Atak paniki u psa – czym się objawia i jak pomóc zwierzakowi?
Psy, tak jak ludzie, również odczuwają emocje takie jak radość i ekscytacja, a także te mniej przyjemne jak strach, czy stres. Jednym ze zjawisk, które jest kumulacją tych złych emocji, może być atak paniki. Wyjaśniamy, czym jest atak paniki u psa, jak się objawia i jak można pomóc pupilowi w takim momencie.
Panika u psa
Atak paniki u psa może być w rzeczywistości całkiem podobny do tego, którego doświadczają ludzie. Strach, podwyższone tętno, przyśpieszony oddech, a do tego drżenie całego ciała. Z tą różnicą, że my ludzie możemy powiedzieć, co nas trapi i uzyskać wsparcie od drugiej osoby. Pies nie jest w stanie wytłumaczyć tego, co wywołuje u niego panikę, dlatego tym bardziej zapętla się w spirali nerwów. Taka panika u psa może się pojawić w naprawdę wielu sytuacjach, w zależności od tego, czego boi się Twój pupil. Doświadczyłeś takiego momentu, w którym Twój pies zaczął się niespokojnie kręcić, podkulać ogon i uszy, a może nerwowo podchodzić do danego obiektu i cofać się z widocznym strachem? Pewnie pomyślałeś, że to nic wielkiego, ale to również atak psiej paniki w łagodnym wydaniu.
Tak naprawdę, jeśli zostawimy psa samego z takimi doświadczeniami paniki i nic z tym nie zrobimy, problem może się pogłębiać, aż pupil stanie się całkowicie lękliwy. Nie należy więc bagatelizować sytuacji, kiedy pies się boi. Warto poznać przyczyny takich zachowań i dowiedzieć się, jak psu pomóc. Należy pamiętać także, że problemy emocjonalne czworonoga mogą często prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowia fizycznego.
Atak paniki u psa – przyczyny
Poszukując przyczyn ataków paniki u psów, można natrafić na wiele powodów, dla których te zwierzęta przeżywają tak kryzysowe sytuacje. Jesteśmy w stanie wyróżnić grupę czynników powodujących panikę u czworonoga, jednak każdy pies może mieć swój własny obiekt strachu. W sieci znaleźć można filmiki, na których pies boi się np. pralki czy małego kotka. Oczywiście strach zwierzęcia nie powinien nigdy stanowić podstawy do żartów, jednak takie sytuacje doskonale obrazują to, że pies nie zawsze musi bać się typowych stresogennych czynników.
Głośne dźwięki
Różnego rodzaju głośne dźwięki to jeden z najpopularniejszych powodów ataków paniki u psów. Zaliczyć do nich można m.in. syreny ambulansu lub straży pożarnej, głośną muzykę, odgłosy burzy lub nielubiane przez większość czworonogów fajerwerki. Tych dźwięków może być jednak mnóstwo, od działającej kosiarki, po suszarkę do włosów. Oczywiście może być tak, że pies nie zwraca uwagi na głośną muzykę w mieszkaniu, ponieważ jest do niej przyzwyczajony. Słysząc jednak fajerwerki na dworze, wpada w prawdziwą panikę. Warto wiedzieć, że psi słuch jest o wiele czulszy od ludzkiego, ponieważ człowiek słyszy dźwięki od 20 do 20 000 Hz. Z kolei pies, może słyszeć dźwięki od 20 do 65 000 Hz. Przez ten fakt, pupile mogą się szczególnie denerwować hałasem na dworze, głośnymi imprezami lub dźwiękami o nieznanym pochodzeniu. Spróbuj sobie wyobrazić, jak wyraźnie pies słyszy dźwięki fajerwerków, które na dodatek słychać tak rzadko.
Poczucie odrzucenia
Pies, który został porzucony przez swojego właściciela albo nawet pozostawiony na dłuższy czas pod opieką kogoś innego, może miewać ataki paniki. Psy to zwierzęta, które niezwykle mocno przywiązują się do opiekuna, uwielbiają rutynę dnia codziennego i wspólnie wykonywane aktywności. Porzucenie lub chwilowa rozłąka z opiekunem może spowodować różne reakcje chemiczne w jego mózgu, czego skutkiem będzie nagła agresja lub ataki paniki u psa. Bardzo częsty widok w schroniskach to psy, które nie potrafią zrozumieć tego, co się z nimi dzieje i dlaczego zostały same. Jedne skaczą i szczekają, inne kręcą się w kółko, a kolejne po prostu opuszczają uszy i kładą się, czekając, co los im przyniesie. Niektóre psy są niezwykle wrażliwe, a zarazem strachliwe. Nie było im dane wypracować swojej pewności siebie, a utrata opiekuna to sytuacja, z którą trudno się zmierzyć wszystkim pupilom.
Nagłe zmiany w otoczeniu
Tak jak wspominaliśmy, psy uwielbiają rutynę. To, co dla Ciebie może być niezwykle nudne, Twojemu psu sprawia prawdziwe szczęście. On doskonale czuje, że wstajesz o godzinie 7 i już o 7.30 może się spodziewać spaceru, by chwilę po 8 otrzymać śniadanie! Czworonogi, mimo że nie znają się na zegarku, mają znakomite poczucie czasu, a taka codzienna rutyna jest dla nich jak zbawienie. Czują się bezpiecznie i komfortowo, kiedy wszystko toczy się naturalnym tempem. Dlatego właśnie nagłe zmiany w życiu codziennym mogą powodować atak paniki u psa. Może to być pojawienie się nowego członka rodziny, a może przeprowadzka. Czasami nawet zmiana pościeli lub położenia legowiska może wprowadzić pupila w niezłą konsternację.
Zobacz także: Jak ochłodzić psa? Sprawdź!
Psy i ludzie
Często psy odczuwają lęk przed spotkaniami z innymi czworonogami. Nawet jeśli Twój pupil dorastał w domu z innym psem, niekoniecznie może pałać sympatią do każdego napotkanego na spacerze czworonoga. Nie chodzi tutaj o jakąś konkretną nienawiść do określonego psiaka, a o niechęć do dzielenia terytorium. Psy mogą bać się także obcych ludzi albo osób o charakterystycznym wyglądzie. Wystarczy jedno wydarzenie nawet z dalekiej przeszłości, które sprawiło, że np. Twój pupil nie przepada za osobami w kapeluszu. Psom bardzo trudno jest zaufać na nowo i choć nie noszą w sobie żalu, odbudowanie ich zaufania jest bardzo trudnym zadaniem. Być może ktoś z nakryciem głowy próbował zrobić mu krzywdę? Z kolei strach przed psami może być powodowany zaniedbaniami na tle socjalizacji pupila albo zbyt wczesnym odebraniem go od matki.
Wizyty u weterynarza
Bardzo często zdarza się, że pies panikuje u weterynarza. Może on kojarzyć odwiedzanie tego miejsca z jedną wielką niewiadomą. Raz dostaje zastrzyk, innym razem ktoś zagląda mu w zęby, jednym słowem nie wiadomo czego może się spodziewać. Cała perspektywa wizyty w gabinecie weterynaryjnym budzi w pupilach szczególną niechęć. Mając na względzie powyższe przedstawione przyczyny paniki u psa, możemy podzielić ataki paniki na 4 podstawowe typy, takie jak: lęk przed uwięzieniem, lęk separacyjny, lęk przed hałasami oraz lęk przed nowymi doświadczeniami, jak np. podróże i nowe miejsca.
Atak paniki u psa – objawy
Warto wiedzieć, że nie wszystkie lęki, jakie odczuwa pupil, należy od razu klasyfikować jako panika u psa. Trzeba poznać najbardziej charakterystyczne objawy, jakie towarzyszą prawdziwym atakom paniki u czworonoga. Czasami możesz mieć do czynienia ze zwykłym strachem i jeśli Twój pupil, słysząc fajerwerki, chowa się pod kołdrą, albo ucieka w inne bezpieczne miejsce – to jeszcze nie jest atak paniki. W tej sytuacji objawy, jakie można zauważyć, są zwykle widoczne i mocno nietypowe. Pies dyszy i drży, często także głośno szczeka.
Jak rozpoznać atak paniki u psa?
Atak paniki u psa można rozpoznać przede wszystkim po nietypowym zachowaniu pupila. Jesteście właśnie na spacerze, ale niespodziewanie obok Was przejeżdża karetka, a Twój pies chce biec przed siebie bez opamiętania? Możesz zauważyć, że pupil ma rozszerzone źrenice, bardzo czujny, czasami mogłoby się wydawać wręcz „obłąkany” wzrok, do tego dochodzi szybkie bicie serca i nadmierne ślinienie się. Pies ma przyśpieszony oddech i tętno, co brzmi, jakby było mu bardzo gorąco. Niektóre psy mogą podkulać ogon i uszy, a przy tym wyć, poszukując ratunku. Inne z kolei będą mocno pobudzone w tym szale paniki – będą szczekać, warczeć, a zaczepiane, zareagują agresją. Pupil doświadczający przesadnej paniki może utracić apetyt na kilka godzin po incydencie, a nawet przesadnie lizać lub wygryzać swoją sierść.
Nietypowe objawy paniki u psa
Pies, który odczuwa paniczny strach, może zacząć zachowywać się irracjonalnie – będzie szczekał na wszystko i wszystkich, może próbować kopać, robi się nadaktywny, chce uciec lub schować się w miejscu, do którego nigdy nie chodzi np. łazienka czy garderoba. Każdy pies może reagować w zupełnie inny sposób na nadmierny strach i stres. Niektóre czworonogi mogą nawet potrząsać głową lub próbować zrobić dziurę w ścianie. Zdarza się, że te zwierzęta mają zachowania destrukcyjne albo oddają kał i mocz po całym domu. Te niedorzeczne, jak mogłoby się wydawać zachowania, płyną z ogromnego strachu psa i braku możliwości zrozumienia tego, co ten lęk powoduje.
Dla przykładu burza pojawia się nagle i pies nie rozumie, skąd ten dźwięk dochodzi. Słyszy go jednak bardzo wyraźnie, ale ponieważ nie może tego dźwięku „poznać”, doświadczyć i konkretnie zlokalizować – obawia się piorunów, jak realnego zagrożenia dla życia jego i stada. Tak naprawdę każde dziwne zachowanie, które pojawia się po przykrym doświadczeniu w życiu pupila, może stanowić objaw ataku paniki, jeśli towarzyszy mu pobudzenie lub widoczne przerażenie.
Co robić, gdy zauważysz atak paniki u psa?
Wiesz już, jakie są przyczyny i objawy ataków paniki u czworonogów. A teraz najważniejsza część – jak pupilowi pomóc w takiej sytuacji? To przykry moment, gdy widzisz, jak Twój zwierzak cierpi i trzęsie się z przerażenia, a Ty myślisz, że nie możesz mu pomóc. Takie myślenie jest jednak błędne. Atak paniki u psa może pojawiać się często albo sporadycznie, na to nie ma reguły. Jednak w każdej sytuacji należy odpowiednio zdiagnozować pupila. Wizyta u weterynarza, a czasami również behawiorysty, może okazać się obowiązkowym krokiem w pomocy psu przed nadmierną lękliwością.
Diagnoza ataków paniki u psa
Pierwszym, co należy zrobić po takich atakach lęku u psa, jest wizyta u weterynarza, który pozwoli zdiagnozować problem, określić czy faktycznie jest to panika u psa i czy jej podłożem nie są problemy zdrowotne. Weterynarz wykona badanie krwi, moczu i kału. Czworonogi, które doświadczają częstych i bardzo intensywnych ataków paniki mogą otrzymywać specjalne leki na uspokojenie. Najczęściej stosowane substancje to Tranxene, fluoksetyna, buspiron, amitryptylina. Pomocna może okazać się również konsultacja z behawiorystą, który pomoże Ci uporać się z tym przykrym problemem u Twojego pupila. Jeśli masz nagrania, na których Twój pies ma atak paniki, koniecznie pokaż je psiemu behawioryście. Sam również zapamiętuj okoliczności towarzyszące takiej panice, by w przyszłości być przygotowanym na każdą ewentualność.
Pomoc w momencie ataku paniki
Doświadczasz ataku paniki u psa i zastanawiasz się, jak mu pomóc? Przede wszystkim weź głęboki oddech i nie panikuj. Twój stres zupełnie nie będzie przydatny w takiej sytuacji, a wręcz przeciwnie. Postaraj się jak najszybciej odejść z miejsca, w którym doszło do paniki lub oddalić się od źródła hałasu. Pokaż psu, że jesteś przy nim, a życie toczy się normalnym tempem. Nie chodzi o to, by zbagatelizować lęk u pupila, a pokazać, że nie ma się czego obawiać. Kucanie przy psie, głaskanie albo próby uścisków, mogą jedynie pogorszyć sytuację. Pupil może wtedy zareagować agresywnie. W takiej sytuacji nie sprawdzają się zachowania agresywne – krzyk i rozkazy w stosunku do psa mogą wzmagać strach.
Przeczytaj również: Lęk separacyjny u psa – czym jest? Przyczyny i objawy
Mów do pupila spokojnym głosem i daj mu odczuć, że to, co się dzieje, nie ma na Was żadnego wpływu. Wracacie do domu i spacer ma zwyczajny przebieg. Dobrze sprawdzi się noszenie na dłuższe spacery przenośnej butelki z wodą, by po takim ataku podać psu wodę. Możesz wybrać taki produkt jak np. DUVO+ Butelka do picia w podróży i napoić wycieńczonego lękiem psa, gdy nieco się uspokoi. Na spacerach zawsze miej przygotowany ze sobą zestaw przysmaków, które możesz nosić w wygodnym pojemniku, takim jak np. Trixie Osłona na przekąski w tubce. Ulubiony przysmak psa podany w momencie, gdy zaczyna się denerwować, skutecznie odwróci jego uwagę od rozpraszających bodźców. Pozwoli on także pozytywnie kojarzyć określone sytuacje.
Odpowiedni trening z psem sposobem na stres
Odpowiednia zabawa i trening z psem to także sposób na radzenie sobie z atakami paniki. Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną. Kiedy pies odpowiednio rozładuje nadmiar swojej energii, może zrezygnować z przejmowania się określonymi bodźcami. Energiczny trening połączony z zabawą, pozwoli pupilowi przekierować uwagę na coś, co naprawdę lubi. W efekcie będzie się mniej bał dźwięków, a mijające Was psy mogą nie zrobić na nim większego wrażenia. W domu także możesz ograniczać lękliwość czworonoga, podając mu coraz popularniejsze w ostatnim czasie lickmaty, np. Let’s Lick Paw Mata do lizania. To świetny gadżet dla wszystkich psów cierpiących na ataki paniki, ponieważ lizanie u psów uspokaja je i pozwala się wyciszyć. Regularne podawanie pupilowi takiej zabawki z przysmakiem, pozwoli mu stopniowo się rozluźniać i stać się mniej podatnym na stres.
Behawiorysta o ataku paniki u psa
Atak paniki u psa to bez wątpienia niezwykle stresujące doświadczenie zarówno dla pupila, jak i jego opiekuna. Czasami bardzo trudno może być zmienić zachowanie psa, przekierować jego uwagę lub udowodnić mu, że nie ma się czego bać. Co na ten temat sądzi nasz ekspert Apetete?
Atak paniki u psa
Wychwycenie momentu, w którym pies ma atak paniki, jest niezwykle istotne dla jego zdrowia i dalszego funkcjonowania. Pamiętaj, aby skonsultować się wtedy z weterynarzem lub behawiorystą, a najlepiej wcześniej nagraj nietypowe zachowanie swojego czworonoga. Jeżeli poszukujesz produktów, które pomogą Ci załagodzić ten krytyczny stan u Twojego psa, skorzystaj z oferty sklepu Apetete. A Ty, czy widziałeś kiedyś atak paniki u psa? Jeśli tak, to jak wtedy zareagowałeś? Być może masz jakieś rady i wskazówki dla opiekunów innych psiaków? Podziel się nimi w komentarzu!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu