Królik miniaturka – ta rasa cieszy się największą popularnością. Czy jest dla Ciebie?
Królik miniaturka to mały zajęczak, który wydaje się idealnym niewielkim pierwszym zwierzątkiem. Postrzegane są jako małe i pełne uroku zwierzę o niewielkich wymaganiach. Czy faktycznie tak jest? Wyjaśniamy, dla kogo nada się królik miniaturka i jak dbać o tego słodkiego pupila.
👉 Rozmiar | 35-40 cm plus 5,5 cm długości uszu |
⭐ Żywienie | siano, suszone zioła, zbilansowane mieszanki |
🐰 Charakter | nieśmiałe i łagodne lub odważne bądź zaczepne |
❤️ Długość życia | 6-10 lat |
Czy wiesz, że króliki miniaturowe uważane są za najpopularniejsze zwierzęta domowe? Cieszą się sympatią tych młodych, jak i tych starszych miłośników zwierząt domowych. Trudno się temu dziwić. Króliki cieszą oko swoim miękkim futerkiem i dłuższymi uszami. Wyglądają uroczo, a do tego nie należą do najbardziej wymagających zwierząt domowych.
Często są wybierane jako pierwsze zwierzątko w domu, kiedy to rodzice chcą pokazać swoim pociechom, jak opiekować się małym podopiecznym. Warto jednak pamiętać o tym, że królik miniaturowy jest szczególnie wrażliwy i łatwo się stresuje, dlatego dobrze jest nauczyć dzieci delikatnego obchodzenia się z małym pupilem.
Królik miniaturka – historia
Uznaje się, że królik miniaturowy stanowi grupę ras królika europejskiego udomowionego. Warto pamiętać o tym, że odniesienie królik miniaturowy odnosi się nie do jednej, a do wielu ras zajęczaka. Jest on zajęczakiem z grupy zajęczaków. Prace nad utworzeniem królika miniaturowego rozpoczęły się już na początku XX wieku. Celem hodowców stało się uzyskanie zwierzęcia niewielkiego, łagodnego, będącego doskonałym towarzyszem dla człowieka w każdym wieku. To założenie jak najbardziej się spełniło, ponieważ takie właśnie cechy spełnia mały królik domowy.
Królik miniaturowy, tak jak inne rasy królika pochodzi od królika dzikiego, który pierwotnie bytował na terenach Hiszpanii. Co ciekawe pierwszą rasą królika domowego na świecie był królik gronostajowy, a obecnie wyróżnia się blisko 100 ras królików miniaturowych. Wśród tych cieszących się największą popularnością znajdują się takie rasy jak: króliczek teddy, Mini Lop – królik baranek miniaturowy, królik mini Rex, Lewek miniaturka czy królik angora.
Jak wygląda królik miniaturka?
Królik miniaturka w domu to niewielki zajęczak, którego długość ciała może wynosić od 35 cm do 40 cm plus 5,5 cm długości uszu. Uważa się, że długość uszu u królików miniaturowych nie może przekraczać 5,5 cm, dlatego warto o tym pamiętać, ponieważ to ważna wskazówka, po której rozpoznasz, czy masz do czynienia z prawdziwą miniaturką.
Waga pupila zależna będzie od jego rasy. Dla przykładu królik gładkowłosy waży od 800 a 1200 g, z kolei królik Rex między 700 a 2000 g. Królik rasy Angora może ważyć od 800 a 1400 g.
Króliki miniaturowe swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim delikatnej i łagodnej aparycji. Przyjemne w dotyku futerko może przyjmować barwę od kremowej, brązowej, po niebiesko – białą, szarą, a także czarną. Oczy pupila najczęściej będą ciemnobrązowe, choć zdarzają się również niebieskie tęczówki i czerwone u królików albinosów.
Jak rozpoznać płeć królika miniaturowego?
Rozpoznawanie płci królika miniaturki najlepiej rozpocząć, gdy zwierzę skończy 6. Tydzień życia. Wcześniej nie będzie to wiarygodne badanie. Aby wszystko przebiegło sprawnie, należy wziąć pupila i umieścić go sobie na kolanach, a następnie trzymając go jedną ręką, odsłonić podbrzusze i sprawdzić, czy widoczny jest niewielki otwór, a może mały wyrostek.
Królik miniaturka – czy to pupil dla Ciebie?
Jak wiadomo, królik miniaturka to niewielki zajęczak o pełnym wdzięku wyglądzie. Puszyste futro, łagodne spojrzenie i usposobienie, ale czy na pewno królik miniaturowy to pupil dla Ciebie?
Okazuje się, że te niewielkie zwierzęta mogą mieć zupełnie różne charaktery. Nie ma jednego określonego wzorca, który określa, jakie usposobienie będzie miał Twój podopieczny. Niektóre mogą być raczej nieśmiałe i łagodne, podczas gdy inne bywają odważne, a nawet nieco zaczepne. Na pewno ogromne znaczenie dla usposobienia królika ma jego socjalizacja, gdy trafia do nowego domu. Istotne jest również, jak wyglądało jego życie, zanim pojawił się u Ciebie. Biorąc to pod uwagę, sprawdź dokładnie hodowlę, z której zamierzasz przygarnąć pupila. Jak najbardziej możesz zaopiekować się nawet starszym królikiem, których jest całkiem sporo do adopcji. Wówczas w trakcie procesu adopcyjnego możesz przyjrzeć się, jak królik się zachowuje.
Warto wiedzieć, że króliki są zwierzętami terytorialnymi. Oznacza to, że teren, w którym żyją, jest dla nich bardzo ważny i powinny czuć się tam całkowicie bezpieczne. Mogą stawać się nieco niespokojne, gdy w domu pojawi się intruz, choć to również zależy od konkretnego osobnika.
Królik miniaturowy na co dzień
Wbrew pozorom królik to dość aktywne zwierzątko domowe. Każdego dnia potrzebuje aktywności poza klatką, czyli zaplanowanego i przemyślanego wybiegu. Taki wybieg powinien się odbywać w bezpiecznych okolicznościach dla zajęczaka i dobrze, by trwał przynajmniej 3 godziny. W tym czasie pupil może do woli biegać, tuptać i eksplorować swój teren. To bardzo ważne dla zdrowia i kondycji królika, by miał on zapewniany regularny wybieg.
Oczywiście możesz zostawić królika samego na wybiegu i zaglądać do niego co jakiś czas, ale tylko pod warunkiem, że miejsce, w którym przebywa, jest całkowicie bezpieczne i pozbawione wszelkich pułapek na małego królika. Dobrze jednak, abyś zachowywał kontrolę nad królikiem i wiedział, że jest bezpieczny.
Króliki miniaturki z chęcią się bawią. Uwielbiają wszelkie zabawki przeznaczone dla królików, jak i te, które z łatwością wykonasz sam np. z tektury.
Jak oswoić królika miniaturkę?
Czy oswojenie królika miniaturowego jest skomplikowanym i żmudnym procesem? Warto wziąć ten czynnik pod uwagę, rozważając przygarnięcie tego uroczego zajęczaka. Na początku mały pupil może być nieufny wobec Ciebie i innych domowników. Warto dać mu czas na oswojenie się z nowym otoczeniem, które jest dla niego tak ważne. Dobrze, by królik miał możliwość samodzielnej eksploracji mieszkania.
Stopniowo możesz pokonywać kolejne granice między Tobą a Twoim pupilem. Za każde spokojne zbliżenie się do Ciebie, nagradzaj królika przysmakiem. Mogą to być suszone zioła albo niewielki kawałek warzywa. Mały podopieczny powinien dobrze kojarzyć Ciebie i Twoją obecność.
Królika możesz z powodzeniem głaskać. Te zajęczaki lubią pieszczoty pod warunkiem, że zostały z nimi wcześniej zapoznane. Zamiast jednak brać pupila na ręce, usiądź koło niego i pozwól, by sam do Ciebie przychodził na głaskanie. Króliki miniaturowe nie zbyt dobrze czują się na rękach, znacznie bardziej wolą mieć luz i swobodę, czując pewny grunt pod łapkami.
Czy królik miniaturka sprawdzi się dla dziecka?
Czy królik miniaturowy nadaje się jako zwierzątko dla dzieci? Wydaje się być wręcz idealnym wyborem. Mały i łagodny, nie jest w stanie zrobić dziecku krzywdy. Pamiętajmy jednak, że sytuacja łatwo może się odwrócić, a dzieci, szczególnie te małe, nie mają świadomości, jak delikatnym zwierzątkiem jest królik miniaturka.
Warto od początku uczyć dziecko poprawnie obchodzić się z królikiem. Królik nie przepada za trzymaniem na rękach i to warto mieć na względzie, jeśli zwierzak ma być pupilem dziecka. Królika nie należy zmuszać do czegoś, co zupełnie nie sprawia mu przyjemności, a wręcz przeciwnie, napawa strachem i nerwami. Traktowany z wymaganą delikatnością z powodzeniem może być zwierzątkiem w rodzinie z dziećmi.
Królik miniaturka – pielęgnacja
Czy pielęgnacja królika miniaturki jest wymagająca? Nie należy do takich, ale jest kilka podstawowych kwestii, które warto mieć na uwadze, planując przygarnięcie małego zajęczaka pod swój dach.
Co może jeść królik miniaturka?
Przed przygarnięciem małego pupila, dobrze się zorientować, co może jeść królik miniaturka. W końcu żywienie jest podstawowym aspektem opieki nad każdym zwierzątkiem.
Zobacz także: Czy króliki mogą jeść banany i czy ten owoc im zaszkodzi?
Króliki miniaturowe żywią się głównie sianem takim jak np. Versele Laga Nature siano tymotkowe z dodatkami 500g. Zadbaj o to, by królik zawsze miał dostęp do siana, szczególnie w porze posiłku, ponieważ to właśnie ono stanowi podstawę jego diety. Równie ważne są suszone zioła, które królik powinien otrzymywać wraz z każdym posiłkiem. Dobrym rozwiązaniem jest serwowanie zajęczakowi gotowej zbilansowanej mieszanki jak np. Versele Laga Nature Cuni Karma dla królików.
Doskonałym uzupełnieniem do diety pupila są owoce i warzywa. Te jednak warto podawać nie częściej niż 1 – 2 razy w tygodniu. Możesz śmiało raz na jakiś czas podać królikowi również kolbę taką jak np. Nestor Professional Kolba dla gryzoni i królików 2 szt. (115g). To atrakcyjna dla królika przekąska, która dodatkowo pomaga pupilowi w ścieraniu zębów.
Pielęgnacja królika miniaturowego
Pielęgnacja królików miniaturek nie jest skomplikowana. Wystarczy zapewnić pupilowi odpowiednią klatkę i domek, a także konieczne akcesoria jak miseczki i poidełko. Wybierz szeroką i odpowiednio dużą klatkę, dobraną do wielkości docelowego Twojego pupila. Dobrym wyborem jest klatka taka jak np. Ferplast Klatka Casita czarna lub większe modele.
W kwestii pielęgnacji warto regularnie kontrolować również długość pazurów, czystość uszu i stan zębów pupila. Należy królika ważyć, aby kontrolować jego wagę.
Sprawdź także: Najlepsze siano dla królika – TOP 5 propozycji
Zdrowie królika miniaturki
Właściwie króliki miniaturowe traktowane są jako dość specyficzni pacjenci gabinetów weterynaryjnych. Opieka nad nimi jest inna niż nad psem i kotem, dlatego przed przygarnięciem pupila warto sprawdzić, czy w okolicy przyjmuje weterynarz znający się na leczeniu królików miniaturowych.
Oprócz chorób genetycznych króliczki miniaturki relatywnie często miewają różne problemy z uzębieniem. Czasami może zdarzyć się konieczność odwiedzenia króliczego stomatologa.
Warto pamiętać, że króliki wymagają regularnych szczepień. To dość nietypowe i sporo osób nie ma o tym pojęcia, ale zajęczaki są tą grupą zwierząt, które wymagają szczepienia naprzeciwko: myksamatozie, krwotocznej chorobie królików RHD (pomór królików typu I), a także krwotocznej chorobie królików RHD2 (pomór królików typu II).
Ile żyje królik miniaturka?
Zastanawiasz się, ile żyje królik miniaturka? W zależności od rasy pupila ten czas może być nieco inny. Angora miniaturka żyje około 6 – 10 lat, z kolei baranek (mini lop), 8 – 10 lat. Królik holenderski może żyć nawet 10 – 12 lat!
Królik miniaturka – cena
Królik miniaturowy, cena za tego pupila to mniej więcej od 30 do 150 zł. Nie jest to duży wydatek, ale pod uwagę należy wziąć jeszcze wyprawkę dla pupila.
„Mój królik to mój najlepszy przyjaciel zarazem. Nie sprawia na co dzień kłopotu i nie muszę z nim wychodzić na dwór. Uwielbiam też wieczorami patrzeć, jak szaleje na wybiegu i tupta po mieszkaniu, co jakiś czas spoglądając w moją stronę. Muszę przyznać, że zakup Bombla był najlepszą decyzją, jaka mnie spotkała. Nie przypuszczałam, że króliki miniaturowe to tak aktywne i pełne uczuć zwierzęta” – Marta, opiekunka Bombla.
Królik miniaturka to grupa ras królika, który pochodzi od królika europejskiego. To uroczy, niewielki zajęczak, który nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy zapewnić podopiecznemu odpowiednio dużą klatkę, pożywienie i regularny wybieg połączony z zabawą. Pamiętaj o sprawdzaniu zdrowia pupila i regularnych szczepieniach.
Podsumowując, warto podkreślić, że tak naprawdę królik odnajdzie się wszędzie tam, gdzie otrzyma uwagę i miłość od swojego opiekuna, a także tak ważny dla tych zwierząt spokój. A Ty miałeś królika, a może myślisz o jego przygarnięciu? Jaką rasę masz na oku? Podziel się przemyśleniami w komentarzu.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu