KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Sprawdź poradnik

Wbrew obiegowej opinii, złośliwość wcale nie leży w kociej naturze. Niektóre zachowania czworonogów mogą jednak być problematyczne. Czy wiesz, dlaczego Twój kot rozkopuje ziemię w doniczkach i jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem?

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Carnilove

Dlaczego kot rozkopuje ziemię w kwiatach?

Wielu właścicieli przekonało się na własnej skórze o tym, że rośliny doniczkowe często są dla kotów nie lada atrakcją. Niestety, kocie zabawy na ogół pozostawiają kwiatki w opłakanym stanie. Obgryzione liście, przewrócone doniczki i oczywiście rozkopana ziemia… czy istnieją sposoby, aby tego uniknąć?

Jak odstraszyć kota od kwiatów? Znajdź mu inne zajęcie!

Koty nie znoszą nudy. Szczególnie najmłodsze zwierzęta stale poszukują nowych atrakcji i interesujących bodźców. Jeśli nie zadbasz o to, by im je zapewnić, to starają się poradzić sobie same, tak, jak potrafią. Być może Twój kot niszczy rośliny doniczkowe dlatego, że brakuje mu zabawek lub pomysłów na ich wykorzystanie?  

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Kot obok liści

Kocie zabawy odzwierciedlają ich naturalne instynkty. Chęć upolowania zdobyczy przejawia się w praktycznie wszystkich zabawach. Choć Twój domowy kot prawdopodobnie nie znajdzie się nigdy w sytuacji, w której będzie musiał walczyć o przetrwanie, polując na drobniejsze zwierzęta, to i tak będzie trenował tego typu umiejętności. Jeśli zależy Ci na tym, by czworonóg mógł zaspokoić swoje potrzeby w sposób, który nie będzie wiązał się z uszkodzeniami w mieszkaniu, zadbaj, by zapewnić mu atrakcyjne zabawki. 

Sprawdź także: Koci język – co oznacza zachowanie kota? 

Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się akcesoria interaktywne. Przykładowo, kula na przysmaki Trixie to „gra”, która polega na tym, że kot musi obrócić kulę tak, by ze środka mógł wypaść jego ulubiony przysmak. Właściciel zwierzęcia może modyfikować poziom trudności tak, by zabawka zajęła kota na wiele godzin. 

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Kula

Możesz także zdecydować się na gadżet, który pomoże zwierzęciu ćwiczyć swój instynkt myśliwego. Window spinner Trixie to zabawka na przyssawce, która po wprawieniu w ruch, wydaje dźwięk dzwonka i zapach kocimiętki. Klasycznym rozwiązaniem są zabawkowe myszki dla kota. Na rynku dostępne są zarówno te zwykłe, pluszowe, jak i takie wyposażone w silnik i poruszające się samoczynnie. 

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Produkt

Dlaczego koty kopią?

Potrzeba kopania jest głęboko zakorzeniona w kocim charakterze. Czy wiesz jednak, dlaczego Twój podopieczny odczuwa przemożną potrzebę grzebania łapkami w ziemi? Jak się okazuje koty kopią z zupełnie innych powodów niż psy. Podstawowym zadaniem kopania jest w przypadku kotów ukrycie swojego zapachu. To zupełnie naturalne zachowanie. Z pewnością zauważyłeś, że Twój mruczek szczególną uwagę poświęca zakopywaniu swoich odchodów. Dzieje się tak dlatego, że wydzielają one wyjątkowo intensywny zapach. 

Koty kopią jednak nie tylko w kuwecie. Zdarza się im grzebać w ziemi roślin doniczkowych, miękkiej pościeli, a nawet w swojej własnej miseczce. Często kopanie w kwiatach wiąże się z chęcią wykorzystania doniczki jako toalety. Roślinę można w pewien sposób przed tym zabezpieczyć. Jeżeli jednak niepożądane zachowanie się powtarza i widzisz, że kot załatwia swoje potrzeby w doniczce, upewnij się, czy z kuwetą wszystko jest w porządku. Kuweta musi być zawsze czysta i ustawiona w miejscu, które gwarantuje zwierzakowi spokój oraz odosobnienie, tak, by mógł poczuć się bezpiecznie. Poszukiwanie alternatywnego miejsca do załatwiania swoich potrzeb może także być związane z nieodpowiednim żwirkiem (niektóre ich rodzaje drażnią delikatne poduszeczki kocich łap) lub zbyt małą jego ilością.

Z jakiego powodu kot zakopuje jedzenie?

Kot może kopać w celu zakopania jedzenia. Nie zdarza się to co prawda bardzo często, jednak jak najbardziej możesz się z tym spotkać. Chęć zachowania części posiłku na później lub ukrycia go przed innymi drapieżnikami to zachowanie podyktowane naturą oraz instynktami mruczka, odziedziczonymi jeszcze po swoich wolno żyjących przodkach. 

Kot zakopuje jedzenie? Być może to, co mu podajesz, nie do końca mu smakuje. To sprytne zwierzęta, a możliwe, że Twój podopieczny zauważył, że jeśli pozbędzie się danego rodzaju żywności, to przyniesiesz mu bardziej smakowite kąski. W takiej sytuacji sprawdź, czy zmiana podawanej karmy rozwiąże problem. Możliwe jest też to, że podajesz swojemu mruczkowi zbyt dużo jedzenia na raz. Koty zakopują również pożywienie, które stało się już nieświeże nie musi wcale być zepsute, wystarczy, że straci swój smakowity zapach po spędzeniu kilku godzin w miseczce. 

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Kot koło kwiatów

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Porady

Jesteś wielbicielem kotów, ale nie chcesz rezygnować z posiadania w swoim domu roślin doniczkowych? Na szczęście istnieją pewne sposoby na poskromienie destrukcyjnych zachowań naszych podopiecznych. Umieszczając kwiaty w odpowiednich miejscach i starannie je zabezpieczając, znacznie zmniejszasz ryzyko tego, że ulegną uszkodzeniu na skutek szalonych zabaw Twojego pupila. 

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Podłoże w doniczce

Pierwszym sposobem na to, by zniechęcić kota do zbliżania się do doniczek, jest umieszczenie ich na podłożu, które nie trafia w kocie gusta. Dobrym wyborem będzie mata antypoślizgowa, taka, jaką na ogół stosuje się na przykład pod dywany (można kupić ją w marketach budowlanych). Obecne na niej wypustki, nie są przyjemne w dotyku dla delikatnych, wrażliwych kocich łapek. Jest spora szansa na to, że Twój podopieczny, nie chcąc przechodzić po niekomfortowym podłożu, zrezygnuje z pomysłu kopania w doniczkach.  

Jeżeli Twój kot uwielbia grzebać łapkami w doniczkowej ziemi, możesz mu to utrudnić, rozkładając na jej powierzchni gładkie kamyki. Nie wybieraj jednak zbyt drobnych, to nie przyniesie rezultatu! Nieco większe kamienie stworzą na powierzchni ziemi w doniczce warstwę, która posłuży jako skuteczne zabezpieczenie. Kolejnym sposobem na odstraszenie czworonoga jest wykorzystanie zapachu cytrusów. Pokrojone w cienkie paseczki skórki cytryny lub pomarańczy, umieszczone w okolicach doniczek, mogą skutecznie zmniejszyć kocią ochotę do zapuszczania się w te miejsca. Pamiętaj, że zapach owoców z czasem traci na intensywności. Trzeba dbać o to, by co kilka dni wymieniać skórki na świeże. 

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Kot leży

Jak zabezpieczyć doniczki przed kotem? Umieść rośliny w bezpiecznym miejscu

Co robić, gdy modyfikowanie doniczek i ich otoczenia nie przynosi spodziewanych rezultatów, a mruczący członek rodziny bez problemu omija stawiane przed nim trudności? Być może skutecznym sposobem będzie uniemożliwienie kotu dostępu do kwiatków poprzez zamontowanie bezpośredniej osłony. Może nią być na przykład… klatka. Dekoracyjne, metalowe pręty, ochronią delikatne rośliny przed kocimi zębami i pazurami, a dodatkowo mogą stanowić oryginalną ozdobę i nadawać pomieszczeniu ciekawy charakter. Możesz wykorzystać klatki dla ptaków lub też zadbać o stworzenie jej na zamówienie – dobierając kolor, kształt i styl do pozostałych elementów wystroju wnętrza zyskasz intrygujący dodatek! Teraz już wiesz, czego możesz spróbować i jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem.

Przeczytaj również: Kocia mowa, czyli jak sprawdzić jaki nastrój ma Twój kot?

Innym sposobem na uchronienie roślin przed puszystym czworonogiem jest wstawienie ich do akwarium lub osłonięcie szybą. To powstrzyma kocie zapędy, ale nie zabierze zwierzakom możliwości przyglądania się pięknym kwiatom. Pamiętaj, że zawsze możesz umieścić półki z roślinami w miejscach, do których kot nie będzie miał szans się dostać. Jeśli w Twoim mieszkaniu da się to zrobić, to być może będzie to najskuteczniejszym rozwiązaniem. 

Kot niszczy rośliny? Daj mu jedną na własność!

Twój kot uwielbia kopać w doniczce, kąsać liście i bawić się rośliną wedle swojego uznania? Pozbawiony tej możliwości wyraźnie okazuje swoje niezadowolenie? Być może najbardziej skuteczną metodą będzie podarowanie mu jednej z roślin na własność? Dzięki temu kot może zadecydować, że pozostałe kwiatki zostawi jednak w spokoju. 

Decydując się na takie rozwiązanie, musisz koniecznie mieć na uwadze to, że nie wszystkie rośliny są dla kotów odpowiednie niektóre wręcz im szkodzą! W roli rośliny doniczkowej przeznaczonej dla mruczka świetnie sprawdzi się kocia trawka, dostępna za niewielkie pieniądze w praktycznie każdym sklepie zoologicznym. Kot może ją skubać, co będzie korzystne nie tylko dla jego zdrowia, ale także dla pozostałych części domu, które nie zostaną zdemolowane pod wpływem szalonych zabaw. 

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Kot z rozbitą doniczką

Czy warto przy kocie hodować kwiaty? 

Chcesz mieć i koty i kwiaty? Nie ma problemu musisz jedynie pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim warto wiedzieć, jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem, ale również, które z nich są niebezpieczne i co robić, gdy kot je zje. 

Rośliny doniczkowe – które z nich są dla kotów niebezpieczne?

Jeśli chcesz w jednym domu mieć i kota, i rośliny to musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie kwiaty są dla tych zwierząt bezpieczne. Oczywiście, istnieje wiele odmian niestanowiących żadnego zagrożenia, jednak są też takie, które zawierają szkodliwe dla czworonogów substancje chemiczne. Koty nie są w stanie samodzielnie stwierdzić tego, która roślina może im zaszkodzić. To zadanie należy więc do ich opiekuna. 

Warto wiedzieć o tym, że toksyczne dla mruczków rośliny szkodzą tylko wtedy, gdy kot postanowi się do nich dobrać. Tak naprawdę wystarczy jednak chwila nieuwagi. Spuścisz zwierzę z oka na dosłownie kilka minut i możesz przyłapać je na przeżuwaniu trujących liści. W niektórych przypadkach wystarczy jeden kęs, by doszło do nieodwracalnych zmian w organizmie czworonoga! Do szczególnie niebezpiecznych gatunków należą:

  • Alocasia,
  • Aloes,
  • Azalia,
  • Bluszcz pospolity,
  • Cyklamen, 
  • Figowce,
  • Filodendrony (do których zalicza się monstera),
  • Heliotrop,
  • Kalanchoe,
  • Kliwia,
  • Lilie,
  • Oleander,
  • Ostróżka,
  • Papryka roczna,
  • Gwiazda betlejemska,
  • Skrzydłokwiat,
  • Zamiokulkas zamiolistny.

Co zrobić, gdy kot zje trującą dla niego roślinę?

Twój kot właśnie poczęstował się rośliną, która, jak się okazuje, jest dla niego trująca? A może nie przyłapałeś zwierzaka na gorącym uczynku, ale widzisz, że w jego zachowaniu jest coś niepokojącego? Pamiętaj, że to właśnie Ty, jako opiekun swojego kota, znasz go najlepiej. Jeżeli wydaje Ci się, że coś jest z nim nie tak, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Lekarz na pewno nie wyśmieje Twoich obaw. Lepiej być zbyt ostrożnym, niż przeoczyć symptomy świadczące o groźnym zatruciu. 

Przy zatruciach roślinami bardzo ważne jest ustalenie, co dokładnie zjadł kot. Zapisz więc nazwę rośliny, a jeśli jej nie znasz, to przynajmniej zabierz ze sobą do lecznicy nadgryziony liść lub zrób zdjęcie kwiatka. Zwróć uwagę na wszystko, co może ułatwić weterynarzowi pracę i podjęcie właściwych decyzji. Czas odgrywa w takich sytuacjach ogromną rolę!

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Dwie rośliny i kot

Typowymi objawami, które sprawiają, że myślimy o zatruciu, są wymioty, biegunka oraz zaburzenia świadomości. Niekiedy jednak kot może być po prostu osowiały i wycofany, może stracić apetyt lub nie mieć ochoty na  zabawy. Wraz z kolejnymi godzinami, stan czworonoga będzie prawdopodobnie się pogarszał. Nie wszystkie rośliny ujawniają swoje toksyczne działanie od razu po spożyciu! Bądź czujny i nie ignoruj sygnałów świadczących o tym, że dzieje się coś złego. 

Zatrucia roślinami doniczkowymi mogą być dla kotów śmiertelne. Zanim przygarniesz do swojego domu nowego, mruczącego członka rodziny, przyjrzyj się kwiatkom, które posiadasz. Tych, które mogą zwierzęciu zaszkodzić, najlepiej będzie jak najszybciej się pozbyć lub umieścić je w miejscach, do których kot na pewno nie będzie miał dostępu. Jeśli w Twoim domu już mieszka mruczek, a Ty właśnie planujesz zakup kolejnej rośliny upewnij się, że nie zaszkodzi ona bezpieczeństwu Twojego czworonoga. 

A co o tym wszystkim sądzą opiekunowie kotów? 

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Cytat

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem? Podsumowanie

Niszczenie roślin doniczkowych, to częsty problem w kocim zachowaniu. Nie oznacza to jednak, że mając kota, musisz zrezygnować z posiadania kwiatków! Istnieją skuteczne sposoby na zabezpieczenie roślin przed czworonogiem. Chęć kopania w doniczkach może wynikać z wielu przyczyn. Czasami wystarczą niewielkie zmiany, by sytuacja uległa zmianie. A jak jest w przypadku Twojego kota? Czy również niszczy kwiaty? Być może masz jakieś sposoby na to, by go do tego zniechęcić? Podziel się w komentarzu swoimi doświadczeniami!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły