KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Owczarek belgijski – jaki jest? Opis rasy

Inteligentny, odważny, wrażliwy – właśnie taki jest owczarek belgijski. Zwierzę stworzone do pracy może odnaleźć się w domu, jeśli zapewnisz mu właściwe warunki.

Belgijski owczarek nadaje się do pracy. Doskonale radzi sobie jako opiekun stada i jest cenionym współpracownikiem służb mundurowych. Może też być psem domowym, jeśli zostanie odpowiednio wychowany. Dowiedz się więcej o charakterze tego zwierzęcia. Podpowiadamy też, ile powinien ważyć owczarek belgijski, jak wygląda i w jaki sposób o niego dbać, żeby długo cieszył się zdrowiem.

Promocja dla czytelników

carnilove promocja

Owczarek belgijski – opis rasy

Istnieją cztery odmiany owczarka belgijskiego, co w 1891 roku wskazał pochodzący z Belgii profesor zootechniki Adolf Reul. To osoba, która ustaliła wzorzec dla rasy i jest pierwszym założycielem klubu w Brukseli.

Jedna z odmian owczarka belgijskiego to malinois. Nazwa pochodzi od miejsca, w którym znaleziono psa po raz pierwszy, czyli w Malines w Belgii. Druga to groenendael – to pies długowłosy, którego nazwa wzięła się od rezydencji Chateau de Groenendael. Właśnie tam na świat przyszedł pierwszy owczarek tej odmiany.

Terveueren świetnie sprawdzi się na psa domowego. Nazwa pochodzi od miejscowości, w której urodził się pierwszy belgijski owczarek tej odmiany. Wśród psów tej rasy wyróżnia się też laekenois. Jego nazwa wzięła się od rezydencji królowej Marii Henrietty – Château de Laeken.

Zwierzę jest inteligentne i wrażliwe, a dodatkowo odważne. Ma jednak również wady. Łatwo z psa pewnego siebie zrobić chojraka. Błędy wychowawcze takie jak stosowanie agresji i brak konsekwencji odbijają się na zachowaniu zwierzęcia. Może być on agresywny, lękliwy, porywczy, dlatego tak ważna jest wczesna socjalizacja. Dodatkowo pies ten nie lubi się nudzić. Jeśli zostawisz go na cały dzień w domu bez odpowiedniego przygotowania, pewne jest, że znajdzie sobie zajęcie, na przykład w postaci obryzgania mebli.

Przeczytaj także: Owczarek kaukaski – duży pies z silnym charakterem

Rasa psa belgijski

Jak wygląda owczarek belgijski?

Wiesz już, jakie są odmiany tej rasy. Czas dowiedzieć się, jak wygląda owczarek belgijski. To pies, który może mierzyć nawet 66 cm w przypadku samców i 61 cm w przypadku samic. Ile powinien ważyć owczarek belgijski? Dorosłe zwierzę osiąga wagę 25–30 kg.

Owczarek belgijski jest psem średniej wielkości. Wygląd zależy oczywiście od odmiany. Malinois to krótkowłosy pies, którego sierść jest płowa i ma czarny nalot oraz taką samą maskę. Groenendael wyróżnia się jednolicie czarną maścią, a jego sierść jest długa. Terveueren ma szarą lub płową sierść z czarnym nalotem.

Laekenois wyróżnia się płową sierścią z czarnym nalotem w okolicach kufy i ogona. Warto wiedzieć, że jego sierść jest szorstka w dotyku.

Owczarki belgijskie mają długą kufę. Ich uszy są trójkątne, a oczy średniej wielkości. Zwierzęta mają mocny tułów.

Jak długo rośnie owczarek belgijski i kiedy dojrzewa? Zwierzę szybciej od innych ras dojrzewa ruchowo i emocjonalnie. Już trzymiesięczny zwierzak będzie zachowaniem przypominał dorosłego. Z tego powodu tak ważne jest, żeby kupić psa od sprawdzonego hodowcy. Takiego, który dba o zapewnienie zwierzęciu wystarczającej liczby bodźców.

Owczarki belgijskie

Owczarek belgijski – charakter

Belgijski owczarek to pies stworzony do tego, aby pracować. Poradzi sobie z każdym wymagającym zadaniem i prawdopodobnie zrobi to lepiej, niż myślisz. Nie możesz pozwolić, aby ten pies się nudził! Jako dorosły zwierzak owczarek belgijski nadal będzie miał więcej energii niż większość szczeniąt i rzadko kiedy nie zauważy przebiegającego kota.

Owczarki belgijskie są niezwykle czujne i aktywne. Ogromną chęcią do współpracy z ludźmi wyróżnia się odmiana malinois. To psy, które uczą się błyskawicznie. Niestety nie tylko dobrych, lecz także złych zachowań, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie zwierzęcia. Malinois jest psem, który przywiązuje się do opiekuna. Zwierzę nadaje się do pracy w policji i innych służbach mundurowych. Warto wiedzieć, ile kosztuje owczarek belgijski malinois. Cena waha się w granicach 4500 –7000 zł.

Groenendael jest psem pasterskim, który doskonale radzi sobie z opieką nad stadem. Zwierzę jest wierne opiekunowi i chętnie spełnia jego prośby, co trzeba wykorzystać, gdy pies jest szczeniakiem. Dzięki temu istnieje ogromna szansa na nauczenie go właściwych zachowań. Groenendael również potrafi współpracować ze służbami mundurowymi, a jednocześnie odnajdzie się w domu z dziećmi.

Terveueren to odmiana, która najlepiej nadaje się na psa domowego. Zwierzę jest wrażliwe, jednak kontakt z małymi dziećmi musi odbywać się pod opieką dorosłych. Pies może mieszkać z innymi czworonogami, jeśli każde z nich będzie miało odpowiednią przestrzeń, a opiekun zadba o właściwą dawkę ruchu oraz stymulacji umysłowej.

Laekenois może być psem pasterskim czy pracować w służbach mundurowych. Jest to odmiana, która potrzebuje konsekwentnego opiekuna. Wyrobienie złych nawyków u szczenięcia będzie miało poważne konsekwencje w przyszłości. Zwierzak nie lubi samotności, a opiekun powinien poświęcać mu wiele czasu.

Owczarka belgijskiego powinna wychowywać osoba doświadczona w pracy z psami. Taka, która potrafi zapanować nad zwierzęciem w łagodny, ale konsekwentny sposób. Zwierzę może mieszkać zarówno w domu, jak i mieszkaniu.

Owczarek belgijski

Owczarek belgijski – jak o niego dbać?

Wiesz już, jak wygląda owczarek belgijski i jaki jest jego charakter. Czas dowiedzieć się więcej na temat dbania o zwierzę.

Żywienie

Rasa psa belgijski potrzebuje karmy z wysoką zawartością białka i tłuszczów. Dobrym wyborem będzie podawanie suchej karmy wysoko mięsnej. Karma dla owczarka belgijskiego powinna posiadać łatwe do przegryzienia chrupki, a także olej z łososia i suplementy na stawy i kości. Psy te mają tendencję do kontuzji – ze względu na predyspozycję do występowania dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, a także bardzo dużą aktywność.

Dobrze sprawdzi się karma sucha Butcher’s Dry Blue, która zawiera witaminę A wspierającą zdrowie oczu. W składzie produktu znajdują się prebiotyki – są one ważne dla układu odpornościowego. Karma nie zawiera sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku.

W diecie zwierzęcia mogą się też pojawić przysmaki. Dobrym rozwiązaniem będzie gryzak, dzięki któremu pies pozbędzie się nadmiaru energii. Polecamy miękką pierś z kurczaka Maced. Dzięki półtwardej konsystencji produkt pomaga w ścieraniu kamienia i dbaniu o dziąsła.

Owczarek belgijski karma

Zdrowie

Podobnie jak inne rasowe psy narażony jest na występowanie różnych chorób takich jak: skręt żołądka, padaczka, dysplazja bioder, choroby tarczycy. U zwierzęcia może też wystąpić bielactwo. Zdarzają się problemy z oczami, na przykład zanik siatkówki czy zaćma. Zwierzę żyje nawet 14 lat.

Pielęgnacja

Pielęgnacja zależy od odmiany owczarka belgijskiego. Terveueren i groenendael to psy długowłose, dlatego wymagają szczotkowania każdego dnia. W przypadku odmian krótkowłosych wystarczające będzie szczotkowanie dwa razy w tygodniu.

Owczarek belgijski wypowiedź opiekuna

Wiesz już, jak długo rośnie owczarek belgijski i jak szybko dojrzewa ruchowo oraz emocjonalnie. Rasa ma kilka odmian, jednak wszystkie je łączy ogromna inteligencja i wyjątkowa sprawność fizyczna. Pod wieloma względami bohater tego artykułu przypomina owczarka niemieckiego, jednak jest zupełnie odrębną rasą. Pies jest inteligentny, ale przy tym wrażliwy, nie nadaje się na pierwszego zwierzaka, łatwo się uczy i wyróżnia się odwagą. Jeśli planujesz zakup czworonoga, warto też wiedzieć, ile kosztuje, na przykład owczarek belgijski malinois. Cena za tę odmianę to 4500– 7000 zł. Nie warto szukać oszczędności. Zwierzę z dobrej hodowli będzie odporne na choroby, a jego wychowanie sprawi Ci mniej trudności. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz produkty, których potrzebuje rasa psa belgijski.

sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły