KOEMA karma mokra dla psa - 90% mięsa -   Sprawdź teraz » 

Który pies jest najsilniejszy?

Zastanawiacie się czasem który pies jest najsilniejszy?  Czy masywne psy w rzeczywistości są silniejsze od swych mniejszych pobratymców? Jak stwierdzić, który pies jest najsilniejszy? Czy siła musi wiązać się agresją? I czy przekłada się też na wytrzymałość psa?

Psy dużych ras budzą respekt samym swym wyglądem. Jednak przekonanie o ich sile wynika z przekonania, że masa ciała i gabaryty zwierzęcia przekładają się na ponadprzeciętne zdolności i możliwości ich posiadaczy. Jednak czy duży na pewno znaczy silny? I co to dla każdego z nas znaczy określenie najsilniejszy pies?

carnilove promocja apetete


Który pies jest najsilniejszy – pod względem siły mięśni?

Jeśli siłę rozumiemy jako zdolność do pociągnięcia ładunku, najsilniejszymi na świecie psami okażą się siberian husky i malamuty. Podczas zawodów w weight pullingu, dyscyplinie, która pozwala sprawdzić z jakimi ciężarami są w stanie sobie poradzić czworonogi, udowodniły one, że 800 czy 990kg to dla nich betka. Jednak rekordzistka świata, suczka o imieniu Jazda pokazała, że bez większego trudu może przeciągnąć nawet 3,6 tony. Zaprzęgi złożone z psów tych ras niegdyś były używane do przewozu ludzi i towarów. Jak wynika z doniesień zaprzęg złożony z 20 psów był w stanie w ciągu 6 godzin pokonać odległość 120 km,ciągnąć ciężar o masie około 600 kg.(wikipedia)

Który pies jest najsilniejszy – najszybszy i najbardziej wytrzymały?

Jeśli o sile mięśni miałaby świadczyć szybkość jaką pies jest w stanie rozwinąć, za najsilniejsze psy świata musielibyśmy uznać Charty. Niektórzy hodowcy twierdzą, że są one w stanie biec z szybkością przekraczającą ponad 70 km/h, Jednak niestety barak dowodów na tego rodzaje rewelacje. Natomiast w Księdze Rekordów Guinnessa odnotowano, że w 1994 r. podczas psich zawodów jeden z chartów osiągnął prędkość 67,32 km/h. Co ciekawe przedstawiciele tej rasy nie należą do olbrzymów. Osiągają do 70cm w kłębie a ich średnia masa ciała nie przekracza 40 kg. Szybkość jaką są w stanie rozwinąć można przypisać długim kończynom i muskularnej budowie. Warto zaznaczyć, że charty to sprinterzy, którzy osiągają niewiarygodną prędkość na stosunkowo krótkich dystansach, ale ich wydolność nie pozwala na utrzymanie jej przez dłuższy czas.

Który pies jest najsilniejszy – w szczękach?

Dość powszechne jest przekonanie, że szczęki pitbulla zaciskają się z siłą 3 ton a w innych miejscach pisze się nawet o 10 tonach. Anglojęzyczne źródła wspominają nawet o sile 2000 psi, czyli funtów na cal kwadratowy Gdyby ten mit był prawdą, można by mówić o najsilniejszych psich szczękach świata. Niestety pogląd ten mija się z prawdą.

W opisanych przez National Geographic badaniach, na miano najsilniejszych szczęk zasługują owczarki anatolijskie, które są w stanie ugryźć z siłą 337 kg. Kolejne miejsc na podium zajęłyby szczęki psów rasy mastif, tosa, których siła przekracza ponad 252 kg. W tych badaniach pitbull amerykański zajął miejsce w końcówce dziesiątki.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

5 odpowiedzi na “Który pies jest najsilniejszy?”

 1. Magdalena pisze:

  Czy takie psy są odpowiednie dla dzieci?

 2. Canis pisze:

  Dla dzieci to są odpowiednie psy mądre i uspołecznione. Psy że zrównoważoną psychiką nikomu w rodzinie krzywdy nie zrobią. Mam Cane Corso, sukę i psa. Nigdy nie przejawiały najmniejszej agresji do mnie czy moich bliskich, pomimo iż nie raz dzieciaki mocno im dawały w kość. Za to listonosz już nie podejdzie, bo go traktują jak intruza i obcego. Możesz mieć chihuahua a jak go źle wychowasz, to cię ugryzie czy tam twoje dziecko. Psy to nie bestie. Bestie to ludzie. Dobrze traktowany pies, pies który słucha pana, jest głaskany, wybiegany, kochany, pójdzie za tobą w ogień a nawet poświęci swoje życie.

 3. Marioo pisze:

  Najsilniejszy jest Alaskan Malamut który ciągnął ciężar o wadze 4900kg

 4. Urszula pisze:

  Dziękuje za informację, a skąd takie dane?

 5. Anonim pisze:

  Kangal gryzie z siłą ok 330 kg ,a owczarek kaukaski z siłą ok 317 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły