KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Stress out- strach psa przed fajerwerkami

Nie ma jeszcze Świąt a w powietrzu już czuć i słychać Sylwestra, zdaję się że zapaleni pirotechnicy nie przejmują się zakazem używania petard poza Sylwestrem. Efekt jest taki, że znowu od początku grudnia i pewnie jeszcze przez cały styczeń wystrzały będą straszyły naszych milusińskich i dzikie zwierzęta. Właściciel przestraszonego zwierzęcia może zrobić kilka rzeczy, aby zminimalizować skutki sylwestrowej zabawy, poniżej kilka rad i oczywiście opis jak my z Rico sobie z tym radzimy.

Zakaz odpalania fajerwerków w sylwestra?

Jednak nim rozpocznę porady przypomnę, że w Norwegii od 2008 roku obowiązuje zakaz odpalania materiałów pirotechnicznych, tam aby wystrzelić petardę trzeba być licencjonowanym pirotechnikiem, ponadto pirotechnik może korzystać z fajerwerk zakupionych tylko na terenie Norwegii.  W Polsce od 2010 roku systematycznie wprowadza się zakaz  odpalania fajerwerk poza Sylwestrem i Nowym rokiem, nie dostosowanie się grozi mandatem do 500pln. W województwie lubuskim zakaz pojawił się w roku 2013, dla zainteresowanych tekst aktu dostępny tutaj.

Co roku ta sama historia niby jest zakaz, ale i tak strzelają, w ogóle nie rozumiem po co to! Ani to nie jest przyjemne dla oka i ucha, a tylko straszy zwierzęta i starsze osoby. Właściciele psów bezskutecznie walczą z głośną  tradycją. Stowarzyszenie Empatia namawia do wzięcia udziału w corocznej akcji „Nie strzelam w Sylwestra”. Pokazy sztucznych ogni są koszmarem dla zwierząt domowych, które trzęsą się ze strachu i nie rozumieją po co te hałasy niewiadomego pochodzenia. Dlatego ja od lat biernie uczestniczę w akcji nie strzelam w Sylwestra. W zeszłym roku zaprosiłam do siebie znajomych zasłoniłam okna, przygotowałam dużo dobrego jedzenia i ćwiczyłam z Rico, po to aby nie myślał o wystrzałach za oknem np: ustawiłam pudełka i kazałam Rico na nie wchodzić tak jak na zdjęciu.

2014-11-16 13.13.372014-11-16 13.13.502014-11-16 13.10.202014-11-30 12.52.50

Dlaczego psy boją się fajerwerków?

Znacie to: uszy położone nisko, ogon pod siebie i przestraszony wzrok. Tak większość psów reaguje na fajerwerki, powód jest prosty – ten dźwięk jest dla psich uszu nieprzyjemny!

Jak reagować na strach psa?

 Behawioryści radzą, aby przyzwyczajać psa do hałasu poprzez puszczanie im nagrań odgłosów burzy, huków petard. Wszystko to pomaga oswoić psa z tym dźwiękiem. Kiedy są wystrzały ćwiczymy z Rico skupienie, proste komendy i sowicie go nagradzam, za każdy dobrze wykonane zadanie. Dzięki temu huki zaczęły mu się kojarzyć z jedzeniem i zabawą.

Leki na lęk psa?

Warto poznać skład specyfików którymi będziemy karmić psa. Kiedyś popularnym lekiem uspokajającym był Sedalin zawierający acypromazynę –  substancje, która powoduje zwiotczenie mięśni, przy zachowaniu pełnej świadomości. Co oznacza, że pies boi się dalej. Jeszcze bardziej, ale nie może się się ruszyć. Zdecydowanie bardziej polecaną substancją jest tryptofan. Wywołuje stan relaksacji przez to, że syntezuje serotoninę. Substancja ta  bierze udział w przekazywaniu informacji między komórkami nerwowymi. Farmaceutykiem, który zawiera bezpieczną ilość tryptofanu jest stress out, który można kupić w większości sklepów zoologicznych.

Wszystkie leki, aby ich działanie było skuteczne należy podawać 2-3 tygodnie wcześnie przed stresującym wydarzeniem. Pamiętajmy o odpowiednim dawkowaniu: 1 tabletka na 10 kg masy ciała. unnamed

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły