KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego koty przynoszą myszy do Twojego domu? Co robić?

Mówi się, że koty przynoszą myszy, żeby pokazać człowiekowi miłość i przywiązanie. Nie każdemu jednak taka forma okazywania uczuć musi odpowiadać. Dowiedz się, dlaczego koty przynoszą myszy i czy można zmienić to zachowanie mruczących myśliwych.

Znoszenie zdobyczy przez mruczka do domu to zachowanie znane opiekunom zwierząt wychodzących na zewnątrz. To, że kot przynosi martwe myszy, może się wydawać szokujące, jednak w rzeczywistości jest zgodne z jego naturą. Według wielu osób zwierzę robi tak, żeby podzielić się zdobyczą ze swoją ludzką rodziną. Czy to jedyny powód? Dowiedz się, czemu koty przynoszą myszy i czy możemy zrobić cokolwiek, żeby przestały chwalić się swoimi łupami.

Promocja Carnilove

Dlaczego koty przynoszą myszy?

Silny instynkt łowiecki nie pozwala zwierzęciu przebywającemu na świeżym powietrzu pozostawać bez ruchu. Może Cię przerazić, gdy pierwszy raz zauważysz, że kot przyniósł pod drzwi martwą mysz czy upolowanego ptaka. Zachowanie Twojego mruczka nie jest jednak odosobnione. Specjaliści ostrzegają przed karaniem czy besztaniem zwierzaka za takie zachowanie. Jest ono bowiem zupełnie zgodne z naturą kotów, które są urodzonymi myśliwymi.

Zauważ, jak dumny jest z siebie kot przynoszący myszy do domu. Choć może Cię to brzydzić, właściwie należy docenić umiejętności zwierzęcia. To, jaki jest zwinny i jak szybko, lekko i bezszelestnie potrafi się poruszać. Cała jego anatomia świadczy o tym, że został stworzony do polowania.

kot poluje na myszy- kot poluje w krzakach.

Nawet jeśli trudno Ci w to uwierzyć i pogodzić się z tym, Twój uroczy, kochany kot jest w rzeczywistości doskonałym myśliwym. Polowanie leży w jego naturze. Mimo że żyje udomowiony od wielu lat, to instynkt łowiecki wciąż jest w nim silny. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas dają o sobie znać naturalne zachowania, które wciąż drzemią gdzieś w zakamarkach kociego umysłu. Każą one nawet najlepiej karmionemu zwierzakowi zamienić się w myśliwego.

Możesz zastanawiać się, czemu koty przynoszą myszy, jeśli w domu w misce zawsze czeka na nie zdrowa, smaczna karma. Musisz wiedzieć, że zwierzę ma w naturze zabawę ofiarą, nim ją zje, więc nie jest to nic dziwnego. Zdarza się, że mruczek przynosi do domu nie do końca martwego gryzonia, a później idzie do miski. Jeśli Twój kot tak robi, nie jest w tym odosobniony.

Sprawdź: Zabawa z kotem – dlaczego to tak ważne?

Koty przynoszą myszy do domu – co to oznacza?

Odpowiedź na pytanie: dlaczego koty przynoszą myszy do domu, nie jest jednoznaczna. Według niektórych to odruch opiekuńczy. Mruczki traktują swą ludzką rodzinę niczym kotka małe dzieci.

Kotka przynosi myszy do domu, do swoich dzieci, żeby uczyć je polowania. Początkowo pokazuje im martwą zdobycz, później ledwo żywą, by maluchy nauczyły się ją zabijać. W pewnym momencie małe koty mogą rozpocząć samodzielne polowanie. To powinno tłumaczyć, dlaczego czasem mruczek przynosi martwe myszy, a czasem jeszcze żywe. Być może chce po prostu nauczyć Cię polować?

Inni sądzą natomiast, że przynoszenie zdobyczy do domu świadczy o tym, że zwierzak chce się przed człowiekiem pochwalić swoją zręcznością.

Najbliżej prawdy wydaje się jednak inna teoria. Dlaczego koty przynoszą myszy do domu? Po to, żeby zjeść swoją ofiarę lub bawić się nią w bezpiecznych warunkach. W miejscu, gdzie inny drapieżnik nie będzie próbował podkraść zwierzakowi jego zdobyczy. To, że koty znoszą gryzonie czy ptaki oznacza po prostu tyle, że chcą swój posiłek ukryć przed światem. Kiedy pod drzwiami Twojego domu pojawia się nowa ofiara mruczka, najwyraźniej obawiał się, że rywal mu ją zabierze.

Zobacz także: Kot wychodzący i niewychodzący – czy rodzaj karmy ma znaczenie?

Dlaczego koty przynoszą myszy? Już wiesz!

Wiesz już, dlaczego koty przynoszą myszy. Zdania na ten temat są podzielone. Być może jednak bardziej niż przyczyna interesuje Cię, jak oduczyć kota przynoszenia myszy? To oczywiste, że nie każdy chce budzić się obok ledwo żyjącego ptaka, a podczas wychodzenia do pracy znajdować pod drzwiami martwą mysz.

Niestety mamy złą wiadomość. Właściwie nie da się oduczyć kota polowania. Silny instynkt i chęć złapania ofiary dostrzegają również opiekunowie, którzy nie wypuszczają zwierząt na zewnątrz. Mruczkom zdarza się przecież upolować muchę, która wpadła przez okno. 

kot poluje na myszy- kot czai się w trawie.

Gdy kot obserwuje ptaki z osiatkowanego balkonu, może wydawać trudny do określenia dźwięk, a także poruszać się w taki sposób, jakby za chwilę miał wystartować do ataku. Jak widzisz, nawet u kotów pozostających w domu instynkt wciąż jest bardzo silny, a zaspokoić może go codzienna zabawa wędką.

Jedyny pewny sposób, żeby mruczek przestał chwalić się swoimi zdobyczami, to zaprzestanie wypuszczania go. To korzystne rozwiązanie zarówno dla Twojego kota, jak i innych zwierząt. Mruczek w domu jest zdecydowanie bezpieczniejszy, a jego silny instynkt nie zagraża gryzoniom i drobnym ptakom.

Nie musisz obawiać się, że niewychodzący kot będzie miał nadmiar energii czy zacznie odczuwać frustrację. Wystarczy, że zadbasz o to, żeby odtwarzać z nim cykl łowiecki. W jaki sposób to robić? Potrzebujesz wędki, która zachęci zwierzę do biegania. To właśnie ona będzie odgrywać rolę ofiary. Podczas zabawy pozwól kotu kilka razy złapać końcówkę wędki, nim ostatecznie ją upoluje.

Na koniec puść wędkę. Najpewniej zauważysz, jak Twój kot odchodzi z zabawką w pyszczku. Po wysiłku czas na nagrodę, czyli porcję karmy lub smakołyki. Gdy zwierzak zje, zacznie się myć. W naturze robi to, żeby usunąć z siebie zapach ofiary. Dzięki temu nie zwabi większych drapieżników. Po umyciu zwierzę położy się spać. 

Jak widzisz, odtwarzanie cyklu łowieckiego w domu to nic trudnego. Łowieckie potrzeby zwierzęcia zostaną spełnione i mruczek nie będzie odczuwał narastającej frustracji czy nudy.

Jeśli szukasz wędki do odtwarzania cyklu łowieckiego, zwróć uwagę na teleskopową Yarro. Na końcu ma piórka, które zachęcają zwierzę do gonitwy. Zakończ zabawę przysmakami. Niech mają krótki, zdrowy skład. Dobrze sprawdzą się przysmaki mięsne Brit Premium, których skład wzbogacono niezbędną dla zdrowia kota tauryną.

kot poluje na myszy- wędka dla kota.

Pamiętaj, że cykl łowiecki możesz też zakończyć posiłkiem. Wybieraj spośród karm, które charakteryzują się wysoką zawartością mięsa. W posiłku musi znajdować się tauryna – zawiera ją między innymi Dolina Noteci Premium.

kot poluje na myszy- karma dla kota.

Wychodzisz o poranku do pracy, a pod drzwiami zauważasz martwego gryzonia? To najpewniej prezent od Twojego kota. Mruczki wyróżniają się silnym instynktem łowieckim i zabijają z zimną krwią. Czasem nawet nie zjadają ofiary, a tylko się nią bawią. Po pierwszym takim odkryciu z pewnością zadajesz sobie pytanie: dlaczego koty przynoszą myszy. Według niektórych chcą w ten sposób okazać miłość opiekunowi lub pochwalić się swoimi zdolnościami łowieckimi. 

Prawda może być jednak znacznie prostsza. W domu kot czuje się bezpiecznie. Wie, że inne zwierzę nie ukradnie mu zdobyczy. To, że koty przynoszą myszy pod drzwi, nie dla każdego opiekuna jest przyjemne. Zastanawiasz się, jak oduczyć kota przynoszenia myszy? 

Niestety właściwie nie da się tego zrobić. Zachowanie jest zgodne z jego naturą. Już kotka przynosi myszy do domu, do swoich kociąt, żeby uczyć je polowania. Jedyny sposób to więc rezygnacja z wypuszczania mruczka, co pozwoli zadbać o jego zdrowie oraz ochronić drobne gryzonie i ptaki przed śmiercią. Odtwórz ze swoim zwierzakiem cykl łowiecki w domu! Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz wędki i przysmaki, które pozwolą Ci to zrobić!

apetete baner na bloga

Zobacz także: Czy koty jedzą myszy?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

3 odpowiedzi na “Dlaczego koty przynoszą myszy do Twojego domu? Co robić?”

  1. Anonim pisze:

    takie zycie posiadacza kota hihi

  2. Anonim pisze:

    Hej.Niestety nie posiadam kota,ale mój sąsiad tak.O dziwo,myszy upolowane przez niego lądują pod moimi drzwiami.Dlaczego????

  3. Ahaczek pisze:

    Zbilem go raz drugi i mu przeszło 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły