Pies rasy Shiba – co musisz wiedzieć?
Puszyste futro shiby i jego niewielkie rozmiary sprawiają, że wielu miłośników psów marzy o posiadaniu przedstawiciela tej niezwykłej, pierwotnej rasy. Shiba – pies o mocnym charakterze i dużej potrzebie ruchu dowiedz się więcej!
👉 Rozmiar | ok. 40 cm – psy, ok. 37 cm – suki |
⭐ Sierść | gęsta, sztywna, dwuwarstwowa – krótki podszerstek, dłuższy włos okrywowy |
🐶 Charakter | silny, niezależny, ciekawski, inteligentny |
❤️ Długość życia | 15–16 lat |
Shiba – silna osobowość i oddany przyjaciel
Mały i bystry jak shiba? Pies ten, nazywany także Shiba Inu lub Brushwood Dog, czyli „pies z zarośli”, to pochodząca z górzystych terenów w pobliżu Morza Japońskiego pierwotna rasa psa. Wyróżniająca się spiczastymi uszami i zakręconym w stronę grzbietu ogonem. To bardzo niezależny i posiadający silny instynkt łowiecki czworonóg, który nie przepada za innymi psami i jest nad wyraz czujny.
Chociaż na pierwszy rzut oka to słodka, pokryta grubym i miękkim futrem kulka, tak naprawdę shiba jest odpowiednim kompanem tylko dla doświadczonych opiekunów i osób, które dobrze znają specyfikę tej rasy. Shiba – charakter, siła i odwaga w jednym!
Shiba – pochodzenie
Skąd wywodzi się Shiba Inu? Pochodzenie niewielkich, lecz charakternych piesków związane jest – podobnie jak w przypadku akity, z górzystymi terenami Japonii. Słowo „Shiba” w języku japońskim oznacza chrust na ognisko lub zarośla. Pierwszy człon ich nazwy – Inu – to po prostu pies. Istnieją także teorie, które głoszą, że nazwa shiba pochodzi ze starego Naganowskiego dialektu i oznacza „mały, niewielkich rozmiarów”. Stąd częsty przydomek shiby, który łączy wszystkie te znaczenia – „mały pies z zarośli”.
Shiba przez wieki zamieszkiwał górzyste i trudne do życia tereny nad Morzem Japońskim. Był przede wszystkim wykorzystywany do polowań na drobną zwierzynę oraz ptaki, wspierał swoich opiekunów w polowaniach na większe zwierzęta, takie jak niedźwiedzie i jelenie. To jedna z najstarszych znanych człowiekowi ras – jej korzenie sięgają nawet III wieku p.n.e. Przez lata nie zmieniał się ich wygląd, gdyż shiby królowały na swoim terytorium i nie miały możliwości krzyżowania się z innymi przedstawicielami psiego gatunku.
Shiba Inu – historia
Gdy w końcu XIX wieku do regionów centralnej Japonii zaczęli przybywać Brytyjczycy, doszło do licznych krzyżówek shiby z przywożonymi przez żołnierzy pointerami i seterami. Czas ten pokrywa się z intensywnym wzrostem mody na polowania i myślistwo – a shiba nadawał się do tego idealnie. Myślistwo zyskało rangę sportu, a krzyżowanie lokalnych psów stało się tak częste, że oryginalnie wyglądające shiby można było spotkać wyłącznie w ich pierwotnym środowisku w Japonii.
Z początkiem XX wieku liczba oryginalnych psów shiba zaczęła drastycznie spadać. W ratowanie i przedłużenie czystej rasy shiby inu zaangażowali się myśliwi i miłośnicy tych wyjątkowych zwierzaków. W 1928 roku zostały podjęte próby pierwszej celowej hodowli tych psów, a w 1934 publicznie ogłoszono jej obowiązujące standardy. Ujednolicony wzorzec rasy obowiązuje do dnia dzisiejszego, chociaż dzisiejsze osobniki przewyższają swoich przodków wzrostem i są bardziej muskularne.
Dla większego bezpieczeństwa ostatnich okazów rasy, w 1937 roku w Japonii pies otrzymał status „narodowego pomnika natury”. Dzięki temu popularność shiba Inu z roku na rok wzrasta i obok akity, jest to dziś najbardziej rozpoznawalna japońska rasa na całym świecie.
Shiba – wygląd
Puszysty jak shiba? Pies z zarośli ma wysoko postawione, trójkątne uszy i waży niewiele, bo maksymalnie 13 kg. To najmniejszy przedstawiciel japońskich ras. Jest nadzwyczajnie wyczulony na bodźce dochodzące z zewnątrz, ma żywe spojrzenie i sprawia wrażenie zawsze gotowego do działania. To rasa czujna, która doskonale poradzi sobie w roli psa stróżującego. Mieszkając w domu, broni swojego stada i pilnuje, by wszyscy jej członkowie byli bezpieczni.
Shiba Inu posiada zwartą, muskularną sylwetkę o eleganckiej i harmonijnej linii. Wzorowi przedstawiciele rasy, zgodnie z przyjętym międzynarodowym standardem, powinni mieć zawinięty ogon, który delikatnie opiera się na ich plecach. Samce łatwo odróżnić od samic dzięki cechom charakterystycznym dla obojga płci – psy mogą mierzyć nawet 40 cm, suki są nieco niższe do 36 cm, suczki mają również smuklejszą budowę ciała.
Shiba – cechy charakterystyczne
Shiby występują w trzech rodzajach umaszczenia – główne kolory to rudy, czarny i sezamowy, możliwe są białe znaczenia na podbrzuszu, łapach, a także w okolicach kufy. Sezamowe futro stanowi mieszankę rudej i czarnej sierści. Najmniej liczna grupa to osobniki siwowłose. Włos okrywowy jest twardy, szorstki i prosty, zaś podszerstek miękki i gęsty, jako pozostałość po trudnych warunkach życia w górach Japonii. W okolicy kłębu i zadu ciało psa pokrywa nieco dłuższy włos. Zaś na ogonie jego długość jest zdecydowanie większa, niż na reszcie psiego ciała.
Japońskie psy shiba mają szerokie czoło oraz nieduże, trójkątne, lekko skośne oczy w kolorze ciemnobrązowym. Ich uszy są małe, trójkątne i nastawione do przodu, a szyja gruba i mocna, proporcjonalna do wielkości całego ciała. Grzbiet shiby jest prosty i silny, ogon wysoko osadzony, a opuszczony – sięga prawie do stawów skokowych.
Ten najmniejszy ze wszystkich przedstawicieli japońskich szpiców ma proste i dobrze rozwinięte kończyny, które zapewniają mu lekki i dynamiczny chód. Niektórzy uważają, że shiba swoim wyglądem łudząco przypomina dzikiego lisa.
Shiba – charakter
Jeśli nie obawiasz się, że Twój czworonóg będzie próbował sam decydować w kluczowych dla niego kwestiach, shiba może okazać się najlepszym wyborem dla Twojej rodziny. To zwierzę odważne, dobroduszne i czujne, ale też osobnik z wrodzoną dużą pewnością siebie. Shiba miewa własne poglądy na rozmaite tematy. Co sprawia, że może nie chcieć ruszyć z miejsca podczas spaceru. A gdy odejdzie mu ochota na zabawę, położy się na chodniku i na nic zdadzą się prośby o pilny powrót do domu.
Shiba Inu silnie przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny. Jest wobec niej wierny i lojalny, zaś obcych traktuje z pewną dozą podejrzliwości i nieufności. Z pewnością nie lubi się dzielić. Ukochane zabawki i swoją miskę traktuje jak najcenniejszy skarb, a gdy ktoś ośmieli się mu ją zabrać, jasno sygnalizuje swoje niezadowolenie. Posiada silnie rozwinięty instynkt łowiecki, przez który trudno mu dogadać się ze zwierzakami mniejszymi od siebie – traktuje je jak zdobycz i może wyrządzić im krzywdę.
Jego temperament tworzą geny, trening z opiekunem i komplet indywidualnych cech osobowości. Można nauczyć go wielu sztuczek i sprawić, że będzie efektywnie funkcjonował w Twoim mieszkaniu. Jednak nie jest to tak prosta czynność, jak szkolenie owczarka lub golden retrievera. Shiba potrafi okazywać słuch wybiórczy i przychodzić do właściciela wtedy, gdy najdzie go ochota. Regularne powtarzanie wyuczonych poleceń i konsekwencja w wychowaniu to jedyny klucz do tego, by osiągnąć dyscyplinę i nauczyć shibe współżycia w domowej wspólnocie.
Jaki jest Shiba Inu?
Shiba jest rasą mądrą i sprytną. To osobnik wolnomyślący, a jednocześnie czuły i oddany człowiekowi, któremu zaufa. Zwłaszcza szczenięta są ciekawskie i wesołe, z radością odpowiadają na zaczepki nieznajomych podczas pierwszych spacerów. To praktyczny wybór, jeżeli szukasz psa do stróżowania – jest z zasady nieufny wobec obcych, ale nie ma tendencji do nieuzasadnionego szczekania.
Gdy zapomnimy o odpowiedniej dawce ruchu dla shiby, pies może wykazywać tendencję do niszczenia przedmiotów w domu i samodzielnego szukania źródeł rozrywki. To odpowiedni wybór dla osób lubiących sport i aktywność na świeżym powietrzu.
Warto rozważyć jego zakup do domu z małymi dziećmi, które dla shiby mogą być zbyt głośne i powodować rozdrażnienie u czworonoga. Jednocześnie jeśli wychowamy malutkiego shibę w otoczeniu zwierząt, powinien dogadać się z kotami i innymi domowymi mniejszymi pupilami.
Shiba dobrze odnajdzie się w domu, w którym członkowie rodziny lubią swoje zwierzęta, ale cenią sobie również czas spędzony sam na sam. Shiba kocha swojego człowieka, ale nie jest przesadnie wylewny w okazywaniu uczuć i rzadko domaga się pieszczot.
Przeczytaj również: Jak dostosować aktywność fizyczną do rasy psa?
Shiba – pielęgnacja
Kiedy charakteryzujemy Shiba Inu, pochodzenie i historia rasy okazują się być decydujące dla jego zdrowia i długowieczności. Shiby żyją średnio nawet 13–16 lat. Przedstawiciele rasy są bardzo odporni na choroby i zmiany temperatury, a także zmienne warunki pogodowe. Nie straszny im śnieg lub deszcz. Stosunkowo dobrze znoszą wysokie temperatury latem, choć z chęcią odpoczywają wtedy w zacienionym miejscu.
Zdrowie shiba Inu
Shiby zalicza się raczej do psów długowiecznych. Jeśli pies pochodzi ze sprawdzonej hodowli, rzadko towarzyszą mu choroby genetyczne i poważne kłopoty zdrowotne. Niekiedy zdarzają się u niego choroby typowe dla rasowych psów, do których należą zaćma lub dysplazje stawu biodrowego. Shiby lubią smakołyki, dlatego by zapobiec otyłości lub nadwadze, łakocie powinny służyć wyłącznie nauce i utrwalaniu nowych umiejętności. Spróbuj poczęstować swojego pupila pyszną przekąską z dzika Carnilove Wild Boar with Rosehips Crunchy Snack. Stanowi cenne źródło witaminy C i pomaga aktywnym psom szybko odzyskać siły.
Przeczytaj również: Które psy są najzdrowsze?
Shiba Inu – żywienie
Co warto podawać w misce shiba Inu? Żywienie pochodzących z terenów Japonii szpiców dobrze jest oprzeć na pełnowartościowym jadłospisie. W ten sposób dostarczysz psu białka, tłuszczy i niewielkiej dawki węglowodanów, a także witamin i mikroelementów.
Nie należy pozostawiać w misce suchej karmy dla psa, z której shiba z pewnością skorzysta. Co poskutkuje nadprogramowymi kilogramami, możliwymi problemami z układem kostno-stawowym i wydolnością układu krążenia. Wskazane są porcje dostosowane do wieku i aktualnych potrzeb czworonoga. Warto zastosować karmę o obniżonej zawartości tłuszczu oraz węglowodanami o niskim indeksie glikemicznym Farmina N&D Weigh Management Adut Dog Quinoa Lamb & Broccoli.
Pielęgnacja shiby
Shiba nie lubi wody ani kąpieli, a jego natura sprawia, że nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Bogaty podszerstek chroni go przed zimnem, a wodoodporna pokrywa dodatkowo zabezpiecza psa w wilgotne dni. Jedyną trudnością w opiece może być intensywne linienie, zwłaszcza w sezonie letnim. Wtedy warto pamiętać o codziennym szczotkowaniu.
Zdecydowanie zabronione jest golenie lub podcinanie sierści shibie. Gdyż stanowi ona jego najlepszą ochronę przed wilgocią i chłodem, a także letnimi upałami. Co jakiś czas wskazana jest wizyta kontrola u lekarza weterynarii, który pomoże ocenić stan zdrowia psiaka i doradzi, jak najlepiej opiekować się Twoim ulubieńcem.
Shiba – wyjątkowy pies z charakterem
Przed wyborem idealnego psa dobrze jest poznać specyfikę rasy i dopasować ją do swoich potrzeb i możliwości. Shiba to pies czuły i wierny, jednak wymaga zdecydowanego postępowania i konsekwencji w działaniu. Będzie dobrym kompanem dla singli, osób lubiących niezależność i swobodę. Gdy wybierzesz na swojego domownika shibę, dość szybko rozpocznij jego socjalizację i naucz zasad, które pomogą opanować silny i dominujący charakter psa. Spędzaj z nim dużo czasu na spacerach, zapraszaj do swojego domu znajomych, by pupil przyzwyczaił się do ich wizyt i zabieraj go na ogólnodostępne wybiegi dla psów.
Shiba to synonim siły, odwagi i nieposkromionego temperamentu. Japońskie szpice potrzebują dużej dawki aktywności fizycznej i nie przepadają za zbyt wylewnym okazywaniem uczuć. Mocno przywiązują się do swoich domowników, są czujne i uważne, gotowe do aktywności w każdym momencie. Chętnie wyruszą z Tobą w góry lub na dłuższą wycieczkę do lasu. Niestraszny im deszcz i silny wiatr, gdyż chroni je solidny podsierstek i sztywne, gęste futro.
Zanim kupisz konkretnego szczeniaka, przyjrzyj się zachowaniu malucha i temu, jacy są jego rodzice. Obserwuj, jak odnajduje się na tle swojego psiego stada – czy jest natarczywy i zbyt ekspansywny w stosunku do pozostałych jego członków, czy też siedzi z boku i nie angażuje się w szczenięce harce. Pozwoli to, choć w pewnym stopniu przewidzieć jego charakter w przyszłości.
Shiba to interesująca pierwotna rasa, której przedstawiciele mogą okazać się wiernym i niezwykle sympatycznym członkiem rodziny. Jeśli chcesz, by Twój pies cieszył się nienaganną kondycją i długim zdrowiem, wybierz dla niego zdrowe i pełnowartościowe produkty z szerokiej oferty sklepu Apetete. Daj swojemu psu jakość, której potrzebuje. Spraw, że będzie każdego dnia witał Cię spontanicznym machaniem ogona, zachęcając do zabawy i spacerów!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu