KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ciąża urojona suki objawy i leczenie

Kastracja/sterylizacja to zabieg w którym suczka zostaje całkowicie pozbawiona gruczołów rozrodczych. Dzięki czemu nie zajdzie w ciąże. Zaletami kastracji poza walką z bezdomnością psów jest pozytywny wpływ zabiegu na zdrowie suczki, a także przerwanie ciąży urojonej. Dzisiaj zajmiemy się tematem ciąży rzekomej czyli laktomanii, odpowiemy na pytanie czym jest ciąża urojona, czy każda suczka musi ją przejść i czy ciąża urojona może pojawić się po kastracji?

suka w ciąży urojonej Beagel

suka w ciąży urojonej Beagel

Czym jest ciąża urojona?

Odpowiedź na główne pytanie, trzeba zacząć od wyjaśnienia, czym jest ciąża urojona. Najważniejsze, co powinien zapamiętać właściciel, to fakt iż nie jest to choroba, tylko stan fizjologiczny. W naturze suczki do około 60 dni po cieczce przechodzą ciąże rzekomą, która wiąże się z dodatkową laktacją. Zazwyczaj u zapłodnionej suczki, mleko pojawia się pod koniec ciąży, czyli w około 56 dniu. Jak widać te terminy się ze sobą zgadzają i nie jest to przypadkowe! W naturze wszystkie suki z tego samego stada, przechodzą cieczkę w tym samym czasie i mogą zacząć produkować mleko. Dzięki temu każda z nich jest w stanie zastąpić matkę, na wypadek jej nagłej śmierci. To zwiększa szansę na przetrwanie stada, czy nawet gatunku. Prawda, że natura bardzo sprytnie to rozwiązała? W końcu tylko w siarze, czyli w pierwszym mleku matki zawarte są wszystkie przeciwciała, odpowiedzialne za budowanie odporności. Bez nich szczenię nie przeżyje nawet 2 dni.

Jak objawia się ciąża urojona u suczki 

Na początku zmienia się jej zachowanie, suczka domaga się pieszczot, gromadzi maskotki, często piszczy i skomle, wylizuje srom. Jednak najwyraźniejszym objawem ciąży urojonej jest powiększenie sutków i pojawienie się w nich mleka. Czasem może również zwiększyć się obrys brzucha, jakby były tam szczeniaki.Poza tym innych objawów nie ma, zazwyczaj występują wszystkie razem, ale najbardziej problemowa jest wspomniana wcześniej laktacja…

Czy ciąża urojona pojawia się po sterylizacji?

Kastracja czy też sterylizacja nie wyklucza pojawienia się ciąży urojonej, ponieważ za wytwarzanie mleka odpowiedzialna jest prolaktyna, czyli hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Dzięki kastracji suczka nie produkuje hormonów płciowych, które pomagają utrzymać ciąże. Jednak przypadki weterynaryjne pokazują, że czasem po kastracji może pojawić się w sutkach mleko. Taki stan jest odpowiedzią organizmu na nagły spadek progesteronu, ale zazwyczaj utrzymuje się do 4 dni i jest niegroźny. W przypadku przedłużającego się okresu laktacji należy szybko podać suczce hormony. Również ciąża urojona może pojawić się u starszych kastrowanych suk i zazwyczaj związana jest z toczącym się procesem chorobowym. Może być pierwszym objawem guza przysadki mózgowej.

Czy wiesz, że nie tylko suki żyjące w stadach mają synchronizowane cykle miesięczne? Natura wyposażyła w ten schemat wszystkie ssaki, nie pomijając kobiet.

Jak leczyć ciążę urojoną

Jeśli suczka nie karmi to wyprodukowane przez nią mleko gromadzi się w sutkach, powodując bolesne obrzęki i stany zapalne gruczołu mlekowego. Zadaniem opiekuna jest zatrzymanie nieprawidłowej laktacji. W ramach kuracji, lekarz przepisze hormony i odpowiednie leki przeciwzapalne. Można wesprzeć zaleconą terapię domowymi sposobami. Na sutki stosuje się okłady z sody oczyszczonej, albo z liście młodej kapusty.

suka w ciąży urojonej golden retriever

Co robić, by nie wywołać ciąży urojonej

Po pustej cieczce (bez zapłodnienia) należy zapewnić suczce  zajęcia oraz zmienić dietę na niskokaloryczną. Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie karm light, z obniżoną zawartością białek i tłuszczy. Ponadto z diety należy wyeliminować mleczne produkty, które mogłyby pobudzić laktację. Dobrą praktyką jest schowanie piszczących i pluszowych zabawek.  Często nasza „niedoszła mama” traktuje zabawki jak swoje szczeniaki. Wszystkie tego typu zabawki zastąpmy gryzakami, sznurami, czy grami edukacyjnymi. Dawajmy suczce jak najwięcej zadań i wyzwań umysłowych, po ty by zagłuszyć jej instynkt macierzyński. Ponadto by nie pobudzać laktacji, odradza się masowanie suczki po brzuszku.

O czym należy pamiętać

90% suczek przechodzi ciążę urojoną i jest to stan fizjologiczny.  Jednorazowa ciąża urojona nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierzaka. Mimo tego, właściciel psa zawsze powinien postarać się załagodzić wszystkie objawy. Jeśli domowe sposoby nie działają – należy sięgnąć po pomoc farmakologiczną (najczęściej podaje się galastop).

Pamiętaj, że częste stany zapalne gruczołów mlekowych mogą doprowadzić do rozwoju guzów, które zazwyczaj są złośliwe (z przerzutami do serca i płuc). Jak dotąd tylko kastracja jest jedyną sprawdzoną metodą zapobiegania ciąży urojonej. Jest ona polecana wszystkim suczkom, które nie są przeznaczone do rozrodu.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły