KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zachowanie kota przy kobiecie w ciąży – czy mruczek wyczuwa ciążę u właścicielki?

Przez wiele lat ludzie sądzili, że ich zwierzęta potrafią wyczuć, kiedy coś jest nie tak. Wydają się mieć one szósty zmysł, jeśli chodzi o zdrowie właścicieli, a wiele historii mówi o pupilach, które ostrzegły ludzi o zbliżającym się ataku padaczki lub serca. Jednak czy koty naprawdę potrafią wyczuć, że ich opiekunki są w ciąży? Jak zmienia się zachowanie mruczka przy kobiecie w ciąży? Przeczytaj!

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

Podczas gdy niektórzy mogą myśleć, że psy są jedynymi lojalnymi zwierzętami domowymi, koty mogą być równie oddane swoim właścicielom. W rzeczywistości mają wiele cech, które czynią je idealnymi pupilami, towarzyszącymi nam w życiu codziennym. Po pierwsze, są one stosunkowo mało wymagające. W przeciwieństwie do psów nie trzeba ich regularnie wyprowadzać na spacery ani kąpać. Są również niezależnymi stworzeniami, więc nie wymagają tak wiele uwagi, jak inne zwierzęta domowe.

Nie oznacza to jednak, że nie lubią spędzać czasu ze swoimi właścicielami. W rzeczywistości koty często tworzą silne więzi z ludźmi, z którymi mieszkają i mogą być bardzo czułe. Znane również z tego, że są inteligentnymi i ciekawskimi zwierzętami, co sprawia, że przyjemnie jest je obserwować i wchodzić z nimi w interakcje. Zdecydowanie koty są wspaniałymi pupilami domowymi dla ludzi w każdym wieku i o każdym stylu życia. A czy koty czują ciążę, jeśli są tak wyczulone na swoich ludzi?

zachowanie kota przy kobiecie w ciąży właścicielka w ciąży głaszcze kota

Sprawdź również: Dlaczego koty barankują? Barankowanie kota to nie tajemnica!

Czy wiesz, że…

Koty mają imponujący zmysł węchu, który pozwala im tropić ofiary, unikać drapieżników i odnajdywać drogę do domu. W jaki sposób zatem działa koci węch? Mają one bardzo rozwinięty system, który zaczyna się od nosa. W ich nozdrzach znajduje się duża powierzchnia pokryta receptorami, które z kolei przesyłają informacje do mózgu, gdzie są one przetwarzane i interpretowane.

Nie jest zatem niespodzianką, że zmysł ten u kotów działa inaczej niż u nas. W końcu w ich nosach znajduje się znacznie więcej receptorów zapachowych niż w przypadku ludzi. W rzeczywistości koty mają około osiemdziesięciu milionów receptorów zapachowych, podczas gdy u ludzi jest ich tylko pięć milionów. Oznacza to, że ich zmysł węchu jest około czternastu razy silniejszy od naszego. Potrafią nie tylko wykrywać zapachy, które są dla nas niewyczuwalne, ale również wykorzystywać swój zmysł węchu do komunikacji.

Oprócz zwykłego nosa, koty posiadają wyspecjalizowaną strukturę zwaną narządem Jacobsona. Narząd ten jest odpowiedzialny głównie za wychwytywanie i analizowanie feromonów. Są to sygnały chemiczne, które przekazują informacje o stanie emocjonalnym lub reprodukcyjnym zwierzęcia. Wykrywając te subtelne zapachy, narząd Jacobsona pomaga kotom komunikować się ze sobą i poruszać się w ich świecie społecznym. Ponadto badacze uważają, że może również odgrywać rolę w zdolności kota do rozpoznawania różnych rodzajów zdobyczy.

Koty są znane ze swoich tajemniczych zachowań, a jedną z najciekawszych rzeczy, które robią, nazywa się reakcją Flehmena. Jest to sytuacja, w której kot unosi swoją górną wargę do góry i do tyłu, czemu często towarzyszy marszczenie nosa. Choć może to wyglądać, jakby kot robił śmieszną minę, zachowanie to ma całkiem duże znaczenie.

zachowanie kota przy kobiecie w ciąży kobieta w ciąży z kotem w tle

Koty wykorzystują reakcję Flehmena do oceny swojego otoczenia. Marszcząc nos i wywijając górną wargę, koty są w stanie wciągnąć powietrze i zebrać informacje o swoim otoczeniu poprzez zapach. Pozwala im to określić, czy dany obszar jest bezpieczny, czy też w pobliżu znajduje się niebezpieczeństwo. A czy koty wyczuwają ciążę u ludzi?

Czy koty wyczuwają ludzką ciążę?

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą różne zmiany, w tym wzrost hormonów. Mogą one wpływać na zachowanie kota,  ponieważ, jak uważają  niektórzy opiekunowie, ich koty są w stanie wyczuć te zmiany. Mruczki mogą stać się bardziej czułe lub wymagać więcej uwagi niż zwykle. Mogą również zacząć spać w innych miejscach lub zachowywać się inaczej w otoczeniu innych ludzi, lub zwierząt.

Przez dziewięć miesięcy ciało kobiety przechodzi niezliczone zmiany, ponieważ rośnie i podtrzymuje nowe życie. Oprócz dobrze znanych zmian fizycznych w ciąży –  takich jak przyrost wagi, rosnący brzuch i powiększone piersi –  zachodzą również liczne zmiany hormonalne i emocjonalne.

Większość kobiet czuje się bardziej zmęczona niż zwykle, mogą wystąpić u nich wahania nastroju, zachcianki na różnego rodzaju potrawy lub awersje do jedzenia. Zmienia się również zmysł węchu i smaku, co sprawia, że niektóre zapachy i smaki wydają się nagle bardziej intensywne. Nic dziwnego, że wiele kobiet w ciąży zgłasza, że w tym czasie czują się jak we mgle. Wszystkie te zmiany mogą być dezorientujące i przytłaczające nawet dla najbardziej opanowanej kobiety.

Dla wielu ludzi ich czworonożni towarzysze są jak członkowie rodziny. Szczególnie psy i koty wydają się często rozumieć swoich ludzkich opiekunów, reagując w sposób, który sugeruje, że wiedzą, co czujemy. Ta empatyczna zdolność może nawet obejmować rozpoznawanie zmian w rutynie lub zachowaniu. Na przykład kobieta w ciąży może zacząć zachowywać się inaczej niż zwykle, a jej kot może zauważyć te różnice.

zachowanie kota przy kobiecie w ciąży kot przy ciążowym brzuchu

Kot może zacząć bardziej podążać za kobietą, być może wyczuwając, że potrzebuje ona dodatkowego towarzystwa w tym okresie. Zwierzęta mają niesamowitą zdolność odczytywania naszych emocji i reagowania w sposób, który pokazuje, że chcą poprawić nam humor. Jest to jedna z rzeczy, które czynią je tak wyjątkowymi członkami naszych rodzin.

Nie da się ukryć, że koty to kochane stworzenia. Okazują swoje przywiązanie na wiele różnych sposobów, od mruczenia i ocierania się o Ciebie po spanie na kolanach. Jednak ci, którzy spodziewają się dziecka, mogą zauważyć, że zachowanie ich kota nieco się zmienia. Mogą one stać się bardziej towarzyskie i czułe, podążając za swoim opiekunem z pokoju do pokoju i chcąc spać z nim w łóżku. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że wyczuwają one zmiany w hormonach i języku ciała swoich ludzi i chcą zaoferować im komfort i uspokojenie.

Powszechnie wiadomo, że kobiety w ciąży mają nieco podwyższoną temperaturę ciała, ale rzadziej mówi się o tym, że może to być atrakcyjne dla kotów szukających ciepłego miejsca do drzemki. Koty są bardzo ciepłolubne, więc temperatura wytwarzana przez ciężarną opiekunkę może być bardzo atrakcyjna. Oczywiście nie wszystkie wykorzystują tę sytuację, ale nierzadko zdarza się, że pupil, szukając ciepłego miejsca do drzemki, udaje się do ciężarnej kobiety.

Koty są bardzo intuicyjnymi stworzeniami i wydają się mieć szósty zmysł dotyczący wielu rzeczy. Na przykład, często potrafią wyczuć, kiedy osoba jest chora lub smutna. Wydają się również być w stanie powiedzieć, kiedy ktoś jest w ciąży. Jest to prawdopodobne, ponieważ wyczuwają zmiany hormonalne w organizmie. Kobiety w ciąży często mają wyższy poziom hormonu progesteronu, a koty mogą wyczuć tę zmianę.

Ponadto koty mogą również wyczuwać zmiany w temperaturze ciała kobiety lub sposobie poruszania się. W związku z tym nie jest zaskakujące, że wiele pań zauważa, że ich mruczki częściej przytulają się do nich podczas ciąży. Zwierzęta są wyczulone na najmniejsze zmiany w swoim otoczeniu i wyraźnie wyczuwają, że w ciąży dzieje się coś szczególnego.

Kot a ciąża –  jakie zachowania kota powinny Cię zainteresować?

Jeśli jesteś kobietą  w ciąży lub dopiero myślisz o powiększeniu rodziny, możesz być ciekawa, jak i czy w ogóle zmieni się zachowanie Twojego kota. Oto kilka sytuacji, które powinny Cię zainteresować:

Twój kot może stać się bardziej czuły w stosunku do Ciebie podczas ciąży. Może chcieć ugniatać Twój brzuch, kłaść się na nim lub częściej się o Ciebie ocierać. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że potrafią wyczuć zmiany w chemii Twojego ciała.

zachowanie kota przy kobiecie w ciąży kot na kolanach ciężarnej

Koty są instynktownie przyciągane do kobiet w ciąży. Wydaje się, że wyczuwają zmiany w zapachu i języku ciała swoich właścicieli i chcą być blisko na wypadek, gdyby potrzebowali pomocy. Dla wielu kobiet może to być przyjemne i wspierające doświadczenie. Wykazano, że delikatne mruczenie kota obniża ciśnienie krwi i łagodzi stres, co jest ważne w tym wyjątkowym stanie.

Istnieją jednak również pewne potencjalne zagrożenia, które należy wziąć pod uwagę. Na kocich pazurach mogą znajdować się bakterie, które z kolei czasem powodują infekcje. Kobieta w ciąży jest bardziej podatna na zarażenie toksoplazmozą – chorobą, która może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka. W związku z tym ważne jest, aby rozważyć „za i przeciw” zanim pozwolisz kotu spać na Twoim brzuchu w czasie ciąży. Jeśli czujesz się nieswojo lub myślisz o ryzyku, najlepiej jest zachować ostrożność i trzymać mruczka na dystans.

Ciąża to radosny czas, ale może też być dezorientujący, ponieważ Twoje ciało przechodzi tak wiele zmian. Zastanawiasz się, czy nadal możesz przytulać się do swojego kota? Mruczek wydaje się nieco bardziej chętny na przytulanki niż zwykle? Dobra wiadomość jest taka, że nie ma potrzeby odsuwać go od siebie. Badania wykazały bowiem, że utrzymywanie bliskiego kontaktu fizycznego z kotem podczas ciąży może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu i niepokoju. Więc śmiało, przytul się do swojego pupila — prawdopodobnie brakuje mu Twojej bliskości, tak samo, jak Tobie.

Przeczytaj także: Dlaczego koty wystawiają język?

Jak zatroszczyć się o kota w tym czasie?

Gdy jesteś w ciąży, nie możesz zapominać też o specyficznych potrzebach Twojego zwierzaka. W końcu kot też jest członkiem rodziny i niedługo będzie witał kolejnego domownika. Zadbaj o komfort Twojego pupila, tak, by nadal czuł się chciany i kochany w Twoim domu.

Zadbaj o koci wypoczynek, Twój zwierzak też tego potrzebuje. Jeśli będzie miał swoje komfortowe miejsce do spania, nie będzie rozpychał się w łóżku i będziesz mogła się wyspać. W tym zadaniu może Ci pomóc domek dla kota Nando marki Trixie.

zachowanie kota przy kobiecie w ciąży domek dla kota

Podczas ciąży wcale też nie musisz rezygnować z zabawy ze swoim pupilem. Możesz w końcu miło spędzać czas z kotem, nawet podczas odpoczynku na kanapie. Pomoże Ci w tym wędka teleskopowa z piórkiem marki Yarro.

zachowanie kota przy kobiecie w ciąży wędka do zabawy

A po szalonej kociej zabawie? Czas na pyszne jedzenie dla Twojego czworonożnego przyjaciela! Sięgnij po przysmak w kostce z indykiem marki Alpha Spirit Cat i spraw kotu mnóstwo przyjemności. Pamiętaj: kot a ciąża – to się wcale nie wyklucza! Możesz mieć mruczka podczas stanu błogosławionego i miło spędzać z nim wspólny czas. Koty to wbrew pozorom bardzo czułe stworzenia.

zachowanie kota przy kobiecie w ciąży przysmak dla kota

Zachowanie kota przy kobiecie w ciąży. Co na ten temat mówią właściciele?

Sprawdź, jakie doświadczenia mają inni właściciele mruczków!

zachowanie kota przy kobiecie w ciąży wypowiedź właścicielki

Zachowanie kota przy kobiecie w ciąży –  podsumowanie

Czy koty wyczuwają ludzką ciążę? Koty znane są ze swojego wyostrzonego zmysłu węchu, który pozwala im wykrywać różne zmiany u swoich ludzkich towarzyszy. Na przykład, wiele mruczków nagle zainteresuje się ciężarnym brzuchem swojej opiekunki, być może dlatego, że wyczuwają zmiany hormonalne związane z ciążą.

Niektóre zwierzaki mogą również zacząć zachowywać się bardziej opiekuńczo w stosunku do przyszłej matki, zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka. Ponadto nierzadko zdarza się, że kot nawiązuje silną więź z dzieckiem, stając się lojalnym i kochającym towarzyszem na długie lata.

Dlatego nie zmieniaj swojego zachowania względem kota – sporo osób obawia się mruczków w towarzystwie kobiet w ciąży lub niemowląt. Pamiętaj jednak, że Twój kot wcale nie chce Cię skrzywdzić. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy możesz przebywać z kotem podczas ciąży, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i swoim lekarzem prowadzącym.

W końcu w ciąży ważny jest spokój ducha – nie wahaj się pytać, jeśli coś Cię niepokoi. Pamiętaj jednak, że nie musisz unikać swojego kota podczas ciąży. Twój zwierzak darzy Cię uczuciem i choć czuje, że coś się zmieniło, na te zmiany też trzeba go przygotować i dać mu znać, że jest kochany.

apetete baner na bloga

Zachowanie kota przy kobiecie w ciąży może się bardzo zmienić – jednak wszystko zależy od konkretnego zwierzaka. Są takie, w których zachowaniu nie zauważysz nic nowego, a są takie, które zmienią się całkowicie i będą ciągle podążać za kobietą w ciąży. A Ty? Czy masz jakieś doświadczenia z kotami i ciążą? Podziel się z nami swoją historią!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły