Czy koty pamiętają rodzeństwo? Jaka tak naprawdę jest pamięć kota?
Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Nic dziwnego, że chcemy wiedzieć jak najwięcej na ich temat. Czy koty pamiętają rodzeństwo? Jaka jest kocia pamięć? Wyjaśniamy!
Pamięć kota – czy jest dobra?
Pamięć to umiejętność do zachowywania w umyśle faktów i związanych z nimi emocji. Uważa się, że to psy mają świetną pamięć i są w stanie zapamiętywać zarówno dobre, jak i przykre doświadczenia. Czy koty również są pamiętliwe? Jeśli tak, to, jak długo są w stanie zachować wspomnienia? Te kwestie od dawna ciekawią naukowców, którzy prowadzą liczne badania psychologiczne w tym zakresie. Udało im się ustalić kilka zaskakujących faktów na temat kociej pamięci. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czy koty pamiętają rodzeństwo i jaka jest w rzeczywistości pamięć kota. Przybliżymy kilka faktów, do których doszli naukowcy i zaskoczymy Cię ciekawostkami na temat pamięci Twojego pupila! Sprawdź nasz artykuł, jeśli chcesz lepiej zrozumieć swojego mruczka i dowiedzieć się więcej o kocim postrzeganiu świata.
Czy wiesz, że…
Pamięć kota można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy z nich to pamięć długotrwała, czyli umiejętność mózgu do przechowywania informacji przez naprawdę długi czas. Na podstawie tej zdolności koty posiadają np. instynkt łowiecki, który jeśli jest odpowiednio trenowany, pozostaje z czworonogami przez całe życie. Ten rodzaj zdolności, jak również opieka nad potomstwem nazywana jest pamięcią proceduralną, czyli zapamiętywaniem określonych czynności wpisanych w kocią naturę. Czy jednak każdy mruczek posiada tak rozwiniętą pamięć długotrwałą? Co koty są w stanie zapamiętać?
Pamięć krótkotrwała i epizodyczna
Innym rodzajem pamięci u kotów jest pamięć krótkotrwała określana również jako pamięć operacyjna. Choć brzmi podobnie, jak pamięć proceduralna, jest to coś zupełnie innego. Naukowcy ustalili, że koty są w stanie gromadzić spore ilości informacji przez krótki czas. Określa się, że jest to mniej więcej 30 sekund, jednak nie zostało to do końca zbadane. Dużo wskazuje na to, że mruczki posiadają także inny rodzaj pamięci, a jest nim pamięć epizodyczna. Oznacza ona zapamiętywanie określonych zdarzeń z kociego życia. Ludzie są w stanie przywoływać w pamięci dowolne wspomnienia. Możesz przypomnieć sobie, co jadłeś wczoraj na obiad albo gdzie byłeś na wakacjach w zeszłym roku. Jak rozwinięty jest ten rodzaj pamięci u kotów? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.
Czy koty pamiętają rodzeństwo?
Wielu opiekunów mruczących zwierzaków zastanawia się, czy koty pamiętają rodzeństwo? Tak rozległe wspomnienia wskazywać by mogły na wysoko rozwiniętą pamięć. Wspomnieliśmy wcześniej, że koty posiadają trzy rodzaje pamięci. Dlatego może się wydawać, że bez problemu rozpoznają swoją siostrę lub brata z jednego miotu. Jednak w tym przypadku koty nie mają tak rozwiniętych zażyłości rodzinnych, jak my ludzie. Te zwierzęta w relacjach z innymi osobnikami posługują się zmysłem węchu. Są w stanie pamiętać te koty, których zapach zdążyły poznać i się z nim obyć.
Dlatego też uważa się, że koty pamiętają swoje rodzeństwo, posługując się właśnie zmysłem powonienia. Biorąc pod uwagę ten fakt, możesz ćwiczyć ze swoim kotem wąchanie, dzięki czemu będzie on lepiej kojarzył zapachy, a dodatkowo sprawisz mu niezłą frajdę! W tym celu wykorzystaj przydatny gadżet, jakim jest mata węchowa szyta. Pupil jest w stanie rozpoznać swoją siostrę, czy brata i odróżnić ich od innych mruczków z zewnątrz. To zaskakujące prawda? W tym zjawisku jednak to nie pamięć odgrywa kluczową rolę, a zdolność do analizowania zapachu i zapamiętywania ich. Zapachy potrafią istnieć w pamięci tego zwierzęcia przez długie lata. Co więcej, kiedy koty spokrewnione ze sobą spotkają się po latach, mogą bez problemu nawiązywać ze sobą przyjaźnie.
Przeczytaj także: Jakiego zapachu nie lubią koty?
Relacje rodzinne kotów, a kocia pamięć
Wiesz już, że kocią pamięć można uznać za naprawdę dobrą, jeśli chodzi o kojarzenie swojego rodzeństwa. Jak ta zdolność wpływa na relacje między mruczkami? Warto pamiętać, że w rozwoju kota, jego matka oraz siostry i bracia odgrywają ogromną rolę na etapie nauki różnych umiejętności i socjalizacji. Dlatego tak ważne jest, by kociak do 12 tygodnia życia pozostawał z matką. Jeśli z różnych względów przygarnąłeś go wcześniej, zadbaj o jego odpowiednią przystosowanie do środowiska, a co najważniejsze podawaj mu Beaphar Lactol Kitten Milk mleko dla kota.
Jeśli wychowywał się z matką, interakcje z rodzeństwem pozwoliły mu pojąć zasady rządzące kocim światem i nawiązywać pierwsze zachowania społeczne. Często zdarza się, że adoptując czworonoga, otrzymujesz propozycję przygarnięcia więcej niż jednego kociątka z miotu pod swój dach. Nie ma w tym nic złego i nie chodzi o to, że hodowca pragnie pozbyć się kociaków. Jeśli Twój pupil będzie wychowywał się z kimś, kogo już zna i pamięta, będzie mu znacznie łatwiej zaadaptować się w nowym miejscu. Co równie ważne, brat lub siostra z miotu może dać Twojemu kotu mentalny impuls do nauki dobrego zachowania. Z kolei adopcja jednego zwierzęcia sprawi, że pamięć o zapachach matki i rodzeństwa przyniesie mu lęk separacyjny. Po czasie jednak oswoi się z nową sytuacją i rozpocznie z Tobą nowe życie. Pamiętaj, aby zadbać o jego komfort w trakcie całego procesu adaptacji!
Pamięć kota – czy rzeczywiście jest tak dobra?
Jak już wiesz, zostało naukowo udowodnione, że koty mają trzy rodzaje pamięci. Wyróżnia się pamięć długotrwałą, krótkotrwałą i epizodyczną. Czy to oznacza, że koty pamiętają wszystkie wydarzenia ze swojego życia? A może tylko niektóre zapisują w swojej pamięci te najbardziej odległe wspomnienia? Spieszymy z odpowiedzią!
Japońscy naukowcy wykonali badanie, w którym udział wzięło 49 kotów mieszkających w domach. W ramach eksperymentu wykonano test i sprawdzono, czy koty pamiętają, z której miski jadły, a której nie dotykały po 15-minutowej przerwie. Koty zdały ten egzamin pozytywnie, a co więcej, naukowcy ustalili, że czas ten mógł być znacznie dłuższy. To potwierdza istnienie pamięci epizodycznej u kotów. Saho Takagi, psycholog z Kyoto University podkreślił, że zwierzęta te, tak samo, jak ludzie i psy, mogą przywoływać w pamięci wspomnienia dotyczące określonych wydarzeń z ich życia. Jak widać, jedzenie jest dla mruczków silną motywacją do skupiania się, dlatego możesz urządzać swojemu pupilowi zabawy z wykorzystaniem przysmaków i ulubionej karmy dla kotów.
Zaskakująca kocia pamięć
Okazuje się, że kocia pamięć jest naprawdę dobra! Oprócz tego, że ich pamięć krótkotrwała zachowuje wspomnienia do około 30 sekund, to nowe informacje są w stanie przechowywać nawet do 16 godzin! Naukowcy przypuszczają, że kocia pamięć jest w stanie kodować niektóre szczególne wspomnienia sięgające nawet 10 lat wstecz! To imponujące, prawda? Te fascynujące zwierzęta są nawet w stanie pamiętać straty, jakie poniosły w przeszłości. Kocią pamięć porównuje się do pamięci 3-letniego dziecka, jest ona jednak w pewnym sensie bardziej rozwinięta. Koty pamiętają zarówno pozytywne doświadczenia, jak i te pozytywne. Co ciekawe kojarzą również występowanie obiektów w określonych miejscach wówczas, gdy ich nie widzą, co również świadczy o dobrze rozwiniętej pamięci długotrwałej. Mruczki swoją zdolnością do zapamiętywania są w stanie dorównać psom. Wiele wskazuje na to, że odwieczny konflikt miłośników psów i kotów zostanie zażegnany, biorąc pod uwagę te fakty.
Badania kociej pamięci
Warto pamiętać, że badania pamięci u kotów nie są łatwe. Dlatego wciąż nie mamy zbyt wiele szczegółowych danych na temat zdolności czworonogów do rejestrowania faktów. Przez długi czas uważano, że zwierzęta te nie są w stanie zapamiętywać swoich imion, co oczywiście nie jest prawdą. Niektóre z mruczków bez problemu kojarzą swoje imię, podczas gdy pozostałe zwyczajnie nie chcą, ponieważ nie pozwala im na to ich kocia niezależna natura.
Zobacz również: Czy koty reagują na imię? Sprawdź!
Własne obserwacje kociej pamięci możemy prowadzić w domu w toku codziennego życia i testów behawioralnych. Takie badania nie zawsze jednak ukazują realistyczne wyniki. Należy pamiętać, że koty to zwierzęta, które uwielbiają chodzić własnymi ścieżkami. Nie oznacza to jednak, że nie są w stanie pamiętać pewnych szczególnych faktów i zdarzeń mających dla nich niebagatelne znaczenie.
Czy koty pamiętają ludzi?
Wielu posiadaczy kotów zastanawia się, czy są one w stanie ich rozpoznawać? Koci opiekunowie twierdzą, że ich mruczący towarzysze bez wątpienia pamiętają ich nawet po długiej rozłące! Czy koty pamiętają ludzi? A może to tylko złudzenie? Wyjaśniamy!
Kocia mapa wspomnień
Często opuszczając dom zastanawiamy się, czy nasz mruczek będzie o nas myślał. To zupełnie normalne. Jak już wiesz, koty pamiętają swoje rodzeństwo, kojarząc pobratymców po zapachu. Nie tylko zmysł powonienia odgrywa kluczową rolę w ogólnej kociej zdolności do przyswajania wspomnień. Ogromne znaczenie w kojarzeniu faktów pełni również wzrok i słuch. Taki rodzaj refleksji określany jest jako pamięć asocjacyjna. Oznacza to, że mruczki są w stanie kojarzyć np. dźwięk otwieranej lodówki z jedzeniem, albo piszczenie ulubionej zabawki z chwilą na kocie igraszki.
Jeśli więc budujesz w swoim pupilu pozytywne skojarzenia na swój temat – podajesz mu dobrej jakości jedzenie, zapewniasz mu rozrywkę, bawiąc się z nim przy pomocy kreatywnej zabawki, takiej jak na przykład Trixie Serek pluszowy z myszką na patyku i budujesz ze zwierzęciem silną więź – istnieje spore prawdopodobieństwo, że Twój mruczek będzie Cię pamiętał nawet po długiej rozłące. Choć koty nie okazują uczuć tak wylewnie, jak psy, odczuwają tęsknotę na swój własny sposób. Mimo że nie okazują jej, w głębi serca odczuwają różnicę związaną z Twoją nieobecnością. Dodatkowo jak wspominaliśmy wcześniej, czworonogi kojarzą swoje rodzeństwo na podstawie zapachu. Dlatego też są w stanie pamiętać Cię, czując Twój zapach.
Zobacz również: Jakiego zapachu nie lubią koty?
A to historia!
Czy koty mają dobrą pamięć? Oto dowód! W 2011 roku małżeństwo Neil i Lucy Henderson ze Szkocji zaadoptowali rocznego kociaka, któremu nadali imię Forbes. Niezwykle mocno zżyli się z kotem i uważali, że jest wyjątkowo inteligentny. Niestety pewnego dnia kot zaginął bez śladu. Poszukiwania mruczka trwały długie miesiące. Rozwieszali oni ogłoszenia, pukali od drzwi do drzwi, prosili sąsiadów, aby sprawdzali dokładnie swoje garaże i szopy. Niestety poszukiwania nie przyniosły żadnego rezultatu. Forbes przepadł bez śladu. Po dziewięciu miesiącach zaczęli podejrzewać najgorszy z możliwych scenariusz. Kiedy po 3 latach przeprowadzili się do Edynburga byli już praktycznie całkowicie pogodzeni ze stratą ukochanego mruczka. Niesamowity finał historii nastąpił 10 lat po zaginięciu kota! W 2021 roku pracownicy szkockiej organizacji charytatywnej dostali zgłoszenie. Przekazano, że po jednej z ulic Aberdeen krąży wychudzony kot. Na miejscu pojawił się ratownik Greg Stevenson. Odnaleziony mruczek posiadał mikroczip, dzięki któremu zidentyfikowano go jako zaginionego przed laty Forbesa. Opiekunowie kota nie mogli w to uwierzyć! Ich kot powrócił do nich, a co najciekawsze w całej tej historii – po powrocie do domu Forbes niezwykle czule przywitał się z małżeństwem, co potwierdza tylko, jak dobrą pamięć mają koty!
Zaskakujące strony kociej pamięci
Zdolność do zachowywania wspomnień u kotów może jest naprawdę dobrze rozwinięta. Jak już wiesz, posiadają one pamięć długotrwałą, krótkotrwałą i epizodyczną. Koci opiekunowie mogą sami obserwować swoje zwierzaki i analizować pamięć swoich mruczków. Co na ten temat sądzą właściciele kotów?
Koty mogą być pamiętliwe
Jak widać, pamięć kota jest naprawdę dobra i może kodować zarówno dobre, jak i złe wspomnienia. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy koty pamiętają rodzeństwo, teraz już znasz odpowiedź na to pytanie. Dbaj o swojego mruczka i zapewniaj mu zabawy umysłowe, dzięki czemu rozwiniesz jego inteligencję i poprawisz ogólną pamięć. Pamiętaj również, że kot na pewno Cię zapamięta, jeśli zbudujesz z nim silną więź opartą na zaufaniu. Podziel się z nami swoimi doświadczeniami na temat kociej pamięci!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu