KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zmiana karmy u kota – jak zmienić kotu karmę?

Najedzony kot to szczęśliwy kot. Pełnowartościowa karma utrzyma go w dobrym zdrowiu przez wiele lat. Jednak źle wprowadzona zmiana karmy u kota może spowodować ból i problemy trawienne. Sprawdź, jak zmienić kotu karmę, aby mu nie zaszkodzić.

Nowa karma? Nie zmieniaj jej z dnia na dzień

Kuchnia włoska, francuska, gruzińska, japońska… niemal codziennie możesz poszerzać swoje kulinarne horyzonty o nieznane dotąd smaki z odległych zakątków świata. Nawet jeśli jedzenie niekoniecznie przypadnie Ci do gustu, testowanie nowych potraw raczej obejdzie się bez problemów jelitowo-żołądkowych. Twoja dieta nie tylko może, ale wręcz powinna być urozmaicona. Substancje zawarte w poszczególnych produktach, wpływają na cały organizm, a niedobór konkretnych witamin czy minerałów, prowadzi do chorób.

Poprawnie zbilansowana dieta musi się składać m.in. z: białek, tłuszczów i cukrów. Najlepiej jeśli jej główny składnik stanowią warzywa. Dzięki temu, że codziennie zjadasz inne posiłki, dieta jest urozmaicona, a niezbędne elementy w odpowiedniej proporcji trafiają do Twojego organizmu. Czy tę zasadę, dotyczącą diety, powinieneś przełożyć także na swojego pupila? 

Opiekunowie nie tylko mruczków, ale również innych czworonogów często podchodzą do ich wyżywienia w sposób podobny, jak podczas komponowania swojego menu. Niestety organizmy zwierzaków nie funkcjonują podobnie jak ludzi. Dodatkowo niektóre produkty, nieszkodliwe dla Ciebie mogą negatywnie odbić się na zdrowiu Twojego kota. Zjedzenie nawet ich niewielkiej ilości prowadzi do poważnych chorób oraz przykrych w skutkach konsekwencji. Intuicyjne podchodzenie do diety domowego ulubieńca może przysporzyć mu wiele niepotrzebnego bólu i cierpienia. 

Ważne jest nie tylko to, co podajesz zwierzakowi, ale także w jaki sposób. Zmiana karmy u kota musi być przemyślanym i zaplanowanym procesem. Robienie tego z dnia na dzień, może zwierzakowi zaszkodzić. Wbrew pozorom Twój pupil wcale nie musi często zmieniać smaków suchej karmy. A gdy nadejdzie taka konieczność, powinien się do niej przyzwyczajać etapami.

Jak zmienić kotu karmę? Kociak spoglądający z nad miski.

Zmiana karmy u kota – jak się do niej przygotować?

Kocia dieta to tylko z pozoru łatwy temat. Najwygodniej żywić czworonoga gotowymi, suchymi lub mokrymi karmami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby menu mruczka komponować samodzielnie. 

Jeśli zdecydujesz się na gotowe karmy, wybieraj te pełnowartościowe, skomponowane ze składników wysokiej jakości. Szukaj w składzie jak największej zawartości mięsa (w końcu Twój domowy ulubieniec to drapieżnik), wzbogaconego o warzywa i owoce. Unikaj natomiast produktów zawierających konserwanty czy sztuczne barwniki. Karmy dobrego gatunku zawierają także wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Takie posiłki odpowiednio odżywią zwierzaka, dadzą mu siłę i utrzymają go w dobrej kondycji. Sucha karma dla kota Farmina N&D GF Adult Cat Lamb &Blueberry dzięi wysokiej zawartości mięsa i przeciwutleniaczy sprawi, że zwierzę na dłużej zachowa swoją witalność.

Zastanawiasz się, po co zmieniać coś, co jest dobre i służy zwierzakowi? Kiedy posiłki smakują kotu i są dobrej jakości, wcale nie musisz ich zmieniać – częste wymiany karmy są wręcz niezalecane. Monotonna dieta, składająca się od kilku miesięcy z tego samego produktu również nie jest niczym złym. Rutyna w tym przypadku jest nawet wskazana. Występuje jednak kilka sytuacji, w których Twój pupil wręcz będzie wymagał innego jedzenia. Kiedy zmienić karmę dla kota? Jak się do tego przygotować? Dlaczego rozciągnięcie procesu w czasie jest tak ważne?

Przeczytaj również: BARF – wady i zalety

Kiedy zmienić karmę dla kota?

Dobór jedzenia jest w dużej mierze związany z wiekiem zwierzęcia. Młody kociak ma inne potrzeby żywieniowe niż dorosły osobnik lub mruczący senior. Po raz pierwszy inną karmę powinieneś mu zaproponować, gdy będzie kończył jeść mleko matki. Następnym razem nowy produkt wprowadź dopiero w momencie osiągnięcia przez niego dorosłości.

Zmiana jedzenia konieczna jest również, gdy kot poddany był sterylizacji lub kastracji. Po tym zabiegu wiele mruczków przybiera na wadze (przez zmiany hormonalne). Dlatego warto zapewnić im pożywienie Fitmin Cat Purity Grain Free Castrate, które pomoże opanować zmianę gospodarki hormonalnej. Odpowiednia karma pozwoli Ci uchronić kociaka przed nadwagą. Podobnie jak w sytuacji, gdy zwierzak z biegiem lat przytyje. Poszczególne rasy charakteryzują się różną tendencją do gromadzenia nadprogramowych kilogramów. Są one szkodliwe dla kota, ponieważ mocno obciążają stawy zwierzęcia, co wiąże się z bólem. Kotom otyłym warto podawać karmę Farmina Vet Life Cat Obesity. To zbilansowany posiłek, który mimo ograniczonej kaloryczności, w dalszym ciągu dostarcza domowemu pupilowi cennych składników, uzupełniających niedobory witamin, związków mineralnych, węglowodanów i tłuszczów. Konieczność zmiany jedzenia dotyczy także przyszłych matek i karmiących kotek.

Inną karmę musisz podać swojemu ulubieńcowi w przypadku alergii lub nietolerancji na któryś ze składników dotychczasowych posiłków. Chociaż sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji, nie przyspieszaj czasu wprowadzania nowego jedzenia. Specjalnych potrzeb żywieniowych wymaga również mruczek, u którego zdiagnozowano inną chorobę. Odpowiedni dobór diety pozwoli wesprzeć takie elementy jego organizmu, jak serce, nerki czy stawy. O dopasowanie odpowiedniego jedzenia w takiej sytuacji zawsze zapytaj weterynarza. Świetną opcją dla kota alergika będzie karma Butcher’s Functional Dry Sensitive. Jej bezglutenowa formuła została stworzona spcjalnie z myślą o kotach z wrażliwym układem trawiennym.

Kiedy zmienić kotu karmę? KOt oblizujący się podczas jedzenia.

Gdy kot grymasi…

Kot grymasi przy jedzeniu i odmawia posiłków, czy warto wtedy zmienić karmę? Powodów, dla których zwierzakowi przestało odpowiadać dotychczasowe menu, może być kilka. Jednym z nich są oczywiście gusta kulinarne. 

Przed zmianą warto wcześniej zastanowić się, dlaczego karma nie smakuje kotu. Ta złej jakości może nie być wystarczająco apetyczna lub odpowiednio nie odżywiać czworonoga. Nie dziw się wtedy, że kot nie chce jej jeść. Powód niechęci do jedzenia może mieć także zupełnie inne podłoże, na przykład stresowe.

Wprowadzasz karmę? Uzbrój się w cierpliwość

Właśnie skończyła Ci się dotychczasowa karma i chcesz wsypać do kociej miski nowy produkt? To trochę za późno. Wprowadzanie nowych posiłków musi odbywać się stopniowo, aby organizm zwierzęcia miał szansę przyzwyczaić się do jedzenia. Poświęć na ten proces kilka dni. A przede wszystkim dopasuj tempo zmian do swojego mruczka. Dlaczego to tak istotne?

Koci brzuch nie jest przystosowany do tak nagłych zmian jedzenia. Może on, tak samo, jak i jelita zwierzęcia zareagować na nie w bolesny lub uciążliwy dla kota sposób. Porcjując kotu jedzenie, masz bardzo dużą szansę na uniknięcie niepożądanych skutków wprowadzenia nowej karmy.

Jak zmienić karmę kotu?

Zastanawiasz się, jak w praktyce wygląda wprowadzanie nowej karmy do diety kota? Nie do końca wiesz, na co zwrócić uwagę? Z pozoru prosta czynność wydaje Ci się być skomplikowaną? Spokojnie. Gdy dobrze przygotujesz się do zmiany kociego menu, wszystko okaże się naprawdę łatwe. Co trzeba zrobić? Jak zmienić kotu karmę?

Przede wszystkim cały proces zacznij w momencie, kiedy w życiu kota nie występują inne stresowe sytuacje, takie jak przeprowadzka czy rozłąka z ukochanym opiekunem. Zmianę trzeba także zaplanować w taki sposób, abyś mógł w jej trakcie wykorzystać jeszcze dotychczasową karmę.

Na początek zacznij od dosypania niewielkiej ilości nowego produktu (ok. 20% posiłku) do dotychczasowego jedzenia. Takie proporcje starej i nowej karmy utrzymaj przez kilka dni. Obserwuj w tym czasie zachowanie swojego ulubieńca. Jeśli stał się mniej aktywny lub niechętnie zjada swoje posiłki, rozważ zmniejszenie proporcji nowej karmy lub przesuń wprowadzenie jej na zupełnie inny termin.

Mały kociak zerka do miski.

Twój kot zaakceptował nowy posiłek? Po 2 lub 3 dniach zwiększ proporcje jedzenia.z Stary i nowy produkt wymieszaj w kociej misce po połowie. Znów obserwuj zachowanie domowego ulubieńca. Gdy wszystko będzie w porządku, po kolejnych dwóch dniach do nowej karmy dosypuj jedynie 20% starego produktu. Nie widzisz skutków ubocznych? Organizm Twojego pupila dobrze reaguje na nowe jedzenie? Możesz już podawać tylko je.

Nie spiesz się, wprowadzając nową karmę do kociego menu. Cały proces powinien potrwać ok. tygodnia. W normie jest nawet 10 dni. Ważne, aby przez cały ten czas obserwować swojego ulubieńca i błyskawicznie reagować na niewystępujące dotąd zachowania.

Kot wymiotuje po zmianie karmy – co zrobić w tej sytuacji?

Nie tylko wyjątkowo wrażliwy koci brzuszek może źle zareagować na nowy produkt. Jeśli kot wymiotuje po zmianie karmy, prawdopodobnie została ona wprowadzona zbyt szybko. Nowy pokarm podrażnia żołądek kota i wywołuje skurcze, które w efekcie prowadzą do wymiotów. Jak możesz się domyślić, nie jest to ani przyjemna, ani bezpieczna sytuacja dla czworonoga.

Wymiotujący zwierzak może się łatwo odwodnić, a także stracić zbyt wiele elektrolitów. Ważne jest, aby podawać mu dużo wody do picia i zachęcać go do niej. Czy w takiej sytuacji podawać kotu leki? Tak, ale jedynie po konsultacji z lekarzem. Na pewno warto zwolnić z wprowadzaniem nowej karmy do kociej diety.

Przeczytaj również: Witaminy i suplementy dla kota – czy warto je kupować?

Zmiana karmy u kota – o tym pamiętaj

Rutyna w przypadku kociego menu nie jest niczym złym. Jeśli podajesz mu pożywienie dobrej jakości i odpowiada ona zwierzęciu, karm go nią nawet przez wiele miesięcy. Zmiana w przypadku Twojego ulubieńca jest koniecznością? Pamiętaj o wyborze produktu dopasowanego do jego potrzeb.

Kociakowi zaproponuj Applaws Kitten, który ma hipoalergiczną formułę i zawiera w składzie 80% mięsa. Dorosłemu kociakowi, który lubi rybne smaki wymień dotychczasową karmą na Acana Regionals Pacifica Cat. Produkt zrobiono z ryb poławianych z naturalnych źródeł. Seniora natomiast doskonale odżywi karma Josera Senior, która dostarcza kotu energii dostosowanej do stopnia aktywności w podeszłym wieku.

W sklepie Apetete zamówisz także wysokiej jakości produkty, które wspomogą Twojego czworonoga w czasie choroby. Dla kociaków mających problemy z wątrobą wybierz karmę Farmina Vet Life Cat Hepatic. Mruczkom z niewydolnością nerek ulżysz podając Trovet RID Renal Venison. Twój ulubieniec właśnie przeszedł zabieg kastracji? Poczęstuj go karmą Royal Canin Vet Care Nutrition Feline Neutered Young Male. Co zaproponować kotkom w ciąży? Wiele produktów przeznaczonych dla najmłodszych kociaków nadaje się również do karmienia przyszłych mam.

Zmiana karmy u kota – jak może na niego zadziałać?

 

Bądź odpowiedzialnym właścicielem – reaguj na zachowanie kota

Branie za pewnik, że wprowadzenie kociej diety nie wymaga przygotowania, może skończyć się nieprzyjemnie dla zwierzaka. Przekonała się o tym Olga, która nieświadomie pospieszyła się z wymianą karmy, co odbiło się na zdrowiu jej zwierzaka.

Cytat właścicielki kota na temat zmiany karmy

Zmiana karmy u kota to proces – nie przyspieszaj go

Zamiast od razu podawać kociakowi pełną miskę nowej karmy, na początek wsyp do niej jedynie 20% produktu. Resztę posiłku wciąż powinno zajmować dotychczasowe jedzenie. Z czasem, stale obserwując zachowanie zwierzaka, zmieniaj proporcje posiłków i zwiększaj udział nowych kąsków. Cały proces trwa około tygodnia. Dlaczego tak długo? Koci organizm musi przyzwyczaić się do zmian. W przypadku domowych ulubieńców częsta wymiana posiłków nie jest koniecznością. Nawet przez kilka miesięcy zwierzak może zjadać ten sam produkt. Ważne, aby był on pożywny i pełnowartościowy.

Niezależnie od powodu zmiany zawsze podawaj kotu wysokiej jakości posiłki. ODpowednio dopasowane do jego potrzeb karmy dla kota znajdziesz w sklepie Apetete. Asortyment składa się wyłącznie z bezpiecznych produktów – przebadanych, sprawdzonych i często polecanych przez weterynarzy. Oferta jest na tyle szeroka, że łatwo dobierzesz nowe jedzenie do wieku kota oraz jego indywidualnych potrzeb związanych z chorobami. Natomiast różnorodne smaki karmy pozwolą Ci sprawić pupilowi kulinarną przyjemność i podać mu jedzenie w jego ulubionych rybnych lub mięsnych smakach.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły