KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Wypadanie sierści u kota – przyczyny i sposoby na lnienie kota

Opiekuna kota bez większego trudu można rozpoznać na ulicy. Ponieważ jego wizytówką nie są szczególne cechy charakteru, sposób bycia czy zachowania. Każdy kociarz nosi na sobie sierść swego mruczka. Kiedy koty gubią sierść – nie pomogą żadne rolki do ubrań, wyczesywanie sierści czy inne zabiegi. Wypadającą sierść u kota oznacza obecność włosów w całym mieszkaniu, na meblach, podłogach i odzieży kociarzy…ale czy to prawda, że nie ma sposobu na kocią sierść? O skutecznym rad sposobie przeczytacie w dzisiejszym artykule

 

  • Jak pokochać kocią sierść?
  • Kiedy kot linieje?
  • Dlaczego kot gubi sierść?
  • Jaką karmę podawać kotom z problemami z sierścią?

Jeśli kochasz koty, musisz pogodzić się z tym, że sierść kota znajdzie się dosłownie wszędzie. Będzie latać w powietrzu, zalegać na kanapie, przyklejać się do ubrań a czasem można ją znaleźć w filiżance kawy, albo w kosmetykach. Co zrobić żeby zminimalizować ilość sierści w mieszkaniu? Rada jest prosta regularnie sprzątać i czesać kota. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie , szczotki dla kota, świetnie sprawdzają się zgrzebła w typie furminatorów – ich regularne wyczesywanie zmniejsza ilość wypadającej sierści o 90%.

furminator dla kota odpowiedź na problem z gubieniem sierści

furminator dla kota odpowiedź na problem z gubieniem sierści

Kiedy koty gubią sierść?

Kiedy koty gubią sierść przez cały rok, jest to zjawisko całkowicie naturalne i nie da się jego uniknąć. Co istotne zdrowe zwierzę większość martwego włosa jest w stanie usunąć samodzielnie w trakcie codziennej toalety.  Ponadto nasze kochane mruczki są mistrzami higieny. Martwa sierść kota jest przez niego nie tylko wylizywana i zjadana. Właśnie dlatego kotom zdarza się zwymiotować kłębki włosów. To proces naturalny. Kot podobnie jak pies gubi sierść bardziej intensywnie na przełomie pór roku. Wiosną gdy robi się cieplej i bardziej sprawdzi się lżejsza okrywa oraz jesienią, kiedy kot gubi sierść, by zmienić futro na cieplejsze. To naturalne zjawisko.

kotek mały

Kiedy wypadająca sierść u kota powinna nasz zaniepokoić?

Właściciela powinny zaniepokoić wszystkie nieregularne wyłysienia a także plackowate łysienie, czy brak sierści na brzuchu, przy uszach oraz na pyszczku. Łysienie to stan  gdy kot traci sierść a w wyniku tego jego okrywa przerzedza się tak, że widać prześwitującą gołą skórę. Tego rodzaju utrata okrywy nie jest już normalna i powinna budzić niepokój. Co może być przyczyną tego, że kot nadmiernie gubi sierść? Powodów może być wiele: od osłabienia po chorobie, czy porodzie po brak witamin czy składników odżywczych w diecie kota, np: biotyny. W normalnych warunkach, naszemu zwierzakowi nie powinny być potrzebne szczególne witaminy dla kota na wypadanie sierści. Dobrej jakości karma, czy zbilansowana dieta dostosowana do wieku, wagi i innych indywidualnych potrzeb naszego pupila powinna zagwarantować mu zdrowie, dobrą kondycję i piękną sierść. Najważniejszym składnikiem w diecie kota jest przede wszystkim mięso, które jest źródłem niezbędnej do życia tauryny. Jeśli nasz kot jest karmiony średniej jakości mokrą czy suchą karmą, zastanówmy się nad zmianą diety. W rzeczywistości dobrej jakości karma dla kota wyniesie nas taniej niż suplementy czy wizyty u lekarza weterynarii..

Dobrej jakości karma dla kotów

Dobrej jakości karma dla kotów

Kiedy wypadająca sierść u kota powinna nasz zaniepokoić?

Wracając do tematu niepokojących objawów łysienia czy wypadania sierści to należy wziąć pod uwagę, że łysienie może być również związane z

  • Chorobami tarczycy, endokrynologicznymi w tym cukrzycą
  • W szczególnych przypadkach obserwuje się taki stan po ciężkiej chorobie
  • W trakcie rekonwalescencji
  • Po operacji
  • Po trudnym porodzie

przysmaki dla kotów na odkłaczanie

Nasza rada jest następująca zawsze kiedy zauważymy tzw. odstępstwa od normy – skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. Kot jako drapieżnik nigdy nie pokaże że go coś boli, czy że źle się czuje. Jego natura każe mu chować się i cierpieć w samotności. Dlatego jeśli zauważymy różnicę w wyglądzie jego skóry, czy sierści warto zasięgnąć rady lekarza weterynarii. Zazwyczaj weterynarze za samą poradę nie pobierają opłat, a jeśli już to kwota wizyty z kotem nie powinna przekroczyć 50zł. W porównaniu do późniejszych kosztów leczenia, przy zbagatelizowania pierwszych objawów trzeba wiedzieć, że to niewielkie koszty.

Kot łysieje pod wpływem stresu?

Koty tylko pozornie są zwierzęcymi samotnikami, które doskonale radzą sobie bez ludzi. W rzeczywistości kocia psychika jest bardzo delikatna – dlatego jeśli Twój kot nagle zaczął gubić sierść a w domu:

  • pojawiło się nowe zwierzę?
  • wprowadziła się nowa osoba?
  • zmienił miejsce zamieszkania?
  • zmieniła się jego karma?
  • odszedł właściciel?
  • było przemeblowanie?

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedzieliście twierdząco być może kot przeżywa silny stres. Warto wtedy zaciągnąć porady u kociego behawiorysty, który zaleci zmianę karmy, zaleci program naprawczy taki jak opisywaliśmy tutaj

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły