KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Chomik w ciąży – ile trwa ciąża? Kompenium wiedzy

Masz chomika i planujesz założenie własnej hodowli? Powinieneś się do tego odpowiednio przygotować i zdobyć konieczną wiedzę na ten temat. Dowiedz się, jak zachowuje się chomik w ciąży, ile ona trwa i jak wygląda poród. Przedstawiamy wszystkie niezbędne wskazówki, które mogą Ci się przydać w opiece nad małym ciężarnym gryzoniem.

Chomiki to jedne z najchętniej wybieranych zwierząt domowych. Są małe i nie sprawiają kłopotu, a opieka nad nimi nie należy do skomplikowanych. Musisz jednak pamiętać o zapewnieniu chomikowi odpowiedniej wielkości klatki dla gryzoni, dobrej jakości pokarmu i spokój w ciągu dnia. To jednak nie wszystko! Klatka musi być wyposażona w dodatkowe akcesoria, które zmobilizują chomika do odpowiedniej ilości ruchu. Konieczne jest też regularne dbanie o czystość przestrzeni, w której przebywa chomik oraz dokładanie jakościowej ściółki w odpowiedniej ilości. 

Czy chomik w ciąży potrzebuje specjalnych udogodnień? A może należy objąć go stałą opieką weterynaryjną? Często dzieje się tak, że chomik, którego kupujesz, już jest w ciąży – do zapłonienia mogło dojść jeszcze w hodowli, jeśli zwierzęta nie były rozdzielone. Pamiętaj jednak, że w dobrej hodowli do czegoś takiego nie dojdzie. Podpowiadamy, jak dbać o chomika w ciąży, ile trwa i jak ją rozpoznać?

Ciąża chomika – jak ją rozpoznać?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać, czy chomik jest w ciąży? Ciąża chomika nie trwa długo, dlatego łatwo może zostać przeoczona przez mało doświadczonego opiekuna. Istnieje jednak kilka specyficznych zmian czy zachowań u zwierzęcia, które pozwolą Ci ocenić, czy Twój mały gryzoń spodziewa się potomstwa.

Zmiany w zachowaniu chomika

Kiedy masz uzasadnione przypuszczenie, że Twój chomik jest w ciąży, możesz śmiało rozpocząć obserwację małego gryzonia. Fizyczne zmiany nie są widoczne od razu w wyglądzie chomika, ale często zachodzą pewne zmiany w jego zachowaniu, które mogą Ci podpowiedzieć, że chomik spodziewa się młodych. 

Chomik w ciąży może stać się nieco bardziej strachliwy i wycofany. Zdawać się może, że wszystko, co wcześniej było dla niego normalne, teraz wywołuje w nim stres i zdziwienie. Możesz zauważyć, że chomik więcej śpi i unika kontaktu z Tobą. Takie zmiany jednak nie zachodzą u każdego chomika. U niektórych w ogóle nie pojawia się wzmożone napięcie i nerwowość. Za to praktycznie każda samica chomika w ciąży, praktycznie od razu zaczyna jeść więcej pokarmu i robi spore zapasy. 

Możesz także zauważyć, że chomik kręci się po klatce i sprawia wrażenie, jakby nie mógł znaleźć sobie miejsca. To może świadczyć o tym, że samica szuka idealnego miejsca do porodu. To zwykle spokojna kryjówka w domku albo głęboko w trocinach w rogu klatki. Najprościej – to takie miejsce, które chomik uzna za najbezpieczniejsze, by to właśnie tam na świat przyszło jego potomstwo. 

Niektóre chomiki są aktywne i dość ruchliwe przez cały okres ciąży. Jednak większość z nich w pewnym momencie staje się nieco bardziej ostrożna, mniej się ruszają, a ich ruchy wydają się bardzo ociężałe. Wtedy z reguły trudno przeoczyć sporych rozmiarów już brzuszek chomika. 

Przeczytaj także: Jak nazwać chomika? Imiona dla chomika na każdą literę!

Ciążą chomika

Zmiany w wyglądzie chomika 

Jak wygląda chomik w ciąży? Oczywiste zmiany zachodzą w wyglądzie samicy chomika, której zaczyna rosnąć brzuch. W zależności od gatunku chomika może to nastąpić w innym momencie, ponieważ inny jest czas trwania ciąży u chomika syryjskiego, a inny u chomika dżungarskiego. Jednak jest to różnica zaledwie kilku dni. Chomikowi zaokrągla się brzuch i przypomina małą kulkę, uwidaczniają się też nabrzmiałe gruczoły mlekowe – wówczas trudno jest przeoczyć, że samica spodziewa się młodych. 

Jeśli jednak Twój chomik nie miał kontaktu z innym przedstawicielem swojego gatunku, a zauważysz powiększony brzuch, na którym występują również niewielkie guzki, skontaktuj się szybko z weterynarzem. Pamiętaj, że czasem, nawet jeśli nie występują guzki, może dziać się coś złego. Zawsze lepiej udać się do gabinetu – lekarz potwierdzi ciąże lub wskaże inną przyczynę powiększenia obrysu brzucha.

Ile trwa ciąża u chomika?

Czy wiedziałeś, że chomik staje się dojrzały płciowo już w wieku 5-8 tygodni? To jednak znacznie za szybko, by samica przywitała na świecie potomstwo. Warto poczekać przynajmniej kilka tygodni od momentu osiągnięcia gotowości do ciąży. Przedwczesne zajście w ciążę może skutkować tym, że młode chomiki urodzą się martwe, co nawet może zagrozić życiu samicy.

Warto teraz przyjrzeć się ważnej kwestii, czyli temu, ile trwa ciąża u chomika. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ tak, jak wspominaliśmy, czas trwania ciąży będzie inny u różnych gatunków chomików. Uznaje się jednak, że czas trwania ciąży u tych małych gryzoni wynosi od 16 do 30 dni – średnio jest to 19 dni. Trzeba przyznać, że ta różnica jest spora, jak na tak podobne do siebie gryzonie. 

To właśnie mały chomik syryjski jest w ciąży najkrócej, bo tylko 16 dni. Z kolei u chomików chińskich ciąża trwa od 18 do 23 dni. Podobnie jest u ciężarnych chomików dżungarskich, u których czas ten zamyka się zazwyczaj w 21 dniach. Najdłużej trwa ciąża u chomika Roborowskiego. 

Przeczytaj także: Najlepsza karma dla chomika – TOP 4 propozycje Apetete

Ile trwa ciąża u chomika? Małe chomiki

Chomik w ciąży – przebieg 

Ciąża u chomika przebiega w zasadzie podobnie, jak u większości ssaków, z tym że trwa bardzo krótko. Przez okres 16-23 dni dni młode rozwijają się w łonie matki i rozwijają się ich narządy oraz zdolności życiowe. W początkowej fazie ciąży, czyli do 10. dnia, zwykle nie widać szczególnych zmian w wyglądzie samicy. Te następują właśnie po 10 dniu, kiedy to samicy powiększa się brzuch

Jak dbać o chomika w ciąży?

Jako opiekun chomika masz niewielki wpływ na sam przebieg ciąży i rozwój młodych w łonie matki. Masz jednak wpływ na odpowiednie krzyżowanie się chomików. Masz również realny wpływ na zdrowie i kondycję ciężarnej samicy, co może znacząco przełożyć się na prawidłowy rozwój płodów i dać młodej mamie siłę do porodu i zajmowania się potomstwem. 

Przede wszystkim, najważniejsze, co powinieneś zapewnić swojemu chomikowi w ciąży, to spokój. Jeśli w Twoim domu na co dzień jest dość głośno i dużo się dzieje, na czas trwania ciąży przenieś klatkę w ciche miejsce. W ciągu dnia chomiki śpią, a w czasie ciąży i opieki nad młodymi, spokojny sen jest dla przyszłej mamy szczególnie ważny. Możesz również umieścić w klatce dodatkowy domek taki jak np. Trixie Domek z trawy dla chomika 28x18x13cm, który zapewni ciężarnej samicy bezpieczny kąt w tym ważnym dla niej czasie. Dobrym wyborem będzie też Zolux Rody3 Solo Klatka dla gryzoni biała

Domek dla chomika w ciąży

To również dobry moment na to, by dokładnie posprzątać klatkę, ponieważ później chomik zestresowany nadchodzącym porodem może na to nie pozwolić. Nie powinno się też zostawiać swojego zapachu w klatce, kiedy na świecie pojawiają się młode. Dobrym pomysłem jest również opróżnienie klatki z wszelkich zabawek i kołowrotków, by zapewnić młodej mamie komfort i wygodę. Blisko terminu porodu i w czasie połogu na pewno nie będzie z nich korzystać.

Klatka dla chomika w ciąży

Żywienie chomika w ciąży

Żywienie dla ciężarnej samicy chomika ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim podstawa diety nie ulega zmianie. Kompletna karma, która zawiera zboża, suszone zioła, owoce i warzywa z sianem, taka jak np. Brit Animals Hamster Complete powinna być podawana chomikowi niezależnie od stanu fizjologicznego. Jednak w przypadku chomika w ciąży szczególnie rośnie zapotrzebowanie na białko. 

Chomik w ciąży - karma

Wówczas możesz podawać chomikowi suszone larwy mącznika albo odrobinę nietłustego twarogu – pamietaj, że poza ciążą również podajemy białko. Zadbaj oczywiście również o stały dostęp do świeżej wody, montując w klatce poidełko takie jak np. Trixie Szklane poidełko dla gryzoni.

Poidełko dla chomika w ciąży

Jak rozpoznać, że zbliża się poród u chomika?

Ciąża u chomików wyróżnia się tym, że często nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić dnia porodu. Możemy go jednak wyznaczyć, znając dzień krycia. Przedwczesny poród ma miejsce rzadko i jeśli odchylenie od normy to kilka dni – skonsultuj się ze specjalistą. Gdy dojdzie do komplikacji, młode mogą urodzić się martwe albo chore. Kiedy podejrzewasz, że Twój chomik może być w ciąży, a poród zapowiada się niepokojąco za szybko, również skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Pamiętaj jednak, że poród odbywa się zwykle w nocy i jest stosunkowo szybki – stąd łatwo go przeoczyć.

Przed samym porodem samica staje się niespokojna i szuka właściwego miejsca do wydania potomstwa na świat. Sam poród może trwać nawet 12 godzin i zwykle rozpoczyna się wieczorem lub w nocy, czyli w czasie, kiedy chomiki stają się aktywne. Tuż po porodzie nie występuje u samicy ruja, jednak może się ona pojawić od razu po zaprzestaniu karmienia. Zajście przez chomika w kolejną ciążę od razu po porodzie jest niewskazane. 

Ile chomików może się urodzić z jednego miotu?

W jednym miocie może urodzić się zwykle 5-7 młodych, wyjątkowo więcej – np. 12! Każdy chomik po urodzeniu jest nagi, bezbronny i nie widzi otaczającego świata. Waży zaledwie około 2g i nie potrafi samodzielnie o siebie zadbać. Kiedy potomstwo jest wyjątkowo liczne, niektóre z młodych mogą być mniejsze, trochę słabsze, jednak troskliwa opieka mamy, może pomóc chomiczkom wzrastać prawidłowo. 

Ciąża u chomika

Rozwój narodzonych chomików

Zazwyczaj chomiki po urodzeniu przez pierwszy tydzień życia śpią w wybranym przez matkę miejscu i są przez nią karmione mlekiem. Po upływie pierwszego tygodnia do diety mlecznej samica włącza również nasiona, którymi karmi młode. Do 5 dnia życia ciało małych gryzoni zaczyna się pokrywać włosem. Zazwyczaj około 2 tygodnia młode otwierają oczy i do tego czasu większość z nich już dobrze słyszy. 

Te pierwsze tygodnie to czas, w którym samica otacza młode opieką, ogrzewa je swoim ciałem i dba, by niczego im nie brakowało. W tym okresie lepiej nie dotykać młodych chomików, ponieważ może to rozzłościć młodą mamę. Nie zaleca się również wymiany ściółki w klatce przez pierwsze 2 tygodnie. Zwykle to właśnie po upływie tego czasu, samica chomika powinna pozwolić Ci zbliżyć się do młodych. Uważaj jednak z dotykiem i braniem ich na ręce – są bardzo małe, delikatne. Co więcej – w klatce nie powinieneś pozostawiać swojego zapachu. 

Jak wygląda chomik w ciąży? Małe chomiki

Chomik w ciąży – podsumowanie

Chomik w ciąży - wypowiedź eksperta

Wiesz już, ile trwa ciąża chomika i jak ona przebiega. Początkowo nie daje żadnych widocznych gołym okiem objawów, a chomik w ciąży zachowuje się tak, jak zwykle. Niektóre osobniki mogą stać się nieco rozdrażnione i zestresowane, a w 10 dniu ciąży zwykle zaczyna się powiększać brzuszek przyszłej mamy. To czas, w którym szczególnie powinieneś otoczyć chomika opieką i zapewnić mu spokój na co dzień. Kiedy brzuch samicy znacząco się powiększy, unikaj brania jej na ręce. Zajrzyj do sklepu Apetete po wyprawkę dla chomiczej mamy i jej młodych! 

Apetete - baner chomik

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły