KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Owczarek szwajcarski – pies, nazywany białym wilkiem

Mocno przywiązuje się do opiekuna, wymaga dużej ilości ruchu, jest inteligentny – właśnie tym cechuje się owczarek szwajcarski. Wywodzi się od owczarka niemieckiego, ale jest od niego łagodniejszy. Jak wygląda to chętne do pracy zwierzę i jaki ma charakter? Przeczytasz o tym poniżej!

Biały owczarek pochodzi od owczarka niemieckiego. Obydwa psy wyróżniają się wyjątkową inteligencją oraz chęcią do pracy. Owczarek biały to pies o cudownym charakterze, który doskonale sprawdzi się w roli towarzysza rodziny. Nie lubi samotności, dlatego już od najmłodszych lat trzeba uczyć go, że czasem będzie musiał pozostać sam w domu. Owczarek dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, a dla ludzi jest bardzo łagodny.

owczarek szwajcarski

Rasa owczarek szwajcarski

Rasa wzięła swój początek od owczarków niemieckich, które rodziły się białe. Czy wiesz, że początkowo uważano to za albinizm? Hodowcy uznawali jasną sierść za wadę, dlatego psy były wykluczane z dalszej hodowli. Wierzono, że białe rasy psów zawsze mają problem ze słuchem. Owczarki szwajcarskie mają jednak prawidłowo wybarwioną skórę, a ich czarny nos doskonale kontrastuje z sierścią. Nie są więc albinosami.

Dopiero w latach 30. w Kanadzie i USA zauważono, że za biały kolor psa odpowiada gen recesywny, odziedziczony po przodkach – białych psach pasterskich! Gen musi pochodzić od obojga rodziców. Po tym odkryciu nie wykluczano już białych osobników z hodowli, a w latach 70. sprowadzono psa Lobo do Szwajcarii – stał się on ojcem rasy. Rasa została uznana w 1991 roku w Szwajcarii, kraju, który docenił jej wyjątkową urodę.

carnilove karma rabat

Biały owczarek – wygląd

Owczarek szwajcarski biały może być długowłosy i krótkowłosy – obydwa znajdują się w standardzie rasy. Psy są dość duże – mogą ważyć około 25–40 kg. Wysokość suk w kłębie to 55–61 cm, a w przypadku psów sięga nawet 66 cm. Rasa wyróżnia się podwójną, dobrze przylegającą do ciała sierścią, której jedyny dopuszczalny kolor to biel. Nie musi być ona zupełnie prosta, może być falowana.

Biały owczarek jest proporcjonalnie zbudowany. Jego sylwetka jest wydłużona i kojarzy się z budową ciała owczarka niemieckiego, jednak tylna część nie jest aż tak obniżona, a to redukuje ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. Uszy zwierzęcia są szpiczaste.

Ogólna charakterystyka:

  • długość życia: 12 lat,
  • wysokość: 50–60 cm,
  • waga: 25–40 kg.

Biały owczarek szwajcarski – charakter

Psy tej rasy mocno przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny. Są wrażliwe, nie znoszą przemocy i niejasnych komend, a poza tym mogą mieć trudności z pozostawaniem samemu w domu. W przypadku białego owczarka błędy wychowawcze mogą słono kosztować. Więź psa z opiekunem jest na tyle silna, że zdarzają się problemy z lękiem separacyjnym. Owczarki nie lubią nudy i samotności. Potrzebują wczesnej socjalizacji. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

Sprawdź również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

Owczarek szwajcarski długowłosy i krótkowłosy to psy, które dużo szczekają. W ten sposób alarmują o każdym niebezpieczeństwie. Są nieufne wobec obcych. Doskonale sprawdzają się jako psy rodzinne, ponieważ są posłuszne, lubią zabawy i mają dobry kontakt z dziećmi.

Te przyjazne psy potrzebują dużo ruchu. Biały owczarek szwajcarski okaże się idealnym kompanem dla osób aktywnych. Lepszy będzie dla niego dom z ogrodem niż mieszkanie w bloku, jednak i tak wiele zależy od zaangażowania opiekunów. Pamiętaj, że nawet duży ogród nie zaspokoi potrzeb zwierzęcia, jeśli nie zadbasz o różnorodność aktywności. Owczarki potrzebują regularnych długich spacerów, podczas których będą mogły spróbować różnych zajęć. Warto zadbać o komfortowe szelki, w których będzie spacerował biały wilk. Pies może mieć skłonność do uciekania. Dobrze sprawdzą się więc szelki z mocnym, atestowanym zapięciem, na przykład model marki Chaba.

Psy są inteligentne i posłuszne, dlatego nauka sztuczek przebiega sprawnie. Uczą się szybko, a zapamiętane komendy pozostają na długo w ich pamięci. Do nauki należy wykorzystywać wyłącznie pozytywne wzmocnienie. Pies o tak wrażliwej psychice źle reaguje na krzyk.

Owczarki sprawdzają się jako psy stróżujące i ochronne. Zdarza się, że są wykorzystywane podczas poszukiwań zaginionych osób. Często pracują w obszarze dogoterapii.

biały owczarek szwajcarski

Owczarek biały – prawidłowa opieka

Owczarek potrzebuje czasu na świeżym powietrzu i różnorodnych aktywności, jednak to nie jedyne, o co musi zadbać opiekun.

Żywienie

Karmienie owczarka białego nie powinno być trudne, psy nie mają specjalnych wymagań. Poza występującą w rasie dysplazją łokci oraz mutacją genu MDR1 to względnie zdrowe zwierzęta. Należy unikać przekarmiania pieska, a także pilnować, żeby w karmie znalazły się dodatki na stawy. Najwięcej jest ich w produktach dla sportowców, a także karmach dla dużych ras, na przykład Eukanuba Breed Specific German Shepherd Adult, która jest przeznaczona dla owczarka niemieckiego.

owczarek szwajcarski cta

 

Pielęgnacja

Biały owczarek szwajcarski występuje w dwóch odmianach – długo- i krótkowłosej. Obie charakteryzuje gęsty podszerstek, który wymaga regularnego czesania, jednak nie jest trudny w pielęgnacji. Zwierzę, szczególnie długowłose, warto szczotkować przynajmniej raz w tygodniu, co pozwoli pozbyć się splątanych kosmyków i zapobiegnie kołtunom. Do pielęgnacji przyda się grzebień do rozczesywania łapek, miejsc za uszami, pod ogonem, szczotka pudlówka oraz furminator do usuwania podszerstka.

Czy owczarek potrzebuje więcej kąpieli, jako że jest to biały pies? Rasa wymaga kąpania wyłącznie wtedy, gdy to konieczne. Warto wykorzystać w tym celu szampon przeznaczony dla białych ras, na przykład Botaniqa White Me Up Sweet Almond & Avocado Shampoo.

owczarek szwajcarski biały

Zdrowie

Owczarek szwajcarski to względnie zdrowy, biały pies. Rasa nie ma tak obniżonego zada, jak ma to miejsce w przypadku owczarków niemieckich, co ogranicza ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. Zwierzę może jednak cierpieć na dysplazję łokci – aby tego uniknąć, wybierz sprawdzoną hodowlę. U psów mogą się też pojawić problemy z atopowym zapaleniem skóry.

owczarek szwajcarski cytata Apetete

Towarzyski, aktywny, zawsze oddany swojemu opiekunowi – właśnie taki jest owczarek szwajcarski biały. To pies, który uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Trzeba zapewnić mu masę zróżnicowanych aktywności, a odwdzięczy się szybką nauką komend i sztuczek, a przede wszystkim miłością. To pies, który ze względu na gęstą sierść potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź produkty dostępne w Apetete, dzięki nim zadbasz o zdrową skórę i sierść owczarka szwajcarskiego.

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły