Jak pomóc kodu przy porodzie? Porady
Poród to niezwykłe wydarzenie w życiu Twojego pupila. Będąc świadomym opiekunem, warto dowiedzieć się, jak przygotować się na ten czas. Ważne, aby otoczyć kota jak najlepszą opieką. Wyjaśniamy, jak pomóc kotu przy porodzie i o czym pamiętać.
Kocia ciąża
Ciąża kota to niezwykły oraz bardzo wyczerpujący czas, w którym kotka oczekuje młodych. Należy zadbać o jej prawidłowe żywienie i opiekę weterynaryjną. Jeśli chcemy kotu pomóc, warto zadbać o jego zdrowie i jak najlepsze samopoczucie. Powinniśmy również pamiętać, że najlepiej, aby ciąże mruczka zaplanować – jednak tylko w przypadku hodowli. W innym wypadku nie należy celowo rozmnażać kota! Wówczas możemy monitorować cały ten czas oczekiwania kociaków oraz mieć wszystko pod kontrolą. Czasami mogą pojawiać się różne komplikacje podczas porodu, dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o kotkę w tym ważnym czasie, a także wiedzieć, gdzie znajduje się dyżurująca Klinika weterynaryjna 24h. Podpowiadamy, jak przebiega ciąża i poród kota oraz jak należy się zachować, by pomóc swojemu zwierzęciu.
Poród kota – o tym warto wiedzieć
Twoja kotka zaszła w ciążę i oczekuje swoich pierwszych kociąt? Z pewnością poszukujesz informacji na temat tego, jak możesz ją wesprzeć, aby urodziła zdrowe kociaki i czuła się dobrze. Cały poród kotki może być stresujący zarówno dla niej, jak i dla jej opiekuna. Zapewnienie jak najlepszej opieki dla swoich zwierząt domowych leży w gestii wszystkich świadomych opiekunów. Poród u kota to trudne wydarzenie, często niebezpieczne. Nigdy nie mamy pełnej pewności, że nie pojawią się żadne komplikacje i kotka nie będzie wymagać pomocy weterynaryjnej. Dlatego warto być odpowiednio przygotowanym na każdą ewentualność.
Symptomy zapowiadające poród kota
Istnieje kilka wyraźnych znaków wskazujących na to, że lada dzień na świecie pojawią się kocięta. Jednym z takich symptomów jest spadek temperatury ciała kotki do 37,5 stopni Celsjusza na mniej więcej 12 godzin przed porodem. Z pochwy kotki może wydobywać się śluz z krwią. Przed porodem kotka może wybrzydzać w kwestii jedzenia, ale jej pragnienie będzie rosło. Takie zachowanie pojawia się najczęściej na około 2 dni przed porodem. Dlatego ważne jest, by ustawić miski dla kota z wodą w różnych miejscach w domu. Objawy nadchodzącego porodu są wyraźne i trudno je przeoczyć. Kot zaczyna się zmieniać także w kwestii swojego zachowania. Twoja kotka zapewne stanie się bardziej nerwowa i zagubiona. Będzie szukać bezpiecznego schronienia, gniazda, w które nie należy ingerować. Powinieneś zadbać o to, by czuła się bezpiecznie. Przed samym porodem brzuch kota stanie się również nieco bardziej obwisły, a gruczoły mlekowe się powiększą.
Przeczytaj także: Gorączka u kota. Jaka jest prawidłowa temperatura ciała kota?
Przebieg porodu u kota
Ciąża u kota trwa mniej więcej dwa miesiące. Najczęściej jest to około 56-66 dni. Nigdy nie należy pozostawiać kotki w trakcie noszenia ciąży bez opieki weterynaryjnej. Każde symptomy potencjalnej ciaży powinny wymusic na opiekunie obowiązkowe pojawienie się u lekarza weterynarii celem diagnostyki i badania USG. Istnieje sporo znaków zapowiadających poród, a konkretną datę możemy również określić, odwiedzając weterynarza. Warto pamiętać, że od pojawienia się pierwszych objawów zapowiadających poród u kota, prawdziwa akcja porodowa może się rozpocząć nawet na drugi dzień. Faktycznie poród zacznie się wtedy, kiedy kotka zacznie się nerwowo kręcić w swoim domku, a jej oddech będzie znacznie przyśpieszony. Pojawią się również skurcze i widoczne rozwarcie macicy, a kotka zacznie się dokładnie wylizywać. Skurcze początkowo będą występować rzadko i będą dość słabe. Z czasem zauważysz, że stają się coraz bardziej intensywne.
Zobacz także: Pierwsza pomoc dla kota. Jak postępować? Porady lekarza weterynarii
Co się dzieje w trakcie porodu u kotki?
Kotka może też często zmieniać pozycje, co świadczyć będzie o odczuwanym przez nią bólu. Uznaje się, że najlepszą pozycją do porodu jest ułożenie kota tak, by jako pierwsza przy narodzinach wychodziła główka. Czasami kocięta rodzą się tyłem, z podkulonymi łapkami. Kiedy koty rodzą pierwsze kociątko, matka od razu zaczynają go intensywnie wylizywać, ze szczególnym uwzględnieniem pyszczka, genitaliów i brzuszka. Kolejne młode mogą pojawiać się na świecie w odstępie mniej więcej pół godziny, choć nie jest to żadną regułą. Czasami ten okres przerwy może się znacznie wydłużyć. Następnie ma miejsce ważny moment – kotka rodzi łożysko i je zjada, co jest zupełnie naturalnym wydarzeniem.
Dieta kota w ciąży
Kotka, która spodziewa się młodych, wymaga wprowadzenia specjalnej diety, czyli zdrowej karmy dla kotów, która będzie bogata w mięsa, ryby i warzywa. Rodzaj diety warto przedyskutować z lekarzem weterynarii i dietetykiem. Żywienie w trakcie ciąży musi być kompletne i zbilansowane. Powinno zawierać odpowiednią ilość białka, a także ważnych w kociej diecie aminokwasów, w tym niezbędnej tauryny. Jest ona szczególnie ważna w czasie rozwoju płodów, a jej niedobór może prowadzić nawet do deformacji kociąt! Kotka w ciąży będzie stopniowo tyć i nie ma w tym nic dziwnego. Jedzenie najlepiej podawać kotu blisko posłania. Obok legowiska połóż taki gadżet jak Trixie Miska ceramiczna w kształcie głowy kota. Warto pamiętać, że kotki w ciąży mają znacznie wyższe potrzeby energetyczne. Należy uwzględnić to w dawkowaniu pokarmu. Możesz również zakupić specjalną karmę dostosowaną do kotów w ciąży. Kotki w ten sposób magazynują nadmiar tłuszczu do późniejszej laktacji. Dodatkowo w pokarmie warto uzupełnianie kwasów tłuszczowych omega 3 (DHA i EPA), które wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego i siatkówki w oku u rozwijających się kociąt. Dieta kotów w ciąży jak najbardziej przekłada się na ich formę w tym czasie, dlatego warto zagwarantować pupilowi jak najlepsze warunki żywieniowe.
Jak pomóc kotu przy porodzie?
Wielu opiekunów mruczków zastanawia się, jak pomóc kotu przy porodzie? Czy w ogóle jest to możliwe? Przedstawiamy zbiór przydatnych wskazówek, które przydadzą się w tym ważnym dla kota czasie. Twoja czuła opieka może okazać się dla kota nieoceniona. Najlepiej wczesniej zapytac lekarza weterynarii, w jaki sposób pomagać kotu, poprosić o wizualizację. W przypadku, gdy dzieje się cokolwiek nie tak, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii! Tym bardziej, jeśli jest to pierwszy poród Twojej kotki. Wówczas może czuć się zagubiona i rozdrażniona. Możesz przygotować dla niej przytulne miejsce do odpoczynku, wykorzystując DUVO+ Legowisko antypoślizgowe. Na legowisku wprowadź nieco wygody, Amiplay Poduszka prostokątna Basic zapewni kotu strefę bezpieczeństwa i relaksu. Należy jednak pamiętać, że kotka i tak sama wybierze miejsce, w którym będzie rodzić młode.
To bardzo ważne, aby ograniczyć kotce stres związany z nową sytuacją. Przygotowanie właściwego miejsca do porodu jest bardzo ważne, choć kotka może wybrać dowolne miejsce, jeśli urządzisz jej przytulny kącik, istnieje spora szansa na to, że tam właśnie urodzi. Ważne, aby w tym miejscu było ciepło i spokojnie.
Możesz wykorzystać Trixie Domek dla kota Nando jasnoszary i w nim ułożyć legowisko i poduszkę. Do domku dorzuć także Trixie koc bordowy w białe ryby, który zapewni zwierzęciu komfort i wygodę w nowym schronieniu. W pobliżu postaw kuwetę i Żwirek Cats Best Eco Plus, kotka nie będzie musiała daleko chodzić, by załatwić swoje potrzeby.
Pomoc kotu przy porodzie
Często mówi się, że koty mają naturalną zdolność do porodu i opieki nad zwierzętami. Owszem, pewne instynktowne zachowania mają, jednak kiedy są one niepraktykowane, będą zanikać. Kotka może mieć trudności podczas porodu albo w czasie opieki nad młodymi. Możesz monitorować swoją kotkę podczas porodu i sprawdzać, czy wszystko przebiega prawidłowo. Po urodzeniu pierwszego kociątka powinna wydalić łożysko, jeśli więc tak się nie stanie, należy koniecznie udać się do weterynarza. Podobnie w sytuacji, kiedy kotka przez dłuższy czas nie będzie rodziła kolejnego młodego. Ważne jest też miejsce, w którym kotka zdecyduje się rodzić. Jeśli nie nastąpi to w uprzednio przygotowanym posłaniu, rozłóż w tym miejscu koce albo czyste ręczniki. Może się również zdarzyć, że kociątko urodzi się w woreczku, a kocia mama z powodu braku doświadczenia albo ze stresu nie rozetnie go, powinieneś interweniować. Spokojnie weź małego kotka, a następnie otwórz błonę, zaczynając od ust i nosa. Możesz również użyć odkażonych nożyczek. Wszystko będzie dobrze, jeśli po porodzie kotka zacznie zajmować się młodymi, karmić je i zachowa spokój. Warto również monitorować czy wydaliła i usunęła wszystkie łożyska po urodzeniu każdego z młodych.
Pamiętaj, że poród kota może wiązać się z różnymi komplikacjami i wtedy należy jak najszybciej udać się do weterynarza, by mieć pewność, że z matką i młodymi wszystko w porządku. W trakcie porodu sama Twoja obecność może być dla zwierzęcia ogromnym wsparciem. Możesz ją głaskać i dodawać jej otuchy. To szczególnie ważne w przypadku kotek, które rodzą po raz pierwszy.
Przeczytaj również: Anatomiczna budowa kota – poznaj ciekawostki o kociej anatomii!
Opieka nad kotką w połogu
Warto zadbać o to, by kotka miała jak najwięcej czasu na odpoczynek po porodzie. To dla niej bardzo wyczerpujący okres. Wówczas możesz jej pomóc, przynosząc młode na karmienie. Po chwili kotka powinna zrozumieć, co się dzieje i ponownie odprężyć. Jeśli jest ona niedoświadczona i urodziła sporą gromadkę, może nie nadążyć z karmieniem młodych. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnej butelki i mleka dla kociąt oraz karmienie ich. Uznaje się, że należy tak robić wówczas, kiedy kociąt jest więcej niż sutków ich mamy. Po każdym karmieniu należy masować brzuszek kota. Obserwuj kotkę i młode, kiedy śpią. Jeśli to jej pierwsze młode, może przypadkiem przygnieść któreś podczas odpoczynku. Warto również pamiętać, że w sytuacji, kiedy minęło 70 dni, a nadal nic nie wskazuje na poród u kotki, powinieneś interweniować, ponieważ ciąża może zostać przenoszona i kociątka umrą. Zawsze należy się konsultować z weterynarzem w kwestii komplikacji z ciążą. Podobnie należy postąpić, jeśli kotka jest w ciąży, a na podłodze zobaczysz czerwone plamy, mimo braku jakichkolwiek symptomów zwiastujących poród.
Kiedy koty rodzą?
Czy istnieje czas, w którym rodzi się najwięcej młodych kociaków? Jeśli tak, to kiedy koty rodzą? Często mówi się, że kocięta w szczególności rodzą się na wiosnę i wczesnym latem. Trzeba przyznać, że jest w tym nieco prawdy, a koty tak jak i inne stworzenia budzą się do życia wraz z nadejściem wiosny. Można określić, że kluczowe znaczenie ma moment przesilenia zimowego, który ma miejsce 21 grudnia. Wówczas mogą się pojawiać pierwsze ruje i koty zaczynają łączyć się w pary. W tym czasie mogą rodzić się pierwsze kocięta. Fala tych kocich narodzin nie zmienia się aż do jesieni. Oczywiście ta zależność odnosi się do kotów wolno żyjących. Mruczki mieszkające w domach mogą mieć zupełnie inny cykl narodzin młodych. Zwierzęta żyjące w domach mają ruję praktycznie przez cały czas, bez zależności w związku z porą roku, dlatego szansa na zajście w ciążę wzrasta.
Doświadczenia kocich opiekunów
Wielu opiekunów kotów domowych, jak i hodowlanych doświadczyło w swoim życiu porodu u kotki. Co na ten temat sądzą?
Jak pomóc kotu przy po porodzie krok po kroku
Już wiesz, jak pomóc kotu przy porodzie. Możesz przygotować dla kota wygodne miejsce, na którym będzie mogła urodzić. Pamiętaj, że to fascynujące w życiu kota doświadczenie wymaga Twojego wsparcia. Jeśli rodząca kotka ogólnie ceni sobie Twoją obecność, będzie to dla niej wsparcie w tym trudnym czasie. W czasie ciąży i porodu kota należy zadbać o odpowiednie zaplecze medyczne. Warto znaleźć dobrego weterynarza i pozostawać z nim w kontakcie, w razie, gdyby wystąpiły jakieś komplikacje. Pamiętaj, że to właśnie Ty jako właściciel i opiekun jesteś w tym okresie największym wsparciem dla swojego zwierzęcia!
Przed samym porodem warto także przygotować odpowiedni ekwipunek, taki jak środki odkażające, ręczniki papierowe i czyste podkłady. W razie potrzeby warto również wspierać kotkę, podając młodym butelkę ze smoczkiem. Kociąt może być więcej niż maminych sutków i wówczas może pojawić się problem. Młode kotki warto brać na ręce i zaznajamiać z dotykiem człowieka. To dla nich dobry wstęp do socjalizacji z ludźmi. Wiele osób twierdzi, że kiedy kotka rodzi, to zmienia się bezpowrotnie. Twierdzą, że staje się bardziej nerwowa i impulsywna, nic w tym dziwnego, od tej pory na jej barkach spoczywa odpowiedzialność za rodzinę. Nie wszystkie zwierzęta jednak ulegają takiej przemianie. Wszystko zależy od ich ogólnego temperamentu. A czy Ty miałeś już doświadczenia związane z porodem Twojego zwierzęcia? Jak minął cały poród? Jak się zachowałeś? Czy konieczna była interwencja weterynarza? Podziel się opinią w komentarzach i wpadaj po więcej akcesoriów dla swojej kotki do sklepu Apetete.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu