KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Buhund norweski. Poznaj charakter, umaszczenie oraz inne informacje, które musisz wiedzieć o tej rasie

Zastanawiasz się nad przygarnięciem psa i nie wiesz, jaka rasa może być odpowiednia dla Ciebie? Czasami warto wziąć pod uwagę także rasy rzadkie, niespotykane na co dzień na ulicy. Jedną z takich ras jest buhund norweski, pies w typie szpica. Przedstawiamy tę rasę i wyjaśniamy wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tego czworonoga.

Szpic to określenie grupy psów pochodzących głównie ze wschodu, północy i środkowej części kontynentu euroazjatyckiego. Pierwotna budowa to coś, co w szczególności wyróżnia psy z tej grupy. Budowa na przestrzeni lat nie była za bardzo modyfikowana przez ludzi. 

Grupa została podzielona na 10 podgrup, do których zaliczono określone rasy ze względu na ich wygląd, użytkowość, a także charakter wyróżniający daną rasę. Wśród nich znalazły się: 

  • północne psy zaprzęgowe (grupa 1), 
  • północne psy myśliwskie (grupa 2), 
  • północne psy pasterskie (grupa 3), 
  • północne psy pasterskie (grupa 4), 
  • a także szpice europejskie (grupa 5).

Buhund norweski zalicza się do sekcji północnych szpiców pasterskich. To piękny, smukły pies o jasnym umaszczeniu i pierwotnej budowie. Przedstawiamy charakter i wymagania buhunda norweskiego. 

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Buhund norweski – pochodzenie

Psy podobne wizualnie do buhunda norweskiego zostały znalezione w grobach wikingów pochodzących z 900 roku naszej ery. Norweski buhund powstał w celu pomocy przy gospodarstwach i miały towarzyszyć pasterzom. 

Psy tej rasy miały początkowo pomagać przy zaganianiu i stróżować nad całym dobytkiem. Najczęściej stosowane były w ochronie bydła, a także owiec, w czym sprawdzały się doskonale. Skuteczna obrona wszystkich zwierząt przed drapieżnikami to było zadanie pierwotnego buhunda norweskiego, z którym radził sobie doskonale. Co ciekawe, czworonogi brały także udział w polowaniach na niedźwiedzie i wilki. 

Do powstania rasy miało dojść na skutek pojawienia się kolonizatorów na Islandii pod koniec IX wieku. Przypuszcza się, że buhund norweski ma za bliskiego krewnego islandzkiego szpica pasterskiego. Nawet nazwa buhund w języku norweskim oznacza gospodarstwo, z czym silnie związano tę właśnie rasę psów. Do obecnej chwili buhundy doskonale sprawdzają się właśnie w pomocy przy gospodarstwach.

Przez setki lat ludzie z terenów skandynawskich cenili buhundy norweskie, które uważano za psy wierne i bystre. Potrafiły ciężko pracować, za co uznanie zdobyły podczas wykopalisk archeologicznych na terenach Norwegii, w trakcie których doszło do fascynującego odkrycia grobu z około 900 r. n.e. Znalezienie podobizny psa w grobach przodków sprzed lat świadczy o tym, jak ogromną rolę psy pełniły dla ludów w codziennym życiu.

Przeczytaj także: Eurasier – co to za rasa?

Bohund norweski - skok

Buhund norweski – wygląd

Budowa buhunda norweskiego uwzględnia klasyczną dla szpica sylwetkę w kształcie kwadratu. Głowa wpisuje się w kształt stożka i zachowuje proporcjonalność do całego ciała pupila. Oczy w kształcie owalnym mają powieki o ciemnym ubarwieniu. Jedyny dopuszczalny kolor oczu u buhundów norweskich to kolor brązowy. Charakterystyczne są uszy w kształcie szpica postawione na wprost do góry. Ogon psa zazwyczaj jest zawinięty na grzbiecie. Nie może nigdy opadać luźno na bok. 

Sierść pupila może być krótko i szorstkowłosa. Jeśli chodzi o umaszczenie czworonoga, to może być ono w kolorze czarnym albo kremowym. Waga buhunda norweskiego wynosi od 12 do 16 kg w przypadku suk i od 14 do 18 u psów. Z kolei wysokość w kłębie u pupila to pomiędzy 41 i 45 cm, a także pomiędzy 43 i 47 cm u psów. 

Buhund norweski to pupil o dość proporcjonalnej sylwetce ciała i krótkim tułowiu. Przy tym ma ostre rysy, jeśli chodzi o pysk i trójkątne uszy postawione do góry. W przypadku ciemnego zabarwienia oczu uważa się, że im ciemniejszy kolor, tym pies bliższy jest właściwemu wzorcowi rasy, co było i jest bardziej pożądane. 

Buhund norweski – charakter

Znasz już rys historyczny buhunda norweskiego i wiesz, jak wygląda. Warto teraz wspomnieć nieco więcej na temat charakteru tych pasterskich psów. Buhund norweski, choć jest psem o przeznaczeniu użytkowym, jeśli chodzi o ochronę bydła i owiec, a także stróżowania w gospodarstwie, to jest psem wesołym i towarzyskim. Bez problemu będzie pilnował dobytku i rodziny. 

Oprócz umiejętności stróżowania buhund norweski wyróżnia się także wysoką inteligencją, co ułatwia trening posłuszeństwa i naukę komend. Psy tej rasy doskonale odnajdują się w treningach psich sportów i trenowaniu swoich umiejętności. Uwielbiają brać udział w zabawach, także tych na myślenie. Co ważne, mogą przejawiać skłonności do dominacji, dlatego przez upór i chęć przywództwa, należy psa od małego uczyć podstawowych zasad, by przeciwdziałać takim sytuacjom. 

Buhund norweski jako stróż rodziny

Buhund norweski to pies, który bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Z tego względu dzięki umiejętnościom w stróżowaniu, psy tej rasy doskonale odnajdują się w roli psa będącego stróżem rodziny. Jest psem o wysokiej odwadze, dzięki czemu doskonale bronił stada w pierwotnych warunkach. Dziś pełni rolę towarzysza rodzin, a w szczególności dobrze odnajduję się w pilnowaniu terenów. 

Ze względu na nordyckie korzenie buhund norweski to rasa, która może zachowywać rezerwę w stosunku do obcych osób. Może też być dość niezależny na co dzień dlatego będzie potrzebować samotnej eksploracji terenu. 

Bohund norweski - bieg

Zapotrzebowanie buhunda norweskiego na ruch

Warto pamiętać, że dzięki pierwotnym instynktom pies też potrzebuje więcej aktywności na co dzień. Zabawy powinny być dobrane do jego wieku, umiejętności i predyspozycji. Mogą to być ćwiczenia fizyczne oraz zabawy umysłowe. Istotne jest, by tej rozrywki pies miał na co dzień, jak najwięcej się da. Powinien mieć możliwość się wybiegać i eksplorować teren. W przeciwnym razie zaniedbany buhund będzie się nudził i szukał rozrywek we własnym zakresie, np. kopiąc dziury w ogrodzie albo gryząc drzewa. 

Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie szczeniaka do psiego przedszkola, a jeśli pies ma predyspozycje to, można z nim śmiało trenować agility. Warto pamiętać, że buhund norweski potrzebuje dziennie mniej więcej od godziny do dwóch godzin dziennie ruchu.

Ze względu na dużą aktywność, pupil doskonale odnajdzie się w domu z ogrodem, choć i w tym przypadku nie należy czworonoga ograniczać tylko do eksploracji samego ogrodu. To dla psa znacznie za mało i tak samo potrzebuje spacerów, jak psy mieszkające w blokach. 

Z tego względu można stwierdzić, że buhundy norweskie odnajdą się zarówno w domu z ogródkiem, jak i mieszkaniu, jeśli tylko będą miały zapewnione codzienną rozrywkę w postaci zabawy i ćwiczeń. Nie zapewniając psu odpowiedniej dawki ruchu i możliwości wykorzystania swojej energii, wówczas należy się spodziewać frustracji u pupila. To pies, który jest skupiony na nieustannej pracy i treningach, dlatego warto fundować mu nowe wyzwania, które tak uwielbia. 

Przeczytaj także: Jak dostosować aktywność fizyczną do rasy psa?

Bohund norweski - pyszczek

Dla kogo buhund norweski?

Buhund norweski to przede wszystkim łagodny pies o dużym poziomie odwagi. Sprawdzi się u rodzin z dziećmi i ogrodem. Dużo radości sprawi mu pilnowanie dobytku na co dzień. Osobą, u boku której norweski buhund sprawdzi się najlepiej to typ osoby aktywnej, lubiącej sport i dużo aktywności na co dzień.

Jeśli jesteś typem lenia w kwestii codziennej aktywności fizycznej, dobrze rozważ wybór tej rasy na swojego kompana. Pies może się denerwować, gdy otrzyma za mało ruchu i zdecydowanie nie jest to typ kanapowca, który będzie zadowolony z wylegiwania się na kanapie. Wiadomo, odpoczynek jest ważny i na niego też powinien się znaleźć czas w opiece nad pupilem, ale ten pies to wyjątkowy wulkan energii. 

Buhund norweski na co dzień

Ten pies pasterski dobrze będzie się czuł w towarzystwie rodziny i nic nie stoi na przeszkodzie temu, by doskonale odnajdywał się w towarzystwie dzieci. Należy pamiętać jednak o zapewnianiu mu rozrywek i ruchu. 

Dzięki wysokiej inteligencji ten pupil jest w stanie przyjąć praktycznie każde zadanie i uwielbia nowe wyzwania. Ma doskonale rozwinięty słuch i węch, dlatego sprawdza się też w zadaniach myśliwskich. Możesz z nim trenować psie sporty albo nosework, który polega na wykorzystywaniu umiejętności psa do szukania i tropienia. 

Bohund norweski - biały

Buhund norweski – pielęgnacja

Pewnie zastanawiasz się, czy pielęgnacja buhunda norweskiego jest wymagająca? Nie za bardzo! Przekonaj się, na czym polega prawidłowa opieka nad psem tej rasy.

Buhund norweski – żywienie

Buhund norweski nie ma specjalnych zaleceń, co do żywienia. Warto wziąć pod uwagę osobiste preferencje psa i ewentualne alergie pokarmowe pupila, wybierając karmę. Karma dla buhunda norweskiego powinna być przede wszystkim zdrowa i zbilansowana, jak np. Brit Premium By Nature Sensitive Lamb Sucha karma jagnięcina, która dba o odporność psa i kondycję jego stawów. 

Warto także podawać psu naturalne gryzaki i przysmaki z mięsa. Sprawdzą się zabawki dentystyczne, które zadbają o kondycję zębów.

Bohund norweski - karma

Buhund norweski – zdrowie

Norweski buhund należy do ras psów ogólnie zdrowych. Nie dotyczą ich żadne szczególne schorzenia, choć mogą, jak wiele innych ras zapadać na schorzenia oczu i dysplazje stawów biodrowych. Warto podawać pupilowi wzmacniający suplement, taki jak np. Arthrofos na stawy. Warto także regularnie sprawdzać stan zębów, uszu i oczu psa. 

Regularne wizyty u weterynarza na kontrolne badania i szczepienia to obowiązek jak w przypadku opieki nad każdym innym psem. Na wiosnę, lato i w inne pory roku profilaktycznie możesz stosować u czworonoga preparaty na kleszcze. W przypadku zdrowia psa warto też zwrócić uwagę na regularne badanie oczu i sprawdzanie kondycji stawów pupila.

Bohund norweski - tabletki na stawy

Buhund norweski – pielęgnacja

Pielęgnacja buhunda norweskiego nie jest skomplikowana. Czesanie pupila może by wykonywane raz w tygodniu, a dwa razy w roku, gdy pies zaczyna intensywnie gubić sierść, warto szczotkować go nawet codziennie. Oprócz tego można czyścić pupilowi zęby i czyścić uszy. Regularnie trzeba także kontrolować stan pazurów, które nie powinny być zbyt długie, dlatego powinny być stale przycinane. 

Trening z buhundem norweskim

Tak jak wspominaliśmy, buhundy norweskie to psy energiczne, żywiołowe i potrzebują świadomego opiekuna. Będą się męczyć cały dzień zamknięte w domu. Żyjące tylko w ogrodzie także mogą popadać we frustrację. Warto zadbać o regularną aktywność fizyczną i umysłową pupila. 

Warto do opieki nad psem włączyć wspólny trening jak bieganie, czy psie sporty np. agility. Kompletując wyprawkę dla czworonoga, zwróć uwagę na to, by oprócz klasycznych szarpaków, takich jak np. Zolux Sznur Miętowy, które pomogą pupilowi rozładować nadmiar energii, zwróć uwagę także na zabawki na wytężenie umysłu, takie jak np. Trixie Flip Board zabawka edukacyjna 23 cm. Pies musi się wykazać sprytem, by zdobyć ukryte we wnętrzu zabawki smakołyki, dlatego jest to idealne akcesorium dla żadnych wyzwań buhundów norweskich.

Bohund norweski - sznurek do ciągnięcia

Buhund norweski – hodowla

Jesteś pewien, że idealnym psem dla Ciebie jest buhund norweski? Hodowla powinna być pierwszym miejscem, z którym się skontaktujesz. Doświadczony hodowca odpowie na każde Twoje pytanie i przygotowania do przyjęcia pupila w swoim domu. Interesuję Cię szczeniak rasy buhund norweski? Cena za zakup jest trudna do ustalenia jednoznacznie, ponieważ w Polsce psy tej rasy są mało popularne. Dlatego trzeba brać pod uwagę zagraniczne hodowle. 

„Mój Hektor to pies z temperamentem. Uwielbia spędzać czas w ogrodzie, gdzie w ciszy strzeże terenu. Oczywiście często chodzimy razem do lasu. Jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi, chociaż wiem, że to mój silny charakter sprawił, że Hektor tak podporządkował się mojemu wychowaniu. To niezależny pies, dlatego od szczeniaka socjalizowałem go ze spokojnymi psami”.

Jak widać, buhundy norweskie to psy żywiołowe i odważne. Jako psy pasterskie na przestrzeni lat sprawdzały się w zaganianiu stada i ochronie owiec przed drapieżnikami. Sprawdzają się w roli stróżów. Jako psy nordyckie mają w sobie sporo niezależności, która może wpływać na możliwość dominacji ze strony czworonoga, jeśli wyczuje słabość ze strony opiekuna. 

To zdecydowanie pupil polecany doświadczonym opiekunom, którzy wiedzą, jak zapewnić psu rozrywkę i umysłowe zagadki, które zmęczą jego pierwotną naturę. A Ty, co sądzisz o rasach psów pierwotnych? Czy szpice to psy, które Ci się podobają? Zajrzyj na stronę Apetete po wyprawkę dla psa.

Apetete – baner na bloga pies

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły