KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Psy, jak one myślą? Podstawy psiej psychologii

Większość z nas błędnie rozumie psy i ich mowę, a zdecydowanie rzadko który właściciel zastanawia się nad złożonością psychiki psa, a mogłaby coś więcej wnieść do ich wspólnej relacji.

Badania pokazują, że w ogóle nie znamy psów. Swoją wiedzę na temat psychologii psów czerpiemy z pięknych filmów, takich jak Lessie, Tequila, komisarz Alex czy programu Zaklinacz psów . W ekranizacjach tych spotykamy się z fałszywym obrazem psa, który myśli jak człowiek, co wprowadza w szkolenie i wychowanie psa więcej zamieszania niż pożytku….

Czyli jak myślą psy?

Należy pamiętać, że psy rozumują jak psy, to odrębny gatunek, różny od naszego. Dlatego błędne i krzywdzące jest traktowanie psa jak dziecko. Co więcej naukowcy cały czas analizują psią świadomość i dochodzą do wniosku, że jeszcze wiele badań przed nimi.  Trudno się dziwić, co jakiś czas dochodzą nowe odkrycia dotyczące naszej, ludzkiej psychiki

szczeniak z myślącą miną, posłuszny pies, psy

Jak psy rozwiązują problemy?

Największego odkrycia w dziedzinie psiej psychologii, dokonał Edward Thorndike’a na początku XX w. Badał on w jaki sposób psy rozwiązują problemy? Większość z jego doświadczeń polegała na umieszczaniu psa w pudełku – łamigłówce. Klatka otwierała się wtedy, kiedy pies wykonał odpowiednią czynność np.: nacisnął pedał. Dla wzmocnienia efektu, po każdym uwolnieniu, naukowiec nagradzał psa smakołykiem.

Doświadczenie te pokazało, że zwierzęta nie myślą jak ludzie. Badane psy po ponownym wpuszczeniu do klatki nie od razu naciskały pedał, który je uprzednio uwolnił, dopiero po wielokrotnym powtórzeniu sesji psy zrozumiały zasadę.

Badanie to dowiodło tezie, że myślenie psów oparte jest  na skojarzeniach. Powtarzają tylko te czynności, które przyniosły miły skutek, a unikają czynności, które przynoszą ból. Trochę to myślenie jest ograniczone, ale na pewno nie oznacza to, że psy są głupie. Tylko ich sposób rozumowania jest inny, typowy dla ich gatunku. Psowate mają wiele zalet: potrafią przez kilka miesięcy zapamiętywać rzeczy, których już się wyuczyły.  Mają doskonały węch, potrafią budować mapy mentalne (węchowe), doskonale zapamiętują miejsca, drogę oraz punkty orientacyjne. Ta ostatnia umiejętność jest kłopotliwa przy nauce, gdyż kojarzą one wyuczoną komendę z miejscem. Z tego powodu szkoleniowiec powinien częściej zmieniać miejsce zajęć. W celu przełamania skojarzenia z danym punktem.

pies, dog, pies z postawionymi uszami, psy

O czym należy pamiętać?

Nie możemy stale antropomorfizować naszych psów. Największym ludzkim problemem jest właśnie to, że we wszystkim porównujemy je do nas. Często wkładamy w pysk psa, słowa których pewnie nigdy nie wypowiedziałby. Nauczmy się kochać psy za to, że są psami, a będziemy żyli w harmonii. Dla lepszego zrozumienia tego tematu polecam lektury np. Jan Fennel „Zapomniany język psów”, John Bradshaw – Zrozumieć psa, Alexandra Horowitz  „Oczami psa” i „Nosem psa” które przybliżą temat psiej behawiorystki.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

2 odpowiedzi na “Psy, jak one myślą? Podstawy psiej psychologii”

  1. Ja jestem kociarą i w domu od zawsze mam koty. Zaskakuje mnie jak te zwierzęta różnią się od psów. Niedługo będę się starała przedstawić mojemu kotu nowego psiego domownika 🙂

  2. apetete pisze:

    Mruczące szczęście dziękujemy za komentarz jeśli dobrze zapoznanie zostanie przeprowadzone to wierzę, że kot i pies mogą stworzyć cudowną przyjaźń. Powodzenia, zobacz u nas na blogu przykład kociej przyjaźni.
    Pies był jako pierwszy wprowadzony do stada, a nauczył się akceptować wszystkie koty, co więcej zaczął je traktować jak swoje szczeniaki: https://apetete.pl/blog/czy-pies-i-kot-moga-zyc-pod-jednym-dachem/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły