Korat – co musisz wiedzieć o tej rasie?
Jeśli marzysz o czworonożnym domowniku z aksamitną sierścią i przyjaznym usposobieniem idealnym wyborem będzie kot rasy Korat. Duże, intensywnie zielone oczy, głowa w kształcie serca i stojące, wysoko osadzone uszy – kot Korat skradnie Twoje serce!
Koty Korat – wyjątkowe osobistości w świecie mruczków
Czczone w minionych wiekach i nazywane posłańcami szczęścia koty Korat zachwycały nietuzinkowym wyglądem i ogromnym przywiązaniem do swoich opiekunów. Ich unikatowa uroda była już opisywana w literaturze z XV wieku. A wielu miłośników puszystych mruczków uważało, że wnoszą one do domu pozytywną energię i gwarantują nadprzyrodzone szczęście.
Rasa kota Korat to synonim długowieczności. Nietrudno o osobniki, które w świetnej kondycji dożywają ponad 20 lat i stają się pełnoprawnymi członkami swojej ludzkiej rodziny. Są delikatne i wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego zgodnie z tradycyjną umową, która miała chronić korata od momentu jego pojawienia się w krajach zachodnich, były kotami przeznaczonymi wyłącznie do trzymania w mieszkaniu lub domu. Korat to ciekawski i aktywny domownik, o którym warto dowiedzieć się więcej!
Korat – pochodzenie
Czy kot może przynosić szczęście? Być może starożytni autorzy historycznych ksiąg byli świadomi tego, że przebywanie z kotem to tysiące radosnych i niezapomnianych momentów, które potrafią przywrócić nam dobry nastrój niezależnie od innych okoliczności. Co więcej, koraty, dzięki swojej niespotykanej czułości i przywiązaniu do człowieka, potrafią zbudować wyjątkowo silną więź z opiekunem i cieszyć się ze wspólnie spędzanego czasu. Taka relacja stanowi korzyść dla obu stron. Procentuje obniżeniem poziomu stresu, niższym ciśnienie krwi i skuteczniejszą walką z depresją – posiadanie kota to wiele rozmaitych zalet!
Oryginalny wygląd koratów sprawia, że jego pochodzenia zaczęto dopatrywać się w krajach Dalekiego Wschodu. Najprawdopodobniej rasa kota Korat została odkryta na terenach równiny Korat w Tajlandii. Pierwsze wzmianki na temat tego egzotycznego gatunku pojawiają się m.in. w licznych rękopisach z okresu między XIV a XVII wiekiem. To właśnie w tajskiej księdze „Smud Khoi” z opisem kotów, które miały przynosić szczęście lub przyczyniać się do naszych niepowodzeń, pojawiają się opisy czworonogów o szmaragdowych oczach i jedwabistej sierści. Dzieło to zawierało w sumie 17 opisów różnych znanych ówczesnym gatunków kotów. A samą księgę można dziś podziwiać w Tajlandzkiej Bibliotece Narodowej.
Historia koratów przeplatana jest szczęściem, a ich obecność w domach traktowano jako doskonałą wróżbę. Na znak pomyślności, szczęścia i zdrowia obdarowywano nimi nowożeńców. Były także wkładane do kołysek noworodków, by strzegły ich zdrowia i pilnowały w pierwszych momentach po urodzeniu. Niezwykle istotnym był fakt, że dobry omen spełniał się wyłącznie wtedy, gdy kota otrzymano w prezencie – nie można było go samemu kupić, gdyż wtedy jego magiczne moce nie działały.
Rasa kota korat – etymologia
Ten nieśmiały, niewielki i długowieczny kociak z Tajlandii jest jedną z najstarszych ras na świecie. Wyróżnia go zamiłowanie do zabawy i bardzo czuły charakter. Z tego względu koraty szybko rozprzestrzeniły się na całym globie, a ich popularność drastycznie wzrosła w latach 60. minionego wieku. W Wielkiej Brytanii zagościły dopiero w 1972 roku. W Ameryce pojawiły się zaś w 1959 roku za sprawą ich wielkiej miłośniczki Jean Johnson. Kobieta dostała parę zwierząt tej rasy od swojej przyjaciółki z Bangkoku, gdyż sama przez kilka lat mieszkając w Tajlandii, nieskutecznie próbowała je kupić.
Jean odkryła, że koraty mieszkają wyłącznie w domach wysoko postawionych, zamożnych właścicieli i lokalnej arystokracji i są swego rodzaju skarbem chronionym przez mieszkańców. Wokół kotów tej rasy panowała niezwykła, tajemnicza atmosfera, dlatego początkowo zafascynowana kotami syjamskimi Jean zdecydowała o posiadaniu pary koratów. Dopiero 5 lat po powrocie do domu stała się właścicielką pierwszej pary w swojej hodowli, a jej ulubieńcy otrzymali imiona Nara i Dara.
Opiekunka, chcąc zapobiec chowowi wsobnemu skrzyżowała koraty z kotami syjamskimi blue point. Ich potomstwo zostało wystawione po raz pierwszy na wystawie w 1966 roku i od tego czasu zachwyca coraz większe grono miłośników puchatych mruczków.
Przeczytaj również: Kot Sfinks – rasa bez sierści
Korat – wygląd
Kot korat ma unikalny kolor sierści, który na terenach dawnego Syjamu nazywany był szarością deszczowych chmur. Barwa futra nie ma jednolitej barwy – pojedynczy włos u nasady jest jasnoniebieski, a przy końcówce zdecydowanie ciemniejszy i przybiera odcień ciemnoniebieski. Na końcach włosy są srebrzyste, dzięki czemu wydaje się, jakby postura kota emanowała magicznym, nadprzyrodzonym blaskiem. Zgodnie z przyjętymi kryteriami, hodowla obejmuje wyłącznie koty o takim umaszczeniu i ustalonej długości sierści. Idealny korat to kot o srebrzystoniebieskiej, krótkiej sierści lekko przylegającej do ciała i delikatnej w dotyku oraz bez żadnego znakowania.
Niewątpliwą zaletą koratów jest to, że praktycznie wcale nie linieją. Mają charakterystyczną głowę w kształcie serca i duże, zielone oczy. Motyw serca można dostrzec w ich wyglądzie również w kształcie nosa i na torsie zwierzęcia, gdy siedzi. Przedstawiciele tej rasy posiadają stosunkowo duże, wysoko postawione, sterczące uszy. Mimo pozornie lekkiej budowy ciała są bardzo silne, a ich masa może zaskakiwać, gdy postawimy kociaka na wadze. Wyróżniają się przysadzistą formą, z lekko zwężonym tułowiem w okolicy talii. Całość dopełniają szerokie ramiona i krótka szyja.
Maleńkie koty tego gatunku, podobnie jak inni przedstawiciele kociego rodu, przychodzą na świat z niebieskimi tęczówkami. Z czasem zmieniają one swój kolor na zielony. Szaro-niebieski kolor ich futra z pewnością był pierwotną cechą, związaną z ewolucyjnym przystosowaniem do otoczenia. Region Khorat słynie bowiem z potężnych skał granitowych, które stanowiły dla tych zwierząt doskonałe warunki do ukrywania się.
Koraty zalicza się do ras półorientalnych, ponieważ ich przednie kończyny są delikatnie krótsze od tylnych. Posiadają średniej długości ogon, szerszy u nasady i zwężający się ku końcowi, który może mieć tendencję do zakrzywiania się. Tak zwany „lwi” nos, waga ok. 5 kg oraz sprężyste ruchy sprawiają, że trudno pomylić je z innymi kocimi elegantami.
Korat – charakter
Jak zachowuje się typowy korat? Charakter tego pięknego kota spodoba się osobom, które pragną silnej więzi ze swoim pupilem, a jednocześnie szanują jego indywidualność i potrzebę niezależności. Korat nazywany także Si-Sawat, czyli szczęśliwy kot, posiada niezwykle wyczulony narząd zmysłów. Jego cechą dominującą jest perfekcyjny wzrok, słuch i powonienie. Bardzo lubi przebywać w towarzystwie ludzkich domowników To zwierzak społeczny, który uwielbia mieć swojego człowieka w pobliżu, gdy bawi się lub odpoczywa.
Koraty wyróżniają się także ponadprzeciętną inteligencją i wysoką intuicją. Można je nauczyć ciekawych trików i sprawić, że w wielu aspektach będą przypominać psa. Swoją energię lubią spożytkować na wspinanie się, zabawę z wędką lub bieganie za piłeczką bądź papierową kulką. Jeśli szanuje się ich potrzeby, są troskliwymi opiekunami i wiernymi kompanami zabaw najmłodszych domowników. Każdemu koratowi przyda się drapak dla kota i wygodne legowisko, z którego chętnie będzie przyglądał się zajęciom swojej rodziny.
Rasa korat – zachowanie
Koty tej rasy bywają niekiedy strachliwe, unikają nadmiernego hałasu i stronią od nieprzewidzianych zachowań swoich opiekunów. Gdy w Twoim domu pojawia się obcy gość, koraty potrzebują czasu, by się do niego przekonać i pozwolić mu na głaskanie. Jednak jeśli dana osoba zyska jego aprobatę, kot ze śmiałością wskoczy na kolana przybysza i będzie domagać się solidnej porcji pieszczot. Zabawy z koratem i zdobywanie nowych umiejętności można atrakcyjnie połączyć z podawaniem smaczków, w nagrodę za wykonane zadanie. Pyszna delikatna przekąska Carmilove Chicken with Thyme zachęci Twojego pupila do nauki,a przy okazji pomoże oczyścić jego układ moczowy.
Kot korat potrafi sygnalizować swoje potrzeby przez głośne mruczenie, choć nie jest w nim tak wylewny, jak koty syjamskie. Kiedy w pobliżu znajduje się inne zwierze, bywa zazdrosny i domaga się większej uwagi ze strony opiekunów. Z psami i kotami z reguły żyje w zgodzie, dlatego może trafić do domu, w którym są już inne czworonogi. Koraty mogą jednak wykazywać skłonność do dominowania nad przedstawicielami innych gatunków, choć zwykle są spokojne i chętne do poznawania swojego otoczenia.
Przeczytaj również: Kocia mowa, czyli jak sprawdzić jaki nastrój ma Twój kot?
Korat – pielęgnacja
Koraty będą najlepszymi towarzyszami dla osób, które marzą o posiadaniu czworonożnego pupila, ale przeraża je nadmiar sierści na ubraniach i w ich otoczeniu. Praktycznie nie linieją, a ich futro nie posiada podsierstka, co przekłada się też na łatwość codziennej pielęgnacji. Koty te mają stosunkowo niewiele włosia. Nie wymagają intensywnego szczotkowania lub kąpieli w specjalnych preparatach ułatwiających rozczesywanie grubego i długiego futra.
Wystarczy, że krótką, delikatną sierść korata przeczeszesz raz w tygodniu odpowiednio dopasowaną szczotką. Możesz też potraktować ten element codziennej pielęgnacji jako swojego rodzaju zabawę. Niektóre zwierzęta wyjątkowo cenią subtelne pocieranie i same domagają się takiej formy pieszczot. Wszystkie domowe koty wymagają kontroli stanu uzębienia i czyszczenia ich przeznaczonymi do tego preparatami. Nie zawsze te zabiegi podobają się kotu. Dlatego możesz użyć specjalnych płynów dodawanych do wody lub znaleźć środek, który dla kota będzie po prostu smaczny. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się enzymatyczna pasta do zębów Over Zoo.
Kot korat – zdrowie i dieta
W ramach standardowej pielęgnacji nie możesz zapominać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii. Co jakiś czas dobrze jest obejrzeć kocie uszy i sprawdzić. Czy nie zbiera się w nich nadmiar wydzieliny lub nie występuje stan zapalny. Kociakom, które mieszkają w domu, można okresowo obcinać pazury. Dzięki temu nie będą zahaczały nimi o różne tekstylia w domu i nie kaleczyły dłoni opiekuna podczas zabawy. Nawet koty niewychodzące na zewnątrz, mogą potrzebować odrobaczania i wykonywania cyklicznych badań kału, by wykluczyć zakażenie pasożytami. Starszym kotom natomiast zaleca się kontrolne badania morfologiczne krwi wraz z oznaczeniem stężenia hormonów tarczycy, a niekiedy również badanie moczu.
Przed wyborem nowego czworonożnego domownika warto poznać zasady jego prawidłowego żywienia. Doradcą w tym zakresie może być zaufany weterynarz lub hodowca. Dowiemy się od niego o zwyczajach naszego wybranka, jego ulubionych smakach i cechach. Mogą one być inne nawet w obrębie jednego miotu. Właściwe porcjowanie pokarmu różni się w zależności od aktualnego wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia, kondycji fizycznej i codziennej aktywności. Nieco innego jadłospisu wymagają malutkie kocięta, które intensywnie rosną. Innego zaś koty w podeszłym wieku lub kotki, które karmią swoje młode.
Korat – kocia arystokracja w Twoim domu
Koraty to wyjątkowe koty, które swoim wyglądem przypominają nieco koty syjamskie. Ich miękkie, delikatne futro w kolorze niebiesko-szarym z jasnymi końcówkami sprawia, że wyglądają na otoczone świetlistą poświatą. Są pogodne i towarzyskie, lubią obecność człowieka (odpoczywać na jego kolanach) i domagają się stałego głaskania. Nadają się do domu, w którym mieszkają inne zwierzęta i przebywają małe dzieci. O ile te znają zasady opiekowania się mruczącymi czworonogami.
Rasa kota korat od stuleci uważana była za domowników, których obecność wprowadza szczęście do życia pozostałych mieszkańców. Cieszą się dobrym zdrowiem i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Właściwie dopasowana karma dla kota pomoże im zdrowo się rozwijać i cieszyć nienaganną kondycją, a także zapewni optymalną ilość energii i wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Aby ułatwić Ci wybór, zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą sklepu Apetete. Znajdziesz tu specjalistyczne karmy, suplementy diety oraz zdrowe smakołyki. Sprawią one, że Twoje zwierzę stanie się zdrowym i radosnym lwem kanapowym, który zachwyca swoim wyglądem i niespotykaną urodą.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu