problemów z krążeniem krwi.

Czarny nos u kota

Jeśli Twój kot ma czarną lub dymną sierść, lub jest szylkretem z dużą ilością czarnego pigmentu, taki ciemny kolor jego nosa nie powinien Cię dziwić ani martwić. Czarny nos u kota może być więc związany z jego naturalnym umaszczeniem. Jeśli natomiast pupil miał dotychczas różowy lub ceglasty nosek, a nagle zrobi się on nienaturalnie siwy, siny lub prawie czarny, może to oznaczać problemy zdrowotne. Siny odcień nierzadko wskazuje na zatrucie. W takim wypadku dochodzi do mniejszego natlenienia tkanek, związanego ze słabszym ciśnieniem krwi i tym samym kolor nosa staje się mniej zdrowy. Jednocześnie zachodzą też zmiany wewnątrz kociego organizmu – niewydolność narządów, niezbędnych do przeżycia.

Czerwony nos u kota

Niepokojącym sygnałem może okazać się intensywnie czerwony nos u kota. Zwłaszcza jeśli sytuacja regularnie się powtarza i nos Twojego mruczka praktycznie nigdy nie przybiera innej barwy, niewykluczone, że zwierzak ma problemy z ciśnieniem. W przypadku takiego podejrzenia niezbędna jest konsultacja z weterynarzem. Mocno zaczerwieniony nos może się również wiązać z urazem mechanicznym, bądź podrażnieniem dróg oddechowych za sprawą chemikaliów. W takim wypadku warto poszukać śladów otarć, skaleczeń czy obrzmień, ponieważ te również mogą wymagać interwencji, zwłaszcza jeśli kot odczuwa ból.

Różowy nos białego kota

Koci nos a temperatura

Jaką temperaturę powinien mieć nosek kota? Czy zawsze musi być zimniejszy od reszty ciała? Tak, rzeczywiście zazwyczaj kojarzy się go raczej z niską temperaturą, która sprzyja wilgoci. Jednocześnie nie jest tak, że tylko taki stan nosa świadczy u Twojego zwierzaka o braku problemów ze zdrowiem.

Ciepły nos u kota

Jeśli dostrzeżesz ciepły nos u kota, to wcale nie musi oznaczać, że Twojemu pupilowi coś dolega. Miej świadomość, że temperatura nosa Twojego zwierzaka może nieznacznie się wahać w ciągu całego dnia. Cieplejszy nosek nierzadko wiąże się też z pozycją oraz miejscem, w jakim śpi Twój kot. Jeśli leży zwinięty w kłębek, z nosem wciśniętym w ogon lub łapy, to naturalne, że jego temperatura zrobi się wyższa. Podobna sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy zwierzak postanowi ułożyć się na puchatym kocu. Bardzo ciepły nos naturalnie może też świadczyć o chorobie – wysokiej temperaturze ciała, jednak w takim wypadku dostrzegalne są także inne objawy, jak osowiałość, niezborność ruchów, brak apetytu oraz wymioty.

Zimny nos u kota

Zimny nos u kota jest ogólnie przyjętą normą. To właśnie taki powinien być w większości czasu. Dodatkową jego cechą jest również nieznaczna wilgotność. Nie jest to jednak reguła. Czasem jednak nos u kota okazuje się mieć jeszcze niższą temperaturę niż zwykle. Musisz pamiętać, że bardzo zimny nos u kota może zwiastować problemy zdrowotne. Przykładowo, jeśli towarzyszy mu utrata ciepłoty całego ciała, nierzadko świadczy to o hipotermii. Ta zaś często towarzyszy stanom zagrożenia życia, dlatego łączy się z innymi niepokojącymi objawami, takimi jak wymioty, osowiałość, brak chęci do ruchu czy biegunka.

Przeczytaj także: Osowiały apatyczny kot – co może oznaczać takie zachowanie? 

A to historia!

Chociaż koci nos jest taki ważny, a zarazem niezwykły, jego właściciel nigdy go nie dostrzeże. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wzrok Twojego mruczka nie pozwala na widzenie ani wystających części pyska, ani tego, co znajduje się bezpośrednio przed nim. Koty są dalekowidzami. 

Cytat właściciela kota

Podsumowanie 

Kot, który nie mógłby w pełni korzystać z potencjału swojego nosa, na pewno byłby bardzo nieszczęśliwy. Właśnie dlatego zwierzaki, które miewają problemy ze swoim zmysłem powonienia, nie do końca odnajdują się w rzeczywistości. Niestety, inne zmysły nie są im w stanie go zastąpić. Właściwie nosek kota okazuje się bardzo czuły już chwilę po narodzinach, dzięki czemu małe kociaki bez problemu odszukują mleko matki. Właściwie całe życie kota opiera się na węchu. To on zadecyduje o tym, czy zwierzak uzna konkretny pokarm za jadalny, czy przejdzie obok niego obojętnie. Pewnie zauważyłeś, że zanim kot zje swoją porcję, zawsze najpierw sprawdza, czy podane jedzenie dobrze pachnie. Jeśli rzeczywiście Twój mruczek ma upośledzone powonienie, to jest na to sposób. Możesz spróbować podgrzać mu pokarm, by pachniał intensywniej. 

Kot i jego nos

Zachowaj zdrowy rozsądek!

Nie tylko doskonały węch zwraca uwagę na koci nos. To także jego kolor oraz sposób, w jaki jest zbudowany. Teraz już wiesz, że stanowi on indywidualną cechę każdego mruczka. To właśnie na jego podstawie można odróżnić Twojego zwierzaka od rzeszy innych, nawet bardzo podobnych pod względem budowy ciała, pyszczka czy umaszczenia. I chociaż najczęściej przyjmuje się, że koty mają zimne i wilgotne noski, bywają sytuacje, w których ich temperatura może wzrosnąć. Warto pamiętać, że odstępstwa od ogólnie przyjętej normy nie zawsze świadczą o problemach zdrowotnych. W końcu na ogólny stan nosa ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Spróbuj wziąć je pod uwagę, gdy będziesz zastanawiać się nad tym, czy z nosem, a tym samym ze zdrowiem Twojego pupila nie dzieje się coś niedobrego. 

Pamiętaj, że nos u kota może też zmieniać barwę, temperaturę lub stawać się suchy. Staraj się bacznie obserwować swojego mruczka i zwracaj uwagę na wszystkie zachowania, które wydają Ci się w jego przypadku dziwne czy nietypowe. Jeśli nie zauważysz żadnych innych niepokojących objawów poza nietypowym stanem nosa, najprawdopodobniej nie ma żadnego powodu do zmartwień.

Odwiedź nasz sklepa

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły