KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Chomik dżungarski. Sprawdź ile żyje, co je, jak wygląda?

Zastanawiasz się nad przygarnięciem małego zwierzątka domowego? Może to właśnie chomik dżungarski będzie idealnym towarzyszem dla Ciebie? Dowiedz się, jak wygląda ten niewielki chomik i czym się żywi. Przedstawiamy wszystkie przydatne informacje na temat chomika dżungarskiego.

Warto wiedzieć, że w sieci mnóstwo jest mitów na temat chomików. Niektóre z nich są naprawdę mało wiarygodne. Dlatego przedstawienie prawdy na temat tych małych gryzoni jest tak ważne. Chomiki dżungarskie to najmniejsze ze wszystkich chomików. Czy to właśnie z ich niewielkich rozmiarów wynika bagatelizowanie tych zwierząt i stąd brak wiedzy na ich temat? 

Chomiki są małe i niewymagające, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej w kontekście zwierzątka domowego. Odpowiadamy, jak wygląda chomik dżungarski, na czym opiera się jego żywienie i cała pielęgnacja. Wszystko o chomiku dżungarskim, co prawdziwe i co warto wiedzieć.

Chomik dżungarski – historia

Omawiany chomik dżungarski to gryzoń z rodziny chomikowatych. Zaliczany jest on do zwierząt towarzyszących. Chomik dżungarski został po raz pierwszy opisany przez niemieckiego zoologa Petera Pallasa w 1773 roku. 

Co istotne, określił on także zwierzę nazwą naukową Mus sungorus, a w 1912 amerykanin Ned Hollister zaklasyfikował te zwierzęta do rodzaju Phodopus i po raz pierwszy użył nazwy naukowej Phodopus sungorus, która stosowana jest w stosunku do nich do dziś. Lokalizacja występowania dla chomików dżungarskich to wschodni Kazachstan, 100 km na zachód od Semeju. 

chomik dżungarski- mały gryzoń.

Na przestrzeni lat, wielu z naukowców, jak np. G.M. Allen, Corbet, Ellerman, Morrison-Scott, Gromow, Erbajeva, Wang, Zhang uznawali, że populacje chomiczników zasiedlające tereny leżące dalej na wschodzie, w tym w północnej Mongolii i północnych Chinach są tak naprawdę podgatunkiem Phodopus sungorus campbelli, a zwierzęta zasiedlające tereny w zachodniej i bardziej północnej części zasięgu P. sungorus sungorus

O uznaniu zwierząt z północnej Mongolii i północnych Chin za odrębny gatunek Phodopus campbelli ostatecznie zadecydowali rosyjscy naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań (Safronova i inni), które wykazały istotne różnice chromosomalne przedstawicieli obu populacji. P. campbelli uznawany jest obecnie na całkowicie odrębny gatunek – chomicznik zabajkalski.

Na wolności chomik dżungarski mieszka głównie na terenie Syberii Zachodniej, Rosji, a także Kazachstanu. 

Jak wygląda chomik dżungarski?

Zastanawiasz się, jak wygląda chomik dżungarski? Chomiki dżungarskie nieoficjalnie nazywane są również chomikami miniaturowymi. Nie bez powodu, ponieważ są to najmniejsze ze wszystkich chomików domowych. Ważą one jedynie między 25 a 50 g, a długość ich ciała nie przekracza 10 cm. 

Futerko tych małych chomików jest niezwykle gęste i przyjemne w dotyku. Może występować w różnorodnym umaszczeniu. Najczęściej występujące kolory futerka to czarne, czarne, perłowe, a nawet białe. Zwykle kolor ich sierści jest ciemniejszy w okolicy tułowia, za to ich brzuchy są pokryte jaśniejszym futerkiem. W naturalnym środowisku ich ubarwienie zmienia się wraz ze zmieniającymi się porami roku i pogodą. Zwykle futerko jest miękkie w dotyku i lśniące, jeśli gryzoń jest zdrowy i zadbany. Gryzonie dbają o jego wygląd poprzez intensywne czyszczenie. 

Pyszczek chomika jest mały z długimi wąsami. Jego oczy zawsze są ciemne i dość duże o kształcie koralików. Budowa ciała chomika jest zwarta, a tułów krótki. Masa ciała także zmienia się pod wpływem zmian pór roku. Zimą mogą ważyć kilkanaście gramów mniej. 

Chomik dżungarski – czy to pupil dla mnie?

Chomik dżungarski to zwierzątko małe, ale bardzo towarzyskie względem opiekuna. Można go łatwo oswoić, oczywiście stosując odpowiednie podejście do małego zwierzaka. Wybieg dla tak małego zwierzaka powinien być organizowany w bezpiecznym miejscu, w którym pupil nie ma możliwości nigdzie się schować i zrobić sobie krzywdę. 

Chomiki dżungarskie mają łagodną naturę i przyjazne usposobienie, dlatego też sprawdzą się w rodzinach z większymi dziećmi. Warto jednak, by opiekę nad chomikiem pełniła osoba odpowiedzialna, która zadba też o regularne czyszczenie klatki i karmienie pupila. 

Chomik dżungarski w zasadzie jest mało wymagający, więc sprawdzi się u praktycznie każdej osoby, która ma codziennie chwilę, by nakarmić zwierzątko i zaglądnąć do niego. Ten gryzoń nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i zabiegów, więc sprawdzi się także u osób, które nie mają zbyt wiele czasu. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby zwierzątko było oswojone, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na oswajanie, kiedy ten będzie mały. 

chomik dżungarski- trociny.

Pamiętaj, że chomik dżungarski to samotnik. Najbardziej lubi własne towarzystwo i raczej nie spodoba mu się towarzystwo nowego kompana w klatce. Te małe gryzonie mogą nawet zacząć ze sobą walczyć o terytorium! Chomik zawsze powinien być w klatce sam. 

Przeczytaj także: Chomik – towarzyski milusiński czy charakterny samotnik?

Ile żyją chomiki dżungarskie?

Kwestia tego, ile żyją chomiki dżungarskie, może się okazać dość istotna. Średnia życia chomików w niewoli jest zróżnicowana. Mogą żyć średnio 2 – 2,5 roku, a nawet dłużej do 3 albo 4 lata. Wszystko zależy też od ich zdrowia i ogólnej kondycji. Dlatego inaczej będzie wyglądać kwestia tego, ile żyją chomiki dżungarskie w domu, a ile na wolności. Tam czas ten znacznie się skraca. 

Długość życia chomika znacząco może polepszyć zdrowia dieta i zapewnienie chomikowi dobrych warunków bytowych. Warto także ograniczać ilość stresu, na jaki zwierzak mógłby być narażony.

Jak wygląda tryb życia chomika?

Chomiki dżungarskie to zdecydowanie zwierzęta nocne. Wynika to z ich trybu życia na wolności, gdzie w nocy mogą zdobywać pokarm, a w ciągu dnia śpią najczęściej gdzieś zakopane i bezpieczne w swoich kryjówkach. To dlatego chomik dżungarski w domu może hałasować w nocy, wieczorem zwykle kończy drzemki i zabiera się za posiłek i zabawę. Lubią biegać w kołowrotku albo kopać długie tunele. Często także chowają jedzenie na później w swoich potajemnych spiżarniach. 

chomik dżungarski- w klatce.

Pamiętaj o tym, ustawiając klatkę z gryzoniem. Lepiej, żeby nie stała ona w sypialni, ponieważ może to znacząco utrudniać sen. W ciągu dnia lepiej gryzonia nie budzić bez potrzeby, ponieważ może to powodować u niego nieuzasadniony stres. 

Jak widzą chomiki dżungarskie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak widzą chomiki dżungarskie? Tak małe gryzonie, jak one, mogą widzieć świat inaczej? Na ten temat narosło sporo mitów. Faktycznie chomik dżungarski nie widzi zbyt wyraźnie, a odbiera świat za pomocą słuchu i węchu. Jednak po zmroku wzrok gryzonia wyostrza się nieco. Chomiki dżungarskie potrafią rozróżniać taki kolor jak niebieski, zielony czy pasmo ultrafioletowe. Są one zdecydowanie dalekowzroczne i mają bardzo szeroki zakres widzenia.

Chomik dżungarski – pielęgnacja

Chomiki dżungarskie to niewielkie gryzonie, a może ich wymagania w kwestii pielęgnacji są spore? Nic bardziej mylnego. Te małe zwierzątka nie potrzebują wiele więcej od odpowiedniej klatki, pożywienia i zabawek. Opiekując się chomikiem dżungarskim, należy pamiętać także o tym, aby zapewniać pupilowi spokój w ciągu dnia. Będzie mógł wtedy spać do woli i regenerować organizm. Przedstawiamy wszystko o chomikach dżungarskich w kwestii pielęgnacji, co powinieneś wiedzieć jako przyszły opiekun tego gryzonia. 

Chomik dżungarski – żywienie

Dieta chomika dżungarskiego ma ogromny wpływ na jakość i długość jego życia. Zastanawiasz się, co jedzą chomiki dżungarskie? Pokarm dla chomika, który powinien stanowić podstawę jego żywienia to mieszanka ziół, nasion, suszonych warzyw, a także larw mącznika i świerszczy. 

Co ciekawe, ten mały gryzoń ma dość specyficzne potrzeby żywieniowe, ponieważ mimo niewielkich rozmiarów, chomik dżungarski potrzebuje raz na jakiś czas otrzymywać pokarm mokry w postaci mięsa zawierającego białko. Sprawdzą się np. gotowane kawałki kurczaka bez przypraw albo właśnie wspomniane wcześniej suszone owady. Jako codzienne pożywienie sprawdzi się zbilansowany pokarm, jak Korona Natury Mieszanka pełnoporcjowa dla chomika, która zawiera larwy mącznika.

czy chomik może jeść banany- karma sucha.

W diecie tych małych gryzoni jak najbardziej sprawdzą się także warzywa i owoce. Smakołyki w formie suszonej to przede wszystkim zioła, kwiaty i niektóre z korzeni. Raz na jakiś czas można zaserwować pupilowi orzechy, choć z tymi lepiej uważać ze względu na zwiększoną zawartość tłuszczu. Aby dieta chomika dżungarskiego była zdrowa i zbilansowana, warto wybierać takie właśnie produkty, a unikać tych ze sztucznymi konserwantami i cukrem. 

Zobacz także: Najlepsza karma dla chomika – TOP 4 propozycje Apetete

Chomik dżungarski – zdrowie

Chomiki dżungarskie niestety nie należą do zwierząt długowiecznych. Jak większość zwierząt, mogą dotykać je różnego rodzaju schorzenia. Może to być grzybica i świerzb, czyli choroby skórne, a także problemy z uzębieniem i infekcje oczu i uszu. 

Zwykle większość chorób u chomika rozwija się bardzo szybko, dlatego nie warto czekać, tylko jak najszybciej zabrać pupila do specjalisty. Być może ten zdoła mu pomóc. Zwracaj uwagę także na jego zęby. Zęby chomika dżungarskiego są dla niego niezwykle ważne. Te rosną całe życie, dlatego należy podawać pupilowi kolby i twarde korzenie, by ten mógł je ścierać.

Chomiki dżungarskie – pielęgnacja

Pielęgnacja chomika dżungarskiego nie jest skomplikowana. Wystarczy regularnie zmieniać ściółkę w jego klatce i kontrolować czystość wewnątrz. Kontroluj także higienę chomika, choć ten zwykle dba o nią sam idealnie. Warto jednak samodzielnie zwrócić uwagę na stan jego oczu czy uszu.

Klatka dla chomika dżungarskiego

Klatka dla chomika dżungarskiego powinna być niezbyt mała, choć zawsze będzie przeznaczona dla jednego gryzonia. Dobrze jednak, by pupil miał możliwość w jednym miejscu odpocząć, a w innym urządzić sobie kryjówki na spiżarnię. Inne miejsca w klatce będą służyć za miejsce zabaw. 

Klatka taka jak np. Zolux RODY3 TRIO Klatka dla gryzoni żółta to dwupiętrowa klatka z pełnym wyposażeniem jak miski, zabawki i paśniki. Z klatek dla chomika sprawdzi się także rozwiązanie takie jak np. Zolux Rody3 Solo Klatka dla gryzoni biała, która zawiera miskę, poidełko oraz tunel. Wybierając klatkę dla chomika dżungarskiego, warto brać pod uwagę to, by szczeliny między drutami klatki nie były za duże. To mogłoby ułatwić pupilowi ucieczkę z klatki i niepotrzebny stres dla niego i Ciebie. 

chomik dżungarski-klatka dla chomika.

Wyposażenie możesz wybrać dodatkowo. Dla chomika bardzo ważny jest domek, w którym będzie mógł się bezpiecznie schronić. Sprawdzi się taki jak np. Trixie Domek z trawy dla chomika 28x18x13cm

chomik dżungarski- cytat.

Chomik dżungarski to mały gryzoń, którego bez problemu oswoisz. Te gryzonie zwykle śpią w ciągu dnia, a wieczorem budzą się, by być aktywnym całą noc. Podawaj mu karmę, suszone zioła i warzywa, a zadbasz o zdrowie pupila i poznasz bliżej radosny świat chomika dżungarskiego. Pielęgnacja chomików dżungarskich ogranicza się do czyszczenia klatki i sprawdzania uszu oraz oczu gryzonia. Pamiętaj, by skompletować dla chomika wyprawkę, którą znajdziesz w sklepie Apetete. 

Apetete - baner chomik

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły