KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Mlecz dla królika – czy jest bezpieczny?

Króliki należą do popularnych zwierząt domowych. Z natury są dość spokojne i zachwycają swoim niewinnym wyglądem. Ich pielęgnacja nie należy do wymagających, a podstawę w opiece nad uszatymi przyjaciółmi stanowi właściwa dieta. Podpowiadamy, czy mlecz dla królika to odpowiednia przekąska i jakie zioła włączyć do diety futrzanego pupila.

Promocja dla czytelników bloga

butchers promocja apetete

 

Króliki należą do popularnej grupy zajęczaków, które jednocześnie nie są kłopotliwe i wymagające w utrzymaniu. To czyni je idealnymi zwierzętami dla wielu osób. Mogą się nimi opiekować dzieci, osoby starsze i zabiegane. Pielęgnacja i opieka nad królikiem jest stosunkowo łatwa, a jednym z ważniejszych jej aspektów jest prawidłowe żywienie. Królik po raz pierwszy został udomowiony w Hiszpanii, ponieważ pierwotnie znana była tylko odmiana hodowlana. Wraz z upływem lat, ten maluch z długimi uszami stał się członkiem wielu rodzin na całym świecie.

Warto wiedzieć, co należy podawać królikowi, a czego unikać, tak, by żył długo w zdrowiu i cieszył się dobrą kondycją. Istnieje sporo ziół i roślin, które z powodzeniem mogą stanowić urozmaicenie diety królika. Niektórych z kolei lepiej unikać. Wyjaśniamy, czy mlecz dla królika może stanowić zdrowy przysmak, a może lepiej sięgnąć po inne bogactwa natury?

mlecz dla królika królik z liściem w pyszczku

Czy króliki mogą jeść mlecz?

Dieta królika, choć nie jest skomplikowana. Związana jest natomiast z licznymi mitami, a ilość błędnych przekonań w tej kwestii wciąż rośnie. Jeśli jesteś opiekunem królika albo przygotowujesz się na jego przyjęcie w domu, warto, abyś poznał podstawy zdrowej i zbilansowanej diety królika.

Sprawdź również: Zęby królika – czy to prawda, że rosną całe życie?

Dieta królika – jak powinna wyglądać?

Pożywienie uszatego przyjaciela powinno obejmować kilka podstawowych produktów, dostarczanych pupilowi każdego dnia. Należą do nich siano, zioła i korzenie, a także gotowe mieszkanki karm. Oczywiście równie ważna jest świeża woda, do której pupil ma stały dostęp.

Siano w diecie królika

Siano to ważny element króliczej diety, ponieważ obejmuje aż 80% całego pokarmu, który pupil powinien spożywać w ciągu dnia. Powinno pochodzić ze sprawdzonego źródła. Najlepiej zapewnić królikowi do niego stały dostęp, tak, aby mógł je skubać, kiedy najdzie go ochota. Siano w diecie królika pełni także ważną rolę dla jego zębów. Dzięki niemu wspierany jest proces ścierania uzębienia. Te rosną całe życie, dlatego proces ten jest tak istotny.

Zioła i korzenie jako zdrowa przekąska dla królika

Różne zioła i rośliny z powodzeniem mogą stanowić uzupełnienie żywienia królika. Te nie tylko stanowią doskonałe źródło witamin i mikroelementów, ale podobnie jak siano, pomagają pupilowi ścierać zęby i utrzymać ich prawidłową higienę. Śmiało możesz częstować królika babką lancetowatą, liśćmi brzozy, malin, melisy oraz chabrem bławatkiem. Dobrą przekąską jest także mniszek lekarski dla królika. Inne rośliny, które możesz dodawać do posiłku pupila sporadycznie to liście bazylii, mięty, truskawek i gruszy.

Królik może jeść także rumianek. Ma on pozytywny wpływ na jego zdrowie, ponieważ łagodzi wzdęcia i wspomaga prawidłową produkcję żółci. Co więcej, rumianek znany jest ze swoich właściwości antystresowych, co oznacza, że pomaga pupilowi się odprężyć. To ważne w przypadku królików, by szczególnie chronić je przed stresującymi sytuacjami.

Dietę królika z powodzeniem możesz rozszerzyć o pokrzywę. To znane od lat zioło sprzyja produkcji czerwonych krwinek w organizmie królika i wspiera właściwą perystaltykę jelit. Pokrzywa wspomaga przemianę materii, tym samym ograniczając ryzyko otyłości u królika.

mlecz dla królika królik z wiankiem na głowie

Karma dla królika

Zamiast łączenia poszczególnych pokarmów w określonych proporcjach dla królika, możesz także wybrać gotową mieszankę dla królika. Ważne, by karma była zdrowa, naturalna i zawierała odpowiednie proporcje ziół i siana tak jak np. Brit Animals Rabbit Adult Complete.

mlecz dla królika karma dla królika brit animals

W karmie dla królika nie powinny znajdować się żadne polepszacze smaku, konserwanty i cukry. Pożywienie o odpowiedniej ilości siana, ziół oraz warzyw i owoców to doskonała podstawa diety królika. Odpowiednio zbilansowana, zapewni mu dobrą kondycję zdrowotną poprzez dostarczanie niezbędnych składników odżywczych.

Jak dbać o królika?

Prawidłowe dbanie o zdrowie i komfort królika to podstawa opieki. Nie tylko prawidłowe żywienie ma znaczenie dla jego zdrowia i ogólnej kondycji. Warto oczywiście zadbać o miejsce do życia dla królika, wybierając odpowiednią dla niego klatkę. Wymiary powinny wynosić minimum 80 × 40 × 40 cm w przypadku królika miniaturowego, przy czym warto mieć na uwadze, że królik będzie jeszcze rósł.

Zawsze lepiej sprawdzi się nieco większa klatka, w której pupil będzie miał swobodę i wystarczająco dużo miejsca. Należy też oczywiście regularnie wypuszczać z niej królika, aby mógł swobodnie pobiegać po domu lub w innym wyznaczonym miejscu.

Ważne, by był to teren bezpieczny dla pupila, wolny od wszelkich niebezpieczeństw, jak atak kota czy możliwość ucieczki królika np. przez otwarte drzwi. Przed przyjęciem do domu futrzanego przyjaciela, warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne przybory, które ułatwią opiekę nad zwierzęciem.

Miseczka do klatki i poidełko albo miska na wodę, do tego ściółka jako podłoże do klatki, to ważne elementy wyposażenia. Warto także kupić domek drewniany dla królika, a w razie potrzeby wspomóc się, wybierając inne akcesoria jak np. Vebiot Kruszarka do tabletek.

mlecz dla królika kruszarka do tabletek

Mity na temat diety królika

Istnieje sporo mitów na temat tego, jak powinna wyglądać dieta królika. Niektórzy wciąż utrzymują, że to właśnie warzywa i owoce powinny stanowić podstawę pokarmów podawanych królikom, jednak nic bardziej mylnego. Nie powinny one stanowić podstawy diety, ponieważ są źródłem węglowodanów. Ich nadmiar przekłada się na przybieranie na wadze i wystąpienia ryzyka otyłości. Co więcej, zęby królika rosną całe życie, dlatego pokarm powinien mu ułatwiać ich ścieranie. To bardzo ważny czynnik, o którym nie wolno zapominać, komponując jadłospis dla zwierzęcia. To właśnie m.in. siano, a nie tak kojarzona z królikami marchewka pomoże mu je odpowiednio ścierać.

Wśród popularnych mitów na temat pożywienia królików krąży również ten, że pupil może jeść większość roślin. Nie jest to prawdą, ponieważ istnieje grupa, która może być szkodliwa dla pupila. Należą do niej m.in. por, cebula, a nawet sałata. Do tego dochodzi chęć dzielenia się z królikiem domowym jedzeniem prosto ze stołu opiekuna. Przede wszystkim, nie wszystkie pokarmy spożywane przez ludzi są zdrowe i bezpieczne dla króliczego brzuszka. Dokarmianie przysmakami ze stołu może grozić poważnymi problemami zdrowotnymi. A jak to jest z tymi ziołami, jak często je podawać i czy króliki mogą jeść mlecz?

mlecz dla królika króliki jedzą mlecz

Mlecz dla królika – o tym należy pamiętać!

Chcesz podawać swojemu królikowi zioła regularnie? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie zbierał je na łące. Wybierając się po zapasy dla pupila, pamiętaj jednak, aby wybrać miejsce z dala od zgiełku miasta, ulic i spalin samochodowych. Przed zebraniem przysmaków na łonie natury upewnij się, jak wyglądają poszczególne rośliny, abyś przypadkiem nie podał pupilowi nieodpowiednich ziół.

Warto też dowiedzieć się wcześniej, czy dane miejsce nie jest poddawane regularnym opryskom chemikaliami i sztucznymi nawozami. Jeśli nie masz co do tego pewności, lepszym pomysłem będzie kupno gotowych zioła w sklepie zoologicznym. Jest to świetne rozwiązanie również zimą, gdy nie masz dostępu do świeżej zieleniny.

Jak podawać mlecz dla królika?

Jak już wiesz, mlecz dla królika stanowi doskonałe uzupełnienie jego diety. Mlecz to potoczna nazwa mniszka lekarskiego, który wiosną i w lecie znajdziesz dosłownie wszędzie. Prawie każdy ma go w swoim ogrodzie, rośnie na trawnikach i łąkach. Zbierając mlecze dla królika samodzielnie, pamiętaj, by po zebraniu dokładnie je umyć. Istotne jest, by nie podawać pupilowi brudnych roślin, a szczególnie tych zanieczyszczonych np. spalinami czy sztucznymi nawozami. Dlatego jak już wspomnieliśmy, najlepiej zbierać je w miejscu z dala od miasta i przejeżdżających samochodów.

Rozwiązaniem jest także zakup suszonych kwiatów mlecza w sklepie z żywnością dla królików. Dobrze sprawdzi się gotowa suszona mieszanka, taka jak np. Alegia Mniszek Lekarski dla gryzoni i królików.

mlecz dla królika alegia mniszek lekarski dla królika

Możesz poczekać, aż mlecze wyschną, aby ususzyć je na przyszłe posiłki. Jeśli chcesz je podać w formie świeżej, zadbaj o to, by po umyciu dokładnie je osuszyć, najlepiej przy użyciu ręcznika papierowego.

Okazuje się, że kwiaty mleczu dla królika to doskonałe pożywienie dla małych pupili, a ich podawanie wiąże się z mnóstwem korzyści zdrowotnych dla królika. Podając mniszek lekarski, pamiętaj jednak, aby nie stanowił on podstawy jego diety. Urozmaicone żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie małego pupila, dlatego dobieraj odpowiednie proporcje posiłków. Oczywiście po podaniu każdego nowego przysmaku po raz pierwszy warto obserwować, jak królik reaguje na nowość w diecie i w razie problemów np. z żołądkiem, wykluczyć go z jadłospisu.

Kwiaty mleczu dla królika – wpływ na zdrowie zwierzaka

Podając mlecz dla królika, pamiętaj o tym, aby pochodził ze sprawdzonego źródła: sklepu zoologicznego, bądź miejsca wolnego od zanieczyszczeń. Mniszek lekarski nie powinien także stanowić podstawy diety królika. To ważne, by odpowiednio urozmaicać pożywienie pupila. W ten sposób dostarczysz mu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Siano powinno stanowić 80% całej diety, a zioła, korzenie i warzywa mogą stanowić pozostałe 20%. Z tym że warzywa i owoce królikowi najlepiej podawać sporadycznie.

mlecz dla królika biały królik obok mleczu

Mlecz dla królika i wpływ na zdrowie

Mniszek lekarski, nazywany potocznie mleczem, od wielu lat ceniony jest za swoje właściwości zdrowotne. Występuje praktycznie w każdym kraju na świecie, a w Polsce  jest za łatwo dostępny i pospolity chwast. Dowiedziałeś się już, czy królik może jeść mlecz, warto teraz wspomnieć o tym, jakie pozytywne skutki  niesie. Okazuje się, że mlecz dla królika jest wartościowym pokarmem, z którego mały futrzany przyjaciel czerpie sporo korzyści zdrowotnych.

Przede wszystkim mlecz dla królika to skarbnica witamin, takich jak witamina A, C, D, a także witamin z grupy B. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu wzmacnia organizm królika przed różnego rodzaju infekcjami.

Mniszek lekarski działa moczopędnie, dzięki czemu reguluje prawidłową pracę układu moczowego u królika. Wraz z moczem wydalane są z organizmu szkodliwe związki i toksyny, dlatego regularne podawanie mniszka królikowi oczyszcza jego organizm. Doceniany jest także za możliwość pobudzania procesu laktacji, a tym samym zwiększania ilości pokarmu. To sprawia, że jest świetną przekąską dla karmiących samic. Mniszek wspomaga prawidłowe procesy trawienia i ma korzystny wpływ na skórę pupila.

Co więcej, w korzeniach tej małej, niepozornej roślin występują takie związki, jak inulina, fruktoza, kwasy organiczne, trójterpeny, garbniki, flobafeny, a także olejek eteryczny. Dlatego to zioło skutecznie wspiera pracę nie tylko dróg żółciowych, ale i wątroby. Wspiera odporność królika, zapobiegając infekcjom. Oczywiście warto ten przysmak podawać regularnie, wówczas wtedy można się spodziewać efektów w postaci pozytywnego wpływu na zdrowie pupila.

mlecz dla królika królik obok kwiatów mleczu

Przeczytaj także: Czy królik może jeść truskawki?

Mlecz dla królika – podsumowanie

Jak widzisz, mlecz dla królika to doskonałe urozmaicenie jego diety. Królik powinien otrzymywać siano i zioła lub gotową mieszankę karmy, która zazwyczaj obejmuje granulat, siano i zioła.

Zioła dla królika najlepiej wybierać te w formie suszonej. Ważne, by były czyste i pochodziły ze sprawdzonego źródła. Dieta pupila nie powinna zawierać zbyt dużej ilości owoców, ponieważ zawierają one węglowodany. Spożywane w nadmiarze prowadzą do otyłości, a ta z kolei może spowodować inne problemy zdrowotne.

Pamiętaj, że zdrowa i zbilansowana dieta Twojego pupila odpowiada za dobre zdrowie i kondycję. Dzięki temu zwierzę ma szansę przeżyć wiele lat, tym samym towarzyszyć Ci jak najdłużej. Jak wiadomo, nie ma nic lepszego dla właściciela, niż radość i dobre samopoczucie zwierzęcego podopiecznego. A Ty jakie zioła podajesz swojemu królikowi? Podziel się opinią w komentarzu!

Apetete - baner na bloga królik

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły