KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Mity w żywieniu psów

Jak wybrać dobrą karmę dla psa, na co zwracać uwagę? To pytanie stawia sobie coraz więcej opiekunów czworonogów. Dlatego dziś obalimy najczęściej powtarzane mity w żywieniu psów.

Przyznacie, że dziś wybór karmy dla psa nie jest prostym zadaniem.  Jesteśmy zalani produktami dla zwierząt. Do wyboru mamy karmy bezzbożowe, zbożowe, low grain, free grain, wysoko mięsne, naturalne, holistyczne, ekologiczne. Skąd  mamy wiedzieć, która z nich będzie najlepsza i odpowiednia?

W środę miałam okazję uczestniczyć w seminarium dotyczącym żywienia psów, prowadzonym przez doktor Karolinę Hołdę. Dużo się dowiedziałam na temat kruczków prawnych wykorzystywanych przez producentów karm, a także Doktor obaliła kilka mitów w żywieniu psów 

Mity w żywieniu psów- karmy zbożowe są pełnowartościowym produktem dla Twojego psa

Jeśli tak jak ja unikasz zbóż w diecie swojego psa, bo obawiasz się wpływu na trawienie to muszę Cię uspokoić. Zboża, a nawet pszenica są potrzebne w diecie psa. co więcej są przez nich bardzo dobrze tolerowane. Tak nielubiana przez wszystkich pszenica, jest najlepszym gatunkiem zboża dodawanym do karmy dla psów. Pszenica poprawia trawienie, jest bogactwem włókna pokarmowego – niezbędnego do trawienia.

problemy w nauce sztuczek

Mity w żywieniu psów… czy pies może jeść zboża, czy suplementy są potrzebne?

Mity w żywieniu psów,  karmy gluten Free nie mają zastosowania

Gluten nie jest przyczyną alergii pokarmowych. Moda na nielubienie i nietolerancję glutenu wynikła z tego, że odkryto chorobę Celiakię. Celiakie to przypadłość która powoduje, że nie jesteśmy w stanie zjeść nic z nawet minimalną ilością tego składnika. Zjedzenie ciastka dla osoby chorej na celiakie może skończyć się próbą ratowania życia. Dlatego jeśli ktoś ma tę chorobę na pewno o tym wie! Poza tym istnieje nieceliakalna nietolerancja glutenu – osoby chore twierdzą, że źle czują się po spożyciu produktów z glutenem,

Jednak jeśli nie jesteśmy chorzy na celiakie, czy nie mamy NNG, albo skórnej postaci celiakii  unikanie glutenu, czy pszenicy, jęczmienia i żyta jest bezcelowe, co więcej niebezpieczne. ( może być również w owsie ze względu na prawdopodobieństwo zanieczyszczenia ziaren, podczas upraw)

„Wśród najczęściej wskazywanych niedoborów dotyczących witamin i składników mineralnych wymienia się: wit. D, wit. z grupy B (głównie wit. B9 i B12) oraz wapń i żelazo, ale niedobory mogą dotyczyć również magnezu, cynku, miedzi i selenu.” czytamy na stronie testydna ( labrotorium badawcze AB 1618)

Jednak te niedobory dotyczą ludzi, w karmach dla psów są one zawsze wyrównane te wartości witaminowe i mineralne, po to by spełnić wymagania FEDIAF, a co za tym idzie zwierząt domowych.

Mity w żywieniu psów... czy pies może jeść zboża, - pszenica

pszenica kłos? tyle hałasu o jeden kłos…

Mit Karmy bez zbóż są najlepsze

Moda na podawanie psom karmy bez-zbożowe ma związek z odkryciem genezy psa. Dziś jesteśmy niemalże pewni, że pies pochodzi od Wilka Szarego. Wobec tego powinien być karmiony jak on. Tymczasem okazuje się, że proces udomowienia psa namieszał w jego genach. Poza tym, że dzisiejszy pies nie przypomina już wilka w ogóle – ma również różne od niego potrzeby żywieniowe. Np: Psy świetnie radzą sobie z trawieniem skrobi ( Magazyn naukowy Nature badania z 2013) 

Rezygnacja ze zbóż w diecie psa nie jest konieczna. Kupując karmę bezzbożową, niekoniecznie działamy dla dobra psa. Zauważmy czym producenci zastępują zboża? Tak jest ryżem ( co prowadzi do nadmiar arsenu w diecie) albo grochem czy soczewicą. Nasiona strączkowe choć w diecie człowieka są naprawdę godne polecenia, ze względu na dużą zawartość witamin z grupy B oraz białka to w diecie psa nie są dobrze widziane.  Mogą powodować niestrawności, a także wzdęcia. Z tego względu nie poleca się karm bez zbożowych, zwłaszcza psom dużych ras, które genetycznie mają spowolnione procesy trawienne.

Czym zastąpić zboża?

Istnieją jednak właściciele, którzy będą się upierali że pszenica jest niezdrowa dla psa, bo i jemu szkodzi. Jako argument podadzą, że po zarzuceniu glutenu schudli i czują się lepiej. Nie zaprzeczają dietetycy takim faktom. Gluten jest często w potrawach wysoko mącznych takich jak: ciastka, pizza, fast food. Osoby unikające glutenu zaczynają się zdrowiej odżywiać: zastępują ciastka – warzywami i owocami, co wiadomo odbija się z korzyścią dla zdrowia! Jednak powracając do naszych psów i ich diet. Zauważmy, że pszenica nie jest szkodliwa dla psa. Natomiast ma jedną wahę jest nią wysoki indeks glikemiczny, który podobnie jak ciastka. Podnosi poziom cukru we krwi i bardzo szybko go uwalnia – wywołując uczucie głodu! To właśnie wskaźnik Ig jest przyczyną otyłosci. Dlatego jeśli mamy psa:

  • po kastracji sterylizacji
  • otyłego 
  • z chorobą trzustki 

Dobrym wyborem będzie zakup karmy zawierającej komosę ryżową (quiona)  W  przeciwieństwie do przenicy ma niski indeks glikemiczny 35Ig, a do tego jest naprawdę wartościowym składnikiem. – quinoa jest źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i składników mineralnych. Wobec tego jeśli nie pszenica to quinoa. Jedna jest wada tego pra zboża – cena. Zdecydowanie qiona jest gorzej dostępna a przez to i wartościowa dla handlarzy.

Farmina karma dla psa

karma Farmina z pradawnymi zbożami – najzdrowszy posiłek dla psa

 

Mity w żywieniu psów – czy suplementy są potrzebne?

Psy które dostają karmę pełno porcjową mają już zapewnione wszystkie potrzeby na składniki mineralne i nie trzeba ich dowartościować. Niektóre dodatki witaminowe są szczególnie niebezpieczne. Zwłaszcza premix witaminowe, które zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A i D – ich przedawkowanie grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Mity w żywieniu psów – czy psy mają alergię na zboża?

MIT – Psy najczęściej mają alergię na białko zwierzęce: kurczak, wieprzowina, wołowina, jagnięcina nie na zboża, alergia na zboża to 1% populacji psów!

czy karmy bezzbożowe są najlepsze?

Czy pies może jeść zboża?

Danie z jagnięciną jest pełna mięsa

Niekoniecznie, producenci wykorzystują ustawodawstwo i niewiedzę konsumenta na każdym kroku. jeśli opakowanie w sposób graficzny, albo opisowy wspomina dany składnik musi zostać podana zawartość jego w %. Co to oznacza? Jeśli mamy karmę ze zbożami i jagnięciną to producent może ją opisać tak: produkty pochodzenia zwierzęcego w tym 4% jagnięciny i 20% pszenicy.    Co nie oznacza, że pierwszy człon nie stanowił mięsa z drobiu, wołowiny, itp…

Ponadto istnieją pewne wytyczne co do nazewnictwa karm. Jeśli nazwa karmy brzmi:

  1. Danie/ Menu/ Obiad  z dzika – To tego składnika wymienionego w nazwie musi być nie mniej jak 25% ( w tym przykładzie jest to mięso z dzika)
  2. Bogate w dzika – aluminum 14% mięsa z dzika
  3.  Z dziczyzną – musi się znaleźć tego mięsa nie mniej jak 4%
  4.  O smaku np: dziczyzny, aromacie – w tym produkcie może być 0% mięsa
karma z jagnięciną

karma z jagnięciną nie zawsze musi oznaczać, że tego mięsa jest 4% tutaj mamy uczciwą wersję gdzie została użyta nazwa mięsa w karmie i w składzie występuje w większości

Mity w żywieniu psów – czy karma z mięsem jest najlepsza?

Produkt nie może składać się z samych piór, czy rogów bo nie spełniłaby wymagań FEDIAF – te tańsze karmy korzystają po prostu z gorszych surowców. O jakości karmy nie zawsze świadczy ilość mięsa podanego w składzie, poza czytaniem składu karmy warto przenalizować wartości analityczne. Ponadto w karmie suchej zawsze tego białka będzie trochę mniej niż w mokrej, ponieważ suszenie, czy dehdratyzacja, ekstruzja ( sposób produkcji karmy) wymaga oddzielenia wody od składników odżywczych, w tym mięsa. Dlatego jeśli chcemy obliczyć ile rzeczywiście dostanie nasz Burek białka, powinniśmy go przeliczyć na suchą masę.

evanger's karma mokra dla psa

Statystycznie karmy mokre wypadają zdecydowanie lepiej niż suche produkty jeśli chodzi o składniki odżywcze w przeliczeniu na suchą masę

Ponieważ wymienione składniki karmy podane są przed obróbką mechaniczną, termiczną itp.  

Jak obliczyć zawartość białka w karmie?

  • Wilgotność 8%
  • Sucha masa 92%
  • Białko 33%

33/92×100=36% białka

Dla porównania karma mokra

  • Wilgotność 79%
  • Sucha Masa 21%
  • Białka 10%
  • Działanie: 10,9/21×100= 52% białka !!

Cdn…

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły