KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ragamuffin – co musisz wiedzieć o tej rasie?

Poszukujesz kota o łagodnym i przyjaznym usposobieniu? Jeśli podobają Ci się koty większych rozmiarów o muskularnej budowie, Ragamuffin z pewnością przypadnie Ci do gustu. Koty Ragamuffin – dowiedz się więcej na temat tej fascynującej rasy!

Ragamuffin – przyjaciel człowieka

Koty od lat fascynowały ludzi, towarzyszyły im podczas codziennych czynności. W wielu kulturach były traktowane niczym bóstwa lub istoty o nadprzyrodzonych mocach. Przez wieki ich wygląd i zachowania nie uległy zmianie. Jednak określone rasy wyróżniają się typowymi dla siebie cechami charakteru i zwyczajami. Chcesz zaopiekować się podwórkowym mruczkiem lub zaangażować w wychowanie prawdziwego kanapowego tygrysa? W zależności od tego, jakie zwierzęta Cię interesują, możesz zdecydować się na określony rodzaj zwierzęcia. Możesz też ograniczyć swój wybór do jednej-dwóch ras, które najbardziej odpowiadają Twoim cechom osobowości.

Uwielbiasz, gdy kot wchodzi w interakcje z pozostałymi domownikami? Chciałbyś, aby towarzyszył Ci w codziennych czynnościach? Poszukujesz kompana, który będzie odważny i ciekawski, a jednocześnie skory do spacerów i wspólnego odpoczynku w miękkim fotelu? Jeżeli Twoim marzeniem jest posiadanie kota, który lubi głaskanie, nie ucieka przed dziećmi i często spędza czas w gronie Twojej rodziny, kot Ragamuffin będzie idealnym wyborem. Poznaj sekrety tej rzadkiej rasy i przekonaj się, jak różnorodny i pełen niespodzianek jest świat miauczących czworonogów!

ragamuffin kot rasa

Ragamuffin – pochodzenie

Kot Ragamuffin to rasa, która pochodzi od stosunkowo popularnej rasy Ragdoll. Choć oba koty łączy wiele cechy wyglądu i łatwo je ze sobą pomylić, istnieją detale, które ułatwiają rozróżnienie poszczególnych osobników. Skąd wzięła się nazwa ragamuffin? Wygląd tych majestatycznych i eleganckich kotów ma niewiele wspólnego ze znaczeniem słowa ragamuffin. W języku angielskim tłumaczy się je jako młodą osobę, dziecko lub podlotka, który jest biednie i niechlujnie ubrane. Może też być przypisywane osobom, które są niechlujne i nie dbają o swój wygląd zewnętrzny.

Być może jeden z największych przedstawicieli Felis catus swoją nazwę zawdzięcza jamajskiemu znaczeniu słowa ragamuffin lub raggamuffin. Określa się nimi gatunek muzyczny, zwany raggą. Styl ten wyróżnia się zdecydowanym rytmem, który zachęca do kołysania się w takt dźwięków muzyki, i jest tak samo silny, jak sama melodia. Mieszanka stylów muzycznych i cech osobowości u tego bajecznego kota może być nieprzypadkowa – ragamuffin zadziwia swoim spokojem, czułością i inteligencją.

Ragamuffin – brat Ragdolla

Jak już zostało wspomniane wcześniej, kot Ragamuffin to bliski brat rasy Ragdoll. Anna Baker, założycielka rasy Ragdoll ściśle kontrolowała jej hodowlę. Nie chciała zgodzić się na wprowadzenie nowych wzorów i kolorów kociego umaszczenia, a także na poszerzenie puli genowej. W związku z tych hodowcy zaczęli krzyżować krajowe koty długowłose z persami i himalayanami. Tym samym chcieli doprowadzić do zwiększenia rozmiarów kota i wprowadzenia stałych zmian w jego wyglądzie.

W ten sposób koty Ragamuffin stały się z czasem zupełnie odrębną rasą, którą uznano w 1994 roku. Mimo to Ragamuffin nie jest traktowany przez niektóre organizacje, np. FIFe, jako odrębna rasa, jedynie jako odmiana Ragdolla. Podobnie organizacje felinologiczne, do których należą LOOF i TICA, też nie uznało nowej rasy. Ragamuffin widnieje za to w rejestrze ras CFA (uznany w 2003 roku), który dopuszcza większość kocich umaszczeń.

ragamuffin pochodzenie

Ragamuffin – wygląd

Koty Ragamuffin to prawdziwi książęta i zachwycające księżniczki na tle różnych kocich osobowości. To doskonały wybór dla miłośników masywnie zbudowanych kotów o imponujących rozmiarach, które przy tym mają bardzo spokojną naturę i są delikatne w kontakcie z człowiekiem. Jak wygląda Ragamuffin?

W wielu aspektach Ragamuffin przypomina Ragdolla. Jest kotem dużym – waga dorosłej kotki to ok. 4–7 kg, a kocura nawet 5–10 kg. Zwierzę posiada wydłużony tułów, dość silne barki i rozbudowaną klatkę piersiową. Zdecydowanie duża i zaokrąglona głowa oraz delikatnie zaokrąglone na końcach uszy to dodatkowe cechy, które nadają puszystym czworonogom niewątpliwego uroku. Ragamuffin ma też imponujących rozmiarów ogon, który jest długi i mocno owłosiony. Jego oczy są w kształcie orzecha włoskiego i mogą występować w każdym kolorze.

Ragamuffin to kot z długim włosem okrywowym. Najdłuższe włosy znajdują się w okolicy brzucha, pokrywają pyszczek, szyję oraz tylne nogi. Sierść zwykle jest gęsta, jedwabista i bardzo przyjemna w dotyku. Co ważne dla posiadaczy Ragamuffinów, włos kota nie ma tendencji do filcowania, a jego umaszczenie może być obserwowane w wielu różnych kolorach i odcieniach. To właśnie wieloraki kolor futra jest elementem, który w najprostszy sposób pozwala odróżnić go od przodków rasy Ragdoll. Najrzadziej trafiają się koty o jednobarwnym umaszczeniu, chętnie i często poszukiwane przez hodowców.

jak wygląda kuzyn ragdolla

Ile żyją Ragamuffiny?

Czy ragamuffiny to koty długowieczne? Średnia długość życia tego kota to 12–16 lat. To, jak wiele lat spędzą w naszym domu, zależy nie tylko od indywidualnych cech rasy, ale także:

  • genów konkretnego osobnika,
  • ewentualnych chorób,
  • sposobu żywienia.

Na sprawność i komfort życia czworonogów wpływają cechy osobniczne, które naszemu kotu przekazali jego rodzice, codzienna aktywność fizyczna, a także regularne badania oraz szczepienia.

Ragamuffiny potrafią osiągać znaczne rozmiary – kotki mogą mieć między 22 a 30 cm wzrostu, podobnie jak kocury. Pełną dojrzałość koty osiągają stosunkowo późno, ok. 4–5 roku życia. Spotykane kolory oczu u Ragamuffina to niebieski, akwamaryna, żółty, złoty, zielonooki oraz wielobarwny. Jego ciało kształtem wpisane jest w prostokąt, niektóre osobniki mają jakby puchaty kołnierz z długiej sierści, który dodatkowo dodaje im szyku i wytworności.

Ragamuffin – charakter

Uwielbiasz koty za ich nietuzinkowy charakter? Cenisz sobie ich indywidualność, niezależność, a jednocześnie pragniesz czworonożnego domownika, który będzie z Tobą związany niczym pies? Ragamuffin sprawdzi się w tej roli wyśmienicie. Ragamuffin uwielbia przytulanie, głaskanie i nie ucieka, gdy masz ochotę na długie i intensywne pieszczoty. Nie przeszkadza mu zwykle hałas, który potrafią zrobić małe dzieci, nie chowa się, gdy w domu panuje większy hałas i pojawia się większa liczba gości.

To zwierzę towarzyskie i ciekawskie, które z chęcią z Tobą popracuje, pomoże w domowych porządkach i wspólnie ułoży się na sofie, gdy masz ochotę na krótką drzemkę. Ragamuffin odważnie lgnie do człowieka, z radością pakuje się na kolana opiekuna, doprasza się kolejnych głasków i zainteresowania. To, co sprawia, że jest chętnie wybierany przez swoich właścicieli, to charakter przypominający psa. Ragamuffin szybko uczy się nowych sztuczek, a nawet potrafi chodzić na smyczy i podróżuje ze swoimi domownikami.

ragdoll charakter

Ragamuffin – przyjazny kot

Jak każdy Ragamuffin, charakter tego ogromnego kota sprawia, że jest to szczery i optymistyczny koci gospodarz. Wiele z nich przybiega ochoczo, by przywitać świeżo przybyłych gości, pozwala dotykać się i nosić nawet nieznanym osobom, sprawdza, co zmieniło się w salonie lub kuchni, gdy akurat nie było go w pobliżu. Ragamuffin zachwyca puszystym, radośnie postawionym do góry ogonem, gdy przychodzą w odwiedziny Twoi znajomi, ociera się o meble i ściany, zachęcając tym samym do zabawy.

Jego otwartość i szczerość sprawia, że Ragamuffin jest typowo kotem niewychodzącym. Po opuszczeniu domu lub mieszkania zwraca uwagę przechodniów, nie boi się przejeżdżających samochodów i innych zwierząt, dlatego łatwo może stać się ofiarą wypadku lub łupem dla złodziei. Z drugiej strony szybko dostosowuje się do nowych warunków, niestraszne mu wyjazdy i częste podróże. Może towarzyszyć swojemu opiekunowi w dalszych wycieczkach, ze spokojem znosi jazdę samochodem, pociągiem, a nawet komunikacja miejską.

Ragamuffiny mogą być idealną rasą do prowadzenia zajęć z animaloterapii. Nie boją się dotyku małych dziecięcych rączek, z entuzjazmem gonią za piłeczkami i niewielkimi zabawkami, zjadają podawane z ręki smakołyki i nie uciekają, gdy ktoś w ich otoczeniu zareaguje gwałtowniej. To puszyste i przyjemne do głaskania osobniki, które sprawdzają się w domach seniorów, osób z niepełnosprawnościami i podczas oswajania najmłodszych ze zwierzętami.

Ragamuffin – pielęgnacja

Mimo że Ragamuffiny mają dłuższą sierść o znacznych rozmiarach, dbanie o ich idealny wygląd nie jest wcale trudne. Jeżeli decydujesz się na przedstawiciela rasy Ragamuffin, pielęgnacja opiera się na regularnym wyczesywaniu jego futra raz na kilka dni. Jego sierść nie ma na szczęście tendencji do powstawania kołtunów i mechacenia się, jest lśniąca i łatwa w czyszczeniu. Ponieważ zazwyczaj są to koty niewychodzące, w ich futrze rzadko zaplątują się liście, małe gałązki lub inne ciała obce.

Ze względu na dłuższą sierść w okolicy pyszczka, właściciele Ragamufiinów powinni raz na jakiś czas sprawdzać stan ich oczu i przemywać je, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Okresowo opiekun może zajrzeć do uszu, by upewnić się, że nie gromadzi się w nich nadmiar wydzieliny, mogący sugerować infekcję lub stan zapalny. Ragamuffiny, podobnie jak inne rasy kotów, mogą mieć problemy ze stanem zapalnym dziąseł i wymagać co jakiś czas zdejmowania kamienia nazębnego w gabinecie weterynaryjnym.

ragamuffin pielęgnacja

Ragamuffin powinien otrzymywać dobrej jakości karmę – jego posiłki można komponować samodzielnie lub zdecydować się na żywienie kota karmą suchą i mokrą, dedykowaną kotom w określonym wieku i danej rasy. Koty niewychodzące potrzebują co jakiś czas przycinania zbyt długich pazurków. Warto zamontować dla nich w mieszkaniu drapaki i domki, w których mogą odpoczywać. Niektóre, zwłaszcza koty w młodym wieku, lubią zabawy i wspinanie – być może tutaj sprawdzi się kilka specjalnych półek na różnych wysokościach lub podwieszane akcesoria, które pomogą zwierzęciu spożytkować skumulowaną energię.

Co kilka miesięcy wskazane jest wykonywanie kontrolnych badań – sprawdzanie, czy u kota nie rozwija się groźna choroba lub jego organizmu nie zaatakowały groźne pasożyty. Dobrze jest kontrolować też pracę nerek i układu moczowego – w tym celu konieczne jest oddanie moczu zwierzęcia do analizy. Okresowe szczepienia pozwolą ochronić ukochanego czworonoga przed najczęstszymi chorobami wirusowymi, takimi jak koci katar czy też wścieklizna.

Ragamuffin – idealny kot dla dużej rodziny

Ragamuffin to bliski kuzyn Ragdolla, czyli tzw. szmacianej lalki – kota, który pozwala na swobodne noszenie, głaskanie i jest stałym kompanem swoich ludzkich opiekunów. Ciekawostką jest, że jego kocięta rodzą się białe, a ich właściwy kolor rozwija się wraz z wiekiem. Ragamuffiny  bywają łasuchami – mają tendencję do przejadania się, dlatego trzeba dbać o odpowiednie porcjowanie jego posiłków. W obrębie rasy dozwolone są wszystkie kolory i wzory umaszczenia, jednak odmiana colorpoint, typowa dla kotów syjamskich, nie jest akceptowana.

Ragamuffin jest spokojny i przyjaźnie nastawiony do ludzi. Jeśli zapewni mu się dostateczną ilość miejsca i przestrzeń do bycia w samotności, może mieszkać z innymi kotami tej samej lub innej rasy. Zazwyczaj dobrze toleruje psy i inne gatunki zwierząt – jest wobec nich ciekawski, nie jest agresywny, może być dobrym osobnikiem do zawiązania międzygatunkowej przyjaźni. Ragamuffiny cieszą się stosunkowo dobrym zdrowiem i nie są trudne w pielęgnacji. Mogą dożyć w zdrowiu kilkunastu lat życia, a ich dieta nie odbiega od standardowego jadłospisu domowych mruczków.

Koty Ragamuffin są duże i dostojne. Mogą stać się niepowtarzalną wizytówką Twojego domu, cieszyć oko domowników i przyjaźnić się z Twoimi dziećmi. Są delikatne i troskliwe wobec małych dzieci. Ze względu na dłuższą sierść dobrze jest podawać im jedzenie bogate w błonnik i ułatwiające usuwanie nadmiaru martwej sierści z przewodu pokarmowego, by zapobiegać tworzeniu się kulek włosowych. Jeśli chcesz, by Twój Ragamuffin był zawsze szczęśliwy i miał chęć do zabawy, wybierz dla niego najlepszą karmę z oferty naszego sklepu i daj mu jakość, na którą z pewnością zasługuje. Dobre jedzenie to siła, błyszcząca sierść i bystre spojrzenie, które sprawią, że Twój kot będzie zachwycał zdrowym i unikatowym wyglądem!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły