Ogar polski, czyli charakter, zdrowie i pielęgnacja zwierzaka
Czy wiedziałeś o tym, że istnieje aż pięć ras psów o rdzennie polskim pochodzeniu? Jedną z nich jest ogar polski. Te towarzyskie, pojętne i spokojne czworonogi zyskują sobie coraz szersze grono zwolenników. Co warto o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury!
Ogar polski — pochodzenie
Ogar polski jest bardzo starą rasą psa! Jej historia sięga aż do czasów średniowiecza. Na początku czworonogi wykorzystywano do tropienia oraz pogoni za zwierzyną — dziś są wiernymi towarzyszami człowieka, choć w ich osobowości nadal widoczne są cechy myśliwych.
Pies ogar polski — odrobina historii
Skąd dokładnie pochodzi ogar polski? Tego nie wiadomo — natomiast jedna z najbardziej popularnych teorii zakłada, że przodkami tego zwierzaka były psy świętego Huberta, zwane również bloodhoundami. Prawdopodobnie są również w pewien sposób spokrewnione z foxhoundami oraz psami gończymi z Półwyspu Apenińskiego.
Pierwsze wzmianki o ogarach polskich pojawiły się w literaturze XVI wieku: wspomniał o nich Mikołaj Rej w swoim dziele “Żywot człowieka poczciwego” (1568) oraz Tomasz Bielawski w poemacie “Myśliwiec” (1595). Wydany niewiele później traktat naukowy “O psach gończych i myślistwie z nimi” autorstwa Jana Ostroroga jeszcze bardziej zagłębiał się w szczegóły specyfiki tej rasy.
W dawnych czasach ogary polskie były bardzo popularnymi psami. Szczególne upodobała je sobie szlachta, która wykorzystywała te zwierzęta podczas polowań: sprawdzały się doskonale! Charakterystyczną cechą tych czworonogów było tak zwane „granie”, czyli melodyjne odgłosy wydawane podczas pogoni za zwierzyną. Myśliwi dobierali nawet psy w grupy w tak sposób, by wydawane przez nie dźwięki dobrze ze sobą współgrały! Z czasem jednak rola szlachty stawała się coraz mniejsza, a wraz z tym zmniejszała się liczba ogarów polskich.
W latach XX rasę odtworzono: w 1959 utworzona została hodowla o nazwie “Z kresów”, a w 1964 Jerzy Dylewski opracował szczegółowy wzorzec rasy, którą zarejestrowano w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej zaledwie dwa lata później jako Polish Hound.
Sprawdź również: Owczarek szwajcarski – pies, nazywany białym wilkiem
Ogar polski — cena
Spodobała Ci się wyjątkowa rasa, jaką jest ogar polski? Cena takiego szczeniaka to zazwyczaj 3000 — 4500 złotych. Dokładna kwota zależy przede wszystkim od rodowodu czworonoga i osiągnięć jego przodków. Cena może wydawać Ci się wysoka, ale pamiętaj, że tańsze oferty sprzedaży zazwyczaj pochodzą z pseudo hodowli, które rozmnażają psy nielegalnie i zazwyczaj nie dbają odpowiednio o ich dobrostan.
Psy z pseudo hodowli często żyją w niekomfortowych warunkach, a ich stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia. To jednak nie jest jedyny problem: nierzadko przejawiają także problemy behawioralne, z którymi bardzo trudno jest się uporać. Czasami wymaga to współpracy ze specjalistą, co oczywiście generuje dodatkowe koszty. Dodatkowo — szczenięta z pseudo hodowli nie posiadają rodowodu, a ich charakter może bardzo odbiegać od wzorca rasy.
Ogary polskie — wygląd
Pies ogar polski sprawia zazwyczaj wrażenie dużego i masywnego zwierzęcia. W rzeczywistości jednak zalicza się do psów o wielkości średniej: charakterystyczną cechą jego budowy są muskularne kończyny i ciężka, nieco prostokątna, umięśniona sylwetka.
Ogar polski — umaszczenie
Ogary polskie posiadają sierść składającą się z dwóch warstw: twardych, grubych włosów okrywowych oraz miękkiego i gęstego podszerstka, który stanowi izolację termiczną. Sierść jest krótka, a nieco dłuższe jej obszary znajdują się na tylnych kończynach, pod ogonem oraz na karku.
Umaszczenie określane jest jako “czaprakowe”: korpus ma kolor czarny lub ciemnoszary, a na nogach, podbrzuszu, głowie i udach występują podpalenia (te na głowie i uszach na ogół są nieco ciemniejsze od pozostałych). Podpalenia mogą mieć różne odcienie żółci, choć najbardziej ceniona jest barwa rdzawo—cynamonowa. Zgodnie z wzorcem rasy, ogar polski może mieć też odrobinę sierści białej — w postaci białej strzałki na głowie i grzbiecie nosa, białych zakończeń łap i ogona lub plamy na klatce piersiowej.
Polski ogar — pies średniej wielkości o masywnej budowie
Ogary polskie osiągają wysokość w kłębie 56—65 cm (w przypadku psów) lub 55—60 cm (w przypadku suk). Nie należą więc wcale do największych istniejących ras — ich masywna budowa ciała budzi jednak respekt.
Ciężka, prostokątna głowa z widocznymi na czole zmarszczkami umieszczona jest u ogarów polskich na muskularnej szyi z pofałdowaną skórą w okolicach podgardla. Nos jest ciemny, duży i szeroki, a żuchwa dobrze umięśniona. Oczy są ciemnobrązowe i głęboko osadzone, uszy natomiast długie, zwisające, o zaokrąglonych końcówkach. Dolne krawędzie uszu nieco zawijają się ku środkowi.
Masywny, długi grzbiet ogara polskiego połączony jest z niezbyt długimi kończynami o grubej kości. Ogon ogara polskiego jest nisko osadzony, gruby u nasady i zwęża się ku końcowi: w połowie ogona można zauważyć lekkie zagięcie.
Ogar polski — charakter
Pomimo stosunkowo dużych wymiarów, ogar polski jest psem o spokojnym usposobieniu i bardzo niskich skłonnościach do zachowań agresywnych. Łagodny wyraz jego pyska absolutnie nie kłamie — to zwierzę czułe i rodzinne, choć jednocześnie wykazujące często cechy indywidualisty.
Ogar polski — charakter myśliwego połączony z łagodnością
Nie można zapominać o tym, że ogar polski jest przede wszystkim psem myśliwskim — jego przodkowie przez setki lat towarzyszyli ludziom w polowaniach! Z uwagi na to, ciężko od tego psa wymagać bezwzględnego posłuszeństwa. Zawsze będzie zachowywał pewną dozę indywidualizmu, a gdy podczas spaceru wyczuje woń dzikiej zwierzyny, trudno będzie Ci utrzymać go w miejscu!
Ogar polski jest psem, który zwykle nie przejawia absolutnie żadnej agresji — chyba, że w obronie własnej. Nadaje się na psa stróżującego — jednak nie jest psem obronnym, gdyż w przypadku wizyty nieproszonych gości jedynie da znać głośnym szczekaniem (albo po prostu odstraszy intruzów swoim groźnym wyglądem).
Jeśli wszystkie potrzeby ogara polskiego są zaspokojone, w domu będzie on spokojnym, cichym zwierzęciem o niewielkich wymaganiach. Podczas treningu i wspólnej pracy czworonóg ujawnia jednak zupełnie inne oblicze — przy zabawach stymulujących polowanie z pewnością będzie używał dużo głosu!
Czy polski ogar jest zwierzęciem towarzyskim?
Jak bardzo towarzyskim zwierzęciem jest ogar polski? Charakter tego psa sprawia, że często wybierany jest na psa rodzinnego — nie bez powodu! Czworonóg tej rasy ma przyjacielskie usposobienie, a członków swojej rodziny obdarza zawsze ogromną ilością czułości. Bardzo silnie przywiązuje się do swojego właściciela i źle znosi samotność. Jeśli przez większość dnia jesteś poza domem, to nie jest to pies dla Ciebie. Ogar polski lubi zabawy z dziećmi, a najmłodszych ludzi traktuje szczególnie łagodnie i ostrożnie.
Ogary polskie raczej nie boją się obcych osób, jednak nie wykazują też w stosunku do nich szczególnego entuzjazmu. Zazwyczaj po prostu zachowują dystans i obojętność, choć jeśli ktoś bywa częstym gościem, z czasem będzie mógł liczyć na przyjazne przywitanie. Pies tej rasy na ogół dobrze dogada się z innym psem… a także z kotem. To bardzo ugodowy czworonóg: ceni sobie pokojowe rozwiązania i nie wszczyna konfliktów.
Pies ogar polski — jak zadbać o jego szkolenie?
Ogar polski to pies inteligentny, który uczy się szybko… ale to wcale nie oznacza, że zawsze chętnie wykona Twoje polecenia. Będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość: te zwierzęta łatwo się rozpraszają, a szkolenie wymaga dużej konsekwencji. Rasa wyjątkowo źle znosi presję i nerwową atmosferę: pod żadnym pozorem nie próbuj wymuszać posłuszeństwa agresją!
Dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego ogar polski potrzebuje codziennej dawki ruchu. Nie tylko spacerów, ale także aktywności, które umożliwią mu ćwiczenie zdolności myśliwego (na przykład zadań opierających się na węchu). Pomimo tego, nie jest to rasa przystosowana do wyjątkowo intensywnego wysiłku fizycznego. Od czasu do czasu chętnie biegają, jednak na ogół preferują dłuższe, spokojniejsze wędrówki.
Przeczytaj również: Dalmatyńczyk – rasa spopularyzowana przez książkę
Polski ogar — pielęgnacja
Ogary polskie nie są wymagającymi psami. Nie potrzebują żadnej specjalnej pielęgnacji, a jeśli chodzi o posiłki — nie należą do wybrednych i ze smakiem skonsumują wszystko. Warto jednak wiedzieć, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę.
Polski ogar — żywienie
Co lubi jadać polski ogar? Pies tej rasy zazwyczaj zje każdy rodzaj pożywienia, którym postanowisz go uraczyć. Dieta czworonoga powinna być jednak indywidualnie dostosowana do jego trybu życia. Im więcej zwierzak ma ruchu, tym więcej kalorii, białka i tłuszczu muszą dostarczać mu posiłki.
Jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać jedzenie dla swojego psa, nic nie stoi na przeszkodzie. Musisz dbać o to, by zachować odpowiednie ilości oraz proporcje składników odżywczych, witamin i minerałów. Jeżeli nie jesteś pewien, jak zaplanować jadłospis — skorzystaj z porady lekarza weterynarii lub psiego dietetyka. Pamiętaj też, że gotowe karmy wcale nie są gorsze od domowego jedzenia! Jeśli wybierzesz wysokiej jakości karmę, na przykład Butcher’s Natural&Healthy Dog w pasztecie albo Fitmin Dog For Life, to możesz być pewien, że organizm Twojego pupila otrzyma wszystko, czego potrzebuje.
Bierz pod uwagę to, że ogary polskie to prawdziwe łakomczuchy! Jeśli dasz takiemu psu nieograniczony dostęp do jedzenia, to niemal na pewno skończy się to nadwagą lub otyłością. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wydzielanie odmierzonych porcji, najlepiej 2—3 razy dziennie.
Zdrowie — czy ogary polskie często chorują?
Ogary polskie cieszą się naprawdę dobrym zdrowiem! Nie są obciążone genetycznie, a choroby nie przytrafiają się im często — jednak rasa ma skłonności do pewnych problemów. Zaliczają się do nich wady powiek (w szczególności entropia, czyli zawinięcie brzegu powierzchni do środka oka) oraz choroby uszu. Jest to związane jest z budową anatomiczną psa. Wiele wad można wyleczyć chirurgicznie. Jednak z korektą należy zaczekać do momentu, aż pies będzie dorosły, a rozwój jego ciała dobiegnie końca.
Ogary polskie żyją średnio 12—13 lat. Są wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne: mrozy nie robią na nich większego wrażenia, podobnie zresztą jak upały. Czworonogi tej rasy posiadają wysoką odporność na ból, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Łatwo bowiem przeoczyć dolegliwości i urazy, gdy pies nie wykazuje żadnych objawów. Właściciele ogarów polskich muszą być szczególnie wyczuleni na nawet najdrobniejsze oznaki dyskomfortu zwierzęcia!
Polski ogar — pielęgnacja
Krótka i gładka sierść ogara polskiego nie jest wymagająca w pielęgnacji. Wystarczy staranne czesanie raz w tygodniu (w okresie wzmożonego linienia, jeśli jest taka potrzeba, możesz robić to częściej). Kąpiele potrzebne są rzadko — stosuj je wtedy, gdy jest to niezbędne. Niewielkie zabrudzenia możesz usunąć z sierści, wykorzystując do tego celu wilgotnej szmatki lub gąbki. Futro nie ma tendencji do zbijania się w kołtuny. Jednakże ze względów higienicznych warto regularnie przycinać włoski znajdujące się we wnętrzach uszu. Wiszące uszy też wymagają czyszczenia — za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. Zapobiega to pojawianiu się stanów zapalnych narządu słuchu.
Każdy właściciel psa powinien oczywiście pamiętać także o tym, by stale monitorować stan oczu, zębów, pazurów i poduszek łap swojego podopiecznego. W razie jakichkolwiek wątpliwości — wskazana jest konsultacja z weterynarzem. Jeśli potrzebne będzie wdrożenie leczenia lub podjęcie innych działań, to im wcześniej zostanie to rozpoczęte, tym lepiej. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, że psom warto codziennie myć zęby — oczywiście, stosując specjalną pastę, na przykład enzymatyczną pastę do zębów Over Zoo. Czworonoga trzeba stopniowo oswajać z tym zabiegiem: nie zawsze jest to proste, jednak doskonale chroni przed próchnicą i chorobami przyzębia.
Co o ogarze polskim mówi jego właściciel?
Sprawdź, co na temat tej wyjątkowej rasy mówią jego właściciele. Jak wygląda życie codzienne w ich towarzystwie?
Ogar polski to wyjątkowa rasa psa: łagodna, jednak niepozbawiona indywidualnego charakteru. Te duże i groźnie wyglądające psy są świetnymi towarzyszami rodzinnymi, a z opiekunami tworzą naprawdę silną więź. Jeśli zależy Ci na wiernym, czułym i spokojnym czworonogu — być może to właśnie pies dla Ciebie! A jeśli miałeś już kiedyś do czynienia z przedstawicielami tej rasy — zapraszamy Cię do podzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzu.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu