Połączenie labradora i pudla, czyli labradoodle – jaki jest ten psiak?
Krzyżówki ras psów są w ostatnich latach szczególnie popularne, choć pierwsze powstawały już w latach 70. XX wieku. Rasy hybrydowe to krzyżówki znanych ras psów połączonych ze sobą, by uzyskać nietypowy wygląd czy cechy charakteru. Labradoodle to połączenie labradora retrievera i pudla królewskiego, które zyskało szczególnie dużo miłośników. Co to za rasa i czy będzie do Ciebie pasował jej przedstawiciel? Wyjaśniamy!
Rasy hybrydowe są wyjątkowo popularne wśród celebrytów, choć nie brakuje zwolenników takich krzyżówek wśród stowarzyszeń hodowców. To właśnie oni w kontrolowanych warunkach doprowadzają do tworzenia połączeń popularnych ras czworonogów.
Warto wiedzieć, że rasy hybrydowe nie są uznawane przez światowe związki kynologiczne za rasy oficjalne, choć niektóre z nich istnieją już od wielu lat. Stąd też sporo kontrowersji wokół krzyżowania ras, co nie podoba się wszystkim miłośnikom czworonogów.
Zastanawiasz się nad przygarnięciem psa, ale nie możesz się zdecydować, która rasa będzie idealna dla Ciebie? Może to właśnie pies będący połączeniem dwóch Twoich ulubionych ras zostanie Twoim pupilem? Poznaj labradoodle, który jest mieszanką labradora z pudlem i uważany jest za pioniera wśród ras hybrydowych.
Labradoodle – pochodzenie
Rasa psa labradoodle powstała jako jedna z pierwszych krzyżówek ras w 1988 roku. W pierwszym miocie na świat przyszły 3 szczeniaki, które otrzymały nazwę po swoich rodzicach, czyli psie rasy labrador i pudel. Jej twórcą był Wally Conron pracownik Australijskiego Stowarzyszenia Psów Pracujących Wally Conron. Cel, jaki przyświecał twórcy tej rasy, było stworzenie rasy o ponadprzeciętnej inteligencji i hipoalergicznej sierści.
Labradoodle w zamyśle miał być idealnym psem terapeutą i przewodnikiem osób niewidomych. Uważa się, że rasa powstała specjalnie dla niewidomego mieszkającego na Hawajach. Tak właśnie powstała krzyżówka labradora z pudlem, dając początek nowej rasie, choć oficjalnie nieuznawanej. Oczywiście hodowla psów urodzonych z połączenia tych dwóch ras to świadome krzyżowanie, które wymaga wiedzy i praktycznego doświadczenia. Konieczna jest niezbędna wiedza w zakresie genetyki, by móc bezpiecznie połączyć dwie rasy.
To właśnie prawo Mendla określa konkretne przesłanki określające jak mogą wyglądać przyszłe pokolenia połączonych ze sobą ras. Chodzi o to, że w praktyce można jedynie przewidywać, jak będzie wyglądać pierwsza generacja szczeniaków, a już w znikomym stopniu oczekiwania mogą pokryć się z rzeczywistością w kwestii kolejnych miotów.
Kontrowersje wokół labradoodle
Twórca rasy labradoodle Wally Conron od samego początku powstania rasy podkreślał niedoskonałości w otrzymanej krzyżówce, jednak prawdziwe komplikacje pojawiły się, kiedy rasa trafiła do Europy. Hodowca podkreślał, jak nieodpowiedzialne jest łączenie przez pseudohodowców psów tylko ze względu na zainteresowanie i popyt związany z labradoodle.
Takie rozmnażanie często zachodziło bez odpowiedniej wiedzy hodowców i z całkowitym pominięciem zasad związanych z prawidłową hodowlą psów. W ten sposób na świat przyszło sporo czworonogów, które miały być labradoodle i nawet mimo wyglądu pasującego do wzorca, cierpią one na różnego rodzaju choroby i są niestabilne charakterologicznie.
To spory problem, który dotyczy właściwie większości ras hybrydowych i stąd też pochodzą kontrowersje związane z krzyżowaniem. Wciąż jednak podejmowane są próby przywrócenia świetności rasy, o które dba amerykański klub Continental Kennel Club. Klub ten uznał rasę australijski labradoodle i określił standard rasy wyznaczający rygorystyczne zasady związane z warunkami hodowli labradoodli.
Jak wygląda rasa psa labradoodle?
Rasa psa labradoodle wygląda jak pluszowy miś o nieco większych rozmiarach. Wiele osób tak właśnie opisuje krzyżówkę labradora z pudlem. Warto podkreślić, że w kwestii wyglądu nie ma jednego sztywnego wzorca, ponieważ jest to rasa hybrydowa, to wygląd szczeniąt może się różnić. Wpływ na to ma wygląd samych rodziców, ale również ich geny i wygląd przodków.
Zazwyczaj psy labradoodle są duże albo średnie w zależności od wielkości rodziców. Najczęściej krzyżowane są ze sobą większe pudle królewskie i średniej wielkości labradory. Istnieją jednak także połączenia mniejszych pudli z większymi labradorami. Stąd właśnie wynika różnorodność w kwestii wielkości czworonoga, który narodzi się z takiego połączenia.
Podobnie wygląda kwestia umaszczenia labradoodli. Możliwe są przeróżne warianty kolorystyczne od ciemnego, czarnego koloru do jasnych kremowych odcieni. Bardzo często psy tej rasy występują także w odcieniach brązu. Tak samo wygląda kwestia sierści pupila. Może być ona zarówno krótka, jak i długa, miękka albo szorstka w zależności od tego, jaka ona była u potomków.
Co więcej, sierść może być także prosta lub kręcona. Jak widać, dowolność w kwestii wyglądu pupila jest ogromna. Za idealny wygląd uważa się jednak takiego psa rasy labradoodle, który przypomina misia pluszowego. Trzeba przyznać, że wygląda uroczo!
Wielkość labradoodli
Mimo iż nie istnieje jeden określony i sztywny wzorzec rasy, według którego należy analizować wygląd australijskich labradoodli, to zostały one przecież uznane przez Continental Kennel Club. Amerykański klub podzielił psy tej rasy na trzy grupy. Wśród nich znalazły się trzy typy psów rasy labradoodle podzielonych ze względu na wielkość.
Labradoodle miniaturowy osiąga od 30 do 40 cm w kłębie, a jego waga waha się między 6, a 12 kg. Kolejny wskazany to labradoodle średni. Jego wymiary w kłębie to 41 do 50 cm, a waga od 12 do 23 kg. Z kolei ostatni wyróżniony to labradoodle standardowy, jak sama jego nazwa wskazuje, występuje najczęściej, a mierzyć może w kłębie od 51 do nawet 66 cm, przy czym jego wynosi od 23 do nawet 45 kg.
Labradoodle – charakter
Warto wspomnieć, że kwestia charakteru psów rasy labradoodle również pozostaje dość zagadkowa. Pupil może mieć charakter, który nieco bardziej będzie zbliżony do usposobienia labradora albo pudla. Nikt nie jest w stanie określić, które geny przejmą szczeniaki. Na ogół jednak są to psy sympatyczne o bardzo przyjaznej naturze. Z tego względu nie nadają się one do stróżowania domu, ponieważ mają dobrze nastawienie praktycznie do wszystkich osób, w tym także do obcych.
Labradoodle znakomicie odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, ponieważ lubi je i ma z nimi dobre relacje. Pupil może jednak nie wykazywać tak dużej cierpliwości w stosunku do mniejszych dzieci, które przejawiają zbyt duże zainteresowanie psem. Nie powinien jednak przejawiać agresji. Kiedy coś mu się nie spodoba, najprawdopodobniej zechce zmienić położenie i przeniesie się do innego pokoju.
Za pozytywne w większości uważane są także kontakty psów labradoodle z innymi przedstawicielami gatunku. Przeważnie pupile szybko nawiązują przyjaźnie z psami i chcą się z nimi bawić.
Zobacz także: Łagodne rasy psów – TOP 5 spokojnych ras
Myśliwskie geny labradoodle
Decydując się na przygarnięcie labradoodle, należy pamiętać, że zarówno labrador, jak i pudel królewski są to psy o naturze myśliwskiej. Oznacza to, że australijski labradoodle również ma w sobie geny myśliwskie. Warto być na to przygotowanym, wybierając się na spacer do lasu. Pupil może puścić się w pogoń za sarną czy zającem i trudno go o to winić, ponieważ to silny instynkt łowiecki go do tego zmusił.
Labradoodle – cena psiaka i pielęgnacja
Czy pielęgnacja labradoodle jest wymagająca? Decydując się na przygarnięcie szczeniaka tej rasy, przede wszystkim pierwsze swoje działania względem psa należy skierować na prawidłowe wychowanie. Choć wyglądają niewinnie, labradoodle bez konsekwentnego wychowania mogą wyrosnąć na dość uparte psy. Zaleca się chodzenie do psiego przedszkola i nauka posłuszeństwa od małego.
Żywienie labradoodle
Układając dietę dla labradoodle, warto pamiętać, że labradory mają tendencje do tycia. Warto wybierać dla nich zbilansowaną karmę z wysoką zawartością mięsa oraz bez zbóż, taką jak np. Acana Classics Wild Coast W diecie psa można oczywiście uwzględniać przysmaki, nie należy ich jednak wykorzystywać do każdego treningu. Zamiast tego możesz czasami nagrodzić psa chwilą zabawy.
Jako przysmaki wybieraj dla pupila te małokaloryczne jak np. Acana Crunchy Treats 100 g. Labradoodle również mogą wykazywać łatwość do tycia, dlatego wagę należy kontrolować, a posiłki dostosowywać do ogólnej aktywności psa. Szczeniak labradoodle powinien otrzymywać karmę dopasowaną do jego wieku z oznaczeniem puppy, taką jak np. Acana Dog Puppy.
Zdrowie labradoodle
Uważa się, że psy mieszańce cieszą się lepszym zdrowiem niż psy rasowe. Faktycznie nie jest to prawdą, ponieważ w takiej sytuacji rodzice takiego szczeniaka mogą być obciążeni genetycznie w każdym przypadku. Podobnie jest w przypadku rasy labradoodle, gdzie tak samo labrador, jak i pudel mogą przekazać szczeniakom w genach różne schorzenia. Oczywiście nie musi tak być. Kupując psa ze sprawdzonej hodowli, masz pewność, że pies i jego rodzice są zdrowi.
Z reguły otrzymujesz możliwość wglądu w badania, a psy, od których pochodzą młode, są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Psy dopuszczane do rozrodu powinny być w każdym przypadku badane pod kątem dysplazji stawu biodrowego i łokciowego oraz postępującego zaniku siatkówki oka.
W przypadku rasy labradoodle mogą się pojawiać problemy zdrowotne wynikające z krzyżowania dwóch ras. Różnej struktury i długości sierść może skutkować problemami ze skórą czworonoga, a różnice w kufach u labradora i pudla – wadami zgryzu.
Pielęgnacja labradoodle
Australijski labradoodle będzie potrzebował pielęgnacji dostosowanej do jego sierści. Jednak, co ważne dla alergików – sierść labradoodli jest w pełni hipoalergiczna! Psy z krótszą sierścią wystarczy wyczesać raz w tygodniu i kontrolować czystość włosia. U czworonogów z sierścią dłuższą i kręconą, może być konieczne częstsze czesanie i wizyty u psiego fryzjera. Standardowa pielęgnacja jak w przypadku każdego innego psa obejmuje oczywiście regularne wizyty u weterynarza i szczepienia, a także kontrolę uszu, zębów i pazurów.
Przeczytaj: Fryzjer dla zwierząt – kiedy warto się wybrać?
Labradoodle – cena
Zastanawiasz się, ile kosztuje labradoodle? Jeśli planujesz zakup szczeniaka rasy labradoodle, cena, na jaką powinieneś się przygotować, waha się od 6 do 10 tys. złotych. Dla niektórych może się to wydawać wysoka kwota, jednak związana jest ona z troską hodowców o prawidłowe zdrowie pupili.
Kupując psa w takiej cenie, mamy pewność, że jest to prawdziwy australijski labradoodle. Co ważne, poszukując hodowli czworonogów labradoodle, sprawdź najpierw, czy wybrana hodowla ma certyfikat ASD oraz logo fundacji ALFA EUROPE.
Pies labradoodle to rasa hybrydowa pochodząca od labradora i pudla. Może osiągać rozmiary do mniejszego do dużego psa, a jego hipoalergiczna sierść może mieć barwę od jasnej do czarnej. Te przyjazne psy o łagodnym usposobieniu powinny mieć jednak od małego wyznaczane granice. Nie zapominaj także o ich genach myśliwskich, kładąc szczególny nacisk na naukę przywołania w trakcie szkolenia. A Ty co myślisz o labradoodle, skradł Twoje serce?
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu