KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Amstaff – co musisz wiedzieć o tej rasie?

W oczach wielu osób rasa psów amstaff uchodzi za agresywną. Inni widzą w nim przyjaciela rodziny z małymi dziećmi. Jak jest naprawdę? Jakim psem jest amstaff? Poznaj lepiej charakter i zachowanie tej rasy czworonogów.

Wyjątkowy pies obronny

Amstaff, czyli american staffordshire terrier zdecydowanie nie należy do najmniejszych psów. Jego charakterystyczna, muskularna budowa ciała budzi respekt. Już sam wygląd czworonoga wystarczy, aby osoby mijane na ulicy zwiększyły dystans. Chociaż z pozoru sprawia wrażenie groźnego i jak w każdym zwierzęciu także i w nim drzemie instynkt obronny, jest wrażliwym i lojalnym psem, który miłością otoczy małych oraz dużych domowników. Odpowiednie wychowanie ma wpływ na jego zachowanie. Rasa psów Amstaff urzeka Cię z wyglądu? Sprawdź, jaki ma charakter, jakiej wymaga pielęgnacji oraz czym go żywić i przekonaj się, czy jesteś w stanie stworzyć mu dobry dom.

Carnilove dla psa

Amstaff – pochodzenie rasy

Pierwsze Amstaffy, a dokładnie american staffordshire terriery hodowano w XVIII wieku w Anglii. Pochodziły ze skrzyżowania buldogów z terierami i początkowo ich zadaniem była walka z bykami. Z czasem zaczęto je wykorzystywać także do walk psów. Zwierzęta hodowane były więc w kierunku typowych, bojowych czworonogów. Miały być silne, wytrzymałe, odważne i nieustępliwe.

pies amstaff

W drugiej połowie XIX wieku, wraz z falą emigrantów, psy amstaffy dotarły do Stanów Zjednoczonych. Tam dostrzeżono w nich zupełnie inny potencjał i uznano za świetne psy stróżujące. Chociaż wiele smstaffów odnalazło się poza areną, część ich kuzynów wciąż toczyła między sobą walki. Dopiero z początkiem XX wieku w Stanach Zjednoczonych zakazano takich „rozrywek”. Wtedy też wśród hodowców nastąpił rozłam i podział. Amerykański staffordshire terrier stał się psem rodzinnymi i zamieszkał w amerykańskich domach. Ich właściciele zaczęli też jeździć z nimi na wystawy. W Polsce pierwsze amstaffy pojawiły się pod koniec XX wieku. W ubiegłym roku rasa ta wysoko uplasowała się na liście najpopularniejszych w kraju nad Wisłą.

Sprawdź, jak wygląda Amstaff, aby nie mylić go z innymi psami

Chcesz stworzyć dom dla psa rasy american staffordshire terrier? Musisz liczyć się z tym, że nie jest to mały pupil, a średniej wielkości zwierzak. Opis rasy zakłada, że w kłębie psy mierzą nawet 48 cm. Ich waga rozpoczyna się od 28 kilogramów. Normą jest, że psy ważą nawet 40 kg, jednak jest to już górna granica. Samice są nieznacznie mniejsze od samców. Ciało zwierzaka pokrywa krótka sierść. Jest twarda i lśniąca. Pies może być jednolitej maści, pręgowanej lub łaciatej. Znakiem rozpoznawczym Amstaffa jest jego dobrze zbudowane ciało, wsparte na szeroko rozstawionych, mocnych łapach.

amstaff charakter

American staffordshire terrier jest umięśniony i silny, co nie odbiera mu wdzięku. Prezentuje się bardzo elegancko. Kształt pyska Amstaffa zbliżony jest do kwadratu. Wieńczą go spiczaste uszy, które delikatnie opadają. Oczy psa są bardzo ciemne, głęboko osadzone i szeroko rozstawione. Amstaff ma mocne szczęki, co przekłada się na silny chwyt. Jego szyja jest krótka. Klatka piersiowa z kolei szeroka. Masywny ogon zwierzaka zwęża się ku końcowi. Co ważne, zarówno on, jak i uszy psa nie powinny być obcinane.

Jak zachowuje się Amstaff – charakter psa

Historia rasy jest naznaczona agresją. Stąd też wiele osób reaguje na nie lękiem i zachowuje dystans. Niektórzy nawet uważają Amstaffy za psy niebezpieczne. Gdy poznasz lepiej tę rasę, zdziwisz się, jak potrafi być czuła i oddana. Psy te mocno związują się ze swoimi opiekunami i to od nich zależy zachowanie czworonoga.

Amstaffy są ruchliwe, żywiołowe i pełne wigoru. Jak przystało na duże psy, lubią się wybiegać i potrzebują naprawdę dużo ruchu. Pamiętaj, że są to bardzo wytrzymałe czworonogi. Aportowanie czy chwilowe gonienie za patykiem nie zmęczy ich szybko. Skąd masz wiedzieć, że pies jest odpowiednio wybiegany? Zdecydowanie to po nim poznasz. W przypadku braku odpowiedniej aktywności, zwierzak skutecznie będzie się jej domagał. Szukając sobie rozrywki, może zacząć broić.

Amerykański staffordshire terrier nie należy do zwierząt, które lubią godzinami wylegiwać się na kanapie. Nie będzie też chciał długo przebywać w zamknięciu. Zdecydowanie źle znosi samotność. Pamiętaj o tym, planując podróż lub wychodząc do pracy. Biegasz lub jeździsz na rowerze? Pies ten będzie dobrym towarzyszem Twojej aktywności. Nie zapominaj o zabawie z psem – to dla niego nagroda. Sił twojemu ulubieńcowi z pewnością nie zabraknie.

amstaff wygląd

Rasa zalicza się do psów obronnych. Możesz się czuć bezpiecznie, gdy idzie z Tobą silny pies Amstaff. Charakter psa nie zmusza go instynktownie do agresji. To bardzo czuły i łagodny zwierzak. Przekonasz się o tym, poświęcając mu czas i uwagę. Uważaj jednak w kontakcie z obcymi osobami i zwierzętami. Amstaff jest z natury nieufny. Dzięki dobrej socjalizacji jego nastawienie szybko się zmienia.

Sprawdź również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

Psy tej rasy są odważne, wierne i bardzo inteligentne. Szybko się uczą, co ułatwia ich szkolenie. Amstaffy uchodzą też za sprytne czworonogi i… uparte. Cenią sobie też niezależność. Warto więc, żeby pies prowadzony był przez doświadczonego opiekuna, którego będzie słuchał.

Zachowanie typowe dla Amstaffa

Tworząc dom dla Amstaffa, musisz mieć świadomość, że zwierzę z natury nie należy do uległych. Niektóre zwierzaki mogą mocno cenić sobie niezależność. Dlatego tak istotna jest praca z psem. Twoje zachowanie powinno być stanowcze, ale jednocześnie łagodne. Psy tej rasy doskonale sprawdzają się jako zwierzaki stróżujące i obronne.

Amstaffy lubią się wybiegać, ale nie należą do czworonożnych uciekinierów. Jeśli będziesz dobrze traktował psiaka, mocno przywiąże się do Ciebie i rodziny. Oczywiście nie zwalnia Cię to z obowiązku kontroli zwierzęcia. Jeśli masz dom z ogrodem, zadbaj o odpowiednio wysoki płot.

Mieszkasz w bloku i zastanawiasz się, czy to odpowiednie miejsce dla Amstaffa? Co do zasady zwierzak odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak i w klasycznym, osiedlowym „M”. Nie powinien być głośny i przeszkadzać sąsiadom. Z reguły nie szczeka, chociaż nie zawaha się użyć głosu w sytuacji zagrożenia. Może też w ten sposób rozładowywać swoją energię. Zwierzak nie słynie z niszczenia mebli.

Małe mieszkanie nie jest problemem dla psa, ale zamykany kojec to co innego. Zwierzak nie najlepiej znosi przebywanie w małych i zamkniętych przestrzeniach. Pies rasy amstaff potrzebuje ruchu każdego dnia.

amstaff pielęgnacja

Czy american staffordshire terrier to rasa niebezpieczna?

Utarło się, że te charakterystyczne zwierzaki z umięśnionym ciałem, uchodzą za agresywne. Czas jednak skończyć ze stereotypowym myśleniem. Zachowanie czworonoga jest w dużej mierze zależne od jego właściciela, czyli od Ciebie. To, jak będziesz z nim pracował i czy nauczysz go słuchania, przełoży się na jego nastawienie względem innych. Ten trud się opłaca. Dobrze prowadzony i wychowany Amstaff świetnie odnajdzie się w rodzinie z małymi dziećmi. Jeśli będziesz zachęcał czworonoga do agresji, wtedy rzeczywiście może okazać się niebezpieczny.

Warto pracę z czworonogiem zacząć jak najwcześniej, czyli gdy jest jeszcze szczeniakiem. Zwróć uwagę nie tylko na reakcję na domowników, ale też na socjalizację z innymi psiakami. Psy amstaffy szybko się uczą, a jeśli zmotywujesz je dodatkową zabawką czy przysmakiem, z pewnością będą chciały współpracować. Liczy się konsekwencja i wytrwałość. Pamiętaj, że żaden pies nie jest z natury agresywny, nawet amstaff. Pod żadnym pozorem nie stosuj wobec niego siły – nie karć go.

Szkolenie pasja jest ważne jeszcze z innego powodu. Pupile tej rasy mają silny charakter i są sprytne. Jeśli będziesz uległy, zdominuje Cię. Wykorzysta też błędy amatorów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z psimi przyjaciółmi.

Przeczytaj także: Szkolenie psów – od czego zależy wychowanie psa?

amstaff wychowanie

W jakiej rodzinie odnajdzie się Amstaff?

Prowadzisz aktywny tryb życia? Lubi spacery, wycieczki, bieganie? Amstaff zdecydowanie podzieli z Tobą te pasje. Skorzystacie na tym oboje. Ty będziesz miał kompana, a Twój ulubieniec spożytkuje swoją energię. Nie musisz być singlem, aby przygarnąć Amstaffa. Dobrze ułożony i wychowany zwierzak wykazuje niezwykłą cierpliwość do maluchów. Właściciele amstaffa powinny jednak sprawować nadzór i nad dzieckiem, i nad psem.

Czy pies rasy amstaff nadaje się na towarzysza osoby starszej? W przypadku tej rasy lepiej jest mierzyć siły na zamiary. Psy są silne i potrzebują dużo aktywności. Wychowaniu amstaffa należy poświęcić odpowiednio dużo czasu. Powinna się opiekować nimi osoba aktywna, zdrowa i stanowcza. Zwierzak musi wiedzieć, że smycz kontrolowana jest przez Ciebie, a nie przez niego.

Jeśli do domu, w którym żyją już inne zwierzęta, przygarniesz szczeniaka Amstaffa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies je zaakceptuje. Sytuację musisz jednak stale monitorować z uwagi na psi instynkt.

psy rasy amstaff

Zadbaj o Amstaffa – pielęgnacja pupila

Z uwagi na krótką sierść Amstaffy nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy przeczesać je co kilka dni (oczywiście zawsze prowadź szczotkę z włosem). To pomoże poradzić sobie z luźniejszą sierścią, która nie będzie opadała na ziemię czy przyczepiała się do ubrań. Podobna zasada dotyczy kąpania psów – myj je, gdy jest to konieczne. Pielęgnując zwierzaka, zwróć szczególną uwagę na uszy. Sprawdzaj, czy są czyste i czy nie pojawiają się stany zapalne.

Czworonożni przyjaciele tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem. Są aktywne, więc nie mają tendencji do nadwagi. Średnia długość życia to minimum 10 lat. Choroby, jakie mogą się u nich pojawić, związane są z nietolerancjami pokarmowymi czy alergiami skórnymi. U Amstaffów często diagnozowana jest dysplazja stawów biodrowych.

amstaff co to za rasa psa

Wiesz, co ma duży wpływ na to, czy zdrowy będzie Twój Amstaff? Żywienie! Odpowiednie jedzenie przekłada się na kondycję zwierzaka i dodaje mu energii. Pamiętaj, aby podawać mu dobrej jakości posiłki, pełne składników odżywczych. Mimo że zwierzak dużo się rusza, nie możesz zapominać o odpowiedniej kaloryczności dań w jego misce. Wybredny pies? Nie, to zdecydowanie nie Amstaff. Żywienie czworonoga nie należy do skomplikowanych. Zwierzak może jeść zarówno suchą, jak i mokrą karmę oraz posiłki przygotowywane przez Ciebie. Warto wybierać produkty wspomagające stawy.

karma dla psa apetete

Zaprzyjaźnij się z Amstaffem

Słyszałeś, żeby nie oceniać książki po okładce? Takie samo podejście warto mieć do Amstaffa. Jeśli szukasz oddanego psiego przyjaciela, znajdziesz go w tej rasie, mimo że na pierwszy rzut oka może nie wyglądać przyjacielsko. Nie musisz się też obawiać, czy Amstaff to rasa niebezpieczna. Usposobienie i charakter staffordshire terriera zależy od czasu, jaki poświęcisz na jego wychowanie. Tak naprawdę trzeba sobie zadać pytanie, czy jesteś odpowiedzialnym właścicielem. Tylko osoby, które włożą wysiłek w wychowanie Amstaffa i poświęcą mu czas, będą w stanie zapanować nad jego instynktami. Dobre szkolenie i prawidłowe wychowanie bez agresji pozwoli Ci odkryć w tym psie przyjaznego, wiernego ulubieńca.

cytat własciciela amstaffa -

Amstaff – pies, dla którego warto porzucić stereotypy

Gdy jedni uważają Amstaffa za niebezpiecznego psa, drudzy widzą w nim oddanego pupila. Musisz jednak wiedzieć, że zachowanie zwierzaka zależy przede wszystkim od decyzji jego właściciela. Pies otoczony miłością, nie skrzywdzi. Rzeczywiście jest czuły, przyjazny i oddany swojej rodzinie. Karma dla amstaffa dostępna w sklepie zoologicznym apetete.pl.

Amstaff potrzebuje zdecydowanego przewodnika. Nie nadaje się więc na towarzysza osób starszych. Świetnie jednak odnajdzie się w aktywnej rodzinie. Szkolenie już od szczenięcych lat pomoże Ci zapanować nad psim temperamentem. Pielęgnacja ani wyżywienie Amstaffa nie stanowią większego problemu. Niezbędne akcesoria i karmę kupisz w sklepie Apetete.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły