KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jakiego zapachu nie lubią koty? Aromaty odstraszające koty

Benzyna, zmywacz do paznokci czy świeżo skoszona trawa – to aromaty, za którymi najczęściej nie przepadają ludzie. Zastanawiasz się, co odstrasza Twoich ukochanych czworonogów, a konkretniej jakiego zapachu nie lubią koty? Koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas zestawieniem!

Czy wiesz, że są zapachy, którego nie lubią koty?

Zmysły kota to czynniki, które w dużym stopniu determinują sposób, w jaki zwierzę będzie postrzegało świat. Niektóre ze zmysłów tych czworonogów są wyjątkowo mocno wyczulone – do tej kategorii należy przede wszystkim zaliczyć węch.

Koty swój doskonały węch zawdzięczają licznym komórkom węchowym – przeciętny osobnik ma ich od 5 do 40 razy więcej niż człowiek! Co więcej, zwierzęta te posiadają dobrze rozwinięty narząd Jacobsona, który służy im do odbioru feromonów, czyli substancji chemicznych, które sygnalizują na przykład płeć innego osobnika. Badania wykazały, że futrzaki mogą prawdopodobnie poszczycić się także doskonałą umiejętnością rozróżniania zapachów – mają około 30 wariantów genów, które kodują białka receptorowe odpowiedzialne za wykrywanie rozmaitych woni.

jakie zapachy przeszkadzają kotu

W kociej komunikacji nie język, ale właśnie węch odrywa kluczową rolę. Jeśli dane zwierzę się denerwuje, to wydziela substancję, która może powodować stres także u innych przedstawicieli gatunku.  Działa to także w drugą stronę – znajomy aromat może działać na kota uspokajająco. Właśnie dlatego zwierzęta starają się znaczyć swoim zapachem przedmioty, które wywołują w nich uczucie niepokoju. To ich sposób na oswojenie się z czynnikiem, który działa stresogennie.

Posiadanie około 100 milionów receptorów zapachowych w jamie nosowej jest bezpośrednio związane z tym, że koty nie przepadają za niektórymi aromatami. Zwierzęta czują je zdecydowanie mocniej niż ludzie, a więc coś, co dla Ciebie wyjątkowo pięknie pachnie, może być zbyt przytłaczające dla Twojego pupila. Co ciekawe, węch kota jest najsilniejszy wieczorową porą, jak przystało na prawdziwego nocnego łowcę! To wszystko dlatego, że w tym czasie temperatura powietrza jest niższa od temperatury gruntu. Jakiego zapachu nie lubią koty?

Jakich zapachów nie lubią koty?

Myślisz, że to ludzie mają wrażliwe nosy? Gwarantujemy, że Twój kot wyczuwa o wiele więcej zapachów niż Ty! Zwierzę używa swojego niesamowitego węchu głównie do lokalizacji jedzenia, jednak także do orientacji w terenie. Już małe kocięta, gdy są jeszcze ślepe, lokalizują swoją mamę za pomocą niewielkich nosków.

zapach którego nie lubią koty

Zauważyłeś, że Twój czworonóg automatycznie znika, gdy wyczuje konkretne zapachy? Okazuje się, że są aromaty, których koty wprost nienawidzą! Dowiedz się, jakiego zapachu nie lubią koty, aby utrzymać Twojego ukochanego futrzaka z dala od miejsc, w których nie powinien się znajdować!

Zapach, którego nie lubią koty – cytrusy

Zapach pomarańczy, mandarynek czy cytryn ludziom kojarzy się przede wszystkim z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Niestety, nasze koty nie mają z tymi owocami tak miłych skojarzeń.

To przede wszystkim cytryna ma zapach, którego nie lubią koty. Jej niezwykle intensywna, kwaśna i wyczuwalna z dużej odległości woń przyprawia futrzaki o prawdziwy zawrót głowy!

zapach cytrusów dla kota

Jeśli nie chcesz, aby Twój kot zaglądał w nieodpowiednie miejsca, to koniecznie pozostaw w nich plasterki tego owocu. Równie skutecznie co świeże cytryny, działają także olejki do ciast o tym aromacie – ich zapach jest równie mocno skoncentrowany.

Kocie preferencje warto mieć na uwadze również podczas czyszczenia kuwety. Wiele środków myjących w swoim składzie posiada właśnie cytrusowy aromat! Dla właścicieli może być on przyjemnie odświeżający, jednak niektóre kociaki mogą się mocno zniechęcić – zdecydowanie nie warto ryzykować!

Lawenda

Zastanawiasz się, jakiego zapachu nie znoszą koty oprócz wspominanych wcześniej cytrusów? Na liście znienawidzonych przez futrzaków aromatów znajduje się także lawenda.

Okazuje się, że oszałamiająca woń tych niewielkich, fioletowych kwiatów jest przyjemna wyłącznie dla ludzi – koty jej wprost nienawidzą. Bukiet z kwiatów suszonej lawendy lub olejek eteryczny o tym aromacie są skutecznym sposobem na odstraszenie kota od danego miejsca. Nie należy jednak przesadzać z ilością olejku – w nadmiarze jest on toksyczny.

zapach lawendy dla kota

Ocet

Ludzkie nosy nie przepadają za aromatem octu winnego czy jabłkowego. Również koty, stworzenia szczególnie wyczulone na zapachy, stronią od tej kwaśnej, drażniącej woni, którą można wyczuć już z dalekiej odległości.

Ta naturalna substancja o właściwościach dezynfekujących i czyszczących byłaby idealnym środkiem do mycia i odświeżania kuwety, gdyby nie jedno „ale”. Aromat octu zdecydowanie króluje na czarnej liście kocich zapachów. Umycie nim kuwety może skutkować zaprzestaniem korzystania z toalety!

Jeśli chcesz wykorzystać ocet do odstraszenia futrzaka, to zdecydowanie nie polecamy stosować go w zamkniętych pomieszczeniach – zapach będzie niezwykle męczący zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila. Szmatka nasączona odrobiną octu to natomiast skuteczny sposób na oduczenie kota plądrowania Twojego starannie wypielęgnowanego ogrodu.

Cebula

Jedni ją kochają, inni wręcz nienawidzą – mowa tutaj oczywiście o cebuli. Niezależnie od smakowych preferencji, można ją znaleźć w niemal każdej kuchni – to popularny dodatek do zup, mięs czy sałatek. Aż ciężko zliczyć, ile razy to niepozorne warzywo doprowadziło nas do łez!

zapach cebuli dla kota

Ostry, drażniący zapach cebuli wywołuje grymas nie tylko na ludzkiej twarzy – stronią od niego także kociaki.  Na nich także działają jej łzawiące właściwości, jednak koty nie ronią łez, a wyłącznie mrużą oczy w kontakcie z warzywem. Co ciekawe, po spożyciu tego warzywa przez kota może dojść do zatrucia! Dla futrzastych czworonogów trująca jest zarówno cebula surowa, jak i gotowana. Zawarte w niej substancje toksyczne to dwusiarczki, które powstają podczas przemian zachodzących w przewodzie pokarmowym zwierząt.

Objawy zatrucia mogą wystąpić, kiedy kociak zje ilość cebuli większą niż 0,5% jego masy ciała. Spożycie większej ilości cebuli może nawet doprowadzić do śmierci Twojego pupila!

Eukaliptus

To, jakiego zapachu koty nie lubią, nie zawsze zależy od ich wrażliwych nosów – bywa, że unikanie pewnych substancji jest reakcją obronną zwierząt. Tak jest w przypadku eukaliptusa.

Olejek eteryczny pozyskiwany z tej egzotycznej rośliny jest substancją silnie toksyczną dla kotów. Nic dziwnego, że Twój pupil będzie za wszelką cenę unikał zapachu eukaliptusa czy innych podobnych aromatów – na przykład mentolu. Te odświeżające dla ludzkich nosów aromaty, będą drażnić oczy i zmysł węchu futrzastych czworonogów.

Zapach brudnej kuwety

Myślisz, że tylko Tobie przeszkadza zapach, który wydziela się z nieposprzątanej kuwety? Możemy Ci zagwarantować, że Twój kociak wyczuwa „aromaty” ze swojej toalety w znacznie większym stopniu niż Ty!

zapach kuwety dla kota

Zadbanie o odpowiednią higienę kuwety czworonoga jest niezwykle istotne nie tylko dla Twojego komfortu, ale przede wszystkim dla Twojego kota – zwłaszcza, jeśli jesteś posiadaczem kilku zwierząt.

Cynamon

Cynamon – zapach ciasteczek korzennych i świąt Bożego Narodzenia. Nam ten aromat kojarzy się niezwykle przyjemnie, jednak koty zdecydowanie nie podzielają ludzkiego entuzjazmu.

Nie sama woń cynamonu jest problemem – ta popularna w kuchni przyprawa może poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi! Olejek cynamonowy zawiera w swoim składzie aldehyd cynamonowy, który może uszkodzić kocie nerki i układ nerwowy. Trzymaj przyprawę daleko od kociego nosa i pyszczka, by uniknąć niepotrzebnych problemów!

Chemiczne detergenty i kosmetyki

Zapachowe kadzidełka, odświeżacze powietrza czy kosmetyki i środki chemiczne o intensywnym, ostrym aromacie – w trosce o wrażliwe nosy swojego kociaka unikaj stosowania takich preparatów. To, co dla nas wydziela przyjemną woń, dla Twojego pupila może okazać się drażniące. Twoje nowe perfumy czy balsam do ciała o cytrusowych, czy lawendowych nutach mogą być sprawcą pogorszenia stosunków pomiędzy Tobą, a ukochanym kociakiem.

kot a zapach środków do sprzątania

Należy także pamiętać, że wiele preparatów do czyszczenia, takich jak domestos czy płyn do podłóg, może być silnie trujących dla kota. Zdajemy sobie sprawę, że ciężko w całości zrezygnować z chemii, jednak staraj się wybierać produkty, które są przyjazne kocim noskom.

Zepsute jedzenie

Nieświeże owoce, warzywa czy, o zgrozo, stare mięso budzą u ludzi odruch wymiotny. Aromat zepsutego jedzenia nie przeszkadza jednak tylko nam – koty nie lubią go równie mocno. W futrzakach szczególne obrzydzenie budzi zapach nieświeżej ryby – weźcie to pod uwagę, gdy w gorące dni dajecie swoim pupilom mokrą karmę.

Papryczka chili i pieprz

Koty dobrze wiedzą, że wszystkie ostre i drażniące przyprawy są dla nich niebezpieczne, więc za wszelką cenę ich unikają. Papryczki chili, pieprz czarny czy cayenne w swoim składzie zawierają kapsaicynę. To organiczny związek chemiczny, który jest odpowiedzialny za ostry, piekący smak – właśnie on wywołuje uczucie ciepła po zjedzeniu papryczki chili.

zapach papryczki chilli dla kota

Kapsaicyna w niewielkich ilościach wykazuje właściwości lecznicze, jednak dla zwierzaków jest niezwykle niebezpieczna. Liczne badania wykazały jej neurotoksyczność.

Jakiego zapachu nie lubią koty? A to historia!

Nie jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić, co wyczuwa koci nos. Komórki węchowe zajmują u kota 20 cm2 nabłonka nosa – aż 5 razy więcej niż u człowieka! Badania dowiodły także, że kot ma 4 razy więcej komórek nerwowych, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie tego zmysłu.

Dzięki swojemu ponadprzeciętnemu węchowi, koty reagują na zapach wielu roślin, w tym kocimiętki. Nepetalakton to jeden z olejków eterycznych, który jest zawarty głównie w jej liściach. To właśnie ten składnik działa na koty, wywołując u niech niemal odurzenie. Kot, który ma kontakt z kocimiętką, wpada w pewnego rodzaju – zwierzę może chcieć się tarzać, ocierać, drapać, czy ale też lizać, gryźć i jeść listki kocimiętki.

Stan takiego uniesienia, który jest porównywalny z podnieceniem seksualnym, może trwać nawet kilkanaście minut i mija bez żadnych skutków ubocznych! Co ciekawe, nie wszystkie koty są w równym stopniu podatne na działanie kocimiętki. Wrażliwość na działanie rośliny jest uwarunkowana genetycznie, a 30-50% populacji kotów nie jest w ogóle zainteresowana tą rośliną. Na kocimiętkę nie reagują także małe kocięta.

Podobne działanie, co kocimiętka wywołuje jeszcze inne zioło – waleriana. Dla kotów szczególnie istotny jest jej zapach, który  przypomina im feromony wydzielane przez kotkę podczas rui. Właśnie dlatego waleriana działa na kota pobudzająco – czasem określa się ją nawet mianem kociego afrodyzjaku. To pobudzenie mija bardzo szybko – już po upływie około 15 minut kot wyraźnie traci zainteresowanie rośliną i znajduje sobie inne zajęcie.

cytat własciciela kota

Jakiego zapachu nie lubią koty? To musisz wiedzieć!

Każdy z nas ma swoje zapachowe preferencje – jedni przepadają za ciężkimi, słodkimi aromatami, inni wolą te świeże, owocowe. Okazuje się, że nasi czworonożni przyjaciele są w tym temacie jeszcze bardziej wybredni. Nasze nosy nie mogą się nawet równać z tymi kocimi!  Zwierzęta niemal całe swoje życie opierają na zmyśle węchu, więc ich nosy automatycznie są bardziej wyczulone na aromaty.

Czy któraś z pozycji z listy szczególnie Was zdziwiła? A może Wasze kociaki na dane substancje reagują całkowicie odmiennie? Z chęcią poczytamy, co macie nam do opowiedzenia!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły