Częste czkawki u psa – jak sobie z nimi poradzić?
Właściciele czworonogów zastanawiają się, skąd bierze się czkawka u psa i szczeniaka? Problem ten dotyczy, zarówno psów rasowych, jak i mieszańców.
Czkawka u psa i szczeniaka – z czym jest związana i skąd się bierze?
Czkawka jest zjawiskiem, które występuje nie tylko u człowieka, ale również u szczeniąt i niektórych psów dorosłych. Problem ten nie musi być powodem do niepokoju, jeśli czkawka u psa ustępuje samoistnie. W przypadku jej częstych nawrotów i przedłużającego czasu trwania, zjawisko to powinno skłonić właściciela czworonoga do udania się na wizytę konsultacyjną w gabinecie weterynaryjnym. Wiele osób zastanawia się, dlaczego psy mają czkawkę i czy jest ona dla nich niebezpieczna. Czkawka u szczeniaka, jak i u psów dorosłych, zazwyczaj jest niegroźnym, pospolitym zjawiskiem. Powstaje ona w przypadku, kiedy na przeponę kładziony jest zbyt duży nacisk, powodujący jej podrażnienie. Wówczas to dochodzi do odruchu bezwarunkowego, czyli mimowolnego kurczenia się tego mięśnia. Warto pamiętać, że psy, podobnie jak ludzie, posiadają trzy rozwinięte gałęzie nerwowe, biegnące od szyi i łączące się ze sobą w klatce piersiowej. Jedną z nich jest nerw przeponowy, który obiega serce i dochodzi bezpośrednio do tego mięśnia. Dzieli się on na wiele zakończeń nerwowych i stymuluje różne części przepony.
Bez względu na wiek psa, przepona pełni bardzo ważną rolę. Jest ona mięśniem, oddzielającym jamę brzuszną od klatki piersiowej. Jej podstawową funkcją jest usprawnianie procesu oddychania. W przypadku, gdy na przeponę kładziony jest nadmierny ucisk, wówczas dochodzi do jej kurczenia się. Dodatkowo towarzyszy temu zamykanie głośni, w wyniku gwałtownego połączenia strun głosowych. Dochodzi wówczas do wzrostu ciśnienia, czego charakterystycznym objawem jest odgłos czkania. Problem czkawki może pojawiać się u szczeniąt od pierwszego tygodnia ich życia. Dotyczy on, zarówno psów popularnie zwanych mieszańcami, jak i przedstawicieli różnych ras. Czkawka u szczeniaka pojawia się stosunkowo często. Jej powodem jest zbyt duża ilość powietrza, znajdująca się w żołądku danego psa. Do jego nagromadzenia dochodzi podczas intensywnego odruchu ssania, kiedy to wraz z mlekiem matki, szczeniaki połykają dużą ilość powietrza, nadmiernie rozszerzającego żołądek. Czkawka w tej sytuacji służy głównie do tego, aby pozbyć się z organizmu nadmiaru wchłoniętego powietrza. Czkanie u szczeniąt jest zatem odruchem w pełni naturalnym.
Skąd bierze się czkawka u szczeniaka?- warto poznać przyczyny
Występowanie czkawki u szczeniaka, nie powinno niepokoić właściciela danego pupila. Zazwyczaj mimowolne skurcze przepony ustępują samoistnie. Z zasady nie są one zbyt dokuczliwe dla zwierzęcia i nie powinny powodować żadnych dolegliwości zdrowotnych, czy złego samopoczucia. Charakterystyczny odgłos czekania u szczeniaka, tuż po spożyciu przez niego posiłku, może trwać od kilku do kilkunastu minut. Czkawka u szczeniaka pojawia się także, gdy zwierzę przechodzi na pokarm stały, np. karmę dla szczeniąt. Wiele młodych osobników ma skłonność do zbyt łapczywego pochłaniania pokarmu. W czasie spożywania posiłku, szczeniak połyka duże ilości powietrza. Oprócz tego częsta czkawka szczeniąt, dotyczy przedstawicieli niektórych ras o specyficznie ukształtowanej czaszce, szczęce i uzębieniu.
Niektóre czworonogi nie są w stanie dokładnie przeżuwać i gryźć pokarmu, dlatego też spożywają go w taki sposób, że połykają zbyt duże jego kawałki. Żołądek przepełniony treścią pokarmową, również może podrażnić zakończenia nerwowe przepony i spowodować jej mimowolne skurcze. Pojawienie się czkawki u szczeniaka, może wiązać się także z tym, że pies odczuwa znaczne obniżenie temperatury, wiążące się z wychłodzeniem jego organizmu. Czkawka u psa dotyczy także osobników dorosłych. które mają tendencję do bardzo szybkiego spożywania karmy dla psa. Zjawisko to również nie powinno być powodem do niepokoju. Najczęściej pupil zaczyna czkać po zbyt szybko spożytym posiłku. Bywa, że psy zalęknione i żyjące w dużym napięciu emocjonalnym, częściej odczuwają mimowolne skurcze przepony, szczególnie, gdy są mocno zestresowane.

Czkawka u psa i szczeniaka – jak sobie z nią poradzić?
Czkawka u szczeniaka i psa dorosłego –jak pomóc?
Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy można w jakikolwiek sposób zapobiec takiemu zjawisku jak czkawka u psa. Wprawdzie problem ten nie stanowi żadnego, bezpośredniego zagrożenia dla życia danego pupila, jednak z pewnością nie jest on przyjemną dolegliwością. Istnieje kilka metod, ograniczających ryzyko wystąpienia czkawki, zarówno w przypadku zwierząt dorosłych, jak i tych w stosunkowo młodym wieku. Jeśli właściciel psa podejrzewa, że pojawiająca się u niego czkawka ma związek zbyt szybkim spożywaniem karmy dla psa i połykaniem dużych kawałków, może on wypróbować specjalną miskę, spowalniająca jedzenie. Jest ona wyposażona w kilkadziesiąt odpowiednio dobranych wypustek, które utrudniają psu pochłanianie pożywienia w taki sposób, że w trakcie nabierania go do pyska i przełykania, dostaje się do jego przewodu pokarmowego zbyt duża ilość powietrza.
W przypadku, kiedy czkawka u szczeniąt lub psów dorosłych ma związek ze zbyt łapczywie pochłanianym jedzeniem, można także rozłożyć główne posiłki na kilka mniejszych. Dzięki temu, pies nie będzie odczuwał wzmożonego łaknienia, co będzie wiązało się również ze znacznie wolniejszym spożywaniem posiłków. Czkawka u szczeniąt, które karmione są mlekiem matki, nie jest możliwa do wyeliminowania, ponieważ wiąże się ona z naturalnym zjawiskiem, jakim jest połykanie dużej ilości powietrza w trakcie odruchu ssania. Czkawka u szczeniaka po niedługim czasie znika samoczynnie, dlatego też zjawisko to nie powinno być powodem do niepokoju. Nie ma tutaj potrzeby wprowadzania jakiegokolwiek leczenia, czy też zabiegów. Podjęte środki, które mają na celu wyeliminowanie ryzyka pojawienia się czkawki, mają jedynie charakter doraźny. Na czkawkę wpływ ma także ogólne samopoczucie danego czworonoga, również temperatura otoczenia, czy narażanie psa na sytuacje stresogenne.
Kiedy czkawka u czworonoga jest powodem do niepokoju?
W przypadku, gdy czkawka u psa pojawia się nagle i trwa przez bardzo długi czas – od kilku godzin do nawet kilku dni, powinna ona zaniepokoić właściciela danego czworonoga. Pies, który odczuwa mimowolne skurcze przepony, bez względu na to, czy spożył niedawno posiłek, czy też odczuwa przenikliwe zimno, może cierpieć na różnego typu schorzenia. Niektóre z nich zagrażają jego zdrowiu i życiu. Nawracająca czkawka, która nie znika nawet po zastosowaniu miski spowalniającej jedzenie, może sugerować, że dany pupil cierpi na poważne dolegliwości i procesy chorobowe, toczące się w jego narządach wewnętrznych. Ich przyczyną mogą być guzki i ropnie, a także inne niepokojące zmiany w okolicach piersi, brzucha, szyi lub żołądka. Nawracająca czkawka, utrzymująca się przez wiele godzin, może sugerować wystąpienie stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego. Niektóre psy, cierpiące na schorzenia układu nerwowego, mogą mieć zaburzenia, objawiające się między innymi występowaniem uporczywej, wielogodzinnej czkawki. Diagnozę tą może potwierdzić badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, które pozwala stwierdzić lub wykluczyć jego zapalenie, a także inne schorzenia o podłożu neurologicznym.
Czkawka u psa dorosłego, która pojawia się w regularnych odstępach, może sugerować także zapalenie trzustki, a nawet zmiany nowotworowe w obrębie układu pokarmowego. Potwierdzenie tej diagnozy jest możliwe przy pomocy badania krwi. Rozszerzona diagnostyka w kierunku obecności komórek zapalnych i zmian nowotworowych, może potwierdzić, czy czkawka u psa wynika z toczących się w jego organizmie chorób. Uporczywe skurcze przepony, które pojawiają się w godzinach rannych lub wieczornych, mogą sugerować także poważne zmiany, zachodzące w organach wewnętrznych. Ich przyczyną może być doznany uraz, wady genetyczne lub też zaburzenia procesu trawienia. Niekiedy czkawka u psa może sugerować, że w żołądku znajduje się ciało obce, które zostało przypadkowo połknięte w trakcie zabawy lub też spaceru, szczególnie, gdy zwierzę ma tendencję do gryzienia kamieni i innych przedmiotów, znajdujących się na ziemi. Właściciele psów, podejrzewając, że męcząca ich pupili czkawka może wynikać z wyżej wymienionych przyczyn, powinni udać się ze zwierzęciem na jego prześwietlenie, wykonane aparatem rentgenowskim lub badanie ultrasonografem. Umożliwia ono przyjrzenie się organom wewnętrznym psa i zlokalizowanie oraz oszacowanie ewentualnych zmian, powstałych w narządach wewnętrznych danego pupila.
Czkawka u psa nie powinna budzić niepokoju. Warto jednak obserwować, czy zjawisko to nie powtarza się zbyt często. Może oznaczać to pojawienie się poważnych chorób.

Czkawka u psa i szczeniaka – jak sobie z nią poradzić?
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu