KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Wyżeł weimarski – charakterystyka i opis rasy

Wyżeł weimarski przyciąga uwagę pięknym umaszczeniem. Zwierzę zyskuje zainteresowanie, jednak warto pamiętać, że to specyficzna rasa. Wymaga wiele uwagi i aktywności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł! 

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Wyżeł weimarski cieszy się coraz większą popularnością. Według wielu osób to zwierzę idealne – zwinne, inteligentne, a do tego przyjacielskie. Mimo że to zwierzak myśliwski, może być psem rodzinnym. Jednak czy weimarski wyżeł jest dla każdego? Jak prawidłowo powinna wyglądać opieka nad psem tej rasy? Ile żyją wyżły weimarskie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Wyżeł weimarski – opis rasy

Wyżeł weimarski pochodzi z końca XVIII wieku. Wówczas książę Weimaru Karol August III znany z pasji i miłości do myślistwa, zapragnął wyhodować psa idealnego. Miał on mieć nie tylko cechy doskonałego myśliwego, lecz także być odważny i umieć polować na grubą zwierzynę, a w razie czego obronić swojego pana. Przyznasz, że dużo wymagań jak na jednego psa. Jednak udało się! Weimarski wyżeł spełnił wymagania – w dzień pracował, a w nocy kładł się przy kominku u stóp opiekuna. Jak jednak doszło do powstania tak niezwykłego psa? Otóż na rasę miało wpływ kilka innych genów: niemieccy hodowcy wykorzystali geny bloodhound, pointera, wyżła niemieckiego, a także doga niemieckiego.

Wyżeł weimarski 3

Szczegółowa historia rasy

W 1897 roku w Niemczech utworzono Klub Wyżła Weimarskiego. Nikt spoza szlachty nie mógł kupić zwierzęcia, a ponadto musiał dołączyć do klubu. W 1929 roku Howard Knight, amerykański sportowiec, mógł dołączyć do niemieckiego klubu i sprowadzić dwa psy weimarskie do USA.

W 1942 r. utworzono Weimaraner Club of American. American Kennel Club uznał rasę pod koniec 1942 roku. Oficjalnie zadebiutowała ona na wystawie Westminster Kennel Club w 1943 roku.

Podczas II wojny światowej hodowcom niemieckim trudno było utrzymać swoje psy, dlatego zostały one wysłane do USA. Pod koniec II wojny światowej wielu amerykańskich żołnierzy sprowadziło wyżły weimarskie do domu i szybko zyskały one wtedy na popularności, szczególnie kiedy prezydent Dwight D. Eisenhower przyniósł swojego weimara, Heidi, do Białego Domu.

Do połowy lat 50. wyżły weimarskie były 12. najpopularniejszą rasą zarejestrowaną przez AKC. Niestety, jak to często bywa, popularność rasy sprawiła, że Kennel Club miał mniejszą kontrolę nad powstałym psami, co doprowadziło do spadku jakości rasy. Zaczęły pojawiać się zwierzęta agresywne, czy trudne do ułożenia.

W 1970 roku nastąpił spadek zainteresowania weimarem. Sprawiło to, że prawdziwi miłośnicy rasy mogli zacząć odbudowywać podupadłą rasę. Odpowiedzialna hodowla zdołała poprawić zdrowie i temperament psów. Wówczas ponownie zainteresowanie psem wzrosło. Liczba rejestracji zaczęła rosnąć w latach 90., a dziś wyżeł jest ponownie jedną z najpopularniejszych ras w Ameryce. Zajmuje 30. miejsce wśród 155 ras i odmian zarejestrowanych przez AKC.

Nazwa rasy sugeruje, skąd pochodzi zwierzak. Kynolodzy nie mają jednak co do tego pewności.

Wyżeł weimarski 3

Jak wygląda wyżeł weimarski?

Wyżeł weimarki krótkowłosy ma srebrne, srebrzystoszare, sarnie lub mysioszare umaszczenie. Sierść jest krótka, błyszcząca, gładka i bardzo dobrze przylega do ciała. Długowłosy wyżeł ma miękką sierść, która ma najczęściej do 5 cm długości. Umaszczenie jest takie samo jak w przypadku krótkowłosego wyżła. Charakterystyczne dla rasy są białe znaczenia na klatce piersiowej.

Zwierzę mierzy nawet 70 cm w przypadku samców, a około 60 cm w przypadku samic. Waga psa mieści się w granicach 25–40 kg, suki są lżejsze. 

Pies charakteryzuje się silnie zarysowaną muskulaturą i harmonijną budową ciała. Klatka piersiowa jest szeroka, a kończyny są długie i silnie umięśnione. Oczy zwierzęcia są średniej wielkości – mogą mieć bursztynowy lub szaroniebieski kolor. Czym jeszcze wyróżnia się psiak weimarski? Rasa psów myśliwskich ma długie i płaskie uszy. Charakterystyczny dla zwierzaka jest również cienki ogon.

Wyżeł weimarski – charakter

Ten pies myśliwski ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Z tego powodu może nie sprawdzić się do domu, w którym mieszkają inne zwierzęta, na przykład koty czy króliki. Zwierzaki rasy wyżeł weimarski, nie mają tendencji do ucieczek z domu, którą wykazują inne psy myśliwskie.

Zwierzaki tej rasy źle znoszą samotność. Są czułe dla członków rodziny. Uwielbiają się bawić – szczególnie w aportowanie. Warto więc jak najczęściej zapewniać im tę możliwość. Trzeba zadbać o to, żeby mogły pozbyć się nadmiaru energii. W innym przypadku mogą niestety zacząć niszczyć meble. Czworonogi rasy wyżeł weimarski, są niezwykle inteligentne, dlatego szkolenie przebiega sprawnie. Rozpocznij je jak najszybciej, bo złe przyzwyczajenia u tego psiaka będzie trudno wyeliminować.

Pamiętaj, że dla tej rasy psów, spora dawka ruchu jest niezbędna. Świetnie, jeśli masz ogród. Jeśli nie, koniecznie zapewnij zwierzęciu przynajmniej jeden dłuższy spacer w ciągu dnia.

Wyżeł weimarski 2

Jak opiekować się wyżłem?

Wyżeł powinien być przyjazny, nieustraszony, czujny i posłuszny, czyli mieć te wszystkie cechy, które czynią go doskonałym towarzyszem i stróżem. Trzeba jednak pamiętać, że jest to pies, który wymaga jasnych zasad od samego początku i dobrego szkolenia. Jeśli nie dostanie podstaw, będzie głośno szczekać, ścigać koty i kraść jedzenie ze stołu. Czasem konieczne jest psie przedszkole lub pomoc behawiorysty. Warto skorzystać ze specjalisty, jeśli brakuje Ci doświadczenia z takimi wymagającymi rasami.

Jakie zabawki dla wyżła wybrać?

By zaspokoić instynkt myśliwski wyżła, najlepsze będą dla niego zabawy wykorzystujące jego talent w tropieniu. Dobrze jest zabrać psa na naukę nosework, czyli rozpoznawania zapachu. Podczas kursu pies ucz się rozpoznawać cynamon, miętę czy inne bezpieczne zioła. Alternatywną aktywnością jest znana wszystkim dzieciom zabawa w chowanego. Możesz chować człowieka, rzeczy psa, na przykład ulubioną piłkę na sznurku czy misia. Jak się bawić z wyżłem?

Sprawdź także: Zabawy z psem na spacerze – 5 pomysłów na dobrze spędzony czas z czworonogiem

Możesz zorganizować zabawę w szukanie opiekuna na spacerze. Jeśli wybierasz się samodzielnie z psiakiem, to po prostu puść go luzem w bezpiecznym terenie, z dala od ulicy i rozproszenia w postaci innych psów. Wołaj psa, jeśli się nie odwraca i Cię nie szuka, to mu się schowaj, na przykład za krzakiem. Jest pewne, że pies zacznie Cię szukać. Kiedy znajdzie, daj mu coś do zabawy: piłkę, szarpak albo smakołyk z ręki. Powtarzaj to ćwiczenie nieregularnie podczas takiego spaceru. Taka zabawa w chowanego nie tylko świetnie zmęczy psa, lecz także pozwoli mu popracować nosem, a dodatkowo nauczy lepszego pilnowania się nas podczas spaceru. Zobaczysz, że po kilku sesjach Twój pies w końcu zacznie Cię zauważać na spacerach.

Jeśli spacerujesz w kilka osób ze zwierzakiem, możesz zorganizować podobną zabawę, ale w szukanie tak zwanej zaginionej osoby. Na początku niech schowa się dosłownie kilka kroków od psiego nosa, a z czasem będzie zwiększać odległość. Możesz dać psu do powąchania rzecz tej osoby. Do tropienia koniecznie jest prowadzenie psa na smyczy. Im dłuższa, tym lepsza.

Chowanie przysmaków psu w domu również okaże się świetną zabawą. Możesz ukryć je w zakamarkach jednego pomieszczenia. Doskonale sprawdzi się też mata węchowa. Ma ona formę dywanika z grubymi, dużymi frędzlami. Pomiędzy nimi umieścisz przysmaki, które pies musi wywęszyć. Taka zabawka świetnie angażuje zmysły zwierzaka i męczy go w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Jeśli nie masz takiej maty, możesz ją wykonać samodzielnie.

Wyżeł weimarski 1

Co możesz wykorzystać?

Możesz również samodzielnie wykonać zabawkę węchową. W tym celu wykorzystaj karton po zakupach, papier czy pudełko po jajkach. Wsyp w nie przysmaki lub suchą karmę. Daj zwierzakowi do wąchania i patrz, jak świetnie radzi sobie z wyszukaniem smakołyków. Minusem takich ekologicznych zabawek dla psa DIY jest fakt, że zwierzak może zacząć wszystko rozszarpywać, co niestety wiąże się z dodatkowym sprzątaniem.

Zabawki dla młodego wyżła powinny być bezpiecznie. Szczeniaki mają tendencję do zjadania akcesoriów. Lepiej używać kongów np. Kong Ball albo zabawek bezpiecznych, na przykład sznurów dla psa. Szarpaczki takie będą również okazją do nauczenia szczeniaka chwytania przedmiotów, jak również mogą zastąpić gryzak dla psa.

Wyżeł weimarski. Kongo

Pamiętaj, żeby wyżeł miał też piłeczki do aportowania. Zabieraj to akcesorium na spacery. Wyżły kochają aportować!

Socjalizacja a szczeniak wyżła weimarskiego

Twój zwierzak będzie potrzebował wczesnej socjalizacji – kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, dźwiękami i zapachami. Dobry hodowca zacznie pracę od samego początku. Od 2. tygodnia zacznie dotykać szczeniaki i przyzwyczajać je do noszenia. W kolejnym tygodniu zacznie zapoznawać je z różnymi zapachami i dźwiękami, a także osobami. To bardzo ważne, by takie zapoznanie rozpoczęło się jak najwcześniej.

Między 3. a 5. tygodniem życia następuje tzw. czas imprintingu. To znaczy, że szczeniak wdrukowuje na stałe pewne wzorce zachowań. To jest okres tzw. szczenięcej odwagi. To, czego teraz doświadczy szczeniak, będzie miało ogromny wpływ na jego zachowanie w przyszłości. Ponadto badania pokazały, że najłatwiej szczeniaki socjalizują się z ludźmi między 5. a 12. tygodniem życia. Zauważ, że psa adoptujesz od hodowcy dopiero około 8. tygodnia życia, wobec tego część pracy socjalizacyjnej hodowca musi wykonać sam. Zadaniem opiekuna jest kontynuowanie pracy hodowcy.

Socjalizacja sprawia, że Twój szczeniak wyrasta na towarzyskiego, przyjaznego psa i pozostanie taki na całe życie. Zapisanie go na zajęcia w przedszkolu dla szczeniąt to dobry początek. Regularne zapraszanie gości i zabieranie psa w różne miejsca – park, sklep przyjazny psom również pomoże mu rozwinąć umiejętności społeczne.

Wyżeł weimarski

O czym należy pamiętać?

UWAGA: Pamiętaj, że socjalizacja szczeniaka to nabywanie miłych doświadczeń! Nie wolno przesadzać z tymi elementami rozpraszającymi, dodawaj je stopniowo i niech każdy z nich będzie dla psa miłą przygodą. Tak aranżuj sesje socjalizacyjne, aby psa nie wystraszyć. Socjalizacja to nie wrzucanie psa na głęboką wodę i mówienie płyń, bo gdy zacznie się topić, nic dobrego z tego nie będzie. Więcej już do wody nie wejdzie, tak samo może być z Twoim szczeniakiem, zacznie bać się tych wszystkich rzeczy, które mu pokazujesz.

Co Ci się przyda na socjalizacyjne wypady?

  • Szelki są niezbędne na socjalizacyjne wypady. Pamiętaj, że szczeniak nie powinien chodzić w obroży, bo ciągnie i daje to efekt podduszania. Lepsze skojarzenia będzie miał, jeśli wybierzesz dla niego wygodne szelki.
  • Długa smyczka przyda się na spacerach, ponieważ pozwoli psiakowi na swobodne węszenie. Niech ma 5–10 m.
  • Zestaw smakołyków dla szczeniąt, najlepiej ulubionych – przydadzą się do nagradzania pieska czy odczarowywania strachów.

Wyżeł weimarski – cena i wybór hodowli

Jeśli zdecydujesz się na zakup swojego wymarzonego psa, to musisz wybrać dobrą hodowlę. Nie kupuj psa na popularnych aukcjach internetowych bez sprawdzenia jego aktualnych właścicieli. Nie masz pewności co do czystości rasy, a przede wszystkim nie wiesz, w jakich warunkach przebywały szczeniaki. Jeśli hodowca nie wie nic o socjalizacji szczeniaka, w przyszłości będziesz mieć problemy ze swoim psem. Wobec tego, czym się kierować przy wyborze psa?

Zobacz również: Dlaczego pies szczeka w domu

Wybierz szczeniaka wesołego, ale takiego, który nie gryzie braci z miotu. Również nie bierz takiego płochliwego, który ukrywa się w kącie. Ponadto poproś przed zakupem o pokazanie rodziców, chociaż matki szczeniaka. Jeśli matka jest agresywna, uciekaj z takiej hodowli. Agresja jest cechą dominującą tak samo, jak strach, dlatego lepiej nie brać takiego psa. Zalecane jest również skontaktowanie się z innymi krewnymi Twojego szczeniaka. Dzięki temu dowiesz się, jak będzie wyglądał zwierzak, kiedy dorośnie.

Zastanawiasz się, ile kosztuje wyżeł weimarski? Cena zależy od wielu czynników, dlatego może wynosić zarówno 2000, jak i 5000 zł. Pamiętaj, że zwierzę za kilkaset złotych najpewniej pochodzi z pseudohodowli, a taki pies będzie miał w przyszłości (być może niedalekiej) mnóstwo problemów ze zdrowiem.

Wyżeł weimarski – jak o niego dbać?

Wiesz już, jak zachowuje się wyżeł weimarski. Charakter zwierzaka to nie wszystko, co trzeba o nim wiedzieć. Poznaj choroby, które zagrażają wyżłom oraz dowiedz się więcej o karmieniu ich.

Żywienie – wyżeł weimarski

Wyżeł potrzebuje pełnoporcjowej karmy, która zawiera dużą ilość mięsa oraz wszystkie niezbędne czworonogom witaminy. Zwierzę jest łakomczuchem, więc uważaj, żeby nie dawać mu zbyt wiele karmy. Można łatwo doprowadzić do otyłości, która jest niebezpieczna dla stawów. Polecamy karmę Acana Singles Grass Fed Lamb. Jest monobiałkowa, nie zawiera zbędnych zbóż i wypełniaczy. Karma zawiera przeciwutleniacze, które wspierają walkę z wolnymi rodnikami.

Wyżeł weimarski produkt 1

Doskonale sprawdzi się również Dolina Noteci Premium. Jest to karma, która zawiera olej lniany. Dzięki niemu skóra i sierść pięknie i zdrowo wyglądają.

 

Wyżeł weimarski karma

Pielęgnacja – wyżeł weimarski

Pielęgnacja wyżła nie jest skomplikowana. Wystarczy czesać zwierzę od czasu do czasu. Wykorzystaj do tego celu gumową rękawiczkę. W okresie linienia przyda się częstsze czesanie, nawet raz dziennie. Uszy psa są długie i oklapnięte, dlatego trzeba je często kontrolować.

Zdrowie wyżła weimarskiego

U wyżłów występują podobne schorzenia jak u innych dużych psów. Zdarzają się przypadki dysplazji stawów biodrowych. Może wystąpić bardzo niebezpieczny skręt żołądka. Żeby mu zapobiec, pamiętaj, by dać zwierzęciu odpocząć po jedzeniu przynajmniej godzinę. Wyżłom zdarzają się też alergie i problemy skórne oraz choroby uszu. Są to jednak stosunkowo zdrowe zwierzęta. Ile żyją wyżły weimarskie? Najczęściej około 12 lat.

Wyżeł weimarski cytat

Wszechstronny pies cieszy się dużym zainteresowaniem już nie tylko wśród osób polujących, lecz także rodzin, które chciałyby mieć prawdziwego przyjaciela. Wyżeł sprawdzi się jako pies rodzinny. Nie jest jednak dla każdego – zdecydowanie nie poleca się go osobom starszym, ponieważ wymaga bardzo dużo aktywności w ciągu dnia. Jak wygląda pies weimarski? Rasa psów myśliwskich wyróżnia się harmonijną budową ciała i dobrze zarysowaną muskulaturą. 

Wyżeł weimarki krótkowłosy czy długowłosy lubi spędzać czas z człowiekiem. Jest inteligentny, chętnie się bawi, szczególnie lubi aportować. Wyżeł weimarski wymaga odpowiednio wczesnego szkolenia. Jeśli planujesz kupić tego psa wyjątkowej urody, zajrzyj do Apetete. Znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz, żeby stworzyć wyprawkę dla szczeniaka.

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

border colie

Border Collie

Border Collie to jedna z najpopularniejszych ras psów. Wygląde...