KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot śpi na człowieku – co to oznacza?

Koty mają wiele zachowań, które są mylnie interpretowane przez ludzi. Nie inaczej jest z ich snem. Co oznacza, jak kot śpi na człowieku? Czy to faktycznie próba uduszenia we śnie, czy raczej symbol przywiązania? Sprawdź!

Koty to istoty znaczenia niedoceniane przez ludzi. Wokół ich zachowań narosło wiele mitów, często bardzo dla nich krzywdzących. Nic dziwnego, że niektóre rzeczy – jak na przykład próby spania na człowieku – spotykają się ze strony opiekunów ze zdziwieniem albo niechęcią. Tymczasem warto wiedzieć, dlaczego zwierzę zachowuje się w taki, a nie inny sposób, bo może to pomóc we wspólnej komunikacji i nawiązaniu relacji. Dlatego sprawdź, co oznacza, jak kot śpi na człowieku, zanim zgonisz z siebie swojego mruczka.

Carnilove

Gdy kot kładzie się na człowieku…

Przynajmniej raz w życiu każdy opiekun nieco bardziej wylewnego kota spotkał się z tym, ze zwierzę próbowało usadowić się na nim… i spać. Niektóre koty kładą się na kolanach, inne z kolei wybierają klatkę piersiową, a czasem nawet głowę leżącego człowieka. O ile może to być niewygodne, to warto wiedzieć, dlaczego zwierzęta tak robią. I nie ma to nic wspólnego z mitami o próbach uduszenia człowieka we śnie.

Wiedza na temat tego, dlaczego kot śpi na człowieku, pozwoli Ci w znaczny sposób poprawić relację z pupilem. Przede wszystkim dowiesz się, z czego wynika jego zachowanie, a to oznacza, że będziesz też wiedział, jak je zmienić – jeśli jest dla Ciebie kłopotliwe. Sprawdzisz, czy kryje się za nim jakiekolwiek zagrożenie, czy raczej jest to kwestia sympatii i potrzeby bliskości. Oczywiście, wszystko w granicach rozsądku. O ile kot śpiący na dorosłym człowieku nie zrobi mu żadnej krzywdy, o tyle ten leżący na niewielkim niemowlaku może niechcący spowodować tragedię.

dlaczego kot kładzie się na człowieku

Dlaczego kot kładzie się na człowieku?

Nie wiesz, co oznacza, jak kot śpi na człowieku? Przyczyn takiego zachowania jest przynajmniej kilka, a na pewno parę następnych zostanie udowodnionych przez najbliższe lata. Oto zgodne z wiedzą naukową przyczyny, dla których Twój kot jako miejsce do drzemki wybiera… Twoje ciało!

Oznaczanie zapachem

Kot najpierw ociera się o Ciebie, a potem układa się na Tobie spać? Prawdopodobnie Cię… znaczy! Choć tego nie widzisz, koty na policzkach mają miejsca, które wydzielają feromony zapachowe. Przez ocieranie, a potem też spanie w różnych miejscach zwierzęta roznoszą swój zapach, co ma być sygnałem dla potencjalnych przeciwników, że dany teren – albo człowiek – jest już zajęty.

Akceptacja i zaufanie

Odpowiedź na to, dlaczego kot kładzie się na człowieku, jest bardzo prosta – bo mu ufa. A szczególnie mocno, jeśli położy się ogonem w stronę jego twarzy. Choć oglądanie kota z tej perspektywy wydaje się średnio higieniczne i przyjemne, to jednak kot odwrócony tyłem do twarzy opiekuna po prostu mu ufa i wie, że nic złego go z jego strony nie spotka. To niezwykła oznaka oddania i przywiązania, której człowiek często nie jest nawet świadomy.

Co więcej, tak samo jak kot może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia i samopoczucie człowieka – o czym za chwilę – tak i człowiek wpływa pozytywnie na kota. Dotyczy to zwłaszcza mruczków, które kładą się człowiekowi na klatce piersiowej. Regularne bicie serca i rytm oddechów są dla kota gwarancją bezpieczeństwa i oznaką, że wszystko jest w najlepszym porządku.

Zastanawiasz się, dlaczego kot śpi przy głowie, a dodatkowo po przebudzeniu liże Cię po włosach? To zachowanie oznacza akceptację członka w stadzie. Choć wydawać się to może dziwne, koty nie są takimi samotnikami, jakimi się je przedstawia. Lubią mieć towarzystwo, które akceptują. Bardzo często koty wylizują się wzajemnie, co jest również pozostałością po takiej czynności wykonywanej przez matkę, która opiekuje się kociętami. Twój zwierzak więc dba o Ciebie.

gdy kot kładzie się na człowieku

Obserwacja otoczenia i poczucie bezpieczeństwa

Bardzo często zdarza się, że kot nie tylko śpi na człowieku, ale wręcz na jego klatce piersiowej. Istnieje wiele teorii na ten temat. Według wielu jest to zamach na ludzkie życie, a kot we śnie zadusi opiekuna – zwłaszcza gdy jest nim małe dziecko. W rzeczywistości drzemiący na klatce piersiowej człowieka kot wie, co robi. To najwyższe i często najwygodniejsze – bo duże pod względem powierzchni – miejsce na ciele człowieka, który znajduje się w pozycji leżącej. W ten sposób kot może swobodnie nadzorować to, co dzieje się wokół niego.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego kot śpi przy głowie, odpowiedź jest prosta – chodzi o bezpieczeństwo. Zwierzę to jest bardzo terytorialne, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa musi zareagować – albo stawić mu czoła, albo się oddalić. Jeśli terytorium dzieli z Tobą i Ci ufa, to prawdopodobnie, aby odpocząć i usnąć głęboko, wybiera okolice Twojej głowy. Dzieje się tak, bo wie, że w razie niebezpieczeństwa po prostu się obudzisz, a on dowie się, że coś jest nie tak. Dodatkowo, koty w ten sposób dobrze czują zapach opiekuna i mogą reagować, gdy ten wstaje.

Utrzymanie optymalnej temperatury ciała

Wiele kotów spędza noce w innym miejscu niż opiekun, a przychodzi do niego dopiero jesienią i zostaje aż do momentu, gdy zrobi się ciepło. Przyczyna jest prozaiczna i wynika z atawizmu, czyli zachowania, które kot odziedziczył po dzikich przodkach. Zwierzę kładzie się blisko opiekuna, by korzystać z jego ciepła i utrzymać swój komfort termiczny. W podobny sposób zachowują się również psy, które w chłodniejsze dni, jeśli nie są ich fanami, często próbują przytulać się do człowieka. W naturze takie zachowanie miało za zadanie zwiększać szanse na przeżycie w trudnych warunkach.

Wygoda i komfort

Nie da się ukryć, że wiele kotów ceni sobie komfort. Stąd też może wynikać, co oznacza, jak kot śpi na człowieku – szuka sobie po prostu wygodnego miejsca. Jeśli zwierzę Ci ufa, to może zdarzyć się, że ułoży się na Tobie, bo nie obawia się z Twojej strony niczego złego. Co więcej, jeśli dodatkowo akurat śpisz przykryty kołdrą, zwierzę na pewno chętnie skorzysta z takiego ciepłego, wygodnego legowiska.

czemu koty kładą się na człowieku

 

Działanie terapeutyczne

Na końcu warto wiedzieć, że zwierzęta są o wiele bardziej czułe na ludzkie zmiany nie tylko zachowania, ale i stanu zdrowia. Zdarza się, że koty nie przychodzą do opiekunów, aby na nich spać, aż do momentu, gdy ci nie zachorują. Z tego wynika między innymi popularność kotów jako zwierząt terapeutycznych na przykład w domach spokojnej starości czy zakładach opiekuńczych.

Z tego powodu zawsze mieć świadomość, że kot, który leży na Tobie i głęboko śpi, jest Twoim sprzymierzeńcem. Według badań naukowych obcowanie z tymi zwierzętami obniża ciśnienie i normalizuje rytm serca. Co więcej, mruczący kot działa uspokajająco i znacznie niweluje stany depresyjne oraz lękowe. Głaskanie go pomaga zwalczyć rozmaite problemy na tle nerwicowym. W końcu, ciepło kociego ciała rozgrzewa obolałe stawy czy pomaga w walce z migreną. Warto więc czasem docenić koci wkład w Twoje lepsze samopoczucie.

Co oznacza, jak kot śpi na człowieku?

Wiesz już, dlaczego kot kładzie się na człowieku. Co zrobić w momencie, gdy Ci to nie przeszkadza? Jak zareagować, gdy nawyki Twojego pupila są dla Ciebie lekko męczące? Sprawdź!

Zadbaj o odrobaczanie i ochronę przed pasożytami

Jeśli nie przeszkadza Ci, że Twój kot śpi z Tobą, ale jest to zwierzę wychodzące – choćby na spacery – albo w domu mieszka też inne zwierzę, które wychodzi na zewnątrz – zadbaj o odrobaczanie. Pasożyty wewnętrzne u kotów wcale nie są takie rzadkie, zwłaszcza że zwierzęta te często wylizują swoją sierść. To sprawia, że nawet przypadkowo mogą połknąć jaja pasożytów wewnętrznych, które potem będą rozwijały się w ich organizmie.

Aby zapobiegać ryzyku zarażenia się pasożytami od kota, zadbaj o jego odrobaczenie. Dobrze sprawdzi się Bayer Dronspot roztwór do nakrapiania dla średnich kotów 60mg / 15mg. Jest to preparat w formie kropel zakrapianych na kark, który wybija przede wszystkim robaki płaskie i obłe. To one najczęściej atakują koty domowe. W przypadku zwierząt wychodzących zadbaj też od wiosny do jesieni i ochronę przed kleszczami i pchłami. W tym pomocne będą inne krople, takie jak Fiprex dla kota 0,7ml. Pamiętaj, aby nie stosować obu preparatów naraz czy w bardzo krótkich odstępach od siebie.

Higiena snu przede wszystkim

Nie lubisz, gdy kot kładzie się na człowieku, bo wpływa to negatywnie na Twoją higienę snu? Bardzo często wiercący się, wstający kilkakrotnie w ciągu nocy pupil faktycznie nie pomaga w spokojnym odpoczynku. Jeśli cierpisz na problemy ze snem albo bezsenność, a Twój kot w nocy często wstaje i zmienia pozycję, raczej postaraj się spać bez niego. W ten sposób zyskasz siły na zajmowanie się nim wtedy, gdy będziesz bardziej wypoczęty.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy zwierzę robi się agresywne, gdy próbujesz zmienić pozycję. Niektóre koty, zwłaszcza wybudzone ze snu, mogą próbować nawet gryźć albo drapać w takiej sytuacji. Zamiast pozwalać mu spać w łóżku, przygotuj dla swojego pupila odpowiednie legowisko. Może to być na przykład DUVO+ Legowisko plecione prostokąt szare 45x34x16cm, czyli koszyk z poduszką – koty w końcu uwielbiają pudełka! Możesz też zdecydować się na połączenie legowiska z drapakiem i wybrać Trixie Drapak Salamanca beż 138 cm.

legowisko dla kota

Zatroszcz się o koci komfort

Czasem zdarza się, że spanie na człowieka ma związek nie tyle z zaufaniem do człowieka, co wręcz uzależnieniem się od niego. W takim przypadku warto się zastanowić, dlaczego kot śpi na człowieku i tylko na nim. Taka sytuacja jest dla niego niewskazana, bo przede wszystkim nie pozwala mu spokojnie odpocząć w sytuacji, gdy Ciebie nie ma w pobliżu. Dodatkowo  może wywoływać u zwierzęcia odruchy obronne i agresywne, na przykład w stosunku do pozostałych zwierząt w domu, a nawet ludzi

W takiej sytuacji należy przede wszystkim zadbać o koci komfort. Zwierzę, które nie czuje się pewnie w danym środowisku, jest prawie ciągle poddawane działaniu silnego stresu. W końcu może to spowodować, że kot zacznie chorować; stres jest bowiem często jednym z czynników, dla których spada odporność u zwierząt. Aby zadbać o komfort Twojego pupila, zainwestuj na przykład w taki produkt jak Feliway – kocie feromony dyfuzor + wkład uzupełniający 48ml. Taki środek sprawi, że zwierzę poczuje się nieco bardziej rozluźnione, co może wpłynąć na poprawę jego zachowania.

Skontaktuj się ze specjalistą

Jeżeli nie lubisz, gdy kot kładzie się na człowieku w nocy, ale nie umiesz sobie poradzić z tym zachowaniem swojego mruczka – udaj się po pomoc do specjalisty. To polecane rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy kot jest agresywny przy próbach przełożenia go na jego legowisko, a także nie reaguje na inne metody pracy. Pamiętaj, że najważniejszy jest komfort Twój i Twojego pupila. Gdy Ty jesteś zestresowany, zwierzę to wyczuwa i zmienia swoje zachowanie, również nie mogąc się do końca rozluźnić.

Wiesz już, co oznacza, jak kot śpi na człowieku. Sytuacja ta może mieć wiele przyczyn i konotacji – nie da się jej interpretować bez szerszego kontekstu. Uważnie obserwuj swojego kota, aby stwierdzić, dlaczego śpi zwykle na Tobie i zdecyduj, czy Ci to odpowiada. Pamiętaj przy tym, że jeśli kot robi to z sympatii i przywiązania, to zabranianie mu takiego kontaktu może spowodować u niego frustrację i rozluźnienie relacji. Zdecyduj się po prostu na złoty środek.

Jeśli nie podoba Ci się taki sposób odpoczynku u Twojego kota, masz do dyspozycji różne rozwiązania zastępcze. Zdecyduj się na te, które najlepiej pasują do Waszej sytuacji. Pamiętaj, aby zawsze dbać zarówno o swój komfort, jak i kocie potrzeby. Do tego celu wykorzystaj liczne produkty z oferty sklepu Apetete.pl. Na pewno znajdziesz tu coś, co spełni oczekiwania Twoje i Twojego pupila.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły