KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Szczur domowy – inteligentny smakosz

Szczury w Polsce mają swoich zagorzałych miłośników. Na szczęście, ponieważ szczury to wyjątkowo inteligentne i towarzyskie zwierzaki. Oswojony szczurek jest wspaniałym kompanem do zabaw i potrafi bardzo przywiązać się do swojego opiekuna. Co warto o nich wiedzieć? Jak opiekować się szczurem i czym karmić?

Szczur domowy (hodowlany) a dziki

Na początku rozróżnijmy szczury. Te dzikie nie nawiązują żadnych relacji z człowiekiem. Wprawdzie żyją i gromadzą się blisko ludzkich osad, ale tylko ze względu na łatwy dostęp do pokarmu. W Polsce wolnożyjące szczury to najczęściej wędrowny i śniady. Domowy gryzoń pochodzi od szczura laboratoryjnego. Jest znacznie bardziej inteligentny i przyjazny w stosunku do człowieka. Z czasem stały się też wolne od chorób. Dzięki temu nasi domowi przyjaciele żyją zdecydowanie dłużej (koło 3 lat). Wolnożyjące gryzonie kojarzone są (zapewne przez przebywanie na śmietnikach) z brudnymi i przenoszącymi choroby. W przypadku domowych jest zupełnie inaczej. Szczury są wrażliwe na złą dietę. Nie zjedzą popsutych nasion czy nadgniłych resztek. Zapewnienie im pożywienia wysokiej jakości jest więc bardzo ważne.

Preferencje mieszkaniowe

Te ruchliwe i ciekawe świata gryzonie potrzebują sporo miejsca dla siebie. I mowa tu nie tylko o klatce, ale również przestrzeni w mieszkaniu. Uwielbiają bawić się, gonić, jeść wspólnie posiłki. Zaglądają do każdej przestrzeni i czasem podgryzają z ciekawości rzeczy, które napotkają na swojej drodze. Dodatkowo są to zwierzęta, które mają bardzo duże potrzeby życia w stadzie. Jako opiekunowie musimy poświęcić mu dużo czasu – szczególnie na początku naszej relacji, żeby oswoić ze swoim towarzystwem i nauczyć podstawowych zasad życia w tym „stadzie”.

Żywienie szczura

Jednak nawet jeśli poświęcimy mu dużo czasu, zaleca się kupić przynajmniej dwa osobniki. Radość z obserwowania ich wspólnych zabaw, spania ze sobą, wspólnego spożywania posiłków – gwarantowana! Przestronna klatka to podstawowe wyposażenie domu, w którym mieszkają szczurki. Najlepsze są takie klatki, które kupuje się koszatniczkom. Jeżeli możemy pozwolić sobie na większy wydatek, warto rozważyć klatkę dwupoziomową. Szczury uwielbiają się wspinać, więc im więcej pięter, tuneli, drabinek, huśtawek czy kryjówek – tym lepiej. Oczywiście w klatce nie może zabraknąć również miejsca na miseczki, poidełko i osobne miejsce do spania.

Czym karmić szczura?

Szczury to zwierzęta wszystkożerne. I dotyczy to i tych dziko żyjących i tych hodowanych w domu. Jednak jakość i odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych w przypadku naszych domowych pupili jest o wiele istotniejsze. Jednak musimy zapamiętać, że podstawą diety zawsze powinny być ziarna zbóż i nasiona. Kupując gotowe mieszanki, zwróćmy uwagę czy są  urozmaicone, ale też czy zawiera najważniejsze składniki, takie jak: pszenicę, owies, jęczmień, grykę, nasiona słonecznika, płatki kukurydziane i owsiane. Ważne są również dodatki, aby dieta była wystarczająco zbilansowana. Owoce, warzywa oraz produkty pochodzenia zwierzęcego są również niezbędnym elementem wyżywienia. Tego ostatniego nie potrzebują wiele, jednak musi się ono znaleźć w jadłospisie.

Z rzeczy, które absolutnie nie powinny znaleźć się w posiłku naszego pupila, są: słodycze, kofeina, sałata, pestki owoców, cytrusy, resztki ze stołu.

Co dać do jedzenia szczurowi?

W karmieniu szczurów ważne jest również ilość pokarmu oraz częstotliwość. Te zwierzaki to wielkie

łakomczuchy. Najczęściej zjadają tyle, ile mają w miseczkach. Dlatego nie możemy dopełniać jego miski w nieskończoność. Producenci najczęściej podają zalecane dawki, biorąc pod uwagę skład karmy. Warto stosować się do tych zaleceń. Uogólniając – dorosły szczur powinien dostawać od 12 do 18 g  karmy podstawowej dziennie. Różnice wynikają nie tylko z wielkości pupila, ale również z jego aktywności i składników konkretnego pokarmu. Karmę najlepiej podawać wieczorem lub w nocy, raz na dobę.

Są zwierzętami nocnymi i właśnie wtedy wychodzą na „żer”. Nie dajmy się zmanipulować naszych pupilom! To, że wyjadły z miseczki tylko niektóre składniki, nie znaczy, że właśnie te w kolejnym dniu powinniśmy uzupełnić. Jak wcześniej wspominaliśmy: są bardzo inteligentne i gdy zobaczą, że dosypujemy im tylko to, co chcą przez większość czasu, a pewnego razu nie dostaną swoich smakołyków, mogą się zbuntować i… przestać jeść. Będą liczyły, że szybko się ugniemy i nasypiemy to, co lubią najbardziej, a co często jest najbardziej kaloryczne lub najsłodsze.

Karmienie szczura – najlepsza karma dla gryzonia

Woda dla szczura

Woda jest tak samo ważna w klatce, jak pożywienie. Powinna być ona wymieniana codziennie. Dlatego warto wybrać poidełko napełniane od góry i z systemem, który zapobiega kapaniu, co pozwala utrzymać klatkę, jak i wodę w czystości. Wiele osób, aby dogodzić swojemu pupilowi, ma ochotę poczęstować go mlekiem, które wydaje się bardziej wartościowe i smaczniejsze. Nie jest to dobry pomysł. Mleko może powodować rozwolnienie i problemy żołądkowe. Odpowiednio zbilansowany posiłek w zupełności wystarczy.

Jaka karma dla szczura?

Wybór gotowej karmy dla szczura jest jednym z najłatwiejszych sposobów zapewnienia pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Należy tylko sprawdzić i przeanalizować, która z proponowanych na rynku będzie najlepsza. Na co zwrócić uwagę? Podstawowym składnikiem powinny być ziarna. Najlepiej, aby w jednej paczce znalazły się różnorodne ziarna i nasiona, tak by dieta nie była monotonna. Warto sprawdzić też, czy producent deklaruje pełną naturalność. Nie potrzebne są polepszacze, barwniki czy aromaty. Uzupełnieniem do ziaren powinny być warzywa, owoce, kwiaty i dodatki proteinowe. Dobrze, aby w składzie znalazły się również włókna, na których szczurki będą ścierały sobie stale rosnące zęby. Watro pochylić się nad mieszankami, które mają również dodatek witamin i prebiotyków. Będzie to gwarantowało lepszą kondycję skóry oraz sierści, a także rozwój flory jelitowej.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły