KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czego nie mogą jeść koty? Podpowiadamy!

Prawidłowe żywienie kotów, tak jak wszystkich innych zwierząt, zapewnia im życie w dobrej kondycji bez chorób towarzyszących. Warto wiedzieć, czego nie mogą jeść koty, aby mieć pewność, że karmisz zwierzę we właściwy sposób.

Opiekun jest odpowiedzialny za wiele aspektów życia kota, w tym też żywienie. Powinien więc wiedzieć, co jest trujące dla kota, a co może mu po prostu zaszkodzić. To podstawa, aby zwierzę żyło w zdrowiu, dobrze się czuło, a na etapie rozwoju – prawidłowo rosło.

Prawidłowe żywienie kota to podstawa zdrowia Twojego pupila!

Odpowiedni sposób żywienia kota gwarantuje mu długie życie. Już od momentu przejścia na samodzielne odżywienia kocięta polegają na tym, co im wrzucasz do miski. Zbilansowana dieta sprawia, że kot czuje się dobrze, ale również rośnie w zdrowiu. U dorosłego kota właściwa dieta zapewnia długie życie bez chorób i spadków odporności. Niestety, wokół żywienia kotów narosło sporo mitów. Wielu zapomina, że w tej kwestii należy opierać się wyłącznie na badaniach naukowców. A te wyraźnie wskazują, że kot to bezwzględny mięsożerca.

czego nie mogą jeść koty

Każdy właściciel powinien wiedzieć, czego nie mogą jeść koty, aby utrzymać swojego mruczka w dobrej kondycji. W przeciwnym razie podanie niewskazanych pokarmów może skończyć się w najlepszym przypadku biegunką, a w najgorszym – zagrożeniem życia i śmiercią. Zawsze podawaj kotu produkty dla niego bezpieczne. Sprawdzi się wysokomięsna sucha karma jak Applaws Adult Chicken & Salmon. Uzupełnieniem albo podstawą diety może być też karma mokra, zwłaszcza gdy kot mało pije. Dobrym wyborem będzie Gourmet A la Carte Chef’s Recipes wybór mięs 85g x 4 (multipak).

Czego nie mogą jeść koty? 3 wskazówki, o których musisz pamiętać

To, co szkodzi kotom, można podzielić na kilka kategorii. Pierwsza z nich to rzeczy, które są ogólnie szkodliwe dla gatunku. Druga – jedzenie, które może zaszkodzić kotom przewlekle chorym albo z alergiami. Trzecia – produkty szkodliwe, ale nie niebezpieczne dla życia zwierzęcia.

Czego nie mogą jeść koty w żadnym wypadku?

Mowa tutaj przede wszystkim o tych produktach, które są dla zwierząt trujące. Jest to na przykład część roślin domowych, które nie są kotu podawane, ale są w zasięgu jego pyszczka. Mowa o azaliach, bluszczu czy gwieździe betlejemskiej. Wszystkie rośliny są toksyczne, czyli uszkadzają organizm kota i często doprowadzają do jego bolesnej śmierci.

Sprawdź także: Rośliny trujące dla kota

Co jest trujące dla kota, a może być w jego zasięgu i kusić? Na przykład orzechy makadamia albo awokado. Ponadto wszystkie pestki działają toksycznie na koci organizm. Winogrona i rodzynki są dla niego szkodliwe, a ksylitol i czekolada mogą doprowadzić do szybkiej śmierci i zmian neurologicznych. Dotyczy to zarówno ich czystej postaci, jak i sytuacji, w której występują jako dodatek do dania.

Czego lepiej nie podawać niektórym kotom?

Jeśli zauważysz, że po pewnych składnikach czy pokarmach Twój kot drapie się, wylizuje czy ma biegunkę, prawdopodobnie oznacza to alergię. Wyklucz te produkty z diety, bo szkodzą Twojemu pupilowi. Również właściciele kotów, które cierpią na choroby przewlekłe, powinni zdecydowanie uważać na niektóre produkty. Zazwyczaj lekarz weterynarii zaleci podawanie specjalistycznej karmy. Trzeba jednak zwracać uwagę również na przysmaki. Przykładowo, dla kota trzustkowego, czyli z przewlekłym zapaleniem albo niewydolnością trzustki, groźne może być zjedzenie tłustego pokarmu albo tłuszczu samego w sobie.

Co szkodzi kotu, ale nie jest dla niego trujące?

Istnieje grupa pokarmów, które mogą być dla kota szkodliwe, jednak nie są trujące pod pewnymi warunkami. Przykładowo, mleko krowie czy kozie nie jest polecane dla kotów dorosłych, bo nie trawią one laktozy. Jednak niektóre z nich – jeśli regularnie dostają mleko – mogą je trawić. Wówczas nie cierpią na biegunki. Nie oznacza to jednak, że mleko powinno być podstawą ich diety. Może wówczas stanowić jedynie dodatek.

czego nie mogą jeść koty szkodliwe produkty

Co szkodzi kotu w nadmiarze? Na przykład wątróbka. Jeśli jest ona podawana jako dodatek i urozmaicenie diety na przykład dwa razy w tygodniu w niewielkich ilościach, kotu prawdopodobnie nic się nie stanie. W większej porcji może być jednak dla niego szkodliwa i niekorzystnie wpływać na stan całego organizmu. Czego nie mogą jeść koty w dużych ilościach? Na przykład białka jajka kurzego w formie surowej. Zawiera ono awidynę, która upośledza wchłanianie biotyny z posiłków.

Te produkty są szkodliwe!

Jeśli nie wiesz, co podać kotu, sprawdź te informacje w bazie składników i produktów, prowadzonej przez jedną z największych organizacji działających na rzecz zwierząt – ASPCA. W języku angielskim znajdziesz tam wyjaśnienie, które składniki są szkodliwe dla Twojego pupila i dlaczego tak jest.

Sól

Sól stanowi dla kota poważne zagrożenie, gdyż kot nie poci się i nie może tą drogą wydalić jej nadmiaru. Ponadto koty piją stosunkowo mało wody, więc może dochodzić do zachwiania gospodarki wodnej w organizmie. To z kolei może wywołać nadciśnienie, udar mózgu czy uszkodzić nerki. Sól to nie jedyne, co szkodzi kotu – z uwagi na ten składnik nie powinien jeść wędlin i innego domowego jedzenia.

Mleko

Panuje dość powszechne przekonanie, że ulubionym kocim napojem jest mleko. Jest to prawda – koty chętnie piją mleko, ale nie jest ono dla nich zdrowe. Większość dorosłych kotów nie trawi laktozy – cukru, który występuje w mleku. To dlatego, że w ich organizmie po rozszerzeniu diety zanika enzym laktazy. Najbardziej spektakularnym objawem nietolerancji są biegunki, ale mogą też wystąpić inne objawy alergii skórnej. Podstawowym płynem w kociej diecie powinna być woda.

Przeczytaj również: Czy koty mogą jeść surowe mięso?

czego nie mogą jeść koty produkty niebezpieczne

Skrobia

Tym, co szkodzi kotom, jest skrobia. Koty, w przeciwieństwie do psów, mają problem z trawieniem skrobi. Chodzi tu o różnice w transporcie do komórek i magazynowaniu glukozy, w którą przekształca się skrobia. Kocia wątroba nie ma zdolności jej przechowywania, a jej wysoki poziom może utrzymywać się nawet przez cały dzień po posiłku. W rezultacie może dojść do uszkodzenia wzroku i niekorzystnych zmian w pracy serca. Najczęściej podawanie kotom ziemniaków, makaronu czy chleba kończy się niestrawnością, wzdęciami czy biegunką.

Cebula i czosnek

Tym, czego koty nie mogą jeść, są warzywa cebulowe. Składniki w nich zawarte przyczyniają się do rozpadu erytrocytów, co może wywoływać u kotów anemię. Dotyczy to również innych warzyw, np. szczypiorku.

Szpinak

Zdrowy dla ludzi szpinak dla kotów taki nie jest, ponieważ zawiera szczawiany. Substancje te wchodząc w reakcję z wapniem i przekształcają się w organizmie kota do nierozpuszczalnych w wodzie oksalitów. To z nich zbudowane są kamienie nerkowe.

Lista produktów niebezpiecznych dla Twojego zwierzaka nie jest długa. Pamiętaj o nich oraz uświadom osoby z Twojego otoczenia, by nie podawały kotu pokarmów, które mu nie służą. Teraz już wiesz, czego nie mogą jeść koty. Ta wiedza sprawi, że Twój pupil będzie nie tylko bezpieczny, ale i zdrowy. Dobrą alternatywą w żywieniu kotów są karmy gotowe. W sklepie Apetete.pl znajdziesz zarówno formuły suche, jak i polecane wilgotne. Dzięki nim Twój kot na każdym etapie swojego życia będzie czuł się dobrze.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Czego nie mogą jeść koty? Podpowiadamy!”

  1. Magdalena pisze:

    Krótko, zwięźle i na temat. Indeks ksiąg…wróć! Indeks produktów zakazanych 🙂 Dzięki za wpis, czasami się zapomnę i daje ziemniaki z obiadu mojej. Pozdrawiam Madzia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły