KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Antykoncepcja hormonalna u psów i kotów

Jak bardzo nieskuteczne są naturalne sposoby zapobiegania ciąży u kotek czy suczek, wiedzą tylko ci, którzy niejedną noc spędzili na poszukiwaniu swego ”zakochanego kundla” lub na próbie zniechęcenia zalotników, do obficie skropionej zapachowym odstraszaczem suczki czy kotki. Sytuacje te można zaklasyfikować do kategorii – tragikomicznych, gdyż efektem są niechciane młode, z którymi nie wiadomo co zrobić. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku kotek. Koszmarem są bowiem, próby zaśnięcia, przy gardłowych jękach marcującej kotki. Tak więc, w trosce o nasz spokojny sen, warto zastanowić się nad antykoncepcją hormonalną u psów i kotów lub sterylizacją czy kastracją naszych pupili.

Antykoncepcja hormonalna u psów i kotów

Hormonalne środki antykoncepcyjne służą do opóźnienia lub zahamowania cieczki u suczek czy rui u kotek. Hormony tego rodzaju, można podawać w formie tabletek lub zastrzyków. Stosuje się kilka różnych preparatów, ale za najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy uważany jest proligestron. Podaje się go po raz pierwszy, w okresie między rujami, optymalny moment ustala lekarz weterynarii po wcześniejszej analizie przebiegu cyklu suczki czy kotki, następną dawkę podaje się zwierzęciu po trzech miesiącach, kolejną po czterech a następnie regularnie powtarza się dawki, co pięć miesięcy. Leków hormonalnych nie należy stosować u ciężarnych kotek czy suczek, lepiej też nie stosować ich u bardzo młodych samiczek, przed pierwszą cieczką.

biały pies weterynarz

Plusy

Bardzo częstym powodem, dla którego właściciele decydują się na antykoncepcję hormonalną, jest chęć pozostawienia sobie możliwość posiadania młodych w przyszłości.
Niewątpliwą zaletą metody farmakologicznej jest wiec jej odwracalność, jednak pamiętajmy, że hormony to preparaty, które nie są całkowicie obojętne dla zdrowia. Zaletą tej metody jest też prostota samego zabiegu i jego nie inwazyjność. Poza tym warto podkreślić dość szybki efekt, w postaci niemal natychmiastowego zatrzymania krwawienia u suczki czy marcowania u kotek i brak zainteresowania ze strony wielbicieli. W przypadku niektórych ras chemiczna kastracja może prowadzić do obniżenia poziomu agresji, a inne osobniki pod wpływem zwłaszcza zbyt dużych dawek mogą być ospałe.

Antykoncepcja hormonalna u psów i kotów

I minusy

Minusem tej metody jest konieczność wręcz aptecznej systematyczności. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób antykoncepcji, musimy pamiętać o terminach podawania dawek z dokładnością do jednego dnia, w innym przypadku metoda jest całkowicie nieskuteczna. Przy jej długotrwałym stosowaniu mogą też wystąpić zaburzenia hormonalne. Najczęstszym objawem, podobnie jak przy innych rodzajach antykoncepcji, jest skłonność do tycia. Tu wystarczy stosować niskokaloryczne karmy przeznaczone dla zwierząt kastrowanych. W miejscu iniekcji może występować przebarwienie sierści lub łysienie. Antykoncepcja hormonalna u psów i kotów w skrajnych wypadkach, nieregularnie lub zbyt długo stosowana może doprowadzić też do całkowitego zaniku cieczki lub do ropomacicza. Groźnej choroby układu rozrodczego.

kocia rodzina

Polecane przez nas produkty dla Twojego Pupila

Eukanuba Daily Care Overweight, Sterilised
Brit Premium By Nature Light
Royal Canin Sterilised 37 CCN
Cat Chow Adult Special Care Sterilised Chicken
Butcher’s Organic Light z wołowiną 150g
Natural Taste Adult Sterilised 185g

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły