KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Shar pei – co musisz wiedzieć o tej rasie?

Bywa uparty i niezwykle posłuszny, niekiedy chętny do zabawy i głaskania, innym razem pełen rezerwy i wycofany. Shar pei to prawdziwy indywidualista wśród psów – jego niepowtarzalny wygląd sprawia, że trudno przejść obok niego obojętnie. Poznaj charakter tych psów i zachwyć się wyjątkowym temperamentem!

Shar pei – osobowość, która wymaga cierpliwości

Marzysz o oddanym psim towarzyszu, który stanie się prawdziwym członkiem Twojej rodziny? Przed ostateczną decyzją o wyborze przedstawiciela konkretnej rasy dobrze jest poznać jego charakter i typowe cechy osobowości. Mimo iż każdy pies jest nieco inny, charakterystyka spaniela lub buldoga pozwala w przybliżeniu określić, jaki będzie nasz nowy czworonóg. Poszukujesz psa, który będzie Ci towarzyszył w codziennych czynnościach, o unikatowym wyglądzie i oryginalnym usposobieniu? Jeśli pragniesz pupila, który lubi spacery i umiarkowaną aktywność fizyczną, shar pei będzie doskonałym wyborem. Skąd wywodzi się ta rasa i jakie jest jej pochodzenie?

Shar pei – pochodzenie

Shar pei to przedstawiciel grupy molosów w typie mastifa, który został wyhodowany w Chinach w XVI wieku do polowania. Miał też służyć człowiekowi do zaganiania zwierząt hodowlanych i być wykorzystywany do walk psów, na co wskazuje jego angielska nazwa chinese shar-pei lub chinese fighting dog.

Rasa ta pochodzi z terenu południowych Chin, z terenów prowincji Guangdong. Nazwa tego psa pochodzi z chińskiego shā pí (沙皮) i oznacza dosłownie „piaszczysta skóra”. Shar pei występowały w Chinach od wielu wieków. Początkowo hodowano je do polowania na dziki,  pełniły także rolę psa pasterskiego. W południowej części kraju ich podstawowym przeznaczeniem było stróżowanie świątyń. Mniej chlubną rolą tych puszystych psiaków był udział w walkach psów. Na ich popularność na świecie wpłynęło promowanie tych zwierząt przez amerykańskich wystawców podczas pokazów w USA.

shar pei pochodzenie

A to historia!

Ciekawa jest sama historia shar pei w rodzimych Chinach. Ze względu na swój nietuzinkowy wygląd i charakter, uważany był w Chińskiej Republice Ludowej jako zbyteczne dobro luksusowe. Obywatele, którzy chcieli mieć w swoim domu tę rasę, byli obciążani bardzo wysokimi podatkami. Z czasem, zgodnie z rozkazem Mao, rasa ta została praktycznie zabroniona, a jej posiadanie zostało ogłoszone jako przejaw burżuazyjnej dekadencji. Stało się to przyczyną znacznego spadku liczebności tych zwierząt na świecie.

Jeden z hodowców i pasjonatów psich czworonogów, Matgo Law, obawiając się o wymarcie rasy, zaapelował do popularnego amerykańskiego czasopisma o tematyce kynologicznej, z prośbą o pomoc w ratowaniu tego wyjątkowego psiego przedstawiciela molosów. W czasopiśmie ukazał się bogato ilustrowany artykuł, który prezentował zalety shar pei i zachęcał do jego popularyzacji poza Chinami. Jego postulat spotkał się z ogromną aprobatą miłośników szczekających czworonogów.

W krótkim czasie coraz więcej Amerykanów zaczęło sprowadzać shar pei z Honkongu, a ich ceny bywały zaskakująco wysokie. Ta rasa psów stała się synonimem luksusu i wysokiej pozycji społecznej. Niestety – z tego powodu wiele shar pei stało się łatwym łupem dla złodziei. Z czasem pierwsze hodowle zaczęto prowadzić także w Europie i na innych kontynentach, a pies ten zagościł w wielu domach tzw. klasy średniej. Zgodnie z historycznymi danymi, pierwszy shar pei przybył do Wielkiej Brytanii w 1981 roku. W tym samym roku uznano wzorzec tymczasowy rasy, który potem został zastąpiony wzorcem ostatecznym.

Shar pei – wygląd

Jak rozpoznać po wyglądzie typowego przedstawiciela shar pei? Kilkutygodniowe szczenięta tej rasy wyglądają jak małe, puszyste kuleczki – typowe dla nich jest znaczne pomarszczenie skóry na całym ciele. Dorosłe osobniki mają skórę pomarszczoną wyłącznie w okolicy głowy i ogona. To najbardziej charakterystyczna cecha wyglądu tego psa, która od razu rzuca się w oczy. Waga dorosłego shar pei’a waha się od ok. 18 do 25 kg. Samce są nieco większe i wyższe i mogą osiągać w kłębie wysokość do 51 cm. Samice o maksymalnym wzroście do 48 kilogramów, bywają mniej agresywne i uparte, niż męscy przedstawiciele tej rasy.

Shar pei wyglądają na masywne psy ze względu na sporej wielkości głowę. Mają wąsko położone uszy w kształcie muszelek, które na tle ogromnej głowy wydają się być wyjątkowo małe. Kolejną unikatową cechą wyglądu jest zakręcony ogon i… niebieski język, co może wskazywać na ich domniemane pokrewieństwo z rasą Chow Chow.

shar pei wygląd

Zgodnie z klasyfikacją FCI psy zostały zaliczone do grupy II, czyli pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należą do grupy psów użytkowych. Shar pei mają ciemne oczy w kształcie migdałów, niekiedy nieco jaśniejsze przy jasnym umaszczeniu. Uszy są małe, lekko zaokrąglone na końcach, wysoko osadzone, przylegają do czaszki.

Shar pei mogą mieć różne umaszczenie – dopuszczalne są we wszystkich jednolitych kolorach, z wyłączeniem białego. Bardzo często spotyka się osobniki z umaszczeniem cieniowanym, z nieco jaśniejszym włosem na ogonie i udach. Szata psa jest dość sztywna, odstająca od skóry i przylegająca na kończynach. Występuje w dwóch wersjach – horse coat o długości do 1,25 cm oraz brush coat o długości od 1,25 cm do 2,5 cm.

Shar pei – charakter

Jaki jest shar pei? Charakter tego psa bywa trudny od określenia – z jednej strony uparty, z drugiej spokojny i opanowany, co wyróżnia psy z grupy molosów. Shar pei to zdecydowanie pełnoprawny członek każdej ludzkiej rodziny. Jest bardzo lojalny i przyjacielski, szczególnie mocno przywiązuje się do jednego właściciela. Ma łagodne usposobienie i wyróżnia się stoickim opanowaniem, jednak niezbyt chętnie garnie się do biegania za piłką lub wielogodzinnych zabaw z opiekunem.

Pies ten sprawdzi się w roli towarzysza rodziny z dziećmi. Nie jest agresywny, toleruje nieco bardziej hałaśliwych młodych domowników, lepiej współpracuje z nieco starszymi dziećmi, niż niemowlakami lub kilkuletnimi maluchami. Pies ten wymaga dużego zainteresowania ze strony rodziny. Wówczas rozkwita i staje się towarzyskim psem rodzinnym, wrażliwym, pogodnym i pewnym siebie. Zdarza się, że wychowywany w domu z wieloma innymi psami lub zwierzętami shar pei staje się wycofany i unika zabawy z człowiekiem, czuje się odsunięty i zaniedbany.

W zamian za poświęcony mu czas i uwagę potrafi odwdzięczyć się lojalnością i przywiązaniem. Mimo iż często uważa się go za psa poważnego i stonowanego, zadowolony i radosny okazuje szczęście przez podskakiwanie i ochotę na wspólne pieszczoty z właścicielem. Inaczej sytuacja prezentuje się wtedy, gdy rasa ta spotyka się z innymi psami. Wówczas nierzadko zapomina o dotychczasowym opanowaniu i może ujawniać gorsze cechy swojego charakteru.

shar pei charakter

Rodzinny pies 

Względem psów swojej rasy i innych typów czworonogów pies ten bywa dominujący i nieustraszony. Konieczna bywa wczesna socjalizacja psa i odpowiednie szkolenie, by nauczyć go hamowania emocji i powstrzymywania się od niebezpiecznych zachowań. Shar pei często staje w obronie członków swojej rodziny. Wobec obcych jest zwykle bardzo nieufny, nie pozwala na głaskanie przypadkowym osobom. Swoje niezadowolenie objawia poprzez szybkie, gwałtowne wydmuchiwanie powietrza przez nos.

Shar pei nie jest psem hałaśliwym. Rzadko szczeka, ale jest nieprzekupny, dlatego świetnie sprawdzi się w roli stróża. Nie jest wykluczone, by mieszkał z innymi psami swojej lub innej rasy. Konieczna jest wtedy zgodność charakterów i uległy towarzysz, który pozwoli shar pei’owi na dominację. Potrzebuje własnego miejsca, którego zaciekle broni, nawet do rozlewu krwi. Jest pamiętliwy – jeśli dojdzie między nim a innym psem do konfliktu, dany czworonóg staje się zwykle jego wrogiem już do końca życia.

Wybierz tę rasę, jeśli potrzebujesz psa z chęcią wylegującego się na kanapie, a jednocześnie takiego, który wyruszy z Tobą na poranny jogging lub będzie Ci towarzyszyć podczas jazdy na rowerze. Zwierzak ten lubi aktywny tryb życia, nie powinno się go jednak zmuszać do zbyt intensywnego wysiłku w okresie dorastania. Podczas uczenia nowych sztuczek i umiejętności przypomina kota – lubi chodzić własnymi ścieżkami, jest mało podatny na szkolenie. By zyskać oddanego przyjaciela, szkolenie warto zacząć dość wcześnie, był konsekwentnym i cierpliwym.

Shar pei – pielęgnacja

Jeśli zdecydujesz się na shar pei, pielęgnacja i opieka nad tym uroczym psem nie powinna przysporzyć Ci większego kłopotu. Pies dość cierpliwie znoszą zabiegi kosmetyczne, a dzięki urozmaiconej diecie, bogatej w składniki odżywcze, ich sierść jest lśniąca i przyjemna w dotyku, jak u pluszowego misia.

Shar pei – pielęgnacja

Szczególnej pielęgnacji wymagają przede wszystkim szczenięta shar pei. Ze względu na pofałdowaną skórę są one narażone na liczne, nawracające infekcje. Najczęstszą chorobą u małych piesków jest atopowe zapalenie skóry, które zwykle wymaga szerokiej diagnostyki w gabinecie weterynaryjnym. Krótkie włosy psa nie wymagają specjalnych zabiegów. Pies wymienia sierść dwa razy do roku. Jednak osobniki mieszkające w domach z centralnym ogrzewaniem zwykle gubią sierść systematycznie przez cały rok. Zwierzak ten wymaga czesania ok. jeden raz w tygodniu.

Shar pei – zdrowie

Ta rasa nie jest przesadnie chorowita. Nie lubi deszczu i zimna, nie przepada za upałami, trzeba chronić go przed bezpośrednim działaniem intensywnego słońca. Zimą może odbywać krótkie spacery, jednak podczas większych mrozów warto zakładać mu dodatkowe ubranka. Najlepiej czuje się w klimacie umiarkowanym.

Jedną z typowych dla tej rasy chorób jest tzw. gorączka shar pei (Familial Shar Pei Fever), czyli uwarunkowane genetycznie schorzenie immunologicznie, które objawia się wysoką temperaturą, opuchlizną, bolesnością kufy oraz stawów. Innymi możliwymi chorobami jest syndrom ciasnej wargi, skłonność do dysplazji stawów biodrowych i entropium, czyli podwinięcia powieki. Psu mogą przytrafiać się alergie o różnym podłożu, rzadziej stany zapalne uszu, a w podeszłym wieku – choroby nowotworowe.

rasowy pies

Shar pei – żywienie

Jak opiekować się shar pei? Żywienie może być kłopotliwe, ponieważ przedstawiciele tej rasy bywają dość wybredni. Dorosłe osobniki powinny otrzymywać specjalistyczną karmę o zmniejszonej ilości białka (ok. 20%), gdyż zbyt duża jego ilość w ich diecie może przyczyniać się do powstawania wyprysków i problemów skórnych. Psy te szybko rosną, należy zadbać o to, by pies nie przybierał zbyt szybko na wadze, gdyż otyłość powoduje poważne problemy ze stawami. Dieta shar pei powinna być wzbogacona substancjami, które wspomagają rozwój chrząstki stawowej. Najlepiej podawać mu dzienną dawkę jedzenie w dwóch porcjach o podobnych porach, pamiętając o odpowiedniej podaży zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, poprawiających wygląd skóry i sierści.

Shar pei – odważny przyjaciel i kompan rodziny

Shar pei to unikatowa rasa psów, której pierwsi przedstawiciele pojawili się w Chinach kilka wieków temu. Początkowo traktowano je jako psy wyjątkowe, których posiadanie podnosiło status społeczny jego właścicieli. Z czasem międzynarodowi hodowcy zaczęli przywozić shar pei do Stanów Zjednoczonych i Europy. Dzięki temu udało się spopularyzować je i ochronić przed wyginięciem rasy.

Shar pei to psy bystre, odważne i bardzo charakterne. By móc w pełni się rozwinąć i zachwycać swoimi nietuzinkowym temperamentem, potrzebują uważnego i czułego opiekuna, który poświęci psu dużo czasu i uwagi. Ze względu na trudność uczenia się i chęć bycia niezależnym, szkolenie małych shar pei’ów trzeba zacząć wyjątkowo wcześnie, być cierpliwym, wytrwałym i konsekwentnym. Ich żywienie warto oprzeć o specjalistyczną karmę, dedykowaną konkretnej rasie, o obniżonej zawartości białka, która pozwoli uniknąć alergii. Zapoznaj się z szerokim asortymentem naszego sklepu Apetete i wybierz produkty, które dadzą Twojemu psu radość i energię, potrzebną do działania. Wybierz ulubione smaczki i czerp przyjemność ze wspólnie spędzanego czasu, który Twój czworonóg z pewnością doceni!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły