Czy pies może jeść pączki?
Nawet najsurowszy trener raz w roku skusi się na pączka. Mimo wszystko ta słodka pokusa nie jest odpowiednia dla każdego, a zwłaszcza dla naszych zwierząt: psów i kotów. Czy pies może jeść pączki?
Pamiętaj, że dzielenie się z psem wszystkim co my jemy nie jest dobre. Jeśli dzielisz się z psem wszystkim to powodujesz wzrost jego wagi, psujesz skutki wychowania a przede wszystkim szkodzisz jego zdrowiu. Nie trzeba podawać psu naszych ciastek, czekoladek, faworków, czy pączków. Dziś nie ma takiej potrzeby ponieważ rynek zoologiczny jest pełen odpowiednich przysmaków dla psa.
Pomijając tradycje, kwestie wielkiej i małej wagi, pytanie jakie powinniśmy zadać brzmi: Czy pies może jeść pączki?, jeśli nie jakie są konsekwencje niesubordynacji opiekuna? Wszystko na temat żywienia psów słodyczami/ pączkami znajdziecie poniższym tekście.
Krótka historia pączka
Nim odpowiemy na pytanie Czy pies może jeść pączki? zastanówmy się skąd wzięła się historia tłustego czwartku, który dziś obchodzimy?
Według legendy, tradycja pieczenia pączków bierze swój początek w Krakowie. Wówczas to panował władca, który walczył z przekupkami pracującymi na targu. Wlepiał ciężkie kary za nielegalny handel. Po jego śmierci handlarki tak się ucieszyły, że zaczęły hucznie świętować. W końcu „tradycja to piękne imię” ( Miś – Bareja.), wobec tego – warto ją kultywować. Historia sobie a my sobie – dziś mało kto o tym wie i je tego pączka, który ma około 350 kcal. Jest tłusty i słodki ale mimo tego taki pyszny. Niestety nawet spacer z pupilem nie spali tych kalorii, ale raz w roku można. No dobrze, ale czy pies może jeść pączki?

Pączek dla psa? Tak, ale tylko w formie zabawki. Ten z dźwiękiem nie tuczy i jest nieszkodliwy dla psów- tak naprawdę to jedyny pączek jaki powinien znależć się w paszczy ulubieńca
Czy pączki są trujące dla psów?
Na samym początku należy wyjaśnić jedno – pączki nie są przysmakiem dla psów, ale nie są też trujące. Główną wadą pączków jest fakt, że zawierają drożdże oraz są tłuste i słodkie. Ponadto psy nie powinny jeść niczego z naszego stołu, nie tylko ze względów wychowawczych ale także różnych od naszych potrzeb żywieniowych. Pączki są ciężkostrawne dla człowieka. Wobec tego, czy pojedynczy kęs pączka zabije twojego pieska? Prawdopodobnie nie, ale w niektórych pączkach jest kilka niestrawnych i niebezpiecznych składników, poniżej dokładnie je opisałam.

Zamiast pączków można podać psu coś specjalnie dla niego – bezpieczne gryzaki, które wyglądają jak pączek w maśle
Składniki pączków
Przepis na pączki zna każda babcia. To kawałek ciasta drożdżowego usmażony na pełnym oleju. Głównym składnikiem jest oczywiście mąka. Pszenica może być niebezpieczna, gdy jest surowa, ale nie jest szkodliwa w postaci mąki. Cukier nie jest doskonałym jedzeniem dla psów, ale prawdopodobnie nie powinien być uważany za niebezpieczny, nie powoduje też robaków! To mit powtarzany aż za często!
Ciasto drożdżowe nie jest dobre dla psów. Drożdze mają to do siebie, że pęcznieją w żołądku, powodując gazy. Nie jest więc dobrym wyborem dla delikatnych psich żołądków. Wobec tego co w czym jest problem, dlaczego pies nie powinien jeść pączków? Chodzi o ich nadzienie, to czym są polewane oraz w jaki sposób są przygotowane. Większość pączków jest smażona na głębokim tłuszczu, takie jedzenie jest ciężkostrawne dla ludzi, a co dopiero mówić o mniejszym od nas psie. To główna przyczyna dla której nie powinien pies jeść pączków. Poniżej lista składników dodawanych do pączków. Dzięki niej lepiej zrozumiesz idee nie podkarmienia psa.
Niebezpieczne składniki dla psów w pączkach
Czekolada – Czekolada gorzka może być bardzo niebezpieczna dla psów. Czekolada mleczna – rodzaj czekolady zwykle stosowanej do mrożenia pączków – nie jest największym zagrożeniem dla psów, ale do nadzienia używa się najczęściej ciemnej czekolady która jest najbardziej trująca, zawiera najwięcej szkodliwej teobrominy.
Sztuczne słodziki – Niektóre sztuczne słodziki, a zwłaszcza ksylitol – są śmiertelnie niebezpieczne dla psów. Ksylitol prawdopodobnie nie pojawia się w przepisach na wiele pączków, ale staje się coraz bardziej powszechny, ponieważ ludzie zawsze chętnie korzystają z produktów light, by zadbać o swoją wagę.
Nadzienia do pączków – nadzienia stosowane do pączków mogą zawierać sztuczne słodziki. Ponadto lista niebezpiecznych składników stosowanych do tanich nadzień nie ma końca. między innymi są to przetwory na bazie winogron niebezpieczne dla naszych psów.
Polewy – garść posypek prawdopodobnie nie sprawi, że Twój pies zachoruje, ale wiele innych polew może. Podczas gdy orzeszki ziemne są bezpieczne dla psów, wiele innych orzechów – w tym orzechy włoskie i orzechy makadamia – nie powinno być karmionych psu. Podobnie rodzynki (i odkładam na bok swoją nieufność do każdego, kto chciałby na chwilę rodzynki na pączku) są również niebezpieczne dla psów.
Pamiętaj, że to nie jedyne składniki w pączkach, które mogą być niebezpieczne dla Twojego psa. W Twojej kuchni czai się więcej niebezpieczeństw listę trujących składników opisaliśmy szerzej tutaj.
Ratunku pies zjadł pączki co robić?
Zauważ, że inaczej będziemy reagować kiedy 1 pączka zje 30 kg labrador niż 2 kg york, prawda. Ponadto wiele zależy od ilości i jakości pączków, a dokładnie ich nadzienia. Ponadto zauważ, że jeden kęs nie jest śmiertelny dla psa. Oczywiście zależy to od rodzaju pączka – bo te z gorzką czekoladą dla takiego małego yorka mogą być bardzo toksyczne. Podczas gdy tradycyjny pączek z lukrem może być przyczyną jedynie niestrawności, czy biegunki. Co innego jeśli mamy psa z chorą wątrobą, czy trzustką wówczas zjedzenie nawet najmniejszego pączka może być bardzo, bardzo niebezpieczne.
Zazwyczaj zjedzenie małego kawałka pączka nie powinno wywołać sensacji, jednak możesz nie znać wszystkich alergii i problemów gastrycznych swojego pupila. Po zjedzeniu przez psa pączków nie musisz od razu dzwonić do lekarza weterynarii, chyba że pies przejawia następujące objawy: zatacza się, ma wymioty, biegunkę, jest ospały, albo nadpobudliwy. Wówczas przygotuj się by odpowiedzieć lekarzowi na kilka pytań tj. z czym był zjedzony pączek, z nadzieniem, z lukrem, czekoladą oraz najważniejsze kiedy i ile go zjadł.

Objawy zatrucia Pamiętaj nikt na świecie lepiej nie zna swojego psa od Ciebie – jeśli mimo braku wystąpienia poniższych objawów, twierdzisz że Twój pies źle się czuje najprawdopodobniej tak jest – skonsultuj to dla pewności z lekarzem weterynarii.
Ponadto najlepsze, co możesz zrobić gdy podejrzewasz zatrucie u psa jest przegłodzenie go do końca dnia. W kolejnym dniu możesz mu podać karmy stworzone dla psów z problemami gastrycznymi np: Dolina Noteci Intestinal, albo coś domowego np: gotowany ryż z kurczakiem i glinkę kaolinową, która łagodzi wszelkie problemy gastryczne.

Karma mokra dla psa Dolina Noteci Premium Perfect Care Intestinal 185 g- Karma mokra dla psa wspiera barierę ochroną jelit i podnosi odporność.
O czym należy pamiętać?
Posiadając pupila powinniśmy dobrze się przygotować do opieki nad nim, warto poznać listę składników zakazanych dla psa. Może w tradycyjnych pączkach nie ma nic trującego, ale jeśli miałabym decydować czy psy powinny jeść pączki odpowiedziałabym bez wahania, że NIE!
Wiele składników pączków jest niebezpieczne dla zwierząt, dlatego lepiej częstować pączkami dwu nożnych przyjaciół. Lepiej będzie jeśli Twój pies dostanie coś stworzonego specjalnie dla niego np: suszone przysmaki.
Pączki nie są dobre dla psów wobec tego jeśli możesz je wykluczyć z psiego menu Twoja decyzja wyjdzie wszystkim na zdrowie!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu