KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Co oznacza machanie ogonem u kota? Mamy odpowiedź!

Zasadą udanej komunikacji jest zrozumienie wiadomości zarówno werbalnych, jak i niewerbalnych wysyłanych przez rozmówcę. A co, jeśli naszym „rozmówcą” jest kot? Sygnały niewerbalne pomagają w zrozumieniu intencji mruczków. Co oznacza machanie ogonem u kota? Sprawdź, jak odczytać kocią mowę ciała!

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

 

Komunikacja kota z opiekunem pozwala zbudować trwałą relację pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem oraz umożliwia kotu zadbanie o swoje potrzeby. Przebiega ona na kilku poziomach – werbalnym, zapachowym i niewerbalnym. Werbalne sygnały to miauczenie, mruczenie, prychanie, syczenie i wszelkie inne dźwięki, które wydaje z siebie kot. Nie mniej ważna jest komunikacja za pomocą zapachów. Kot może znaczyć terytorium moczem, czy też ocierać się o przedmioty, a nawet opiekuna, zostawiając swój zapach. Jednak to sygnały niewerbalne, wysyłane za pomocą całego ciała kociaka są najbardziej sugestywne i różnorodne. 

Postawa, ułożenie uszu czy ogona, daje wiele możliwości interpretacji i odczytywania kocich intencji. Machanie ogonem u kota to dość powszechne zjawisko. O ile u psów, sygnał ten jest jednoznaczny i oznacza podekscytowanie czy radość, tak u kotów może świadczyć o wielu całkiem odmiennych stanach emocjonalnych zwierzaka. Aby móc prawidłowo zinterpretować ten koci znak, warto dowiedzieć się, co może oznaczać. Sprawdź, co Twój mruczek chce Ci zakomunikować poprzez energiczne machanie ogonem!

Machanie ogonem u kota. Ogon kota

Ogon kota – jakie pełni funkcje?

Puszysty i okazały koci ogon jest jego chlubą, jednak nie pełni jedynie funkcji estetycznych! Do czego więc koty używają ogona? Jakie rolę ma ta część ciała mruczka? Dowiedz się wszystkiego, co ważne o kocim ogonie!

Ogon kota – co warto o nim wiedzieć? 

Koci ogon to nic innego jak ostatni odcinek kręgosłupa. U ludzi zachował się jedynie w szczątkowej formie kości ogonowej, u kotów zaś jest on dość okazały i pełni wiele funkcji ułatwiających poruszanie się zwierzęcia. W zależności od rasy, ogon kota może być zbudowany z nawet 28 kręgów. Niektóre rasy, właśnie ze względu na mutacje powodujące skrócenie ogona, są zwane krótkoogoniastymi. Należą do nich przede wszystkim japońskie koty rasy bobtail oraz koty kurylskie. Istnieją także rasy, które niemal wcale nie posiadają ogonów. Koty bez ogona, czyli manx, czy też cymric, są dość rzadko spotykane. 

Przeczytaj także: Po co kotu wąsy? Do czego służą? Odkryj kocie tajemnice!

Brak ogona może u nich skutkować wadami genetycznymi kręgosłupa, dlatego też niedopuszczalne jest krzyżowanie ze sobą tych ras. W niektórych przypadkach może zdarzyć się też, że kot traci ogon. Wypadki, czy też choroby mogą sprawić, że ogon należy amputować. Kot bez ogona może początkowo mieć problemy z poruszaniem się, manewrowaniem w ciasnych miejscach, czy też równowagą. Mruczki potrafią jednak w szybkim tempie przystosować się do nowej sytuacji. Warto zadbać, by kociak bez ogona był zwierzęciem niewychodzącym.

Machanie ogonem u kota. Kot liże łapę

Po co kotu ogon?

Najważniejszą funkcją kociego ogona jest utrzymywanie równowagi. Koty są mistrzami balansowania na wysokich i wąskich krawędziach. Bez najmniejszego problemu potrafią chodzić po płotach, gzymsach czy murkach. Dlaczego z nich nie spadają? Ich zmysł równowagi wspomagany jest przez ogon! Ruchy ogona pomagają mruczkowi zrównoważyć swoją pozycję i umożliwiają utrzymanie środka ciężkości we właściwym miejscu. Ogon, wraz ze zmysłem równowagi zlokalizowanym w błędniku błoniastym ucha tworzą duet, który pozwala kotu na niemal cyrkowe akrobacje bez twardego lądowania. Koci ogon, ułatwia także polowanie. Zwinne poruszanie się po gałęziach drzew, umożliwia łapanie zwierząt nadrzewnych. W terenie otwartym zaś ogon pomaga podczas gwałtownych zwrotów i skrętów, dzięki czemu kot, który bierze udział w pościgu za zwierzęciem, nie musi się zatrzymywać, by wejść w nawet najbardziej ostry zakręt. 

Koci ogon, nie tylko pozwala mu poruszać się z wrodzoną gracją i szykiem, ale także pełni funkcję komunikacyjną, a nawet grzewczą! Mruczek, zwijając się w kłębek podczas drzemki, owija się swoim puszystym ogonem, komunikując potrzebę pozostawienia go w spokoju. Dodatkowa warstwa futerka ogrzewa zwierzaka oraz daje mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Ogon kota, w zależności od pozycji i ułożenia może wskazywać całą paletę emocji – od strachu, poprzez złość, po zadowolenie. Umiejętność odczytywania sygnałów niewerbalnych wysyłanych przez koci ogon może ułatwić opiekunowi nawiązanie kontaktu ze zwierzęciem. Co więcej, jeśli będziesz chciał nabyć tę zdolność, z pewnością wypełnisz o wiele lepiej obowiązki kociego opiekuna, wiedząc, o co Twojemu mruczkowi chodzi. 

Machanie ogonem u kota. Kot w pokoju

Machanie ogonem u kota – kiedy to się dzieje?

Machanie ogonem u kota może zwiastować silny konflikt, często sprzecznych emocji. Futrzak próbuje w ten sposób okazywać całą paletę uczuć w różnorodnych sytuacjach. Kiedy najczęściej kot decyduje się na taką formę komunikacji? Sprawdź!

Złość

Koty są zwierzętami, które preferują zdystansowaną komunikację. Koci ogon, jest widoczny z daleka, dlatego to on, wykorzystywany jest do komunikowania silnych, niekoniecznie pozytywnych emocji. W przypadku intensywnego wzburzenia, złości i zdenerwowania, koci ogon, przejmuje rolę ostrzegawczą dla innych zwierząt, czy też człowieka. Machanie ogonem i nastroszona sierść, mogą wtedy być sygnałami, by nie zbliżać się do mruczka, gdyż ten może zaatakować. Agresja defensywna przerodzi się w atak wtedy, kiedy zwierzę poczuje się zagrożone i przyparte do muru”

Machanie ogonem u kota. Kot w pudełku

Strach

Ogon kota, w sytuacjach stresowych daje mu poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje pewnego rodzaju schronienie. Kiedy kot się boi, używa swojego ogona jak płaszcza, którym może się okryć, schować i przeczekać stresujący moment. Takie zachowanie może także zwiastować złe samopoczucie lub zmęczenie. 

Zainteresowanie i radość

Wbrew obiegowej opinii, koty machają ogonem nie tylko wtedy, kiedy targają nimi silne emocje. Zadowolenie i chęć zabawy również mogą się objawiać w ten sposób. Jednak ruchy ogona kota, są wtedy dużo delikatniejsze i bardziej płynne, niż przypadku złości czy strachu. Chęć zabawy kot komunikuje ułożeniem swojego ogona w kształt przypominający odwróconą literę „U”. Również subtelne machanie końcówką ogona u kota może pojawić się podczas pieszczot, czy zabawy z opiekunem. Warto jednak obserwować, czy ruchy te nie stają się bardziej gwałtowne, gdyż może to oznaczać zniechęcenie i konieczność zaprzestania danej czynności. Jeśli szukasz zabawek dla Twojego aktywnego mruczka, idealnym przykładem będzie Yarro Wędka teleskopowa z piórkiem 20/55/94 cm lub Trixie Wskaźnik LED z motywem ryby. 

Machanie ogonem u kota. Produkt

Konflikt wewnętrzny

Machanie ogonem jest próbą uspokojenia emocji. Często zdarza się tak, że mruczek czuje napięcie spowodowane wewnętrznym konfliktem. Zazwyczaj pojawia się, gdy zwierzę ma ochotę na dwie rzeczy, które wykluczają się wzajemnie. Krótko mówiąc, kot jednocześnie czegoś chce, ale się boi. Przykładowo, taka sytuacja może się wydarzyć, gdy na terytorium kota znajdzie się jakieś inne zwierzę. Kot chciałby wyjść, jednak widok obcego zwierzęcia budzi w nim strach. Machanie ogonem pozwala kotu rozładować skumulowane emocje i umożliwia podjęcie decyzji. 

Choroba

Zazwyczaj oznaką choroby jest tzw. pozycja bólowa. Ogon mruczka ściśle przylega wtedy do reszty ciała, grzbiet wygięty jest w łuk, łapy schowane są pod tułowiem, a na twarzy zwierzęcia widać grymas bólu. Należy wtedy bezzwłocznie udać się z kotem do weterynarza. W niektórych przypadkach nerwowe machanie ogonem kota może być związane z zaburzeniem określanym jako zespół falującej skóry. Jest to schorzenie, które objawia się nie tylko machaniem ogonem, ale także pobudzeniem, wylizywaniem, lub nawet wygryzaniem sierści, a także nadwrażliwością dotykową, czy też agresją. Choroba ta może ujawnić się niezależnie od rasy i wieku zwierzęcia, a gdy jej symptomy zostaną zauważone, konieczna będzie konsultacja weterynaryjna. 

Co oznacza machanie ogonem u kota?

Poznaj tajniki kociej komunikacji! Sprawdź, jakie sygnały wysyła Twój kot poprzez ruchy ogonem i dowiedz się, co próbuje przekazać. 

Opuszczony ogon

Neutralną pozycją kociego ogona jest ułożenie go wzdłuż ciała. Gdy ogon jest opuszczony, jest on traktowany jako przedłużenie kręgosłupa. Taka pozycja wskazuje na odprężenie i brak silnych emocji u mruczka. Całe ciało zwierzęcia jest zrelaksowane, uszy sterczące, a wibrysy skierowane delikatnie do dołu. Ta pozycja oznacza tylko jedno – pełen spokój!

Zobacz również: Kocia mowa jak ją rozpoznać?

Ogon uniesiony pionowo do góry

Kot wytwornie prezentujący swój okazały ogon to sygnał, że zwierze jest zadowolone. Zwierzę może w ten sposób okazywać przyjazne nastawienie do swojego opiekuna. Kot często wita go po dłuższej nieobecności, stojąc w pozycji z wyprostowanym ogonem. Oznacza to nic innego jak radość z jego powrotu. Niekiedy, kocie podekscytowanie może być okazywane przez drganie ogona na boki, jednak ruchy te są nieznaczne i niezbyt gwałtowne. Kiedy zaś mruczek macha ogonem uniesionym w górę, zwierzę okazuje zdenerwowanie lub irytację. 

Silne machanie ogonem

Mocne i gwałtowne ruchy kociego ogona to znak, że targają nim silne emocje. Kot może nawet uderzać ogonem w podłoże, co sygnalizuje gotowość do ataku. Najczęściej tak intensywna reakcja zdarza się w momencie, gdy zwierzę zdaje sobie sprawę, że nie ma już dla niego żadnej drogi ucieczki i jedynym wyjściem jest konfrontacja z przeciwnikiem. Aby pokazać swoją siłę, kot stroszy ogon, syczy, prycha i napina całe ciało, chcąc zniechęcić oponenta. 

Machanie ogonem u kota. Długi ogon kota

Jak reagować, gdy kot macha ogonem?

Co zrobić, gdy zauważysz, że Twój mruczek macha ogonem? Sprawdź, jak postępować, kiedy kot wysyła sygnały swoim ogonem! 

Jeżeli podczas zabawy, czy głaskania, kot zaczyna nerwowo machać ogonem, należy jak najszybciej przerwać tę czynność. Dbanie o kocią przestrzeń jest niezwykle ważne dla zachowania dobrych relacji pomiędzy zwierzęciem a jego opiekunem. Gdy mruczek reaguje w ten sposób na jakiś niepokojący widok za oknem, warto odwrócić jego uwagę lub też w miarę możliwości zasłonić go, by oszczędzić mu silnych emocji.

Kiedy interakcja z innym zwierzęciem lub człowiekiem wywołuje u kota silną reakcję stresową, trzeba bezzwłocznie ją przerwać i zapewnić kotu bezpieczne miejsce, w którym może uspokoić się i wrócić do równowagi emocjonalnej. Zdenerwowanego zwierzęcia nie wolno brać na ręce ani dotykać, gdyż instynkt może podpowiedzieć mu, że należy atakować. Agresja przeniesiona, bo tak nazywa się ta instynktowna reakcja, to potrzeba rozładowania napięcia na pierwszej napotkanej osobie czy przedmiocie, niezależnie od tego, czy dana rzecz była powodem takiego zachowania, czy też nie. Ataki te są niezwykle gwałtowne i niebezpieczne, dlatego też należy odejść, by nie narażać się na zranienie. 

Koty są zwierzętami niebywale inteligentnymi. Posługują się całym swoim ciałem, by móc swobodnie komunikować się z ludźmi. Jedną z części ich ciała wykorzystywaną do wysyłania niewerbalnych wiadomości, jest ogon. Koci ogon, spełnia wiele zadań. Nie tylko pozwala mruczkowi zachować równowagę, ale także ułatwia mu polowanie, czy też zapewnia ciepło. Niewerbalny język kota jest niezwykle złożony i składa się z wielu różnych zachowań. Warto poznać je wszystkie po to, by wiedzieć, co próbuje Ci zasygnalizować Twój kot. 

Machanie ogonem, to nie jedyna forma komunikacji!

Należy jednak podkreślić, że ruchy ogona to nie jedyna forma komunikacji, jaką posługują się mruczki. Aby posiadać pełny obraz tego, co w danym momencie trapi Twoje zwierzę, trzeba wziąć także pod uwagę jego sierść, uszy, oczy, pyszczek i dźwięki, jakie wydaje. Co więcej, każdy kot może wypracować sobie własny, indywidualny system porozumiewania się z innymi zwierzętami i swoim opiekunem. Dlatego też tak ważna jest baczna obserwacja, by mieć pewność, co oznacza machanie ogonem u kota. Zrozumienie języka zwierzęcia może wydawać się trudne, jednak wnikliwy obserwator w mig dostrzeże wiele sygnałów, które pozwolą poprawnie odczytać to, co mruczek ma do powiedzenia. 

Koty świetnie potrafią komunikować swoje potrzeby. Zwłaszcza wtedy, kiedy chodzi o napełnienie miseczki! Jeżeli szukasz najlepszej jakościowo karmy suchej lub mokrej, czy też smakowitych przysmaków dla kota, wybieraj spośród szerokiej oferty produktowej sklepu internetowego Apetete. Znajdziesz tam wszystko to, czego potrzebuje Twój pupil! Zamawiaj wygodnie z dostawą do domu i rozpieść swojego mruczka najlepiej, jak potrafisz!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły