Jak nauczyć psa wchodzić po schodach?
Chodzenie po schodach to dla nas zupełnie naturalna czynność. Jednak kiedy w domu pojawia się szczeniak, to niejednokrotnie całkowita nowość. Podpowiadamy, jak wygląda relacja pies a schody i jak nauczyć psa swobodnie się po nich poruszać.
Relacja pies a schody
Psy z natury nie potrafią chodzić po schodach. Niektóre czworonogi mogą być bardziej odważne i podejmą naukę szybko, inne z kolei mogą bać się schodów. Nieco wrażliwsze psiaki mogą czuć obawę przed nowym wyzwaniem. Każdy pies jest inny i ma inny temperament, stąd reakcja na nowe wyzwanie może być zupełnie różna w zależności od zwierzaka. Opiekunowie psów spierają się w sieci odnośnie do tego, kiedy taką naukę zacząć. Czy ćwiczenie ze szczeniakiem wchodzenia po schodach to przesada, a może najlepiej rozpocząć wspólny trening jak najszybciej? Warto rozwiać wątpliwości i wyjaśnić, jak wygląda stosunek pies a schody i kiedy nauczyć psa wchodzić i schodzić po nich.
Pies a schody – dlaczego czworonóg ma problem z poruszaniem się po schodach?
Kiedy pies boi się schodów, sytuacja z nauką chodzenia, może być nieco bardziej skomplikowana. Najważniejsze to poznać przyczynę takiego zachowania i ustalić, skąd wynika strach przed schodami. Warto jednak wspomnieć, co w sytuacji, gdy pies ma obawy przed pokonywaniem kolejnych stopni. Podpowiadamy, dlaczego pies boi się schodów!
Schody to nowość dla psa
Jeśli Twój pies dopiero oswaja się z otoczeniem i jeszcze nie zdołał dostatecznie dobrze obyć się ze schodami, strach, jaki go paraliżuje, może wynikać właśnie stąd. W szczególności psy boją się schodów otwartych, które mają przestrzenie pomiędzy poszczególnymi schodkami. Takie schody często możemy spotkać w domach jednorodzinnych. Wiele wrażliwych czworonogów może wycofywać się w sytuacji, kiedy doświadczają czegoś, w czym czują się niepewnie. Wówczas mogą być niechętne na podejmowanie kolejnych prób, a jedynie cierpliwość przyniesie pozytywny rezultat. W takiej sytuacji regularny trening może pomóc przekonać psi lęk.
Złe skojarzenia ze schodami
Innym uzasadnieniem dla lęku przed schodzeniem po schodach u psa, mogą być przykre wspomnienia związane z nimi. Być może Twój pupil spadł z nich, albo ktoś wcześniej próbował go zmuszać do poruszania się po nich? To możliwe, tym bardziej, kiedy nie znasz przeszłości swojego czworonoga. Tylko wtedy, kiedy zrozumiesz, czego boi się Twój pies, schody przestaną być dla niego źródłem lęku, po odpowiednio przeprowadzonym oswajaniu.
Problemy ze zdrowiem
Kiedy widzisz, że strach przed schodami u psa nie ustępuje, a wręcz narasta, a podejmowane próby nauki sprawiają psu wysiłek, uzasadnieniem mogą być problemy zdrowotne. Takie problemy mogą mieć psy starsze, ale również młode, u których rozwijają się dolegliwości ortopedyczne. Kontrola u weterynarza nie zaszkodzi, jeśli pies od dłuższego czasu żywi ogromną niechęć przed wchodzeniem po schodach. Po wykluczeniu problemów zdrowotnych będziesz mógł powrócić do treningów z psem. Warto wiedzieć, że po schodach nie powinny poruszać się szczenięta i psy dorastające ras dużych i olbrzymich, psy w typie jamnikowatym (obrys wchodzący w prostokąt), psy starsze z problemami ortopedycznymi oraz psy po urazach.
Przeczytaj również: Jak dbać o zdrowie psa?
To dla psa nienaturalne
Twój pies może odczuwać niepokój przed wchodzeniem po schodach, ponieważ jest to dla niego zupełnie nienaturalne zachowanie. Psy zwykle poruszają się po płaskim terenie, dlatego stopnie mogą powodować, że blokują się przed chodzeniem po schodach.
Dlaczego pies boi się schodów? Metody oswajania pupila
Szczeniaki każdego dnia doświadczają nowych doznań w swoim życiu. Obserwują i uczą się funkcjonować w naszym świecie. Dlatego tak ważne jest, by od początku pobytu pupila w domu, miał on szansę oswoić się również ze schodami w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim należy podkreślić jasno, że nie każdy pies powinien zostać nauczony wchodzenia i schodzenia po schodach. Jak zostało już wspomniane, są rasy, które powinny mieć ograniczone możliwości wchodzenia po schodach. Większy pies schody może traktować ze znaczącą rezerwą, jeśli nigdy wcześniej nie miał z nimi do czynienia.
Warto również pamiętać, by nie przetrenowywać psa, tym bardziej, jeśli należy on do ras psów predysponowanych do chorób stawów, takich jak np. dysplazja stawów. Przynajmniej do 5 miesiąca życia psa, treningi powinny być regularne, ale nie mogą być powtarzane np. przez kilka godzin dziennie. Zachowaj zdrowy umiar i wprowadź właściwe metody nauki. W trakcie treningu warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami, które ułatwią znacznie cały ten proces i nie zrażą psa do chodzenia po schodach.
Czy szczeniak powinien unikać schodów?
Niektórzy podkreślają, że szczeniak jest zbyt mały, by podejmować z nim naukę chodzenia po schodach, a ewentualny trening może przeciążyć ich rozwijające się stawy. Nic bardziej mylnego. Naukę poruszania się z piętra na piętro można rozpocząć z młodym psem i warto pamiętać, aby go nie przemęczać. Lepiej wykonać z nim kilka kroków na dzień, zwieńczonych sukcesem, niż ćwiczyć pół dnia, kiedy psu nie wychodzi. Młody pies szybciej pojmie, na czym polega chodzenie po schodach od starszego czworonoga. Jeśli szczenię jest zbyt małe wielkościowo, aby wchodzić po schodach i schodzić z nich, nie należy wtedy podejmować treningów.
Mały pies a schody
Opiekunowie małych czworonogów mogą się zastanawiać, jak to jest w przypadku ich pupili. Jak wygląda relacja mały pies a schody? Warto pamiętać o tym, że noszenie psa na rękach, zamiast pozwalać mu się uczyć, to w niektórych przypadkach poważny błąd. Wówczas nauczysz psa wyuczonej bezradności i za każdym razem będzie oczekiwać pomocy. Trzeba jednak mieć również na uwadzę to, że niektóre psy nie mogą chodzić po schodach cały czas, bo skutkuje to poważnymi chorobami w przyszłości, np. szczenię jamnika jest zbyt małe, aby wskakiwać po stopniach standardowej wielkości, które można zobaczyć m.in. w klatkach schodowych. Może skutkować to dyskopatiami oraz paraliżami już w wieku kilku lat.
Zachowaj cierpliwość
Co niezwykle ważne podczas treningu poruszania się po stopniach, to zachowanie spokoju i cierpliwości, bez wyjątku. Nawet jeśli po raz setny powtarzasz z czworonogiem ten sam etap, a on nie jest przekonany, nie poddawaj się i w żadnym razie nie wymuszaj na psie, by wchodził po schodach do góry. Okaż psu zrozumienie i to, że jesteś tu dla niego. Sukces zależy od podejścia. Nigdy nie zmuszaj psa do robienia postępów w ramach szkolenia, ani nie denerwuj się, jeśli mu nie wychodzi.
Na siłę nie uda się go nauczyć, a jedyne co możesz w ten sposób pogłębić, to rezerwa czworonoga do schodów i niechęć do nauki chodzenia po nich. Tylko i wyłącznie spokój jest tutaj właściwym podejściem, które zagwarantuje sukces treningu, a przecież właśnie na tym nam najbardziej zależy. Poza tym to właśnie pozytywne metody treningu pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty w nauce z psem, począwszy od treningu komend, aż do opanowania bardziej złożonych procesów.
Zobacz również: Jak nauczyć psa pływać? Szkolenie i porady behawiorysty!
Motywuj psa
Równie ważne, jak odpowiednie podejście, jest wprowadzenie elementu motywacji do całego treningu poruszania się po schodach. Mało co tak bardzo motywuje psy, jak jedzenie i ulubione przysmaki. W trakcie treningu sięgnij po przekąski dla psa, takie jak Yummeez kosteczki z jagnięciną. Małe kawałki można kłaść na stopniach, by zachęcić psa do wykonania kolejnych kroków w górę. Twój pies jest wielkim fanem rybnych smaczków? Sięgnij po Woolf Przysmak Codfish Sushi. Tutaj sprawdzi się metoda małych kroczków. Na bliższe psu stopnie połóż smakołyki, które pupil lubi, ale nie są to takie, za które mógłby „wskoczyć w ogień”. Te ulubione zostaw na później, by położyć je na wyższych stopniach, czym wzmocnisz motywację pupila.
Wybierz właściwe podłoże
Nauka chodzenia po schodach powinna się odbywać we właściwym miejscu, to znaczy, że schody, które wybierasz do treningu, nie mogą być śliskie czy przesadnie wysokie. Odpuść sobie drewniane lub marmurowe stopnie, na których psiak może łatwo się poślizgnąć i przewrócić.
Pierwszy krok w górę
Pamiętaj, że pierwsze kroki na schodach pies powinien wykonywać w górę. Dlaczego? To dla psów jest o wiele łatwiejsze, ponieważ nie mają wrażenia, że spadają. Chyba każdy wie, jak psy schodzą w dół po schodach i raczej w większości efekt jest nieco koślawy. Dlatego zapoznając pupila ze schodami, zaczynaj od wchodzenia po stopniach do góry, a dopiero kiedy pies pojmie, o co w tym chodzi, możesz przejść do nauki schodzenia w dół.
Jak nauczyć psa wychodzić po schodach? Szkolenie krok po kroku
Znasz już przydatne wskazówki, które możesz wykorzystać, ucząc swojego czworonoga chodzić po schodach. A jak właściwie przeprowadzić taki trening poruszania się po stopniach? Odpowiadamy na to pytanie, w szkoleniu krok po kroku, nauki wychodzenia po schodach z psem.
Na dobry początek
Właściwie możesz rozpocząć szkolenie już od prostych rzeczy. Kiedy Twój pies podchodzi do schodów z entuzjazmem i widzisz, że nie odczuwa strachu, możesz podać mu przysmak, albo zastosować pochwałę słowną. W ten sposób zbudujesz pozytywne skojarzenie w pupilu, a ten będzie myślał o schodach jak o miejscu, którego nie musi się bać. W żadnym wypadku nie zmuszaj psa, nie popychaj i nie krzycz, kiedy mu nie wychodzi. Takim działaniem możesz go jedynie zrazić, a nerwy nie pomogą w nauce nowych umiejętności. Ważne jest to, aby nie nakręcać przesadnie psów na wchodzenie po schodach. Powinny rozumieć, że jest to po prostu kolejny element życia tak, jak autobus czy wanna.
Trening chodzenia po schodach
Właściwa faza treningu polega na pokazaniu psu, że chodzenie po schodach to nic strasznego i warto to robić. Na bliższych schodach połóż psie ciasteczka, albo niewielkie smaczki, takie jak 8in1 Minis rabbit & herbs – królik w ziołach. Kiedy psu udaje się wejść o stopień do góry, chwal go i wyrażaj zadowolenie. Doping opiekuna potrafi czynić cuda i pies czuje dumę, dlatego będzie kojarzyć pozytywnie wchodzenie po schodach. Aby wzmocnić efekt treningu, na najwyższym stopniu możesz położyć jakiś przysmak extra. To coś takiego, co pupil szczególnie uwielbia i ma dla niego znacznie. Mogą to być Vector-Food Płuca wołowe, albo inny mięsny smakołyk.
Specjalny przysmak na końcu schodów, to wisienka na torcie całego treningu chodzenia po schodach. Nauka zakończona sukcesem i pochwałami, a na dodatek zwieńczona niesamowitą nagrodą! Twój pies będzie zachwycony, co zwiększa szansę powodzenia szkolenia. W momencie, gdy pupil pojmie wchodzenie po schodach, możesz przejść do treningu schodzenia w dół. To nieco trudniejsze, ale zastosuj analogiczne zachęty, jak przysmaki układane na kolejnych stopniach. Kiedy pies pokonuje kolejne stopnie, zawsze pozostawaj w pobliżu, by w razie potrzeby móc go asekurować i ochronić przed upadkiem.
Pies a schody – ciesz się efektami!
Kiedy Twój pies zrozumie, na czym polega chodzenie po schodach, będzie to Twój sukces wychowawczy. Bez wątpienia to przydatna umiejętność, która pomaga psu odnajdywać się w swoim domowym środowisku. To także kolejna czynność, której uczy się Twój pupil, poznając psie życie. Co ciekawe, wchodzenie po schodach to aktywność, pozwalająca psu rozciągnąć się i zadbać o stawy i mięśnie. Oczywiście pod warunkiem, że aktywności tej nie ma zbyt wiele.
Warto pamiętać, że pupil, który bardzo boi się schodów, nie nauczy się chodzić po nich po jednej sesji ćwiczeniowej. Należy zachować szczególną cierpliwość i wspierać psa w przełamywaniu własnych barier. Czasami nauka chodzenia po schodach, może zająć kilka dni, czasami będą to tygodnie, a w innym przypadku nawet miesiące. Jeśli jednak uda Wam się wspólnie pozbyć tego lęku, życie psa stanie się łatwiejsze i w gruncie rzeczy sprawisz mu ogromną przysługę. W sytuacji, w której pies, mimo długiego treningu, zupełnie nie przekonuje się do pokonywania stopni, możesz skonsultować się z behawiorystą, który pomoże odkryć źródło problemu i rozwiązać go.
Pies schodów się nie boi
Jak widać relacja pies a schody, nie zawsze jest usłana różami. Podczas gdy jeden psiak uwielbia nowe wyzwania i jest pełnym energii i ciekawym świata odkrywcą, inny pies może być nieco bardziej rozważny i sceptycznie nastawiony do nowych doświadczeń. Jednak z łatwością możemy przekonać psa, że poruszanie się po schodach nie jest straszne i warto nauczyć się tej przydatnej umiejętności.
Właściwy trening to klucz do sukcesu. Spokojne i cierpliwe podejście, da psu wsparcie, by odważył się pokonywać kolejne kroki. Do tego odpowiednia motywacja przysmakami to coś, czemu żaden czworonożny przyjaciel się nie oprze! Regularne ćwiczenia z psem, pomogą prędko pojąć, że schody to w tak naprawdę całkiem w porządku miejsce. Najpierw trening wchodzenia po schodach, ponieważ może być nieco bardziej przystępny, a dopiero później nauka schodzenia po stopniach w dół. Pamiętaj, że każdy pies uczy się w innym tempie, więc nie naciskaj na pupila. A jaki jest stosunek Twojego psa do schodów? Szybko nauczył się po nich wchodzić? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu