KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Posokowiec bawarski – pies nie tylko dla myśliwych

Posokowce bawarskie przez lata towarzyszyły myśliwym podczas polowań. Jako wierne, pełne temperamentu i oddane czworonogi, coraz częściej stają się dziś członkami naszych rodzin i zarażają swoją pozytywną energią. Czym wyróżnia się posokowiec bawarski – pies myśliwski o doskonałym instynkcie łowieckim? 

Posokowiec bawarski – opis rasy i kilka ciekawostek na początek

Posokowce bawarskie trudno jest pomylić z innymi psami – charakterystyczne długie uszy, umięśniona sylwetka i wydłużona kufa dodają im niewątpliwego uroku i sprawiają, że bawarski posokowiec przyciąga zainteresowane spojrzenia przechodniów. Posokowiec bawarski, niezależnie od wieku i płci, zwykle tryska energią i uwielbia spacery ze swoimi opiekunami. Ma wyjątkowo wyczulone zmysły, dzięki którym może godzinami tropić zwierzynę lub szukać ukochanej zabawki. Jego ogromną miłością jest ruch, wolność i przestrzeń – przy braku aktywności fizycznej posokowiec może chorować i niszczyć domowe sprzęty, zwłaszcza gdy długo pozostaje w samotności. 

Każdy posokowiec bawarski – szczeniak i dorosły osobnik – chętnie bierze udział w zabawach węchowych, interesuje się grami, prostymi sztuczkami i aportowaniem. Bawarski posokowiec to wyśmienity towarzysz osób, które w aktywny sposób spędzają swój czas wolny – bez trudu poradzi sobie podczas całodziennej wędrówki na szlaku, wykona z Tobą poranny trening, a nawet będzie towarzyszyć Ci w czasie przejażdżki na rowerze. Niezwykle ważną kwestią jest przy tym szkolenie posokowca, gdyż tak jak wszystkie psy myśliwskie, ma skłonność do ucieczek i zdarza mu się wybiórczo reagować na polecenia właściciela. Mądry i czujny jak posokowiec – charakter, wygląd i pielęgnacja – dowiedz się więcej na temat tego fascynującego czworonoga!

Promocja dla psa Fitmin

Posokowiec bawarski – pochodzenie

Posokowiec to pies o bardzo długim rodowodzie. Z rozmaitych dokumentów – jeszcze z czasów średniowiecza – wiadomo, że najbardziej znakomici przedstawiciele tej psiej rasy zamieszkiwali tereny współczesnej Francji. Jeśli chcemy jednak znaleźć najdawniejsze korzenie posokowców i dowiedzieć się, jak wyglądała historia rasy, musimy cofnąć się aż do II wieku n.e. Uważa się, że posokowce bawarskie, a właściwie ich przodkowie, towarzyszyli dawnym plemionom Celtów i byli przez nich wykorzystywani podczas polowań. 

Przed wiekami tereny Francji zamieszkiwały tropowce, które były bezpośrednimi przodkami posokowców. Przyuczano je do polowań jako zwierzęta do tropienia zwierzyny i polowania na długim rzemieniu. Towarzyszyły także myśliwym w trakcie polowania par force, w którym udział brały konie oraz całe sfory psów, dzięki czemu skutecznie wypłaszano dzikie zwierzęta. Te dwie grupy psów uczestniczyły licznie w polowaniach do momentu, gdy popularna stała się broń palna. Nie zastąpiła ona jednak w pełni zwierząt, lecz nieco zmieniła ich rolę w tropieniu zwierzyny.

Posokowce bawarskie, zamiast tropić zwierzynę po śladach lub poszukiwać gniazd i lęgowisk, zaczęły odtąd węszyć za śladami krwi, pozostawionymi przez postrzelone ptaki, sarny czy dziki. Od XIX wieku ich rola w polowaniach ponownie wzrosła, a hodowla celowa sprawiła, że powstała jednolita rasa psów – posokowców hanowerskich. Niedługo potem, w drugiej połowie XIX wieku, doszło do skrzyżowania posokowców hanowerskich z górskimi psami gończymi. Ten miks, wraz z krwią ogarów tyrolskich, dał zaskakującą i niezwykłą mieszankę – posokowce bawarskie okazały się być mniejsze, lżejsze, a przy tym tak samo skuteczne i pełne energii do działania. 

Posokowiec bawarski bawi się na świeżym powietrzu

Pierwszy posokowiec bawarski został oficjalnie zaprezentowany na wystawie w 1883 roku. Wówczas opracowano także wzorzec rasy – psy o maści jelenioczerwonej, płowoczerwonej, czerwonobrązowej, jasnopłowej, piaskowej lub szaropłowej, z możliwymi niewielkimi jasnymi oznaczeniami w okolicach piersi. Do Polski pierwsi przedstawiciele tej wyjątkowej rasy trafili dopiero w latach 60. XX wieku, głównie z Europy Zachodniej i Czechosłowacji. 

Pies posokowiec swoją nazwę zawdzięcza temu, w jaki sposób był wykorzystywany podczas polowań. W języku myśliwych krew zwierzyny nazywana była także posoką, do czego był przyuczany przez stulecia posokowiec bawarski. Oprócz tropienia zwierzyny po farbie, bawarski posokowiec ma wiele innych cech, które wpływają na jego wyjątkowość i sprawiają, że jest coraz częściej wybierany na towarzysza przygód. Czym wyróżnia się rasa psa posokowiec?

Posokowiec bawarski – wygląd

Pies posokowiec w klasyfikacji FCI należy do grupy psów gończych i sekcji 2, czyli posokowców. W tej sekcji możemy wymienić trzy rasy, czyli posokowca bawarskiego, hanowerskiego i alpejskiego gończego krótkonożnego. Przedstawiciele tej rasy ważą od 17 do 25 kg (samice) i od 20 do 30 kg (samce). To psy średniej wielkości, których męscy przedstawiciele osiągają wzrost 47-52 cm, a samice ok. 44-48 cm. 

Posokowce posiadają giętki i sprężysty grzbiet oraz średniej długości ogon, który zwykle znajduje się w pozycji poziomej. Psy mają długie uszy, które są wysoko osadzone i opadają bez skręceń. Ich głowa jest stosunkowo szeroka, z wyraźnie odgraniczonym czołem i dobrze rozwiniętymi łukami brwiowymi. Oczy mogą być ciemnobrązowe lub nieco jaśniejsze, klarowne i o bystrym spojrzeniu. Uszy są ciężkie, sięgają do czubka nosa, a tułów od kłębu do kończyn tylnych lekko wznoszący się. 

Rasa psa posokowiec oznacza w praktyce gęstą, gładko przylegającą sierść, umiarkowanie szorstką i z lekkim połyskiem. Sierść w dotyku jest nieco delikatniejsza na głowie i uszach. Przywodzi na myśl dotykanie pluszowego misia, zaś na brzuchu, kończynach i ogonie zdecydowanie bardziej szorstka. Uszy i pysk psa są zawsze nieco ciemniejsze niż pozostała część tułowia. Pewność ruchów i typowa dla posokowców gracja sprawia, że ten średniej wielkości pies zachwyca coraz większe rzesze miłośników szczekających czworonogów.

Posokowiec bawarski – charakter

Czy łatwo jest określić, jak zachowuje się typowy posokowiec? Charakter tego rezolutnego zwierzęcia oddają trzy słowa – zrównoważony, czujny i pewny siebie. Posokowce bawarskie to psy o typowym myśliwskim charakterze. Oznacza to, że mają bardzo silny instynkt łowiecki, perfekcyjny węch, wrodzoną upartość i chęć nieustannego podążania za interesującym je zapachem lub śladem. To wybuchowa mieszanka, która może okazać się jednocześnie ich zaletą i utrapieniem. Jeśli spuścimy posokowca ze smyczy, w pogoni za zwierzyną może zapomnieć się i oddalić w nieznanym mu kierunku. Z tego powodu tak ważne jest szkolenie posokowca, aby adekwatnie reagował na kierowane do niego polecenia. 

Jaki jeszcze jest posokowiec bawarski? Opis rasy zwykle pozwala nam poznać go jako psa o zrównoważonym usposobieniu. Z reguły jest bardzo spokojny, a przy tym nieco nieufny w stosunku do obcych. Nie oznacza to, że będzie agresywny. Prędzej wycofuje się z niekomfortowej dla niego sytuacji i będzie starał się uniknąć konfrontacji z innym osobnikiem. Posokowce we własnym mieszkaniu lub podwórku są pewne siebie. Aby zdobyć jego zaufanie, potrzeba dużo czasu i zaangażowania ze strony nieznajomych mu osób. 

Rasa psa posokowiec bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Lubi obecność człowieka, chętnie towarzyszy mu w różnych codziennych sytuacjach. Jest otwarty na nowości, ciekawski, dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego śmiało można go wziąć w góry lub praktykować spoty z udziałem ukochanego pupila. Dobrze dogaduje się z innymi przedstawicielami swojej rasy, może współdzielić mieszkanie z innymi osobnikami o łagodnym usposobieniu. Bywa, że czasem rasa posokowiec bawarski dogada się też z kotem lub innym zwierzęciem, które mamy w domu. Jednak ich wzajemne relacje warto zwłaszcza na początku kontrolować. 

Pies z patykiem

Posokowiec bawarski – pielęgnacja

Gdy pod Twój dach trafia malutki posokowiec bawarski, szczeniak zwykle rozczula pociesznymi minami i chęcią nieustannej zabawy. Jeżeli fascynuje Cię posokowiec bawarski, cena nie powinna być głównym wyznacznikiem, dlaczego to właśnie on zagości na Twojej kanapie. Poza silnym charakterem, który wymaga konsekwencji i regularnego przypominania psu o panujących w Waszym psio-ludzkim stadzie zasadach, posokowiec jest dobrym wyborem dla początkujących psich opiekunów. Rzadko choruje na przewlekłe choroby i jest długowieczny, a jego krótka sierść ułatwia codzienną pielęgnację. 

Posokowiec bawarski – żywienie

Zanim zdecydujesz się na rasowego psa z profesjonalnej, hodowli warto dowiedzieć się, co powinien zjadać posokowiec bawarski. Żywienie trzeba dopasować do jego indywidualnych potrzeb – to pies pracujący i bardzo aktywny, dlatego wymaga podawania karmy wysokobiałkowej. Dorastającym szczeniętom dobrze jest serwować porcje, przeznaczone dla dorastających maluchów o większym zapotrzebowaniu energetycznym. Dobrym wyborem będzie Fitmin Dog For Life Monoprotein Puppy Chicken. Jednocześnie konieczne jest pamiętanie o tym, by pies nie przybierał zanadto na wadze – nadwaga i otyłość to w dalszej konsekwencji problemy ze stawami i obciążony układ sercowo-naczyniowy. Choć posokowcom, które mają dużo ruchu, rzadko grozi nadmiar tkanki tłuszczowej, w jadłospisie może pojawić się specjalistyczna karma, która pomoże w utrzymaniu zgrabnej i wysportowanej sylwetki, np. Farmina N&D Weight Management Adult Dog Quinoa Lamb & Broccoli.

Promocja dla psa

 

Posokowiec bawarski – pielęgnacja

Posokowce to psy krótkowłose, dlatego nie potrzebują wielu zabiegów związanych z myciem lub czesaniem. Wystarczy czesanie uniwersalną szczotką co kilka dni i dokładniejsze mycie, jeśli pies podczas spaceru przyniósł do domu na sobie spory zapas błota. Większej uwagi wymagają uszy posokowca bawarskiego – długie, ciężkie i wiszące, co sprzyja powstawaniu infekcji i stanów zapalnych. Dobrze jest je regularnie czyścić i wentylować, zwłaszcza po kąpieli lub spacerze w deszczu. 

Pokosowiec bawarski biegnie

Posokowiec bawarski – zdrowie

Posokowce to psy silne i rzadko zapadające na poważne choroby przewlekłe. Jeśli będziemy pamiętać o podawaniu im specjalistycznej karmy i regularnym ruchu, zyskamy radosnego psiego przyjaciela na wiele długich lat. Jako psy myśliwskie dobrze znoszą wahania temperatur, niestraszna im wilgoć lub nagłe załamanie pogody. To rasa, która nie jest obciążona genetycznie, choć może mieć predyspozycje do występowania dysplazji stawów biodrowych. W polskich hodowlach nie ma obowiązku badania szczeniąt posokowca bawarskiego pod kątem dysplazji, jak ma to miejsce w krajach Europy Zachodniej.

Posokowiec bawarski, poprzez swoją miłość do buszowania i węszenia, może sporadycznie doznawać urazów w okolicy pyska. Zdarzają się u niego drobne urazy oczu lub nosa i zadrapania wokół uszu. Właściciele posokowców zgłaszają się do gabinetów weterynaryjnych ze stanami zapalnymi spojówek lub grudkowym zapaleniem trzeciej powieki. Posokowce bywają też nadmiernie ciekawskie i nierzadko zjadają odpadki lub niejadalne substancje, które znajdują na swojej drodze. Skutkuje to problemami żołądkowymi i może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Z tego względu konieczne jest stałe pilnowanie psa i nauczenie go, by nie zjadał niczego podczas spacerów. Co jakiś czas konieczne może być usuwanie kamienia nazębnego u posokowca bawarskiego, by uniknąć stanów zapalnych jamy ustnej.

Szczeniak - posokowiec bawarski na kanapie

Posokowiec bawarski – wierny i czujny przyjaciel człowieka

Posokowce to zachwycające zwierzęta, które dzięki odpowiedniemu szkoleniu są w stanie stać się pełnoprawnym i bardzo oddanym członkiem swojej ludzkiej rodziny. W Polsce jest ich nadal niewiele, choć z roku na rok zyskują na popularności. Jeżeli poszukujesz psa o niebanalnej urodzie i silnym, ale pogodnym charakterze, idealny będzie dla Ciebie właśnie posokowiec bawarski. Cena za młodego osobnika rasy posokowiec bawarski z profesjonalnej hodowli to koszt rzędu co najmniej 1500 zł, a za zwierzę z rodowodem – nawet 2000-3000 zł. 

Posokowce, psy gończe, idealnie wpiszą się w aktywną i sportową rodzinę. Nie lubią samotności i źle czują się, gdy cały dzień leżą na kanapie. Pasują do osób trenujących regularnie sport, lubiących spacery i wycieczki. Potrzebują świadomego i odpowiedzialnego opiekuna, który zadba o ich rozwój i sprawi, że nie będą się nudzić. Dobrze dogadują się ze starszymi dziećmi i nastolatkami, dlatego mogą stać się najwierniejszym przyjacielem młodszych domowników. Jeśli marzysz o posokowcu bawarskim, zapoznaj się z naszą charakterystyką rasy i właściwie przygotuj, wybierając odpowiednie produkty z szerokiej oferty naszego zoologicznego sklepu online apetete.pl. To gwarancja, że pies pozytywnie Cię zaskoczy i sprawi, że zyskasz oddanego druha do odkrywania otaczającego nas świata!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły