KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy koty reagują na imię? Sprawdź!

Koty kochamy za ich indywidualizm. Czasem możesz wołać je przez kilka minut, a one nawet nie myślą, aby podejść. Innym razem, gdy zawołasz je po imieniu, przybiegną błyskawicznie. Od razu też odwrócą się w Twoim kierunku. Czy to możliwe, by zwierzak znał swoje imię i na nie reagował? Sprawdź, czy koty reagują na imię!

Kocia inteligencja – czy koty reagują na imię?

Miłość opiekuna do swojego pupila jest tak duża, że ten bardzo często porównuje zachowanie zwierzaka do cech ludzkich. Niejednokrotnie sytuacja ta bywa nadinterpretacją faktów, jednak w pewnych kwestiach czworonogi wręcz zaskakują inteligencją i sprawnością intelektualną. Wystarczy popatrzeć na kota, który próbuje z ziemi wskoczyć na wysoką szafę. Wszystkie parametry obliczy tak dokładnie, że bezbłędnie wyląduje na brzegu mebla. Mruczkom zdecydowanie nie można odmówić kreatywności i pomysłowości. Ale czy są bardzo inteligentne i potrafią się uczyć? Czy koty rozumieją, co się do nich mówi?

Inteligencja mruczków to rzecz niepodważalna. Potwierdzają ją nawet badania naukowe. Wynika z nich, że koty są w stanie nie tylko uczyć się konkretnych zachowań, ale też wykorzystywać je w odpowiednich sytuacjach. Nie nastawiaj się jednak, że wyszkolisz pupila w wielu sztuczkach i będziesz je prezentować znajomym. Inteligentne mruczki rzadko chwalą się swoim sprytem na żądanie. Umiejętności wykorzystują raczej gdy konkretna sytuacja się im opłaca oraz jeśli mają ochotę na działanie.

Koty wręcz doskonale znają dźwięk otwieranej szuflady z jedzeniem i wiedzą, że szelest foliowej torebki prawdopodobne zapowiada czas na przekąski. Wydaje Ci się, że Twój mruczący pupil jest na tyle inteligentny, że rozumie co do niego mówisz i rozpoznaje swoje imię? Przekonaj się, czy to możliwe!

Przeczytaj także: Jak rozpoznać płeć kota? To nie takie trudne!

Czy kot zna swoje imię?

Naukowcy już od lat badają kocie zachowania. Ustalili na przykład, że zwierzęta potrafią interpretować ludzkie gesty. Jeśli Twoje ruchy nie są dla zwierzaka tajemnicą, warto się więc zastanowić, czy koty rozumieją, co się do nich mówi. Domysły wcale nie są bezpodstawne. Pewnie nieraz zdarzyło Ci się, że zwierzak szybko przybiegł do Ciebie zawołany lub pojawił się w progu, gdy witałeś się z domownikami po powrocie z pracy. Często działa to także w drugą stronę. Gdy kot słyszy małych gości, najczęściej zaszywa się w najdalszym zakątku domu, aby uniknąć spotkania.

reagowanie przez kota na imię

Jeśli do tej pory widziałeś w mruczkach ignorantów, a myślenie to powodował brak reakcji zwierzęcia na Twoje zawołanie, prawdopodobnie nie doceniasz wystarczająco swojego pupila. Okazuje się, że koty potrafią zrozumieć niektóre słowa wypowiadane przez ludzi. Najbardziej lubią te, które mają dla nich konkretne i miłe znaczenie. Zwierzę ze zdecydowanie większym entuzjazmem zareaguje na zwroty związane z jedzeniem, niż gdy poprosisz go o zejście z kanapy.

Koty rozumieją proste słowa, ale większość z nich pozostaje dla zwierzaków obca. Mogą też dobrze interpretować znaczenie prostych zdań, składających się z dwóch lub trzech słów. Jak się pewnie domyślasz, koty nie zrozumieją związków frazeologicznych, metafor i przenośni. Także kontekst sytuacyjny nie będzie dla niech jasny. Komunikaty takie jak „chodź” lub „wychodzimy” zwierzak powinien bez problemu zrozumieć. Długa przemowa czy reprymenda nie ma jednak najmniejszego sensu. Udomowiony zwierzak jej nie zrozumie.

Reagowanie kota na imię – badania

Badania pokazują też, że koty rozpoznają głosy swoich opiekunów. Na dźwięk wypowiadanych przez nich słów niekoniecznie muszą reagować przybiegnięciem. Zwierzak może wyłącznie strzyc uszami, odwracać głowę, miauczeć lub ruszać ogonem. Jeśli będziesz w innym pomieszczeniu niż kot, takiej reakcji możesz nawet nie zauważyć. Nie znaczy to jednak, że mruczek pozostanie głuchy na Twoje wołanie.

czy kot reaguje na imię

Czy koty reagują na swoje imię i inne słowa zawsze? Aby uniknąć rozczarowań, warto od razu uświadomić sobie, że brak reakcji ze strony kota nie musi się wiązać z chorobą zwierzaka lub celową ignorancją. Mruczki bardzo często puszczają ludzkie słowa mimo uszu. Reagują, gdy mają na to ochotę lub sytuacja im się opłaca. W końcu często samotnie wędrują własnymi ścieżkami i nie muszą się nikomu podporządkowywać. Kot będzie zmotywowany do reakcji, gdy słowom będzie towarzyszył szelest jedzenia lub zobaczy w Twojej dłoni ulubioną zabawkę.

Pozostaje jeszcze rozwiązać ostatnią zagadkę kociego zachowania i reagowania na słowa: czy kot zna swoje imię? Czy jest to jedno z tych zwrotów, które zwierzak jest w stanie zrozumieć? A może wyłącznie reaguje na Twój ton głosu? Przekonaj się! Badacze także ten temat wzięli pod lupę.

Czy koty reagują na imię?

Psy co do zasady woła się częściej – na spacerze czy nawet w domu. Nie wszystkie koty są jednak tak samo chętne do zabawy. Mruczki często więc po prostu są wśród domowników i przemykają między pokojami. Gdy zawołasz swojego pupila po imieniu, pewnie odwróci się w Twoją stronę. Może też podejść i się połasić. Czy kot zna swoje imię? Czy jest w stanie wyodrębnić je spośród tego, co mówisz?

Są tacy, którzy twierdzą, że to nie możliwe, żeby mruczki rozróżniały imię. Przytoczone badania pokazują jednak, że koty zapamiętują proste słowa.  Dlaczego więc nie swoje imię? Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby w pamięci zapadły im także te słowa, którymi je wołasz. W końcu z czasem okaże się, że wypowiadasz je regularnie. Jest bardzo prawdopodobne, że kot nie będzie miał świadomości, co to w ogóle znaczy imię. Nie mniej fakt, że zareaguje, gdy go zawołasz, nie jest przypadkiem. Najlepiej widać to w domu, w którym mieszka większa grupa mruczków. Na imię nie reagują wszystkie pupile, ale najczęściej ten, którego wołasz.

jak kot reaguje na imię

W znalezieniu prawidłowej odpowiedzi na pytanie, czy koty reagują na swoje imię, pomagają niedawne badania naukowe, przeprowadzane na uniwersytecie w Tokio. Zaciekawieni uczeni postanowili tak przeprowadzić eksperyment, aby nie było wątpliwości, że zwierzęta rozumieją swój przydomek. Wnioski nie pozostawiają złudzeń – nie jest to interpretacja gestów. Jak udowodniono, że koty wiedzą, jak się nazywają? Badacze prosili właścicieli mruczków, aby Ci wypowiedzieli 4 rzeczowniki mniej więcej takiej samej długości, a na koniec imię pupila.

Baczne oko obserwatorów zauważyło, że koty słuchając słów stopniowo tracą zainteresowanie swoim opiekunem. Ożywiają się jednak na dźwięk imienia. Zwierzęta reagowały w różny sposób. Koty poruszały uszami, ogonem, głową lub miauczały. Podczas badania naukowcy zauważyli również, że zwierzęta niekoniecznie muszą reagować wyłącznie na swoje imię wypowiedziane przez opiekuna. Uaktywnią się również wtedy, gdy zwróci się do nich ktoś obcy.

Kot reaguje na imię, ale…

Z pewnością widziałeś, jak zawołany pies z radością biegnie w stronę swojego opiekuna. Nie oczekuj takiej reakcji ze strony kota. Zwierzę usłyszy swoje imię, poruszy się, ale niekoniecznie przyjdzie jak na komendę. W tym przypadku lata ewolucji zdecydowanie zadziałały na korzyść psów. Zostały udomowione wcześniej, co przejawia się lepszymi kontaktami z ludźmi. Psy częściej też mają okazję słyszeć swoje imię – gdy przedstawia się je znajomym lub podczas szkolenia.

imię kota a reakcja

Naukowcy są jednak zdania, że mruczki stale rozwijają się społecznie. Zmiany w ich zachowaniu widać nawet na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Koty coraz chętniej chcą spędzać czas z człowiekiem, co również wpływa na poprawę komunikacji. Jeśli jednak teraz wołasz kota i on w ogóle nie reaguje na swoje imię, nie miej złudzeń – prawdopodobnie świadomie Cię ignoruje. W ich naturze nie leży odpowiadanie na polecenia człowieka. Stąd też samodzielne wędrówki i zamiłowanie do chodzenia własnymi ścieżkami. Są jednak rasy kotów, które ochoczo przybiegną na Twoje zawołanie, gdyż lubią kontakt z ludźmi.

Jak nauczyć kota reagować na imię?

W kwestii posłuszności koty zdecydowanie nie są bezinteresowne. Zareagują kiedy zawołasz je ich imieniem najczęściej wtedy, gdy mają w tym jakiś interes. Wiedzą, że czeka je nagroda lub wyczuwają porę jedzenia. Kotom również przyjemność sprawia kontakt z Tobą czy głaskanie. Jeśli któryś z mruczących pupili przyjdzie do Ciebie z zamiarem łaszenia się, pozytywnie odpowiedz na jego chęć zabawy.

Nie zastanawiaj się więcej, czy koty reagują na imię automatycznie, ale naucz tego swoje mruczki! Chociaż kociaki rzadko kiedy uczestniczą w szkoleniach, odrobina cierpliwości i wytrwałości wystarczy, aby mieć pewność, że zwierzę będzie wiedziało, jak się nazywa. Jak nauczyć kota reagować na imię? Przede wszystkim zacznij, gdy pupil jest jeszcze małym mruczkiem. Wtedy jest on najbardziej podatny na naukę. Podczas szkolenia nie tylko nauczysz kota swojego imienia, ale też wzmocnisz waszą więź, nauczysz mruczka automatycznej reakcji i sprawisz, że będzie miał pozytywne skojarzenia ze swoim imieniem.

Dlaczego to wszystko jest tak istotne? Zawołany kot nie przybiegnie do Ciebie, jeśli nie będzie czuł się pewnie i komfortowo w Twoim towarzystwie. Budowanie więzi ze swoim czworonogiem jest naprawdę bardzo istotne.

Jak nauczyć kota reagować na imię? To długi proces!

Trening nie będzie trwał chwili określonej ramami czasowymi. Nauka imienia to raczej proces, który wymaga codziennej rutyny i konsekwencji. Jak nauczyć kota reagować na imię? Samo powtarzanie słowa nie wystarczy, aby skutecznie nauczyć go rozpoznawać swoje miano. Zadbaj o to, żeby przez dodatkowy bodziec zwierzak dokładnie wiedział, że nazywasz go tym określeniem. Uwagę mruczka skutecznie skupisz na sobie z pomocą smakołyków. Gdy kot zje ich porcję, spróbuj powtórzyć tę sytuację – zawołaj go ponownie i jeśli zareaguje chociażby spoglądając na Ciebie, również podaruj mu ulubioną przekąskę.

jak nauczyć kota reagować na imię

Następnym krokiem będzie odsunięcie się od mruczka na większą odległość. Przenieś się do innego pomieszczenia lub na koniec korytarza. Dla zachęty, aby budować pozytywne skojarzenia zwierzaka z imieniem, dalej używaj przysmaków. Nagradzaj kota za każdym razem, gdy do Ciebie podejdzie lub odwróci głowę w Twoją stronę czy też poruszy uszami. To znaki, że słyszy, co do niego mówisz. Powtarzaj ten etap szkolenia i wołaj mruczka z różnych pomieszczeń. Z czasem ograniczaj smakołyki. Zamiast częstować nimi kota, pogłaszcz zwierzaka lub pochwal.

Podczas nauki pamiętaj o postawie swojego ciała. Mów do zwierzaka miłym głosem i miękko wypowiadaj jego imię (bez ostrych tonów). W szkoleniu zawsze może Ci pomóc koci behawiorysta. Zwróć się do niego o poradę, a da Ci cenne wskazówki, istotne podczas indywidualnej pracy ze zwierzakiem.

Jakie nadać imię kotu, aby na nie reagował?

Dźwięczne, na konkretną literę, a może zwyczajne – jakie powinno być imię dla kota? Przede wszystkim to, które zainteresuje pupila. Jeśli nazwiesz go słowem, które często poda w domu, zwierzak z czasem zacznie je ignorować. Zaleca się krótkie, dźwięczne imiona, które łatwo wymówić. Dobre będą te zawierające jedną lub dwie sylaby.

Co ważne, musisz być konsekwentny. Nie zmieniaj imienia mruczka co kilka miesięcy. To nie ułatwi mu nauki. Nie stosuj także zdrobnień. To dla zwierzaka zupełnie nowe słowa. Szczególnie na początku szkolenia powtarzaj kocie imię codziennie. Nie wahaj się używać smakołyków. One najlepiej i najszybciej wzbudzą u kota pozytywne skojarzenia z imieniem.

Czy kot może znać swoje imię?

Gdy zawołasz psa, ochoczo do Ciebie przybiegnie. Koty, też reagują na swoje imię, co udowadniają badania naukowców, jednak w zupełnie inny sposób. Można odnieść wrażenie, że o wiele mniej radosny. Jeśli mruczący pupil odwróci głowę w Twoim kierunku, porusza uszami lub zamiauczy to znak, że słyszy co do niego mówisz. W ten sposób koty reagują też na swoje imię. Podejdą do swojego opiekuna, jeśli będą miały odpowiednią motywację i cel. Jeśli zawołasz kota i jednocześnie zaszeleścisz saszetką z jedzeniem, zwierzak na pewno zaraz pojawi się u Twoich stóp.

Masz w domu małego kociaka? Od początku ucz go, jak ma na imię. Konsekwencja i regularność pozwolą Ci szybko zyskać pewność, że Twój mruczący pupil zna swoje imię i wie, żeby na nie reagować.

Szukasz wysokiej jakości produktów dla swojego ukochanego kota? Sprawdź ofertę sklepu Apetete!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły