KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot nebelung – jaki ma charakter? Poznaj go bliżej!

Każdy kot wyróżnia się swoim indywidualnym charakterem i wyglądem. Wybór mruczka może okazać się trudny, biorąc pod uwagę ilość ras kotów. Dlatego przychodzimy z pomocą, by przedstawić sylwetkę tego dostojnego mruczka, jakim jest kot nebelung. 

👉 Rozmiar25-30 cm, 4-7 kg
⭐ Sierśćpółdługa, szaro-srebrzysta
🐰 Charakterdomator uwielbiający właściciela
❤️ Długość życianawet 16 lat!

 

Promocja dla czytelnikówPromocja Carnilove

Przygarnięcie kota pod swój dach powinno być przemyślaną i odpowiedzialną decyzją. Warto wybrać taką rasę kota, który będzie pasował do opiekuna swoim charakterem, trybem życia czy chęcią do zabaw na co dzień. Niektóre z mruczków odnajdą się idealnie w domu starszej osoby, podczas gdy inne wymagają regularnej zabawy i uwagi. 

Równie istotne są wymagania w kwestii pielęgnacji. Może się okazać, że nie będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na codzienne czesanie kociego futerka. A dla kogo idealnym towarzyszem będzie kot nebelung? Przedstawiamy historię tej rasy, jej wygląd, charakter i wymagania pielęgnacyjne. 

Kot nebelung – pochodzenie

Historia rasy nebelung sięga lat 80. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych doszło do zupełnie przypadkowego skrzyżowania dwóch, zamieszkujących po sąsiedzku kotów. Pierwszego kotka rasy nebelung urodziła czarna krótkowłosa kotka o imieniu Elsa, której ojcem był kot o długim futerku. 

nebelung kot - leży.

Późniejsze próby parowania kocich sąsiadów miały miejsce w 1984 i 1985 roku zakończyły się sukcesem i narodziły się po jednym kocięciu o półdługim futerku zabarwionym na szaro. Kociaki otrzymały imiona pochodzące z niemieckiej legendy Pieśń o Nibelungach, Zygfryd oraz Brunhilda. Nadała je opiekunka kociąt Cora Cobbs, której rola w ukształtowaniu nowej rasy kotów była ogromna.

Zobacz także: Kot rasy Ragdoll – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

To właśnie Cora Cobbs skontaktowała się z TICA (The International Cat Association), by utworzyć jeden stały wzorzec rasy kota nebelung. Co ciekawe, mimo że koty rasy nebelung nie są w żadnym stopniu spokrewnione z kotem rosyjskim niebieskim, ich opiekunka ustalając wzorzec rasy, kierowała się właśnie wzorcem tej rasy. Jest on niemal identyczny z małą różnicą w kwestii długości futra. U nebelungów jest ono półdługie, a w przypadku rosyjskich niebieskich – krótkie. 

Ciekawostką jest fakt, że pierwotnie rasa miała nazywać się „Nibelung”, czyli tak jak bohaterowie legendy, po których pierwsze kocięta otrzymały swoje imiona. Ostatecznie jednak Cora Cobbs zmieniła ją na „Nebel”. Ten zwrot w języku niemieckim oznacza mgłę, co ma się kojarzyć z lekko zamglonym, srebrzystym futerkiem kota nebelunga. 

TICA uznała rasę nebelung już w 1987 roku. Z kolei FIFe, czyli Międzynarodowa Federacja Felinologiczna nie uznała jej do tej pory jako oficjalną rasę kota.

Jak wygląda rasa Nebelung?

To, co szczególnie przyciąga uwagę w nebelungu to właśnie jego wygląd. Elegancki i dostojny kot o mocnej budowie i srebrzysto – szarej sierści. Taki właśnie jest kot nebelung. Faktycznie wzorzec rasy pokrywa się ze wzorcem rasy kota rosyjskiego niebieskiego, a jedyną różnicą jest długość okrywy włosowej. 

Masa ciała kotów tej rasy może osiągać od 4 kg do nawet 7 kg w przypadku kocurów, dlatego należą do grupy kotów średniej wielkości. Jego sylwetka jest dość muskularna. Długi ogon mruczka jest mocno owłosiony, a jego trójkątne uszy pochylone są nieco do przodu i szersze u podstawy. W kłębie koty nebelung mogą mierzyć 25-30 cm wysokości. 

nebelung kot - na kanapie.

Najbardziej charakterystyczna jest półdługa sierść kotów nebelung. Wydaje się być szaro-srebrzysta, a w rzeczywistości ma ona odcień wyblakłej czerni ze srebrnymi końcami, co określane jest jako ticking. To dlatego mruczek wygląda, jakby był pokryty szronem. To właśnie ten niezwykły kolor półdługiej sierści w połączeniu z mocną sylwetką czynią z nebelunga tak majestatycznego kota. Taka odmiana srebrzysta, określana czasami również jako niebieska jest jedyną dopuszczalną kombinacją kolorystyczną. 

Dość charakterystyczne dla tej rasy są oczy o przenikliwym spojrzeniu i zawsze zielonej barwie. Odcienie tęczówek mogą być najróżniejsze, ale muszą się mieścić w tonacji koloru zielonego. Nos mruczka jest zawsze szary. 

Nebelung – charakter

Warto przyjrzeć się teraz bardzo ważnej kwestii, jaką jest usposobienie nebelungów. Czy to koty spokojne, a może wymagają codziennej dawki aktywności? Jaki charakter ma nebelung? Kot ten to prawdziwy domator, twardo stąpający po ziemi. Choć wygląda bardzo majestatycznie, uwielbia obecność swojego opiekuna i pieszczoty. Należą jednak do kotów z reguły spokojnych. Nie przepadają za chaosem i zgiełkiem, a znacznie bardziej wolą codzienną rutynę. 

Nebelungi jako kocięta cenią sobie dobrą zabawę i są bardzo ciekawskie, jednak z wiekiem stają się nieco bardziej stateczne. W kwestii osób nieznajomych zachowują rezerwę, która z czasem przy odrobinie cierpliwości może się zmniejszać. Ze szczególnymi względami nebelung traktuje swojego opiekuna i domowników, których obecność ceni ponad wszystko. 

To taki typ mruczka, który uwielbia towarzystwo, czy to swojego opiekuna, czy innego mruczka. Nawet pies mógłby stanowić dla kota nebelunga dobrego towarzysza. Mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Weź to pod uwagę, jeśli np. często nie ma Cię w domu. 

Kot nebelung będzie idealnym mruczkiem dla Ciebie, jeśli jesteś domatorem i stronisz od urządzania hucznych imprez. Mruczek rasy nebelung będzie się czuł dobrze w towarzystwie osób starszych. Jak najbardziej odnajdzie się również w rodzinie ze starszymi dziećmi, nauczonymi obchodzenia się z kotem. Warto pamiętać, że nebelungi cenią sobie spokój, dlatego nie będą szczęśliwe wśród gromadki rozbrykanych dzieci. 

Przeczytaj także: Opieka nad kotem

Kot nebelung, a dzieci

Choć koty rasy nebelung lubią zabawę, potrzebują też spokoju i czasu na odpoczynek. Ten należy im zapewnić zawsze i pamiętać o tej kwestii, jeśli w domu mieszkają dzieci. Nebelung z łatwością zaakceptuje dzieci, ale warto je od samego początku uczyć prawidłowego obchodzenia się z kotem. Noszenie kota na rękach i zabawa z nim, gdy nie ma na to ochoty zupełnie nie wchodzą w grę. Te zasady tyczą się każdego kota, bez wyjątku. 

Kot nebelung, a inne zwierzęta

Koty nebelung są jak na koty dość towarzyskie. Lubią towarzystwo innych kotów, które znają i z którymi się wychowywały. Mogą zaakceptować także inne koty, jeśli zostały z nimi odpowiednio zapoznane. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nebelung mieszkał pod jednym dachem z psem. Jeśli czworonóg nie będzie nadmiernie zaczepiał mruczka, istnieje spora szansa na to, że z czasem się dogadają. 

Kot nebelung – cena i pielęgnacja

Jak już wiesz, koty nebelung to mruczki o pięknym srebrzystym umaszczeniu i łagodnym usposobieniu. Uwielbiają towarzystwo swojego opiekuna i odpoczynek w domu. A czy pielęgnacja tych mruczków jest wymagająca? Wyjaśniamy!

Kot nebelung – żywienie

Żywienie to podstawa w przypadku nebelunga, jak i każdego innego kota. Mruczek powinien dostawać zbilansowaną i zdrową karmę, dostosowaną do potrzeb kociego organizmu. Karma powinna zawierać odpowiednie proporcje białka względem tłuszczów, witamin i minerałów, a także obowiązkowo dodatek tauryny – cennego dla kotów aminokwasu. Może to być zarówno karma sucha taka jak np. Brit Care Cat Grain-free Indoor Anti-Stress, która dedykowana jest kotom niewychodzącym. 

nebelung kot - karma Brit.

Koty znacznie bardziej przepadają jednak za karmą mokrą, którą warto urozmaicać jego posiłki. Sięgnij po karmę z dobrym składem i atrakcyjnym dla kota smakiem taką jak np. Josera Multipack Filet 70g x 6 (multipak). Jeśli Twój mruczek przepada za rybami, jak zresztą większość kotów, możesz urozmaicać jego posiłki taką karmą jak np. Acana Regionals Pacifica Cat.

nebelung kot - sucha karma.

Kot nebelung – zdrowie

Koty rasy nebelung cieszą się stosunkowo dobrym i mocnym zdrowiem. Nie ma żadnych genetycznych chorób charakterystycznych dla tej właśnie rasy. Warto dodać, że zadbane nebelungi mogą żyć nawet 16 lat! 

Warto jednak kontrolować, jak funkcjonują nerki i pęcherz moczowy mruczka. Podstawa to oczywiście regularne wizyty u weterynarza. Raz w roku powinno się wykonać badania przesiewowe i moczu u kota. 

Kot nebelung – pielęgnacja

Piękne, półdługie futro nebelunga to jego wizytówka. O nią warto dbać szczególnie poprzez regularne szczotkowanie. Na szczęście koty tej rasy nie mają futra ze skłonnościami do kołtunienia, dlatego nie będziesz mieć większych trudności, by wyczesać dokładnie sierść pupila. 

Dzięki regularnemu czesaniu pozbywasz kota martwych włosów, które w trakcie mycia są przez kota połykane i mogą prowadzić do zakłaczenia. Dzięki temu unikniesz także nadmiaru włosów na podłodze, kanapie i meblach. 

W kwestii pielęgnacji warto zadbać również o to, by kot miał swój własny kąt i zabawki. Nie zapomnij o kuwecie takiej jak np. Savic Kuweta dla kota z kratką 42x30x10cm, w której mruczek będzie załatwiał swoje potrzeby. Dodatkowo oczywiście przyda się także żwirek do kuwety taki jak Żwirek Super Benek Pinio Zielona Herbata.

nebelung kot - kuweta.

Kot nebelung – cena

Czy drogi będzie kot rasy nebelung? Cena za mruczka tej rasy może wynieść od 2 to 5 tysięcy złotych. Nie jest to mała kwota ze względu na fakt, że kota tej rasy bardzo trudno jest kupić w Polsce. Jeśli chodzi o koty nebelung, hodowla renomowana znajduje się w ojczyźnie tych kotów, czyli Stanach Zjednoczonych. 

Na szczęście w Polsce znajdziesz kilka dobrych hodowli. Warto przed wyborem sprawdzić, czy wybrana hodowla została zrzeszona w organizacji felinologicznej, takiej jak Polska Federacja Felinologiczna: Felis Polonia.

Kot nebelung - wypowiedź właściciela

Jak już wiesz, kot nebelung wygląda dumnie, a jego srebrzysta sierść przykuwa uwagę. Faktycznie nebelung wygląda jak kot rosyjski niebieski, tyle że z dłuższą sierścią. Obecnie dopuszcza się łączenie w pary nebelungów i rosyjskich niebieskich w celu zwiększenia puli genów. 

Nebelung jest kotem łagodnym, który silnie przywiązuje się do opiekuna. Lubi zabawę, ale też ceni święty spokój. To dobry mruczek dla Ciebie, jeśli często przebywasz w domu, nie wyjeżdżasz i stronisz od zapraszania gości i urządzania imprez w domowym zaciszu. A czy Twoje serce skradł kot nebelung, a może jakiś inny? Podziel się opinią. 

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły