KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak opiekować się kotem? Poznaj 5 zasad zajmowania się kotem

Sprowadzenie nowego kociaka do domu to ważna decyzja. Mimo, że koty zyskały reputację bardziej niezależnych niż ich psi kumple, wciąż wymagają dużo czasu, wysiłku i pieniędzy, aby się nimi opiekować. Więc nim wybierzesz swojego wymarzonego kociaka, musisz wiedzieć kilka rzeczy – 5 podstawowych porad jak zajmować się kotem

Zanim weźmiesz kota… przemyśl to dokładnie!

Nim zadasz sobie pytanie jak zajmować się kotem? Przemyśl dokładnie swoją decyzję o zakupie, bądź adopcji kota. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że nieużywany produkt można zwrócić jeśli nam nie odpowiada. W przypadku zwierząt każdy zwrot -jest dla niego stresującym wydarzeniem! Dlatego nim przyprowadzisz kota do domu rozważ wszystkie scenariusze i szczerze odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz mieć kota! To ma być świadoma i przemyślana decyzja, jej konsekwencję będziesz odczuwać przez kolejne 10-20 lat! To związek na 1/3 Twojego życia!

Pamiętaj, aby odrobić pracę domową, jeśli chodzi o różnice między rasami, zachowaniem kotów i znać podstawy ich opieki. Będziesz także chciał odwiedzić różne schroniska i zadać mnóstwo pytań – ponieważ koty są tak indywidualnymi stworzeniami, staraj się zebrać jak najwięcej informacji na temat unikalnej osobowości i historii twojego nowego kota.

Kastracja i Sterylizacja

Jako właściciel kota Twoim obowiązkiem będzie wykastrowanie kota ( sterylizacja kotki)  dzięki temu pomożesz przeciwdziałać problemowi przeludnienia kotów.

Zalet kastracji jest więcej, zwierzęta takie nie znaczą terenu w domu, a także są mniej agresywne.  Ponadto docenisz swoją decyzję kiedy kotka zacznie ruje! Kastrowanie pomaga również chronić go przed licznymi problemami zdrowotnymi, od nowotworów po infekcje bakteryjne.

Poznaj podstawowe zachowanie kotów

Czasami nowi właściciele kotów oczekują, że ich nowy czworonożny przyjaciel przywita ich przy drzwiach lub przytuli się do nich, tak jak pies. Mogą się również frustrować typowymi zachowaniami kotów których ludzie nie zawsze w pełni rozumieją należą do nich:

  • podążanie za Tobą nawet do łazienki
  • Chodzenie po meblach
  • Drapanie mebli jeśli nie otrzymają drapaka!
  • Niechęć do pieszczot, kot kiedy ma dość głaskania po prostu ucieka na wysokie meble albo do kryjówki np: kartonu
  • Nocne zabawy z cieniem
  • Przynoszenie łupów z podwórka np: martwe upolowane zwierzątka, myszki, ptaszki itp

Jako nowy właściciel kota musisz zrozumieć, że koty są bardzo samodzielne. Może trochę potrwać nim dostosują się do Twojego stylu życia. Twój Kot może stać się Twoim najlepszym przyjacielem, ale tylko wtedy, gdy zaakceptujesz go w pełni. W tym celu musisz zrozumieć naturę kotów, polecam książkę : Zaklinacz kotów.

Sprzątaj regularnie kuwetę

Czyszczenie kuwety to najmniej przyjemna część związana z opieką nad kotem. Jednak musisz wiedzieć, że czeka Cię codziennie opróżnianie kuwety z nieczystości i jeśli jest taka potrzeba dosypywanie nowego żwirku. Czyszczenie całościowe kuwety, wraz z wymianą żwirku na nowy powinna się odbywać nie częściej jak raz w miesiącu. Wówczas myjemy kuwetę środkami przeznaczonymi do tego zabiegu, a następnie suszymy i wsypujemy nowy żwirek.

 

Poza zadowoleniem kota i czystą łazienką, regularne sprawdzanie kuwety ma również inne zalety.  Pozwoli Ci w porę zaobserwować  toczący się problem zdrowotny; na przykład koty, które nagle zaczynają oddawać mocz, poza kuwetą, zazwyczaj w ten sposób sygnalizują problemy z układem moczowym. Wówczas na nic Twoje krzyki, Twój kot potrzebuje natychmiastowej wizyty u weterynarza.

Zapoznaj się z niepokojącymi objawami

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że koty nie muszą chodzić do weterynarza tak często jak psy. Drugą błędną informacją, jest że nie potrzebują szczepień.  Musisz zapamiętać, że koty również te niewychodzące narażone są na choroby! Wszystko możesz przynieść do domu na butach, albo ubraniu! Dlatego koty należy szczepić i regularnie odrobaczać a także zabezpieczać przeciwko pchłom. Niezależnie od tego, czy są to koty domowe, czy wychodzące. Również bez względu na zdrowie i zachowanie kota, powinniśmy corocznie poddawać go rutynowym badaniom u lekarza wet.  Badania te pomogą wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby spowodować poważniejsze problemy zdrowotne.

Zajrzyj do naszego działu apteka i porady by poznać ewentualne choroby kotów.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Jak opiekować się kotem? Poznaj 5 zasad zajmowania się kotem”

  1. Anonim pisze:

    kastracja zarówno jak i sterylizacja może być wykonana u kotki jak i u kocura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły