KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Warczenie kota – co oznacza?

Być może spotkałeś się z sytuacją, w której mruczek wydawał specyficzne dźwięki – warczenie lub syczenie. Jest to naturalna reakcja kota, który w ten sposób wyraża agresję i złość lub próbuje chronić się przed zagrożeniem. Zwierzęta te warczą również wtedy, gdy są przestraszone lub rozzłoszczone. Co jeszcze może oznaczać tego typu zachowanie u pupila? Wyjaśniamy!

Promocja dla czytelników bloga

farmina karma dla kota promocja

Jeśli twój kot warczy, może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak obecność innego zwierzęcia lub człowieka, ból, choroba, rywalizacja o samicę lub terytorium. Choć warczenie u kota może wydawać się powodem do niepokoju, jest jednym ze sposobów pupila na komunikację i wyrażenie emocji. W poniższym tekście omówimy przyczyny zjawiska i sposoby na radzenie sobie z agresywnym zachowaniem mruczka. Ponadto podpowiemy, jak pomóc kotu się uspokoić i złagodzić stres.

Czy wiesz, że…

Koty warczą rzadziej w porównaniu do psów. W przypadku kocich przyjaciół zjawisko to częściej jest oznaką złości niż strachu lub obrony, podczas gdy u psów to częściej sygnał ostrzegawczy. Koty częściej wydają inne dźwięki, takie jak miauczenie, które służą do komunikacji z ludźmi.

warczenie u kota zbliżenie na warczącego kota

Czas na odrobinę historii!

Koty zostały udomowione około 4000 lat temu w starożytnym Egipcie. Egipcjanie uznawali je za święte, co wynikało z kultu bogini miłości, radości, płodności i ogniska domowego –  Bastet. Przedstawiana była w postaci lwa lub kota, stąd wyjątkowe traktowanie mruczków w Egipcie w tamtych czasach. W późniejszych latach popularność kotów rozprzestrzeniła się na inne części świata i  tym samym stały się jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych.

Obecnie koty również należą do ulubionych zwierząt wielu osób. Ludzie chętnie kupują bądź przygarniają je, decydując się na zwierzęcego przyjaciela. Jeśli chodzi o charakter, mruczki są zazwyczaj bardziej samodzielne i niezależne niż psy, mimo to lubią się bawić i spędzać czas z ludźmi. Miewają również swoje ulubione miejsca do odpoczynku i drzemek.

Mruczki – zwierzęta dla każdego?

Koty sprawdzą się w przypadku osób, które mieszkają w bloku lub mają ograniczoną przestrzeń, ponieważ mruczki wymagają mniej ruchu i ćwiczeń niż psy. Z reguły są zwolennikami drzemek i wylegiwania się na kanapie przez większość czasu, choć nie jest to reguła i wiele zależy od charakteru konkretnego osobnika.

Należy jednak pamiętać, że jak każde zwierzę wymagają odpowiedniego żywienia, pielęgnacji i zainteresowania. Decydując się na pupila, musisz pamiętać także o konieczności regularnych wizyt u weterynarza, w celu wykonywania badań kontrolnych. Zwierzę w domu to niewątpliwie ogromna radość, ale także duża odpowiedzialność, dlatego decyzja ta powinna zostać podjęta świadomie.

Sprawdź również: Jak oduczyć kota wchodzenia na stół?

O komunikacji kotów słów kilka

Koty komunikują się za pomocą różnych dźwięków, gestów i zachowań. Warczenie jest jednym z nich i służy do przekazywania różnych komunikatów, takich jak wyrażenie złości, bólu. Koty warczą, prychają i syczą również wtedy, gdy bronią siebie lub swojego terytorium.

Mruczki komunikują się poprzez mowę ciała, za pomocą gestów takich jak unoszenie i zakrzywianie ogona, mruczenie i warczenie, aby wyrazić swoje emocje. Wszystkie te sposoby wyrażania emocji pomagają im w nawiązywaniu relacji z innymi kotami i ludźmi.

warczenie kota rudy kot na parapecie

Wiesz już co nieco na temat wyrażania przez koty emocji. Poniżej znajdziesz kilka przykładów mowy ciała mruczka, które pomogą Ci zrozumieć, co aktualnie próbuje przekazać:

  • Ogon uniesiony i przypominający znak zapytania – taki ogon jest częstym zjawiskiem u kotów. Jeśli skręca ogon, oznacza to, że jest zadowolony i szczęśliwy.
  • Unoszenie grzbietu – to oznaka złości lub agresji u kota. Jeśli unosi grzbiet mocno do góry, oznacza to, że jest zdenerwowany lub czuje się zagrożony i może próbować atakować.
  • Mruczenie – wyraża zadowolenie lub spokój. Jeśli twój kot mruczy, oznacza to, że czuje się bezpiecznie.

Dlaczego kot warczy?

Czy wiesz, co oznacza warczenie kota? Jeśli Twój pupil przejawia tego typu zachowania, mimo że w pobliżu nie ma innych zwierząt i nie ma powodów do niepokoju, być może jest to spowodowane innymi czynnikami, takimi jak hałas, zmiana otoczenia. Ważne jest, aby zwracać uwagę na jego zachowanie i reagować, aby pomóc mu się uspokoić. Czasami agresja u kota może przybrać na sile i stanowić zagrożenie dla ludzi i innych zwierząt.

Mruczki posiadają bardzo dobrze rozwinięte zmysły, które pozwalają im na znacznie lepsze postrzeganie i doświadczanie otaczającego je świata. Dzięki swojej wyjątkowej percepcji są w stanie dostrzec lub usłyszeć rzeczy, których my nie zauważamy. Może to być dźwięk, którego nie słyszymy, albo ruch, którego nie widzimy.

Kotki często warczą również wtedy, gdy rodzą im się kocięta. Robią to, aby odstraszyć od nich potencjalne zagrożenie jak np. inne zwierzę czy ludzi, których nie znają. Warczenie jest naturalnym sposobem kocic na zapewnienie bezpieczeństwa maluchom. Samica, która ma potomstwo, w obliczu potencjalnego niebezpieczeństwa robi wszystko, aby uchronić młode. Koty to drapieżniki, dlatego tego typu zachowanie nie powinno dziwić, ani być powodem do niepokoju.

warczenie kota warczący kot w centrum zdjęcia

Jeśli masz do czynienia z kotką i jej młodymi, których nie znasz, np. podczas odwiedzin u znajomych bądź rodziny, powinieneś zachować ostrożność i unikać zbliżania się do nich. Samice  są bardzo opiekuńcze wobec swoich kociąt i mogą być agresywne, jeśli ktoś, kogo nie znają, podchodzi za blisko. Mogą bowiem to zachowanie odebrać jako próba ataku. Dlatego też ważne jest, aby zapewnić im spokój i komfort.

Sytuacja ta może wyglądać nieco inaczej, jeśli jesteś opiekunem kocicy. Gdy Ci ufa, nie powinna reagować agresywnie na Twoją obecność. W dalszym ciągu należy jednak pamiętać o tym, aby zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i jeśli nie ma takiej potrzeby, nie podnosić małych i nie wynosić ich z legowiska. Zarówno kocia mama, jak i maluchy potrzebują dużo spokoju.

Warczenie u kota, czyli co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Koty często warczą także wtedy, gdy coś je boli i nie chcą być dotykane. W ten sposób dają znać, że dzieje się coś złego. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak choroba lub uraz mechaniczny. Jeśli zachowanie to nie ustaje, powinieneś udać się do weterynarza, aby skontrolować stan jego zdrowia. W sytuacji, gdy ktoś świadomie lub nie, będzie próbował sprawić kotu ból, ten gotowy będzie zaatakować w samoobronie. Może wtedy drapać lub gryźć. Pamiętaj, aby nigdy nie drażnić mruczka i nie robić mu krzywdy! Zwracaj również uwagę i interweniuj, jeśli będziesz świadkiem takiej sytuacji.

Koty często warczą również w sytuacji, gdy chcą odstraszyć konkurenta od samicy lub swojego terytorium. Zazdrosny kot wyraża w ten sposób swoje niezadowolenie i wyznacza granice, których konkurent nie powinien przekraczać.

Zdarza się także, że kot zachowuje się w ten sposób, gdy decydujesz się na nowego przedstawiciela gatunku w domu. Odpowiednio przeprowadzona socjalizacja z izolacją to obowiązkowy element. Pamiętaj, aby nie zaniedbywać żadnego z mruczków i wszystkim poświęcać tyle samo uwagi. Chodzi o to, aby stworzyć pupilom komfortowe warunki i poczucie bezpieczeństwa, zamiast podsycać rywalizację i zazdrość między kotami.

warczenie kota warczący kot na stole

Jeśli Twój kot warczy, gdy widzi innego mruczka, oznacza to, że uważa go za zagrożenie i chce go odstraszyć. Jeśli zauważysz, że kot zachowuje się w ten sposób na widok innego przedstawiciela swojego gatunku – odseparuj od siebie zwierzaki. Zazdrosny pupil w każdej chwili może zaatakować konkurenta, co wiąże się z ryzykiem uszczerbku na zdrowiu u jednego, bądź obu kotów. Szybka reakcja pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Koty często warczą także podczas jedzenia. Robią to, aby odstraszyć inne osobniki, które mogłyby próbować częstować się ich posiłkiem. Zachowanie to może wynikać z instynktu, gdyż w naturze Twój zwierzak musiał walczyć o przetrwanie – jeśli chciałby zaspokoić głód, musiałby najpierw coś upolować, a następnie bronić zdobyczy przed innymi osobnikami. Zadbaj, aby nikt nie przeszkadzał mruczkowi podczas posiłku. Jeśli jesteś opiekunem kilku pupili, niech jedzenie spożywają osobno. Choć są koty, którym obecność kompana w okolicach miski nie przeszkadza, część może wymagać nieco więcej prywatności.

Warczenie u kota – jak reagować?

Jeśli twój kot warczy, ważne jest, aby zachować spokój i nie reagować gwałtownie. Agresywna reakcja może tylko pogorszyć sytuację i spowodować, że kot stanie się bardziej nerwowy. Najważniejsze, aby zrozumieć, co spowodowało warczenie kota i spróbować rozwiązać problem.

Jeśli kot warczy z powodu obecności innego zwierzęcia lub człowieka, ważne jest, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i odizolować go od źródła potencjalnego zagrożenia. Możesz również spróbować uspokoić kota poprzez delikatne głaskanie i mówienie do niego spokojnym głosem.

Jeśli przypuszczasz, że kot warczy z powodu bólu lub choroby, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania odpowiedniej pomocy i w razie potrzeby, dobrania odpowiedniego leczenia. Ważne jest również, aby zapewnić kotu spokój i odpoczynek oraz unikać dotykania go w miejscach, w których odczuwa ból.

Jeśli twój kot warczy często, jednak wizyta u weterynarza wykluczyła chorobę, możesz skonsultować się z behawiorystą, który pomoże znaleźć przyczynę agresywnego zachowania i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Behawiorysta jest specjalistą, który zajmuje się zachowaniami zwierząt i pomoże Ci zrozumieć, co spowodowało agresję u Twojego kota i jak ją złagodzić.

warczenie kota warczący kot na kanapie

Warczenie u kota objawem stresu? Pomóż mruczkowi się zrelaksować!

Mruczki warczą czasem, gdy są zestresowane, np. zmianą otoczenia bądź w towarzystwie osób, których nie zna. W takiej sytuacji należy zadbać o zapewnienie mu odrobiny relaksu i poprawę nastroju. Jeśli Twój zwierzak jest zdenerwowany, bardzo dobrym pomysłem jest poczęstowanie go ulubionymi przysmakami. Możesz sięgnąć po przysmak w kostce z indykiem marki Alpha Spirit Cat. To bardzo smaczna, mięsna i naturalna przekąska.

warczenie kota przysmak w kostce

Świetnym wyborem będzie również Catnip Bits z kocimiętką marki Beaphar. Kocimiętka bowiem wprowadza pupila w stan euforii, a dodatkowo jest bezpieczna dla jego zdrowia. Odrobina relaksu to coś, co szczególnie przyda się zestresowanemu kotu.

warczenie u kota przysmak dla kota z kocimiętką

Pamiętaj też, by regularnie bawić się z kotem i zapewniać mu rozrywkę. Jest to świetny i skuteczny sposób na rozładowanie energię i emocje. Ciekawą zabawką może być serek pluszowy z myszką na patyku marki Trixie, który pozwoli wam w sposób aktywny spędzać wspólnie czas, a tym samym pozytywnie wpłynie na więź między Tobą a kotem.

warczenie kota zabawka dla kota

Pamiętaj, że miłość i czas, który mu poświęcasz to dla niego bardzo cenne wartości – na pewno będzie szczęśliwy, gdy zwrócisz na niego uwagę a objawy spowodowane stresem czy złym samopoczuciem zelżeją lub całkowicie ustąpią.

Warczenie u kota – historia właściciela!

Zobacz, co na temat warczenia pupila mówią inni właściciele. Jakie mają doświadczenia?

warczenie kota wypowiedź właściciela

Przeczytaj także: Co oznacza machanie ogonem u kota? Mamy odpowiedź!

Warczenie kota – podsumowanie

Czy koty warczą? Choć warczenie może ludziom kojarzyć się głównie z psami, również koty są do tego zdolne. Tak samo, jak w przypadku psich przyjaciół, warczenie mruczka jest  sposobem na to, by wyrazić uczucia. Najczęściej jest to agresja i złość, ale może być też strach.

Warczący kot chce odstraszyć zagrożenie, szykuje się do konfrontacji lub ucieczki – wszystko w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja. Zdarza się też, że kot warczy, gdy jest chory i obolały i nie życzy sobie dotykania go w danym miejscu.

W każdym przypadku ważne jest to, by znaleźć  przyczynę warczenia kota i pomóc mu poradzić sobie z emocjami – może to oznaczać zapewnienie mu spokojnego miejsca, ale też wizytę u behawiorysty czy lekarza weterynarii. A czy Ty słyszałeś kiedyś, by Twój kot warczał? Podziel się z nami swoją historią!

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły