Ciąża rzekoma u suki. Czym jest i jak się przejawia?

Ciąża u psowatych trwa przeciętnie 60-65 dni. Jej długość zależna jest od wielu czynników, między innymi: rasy i wielkości psa. Niełatwo jest ją potwierdzić ponieważ wysoki poziom progesteronu, który mógłby świadczyć o ciąży, utrzymuje się przez około dwa miesiące od zakończenia owulacji. Ten przedłużająca się stan nazwany został ciążą rzekomą, bądź częściej „urojoną”. Czy  jest to niebezpieczne dla psa? Jakie objawy są niepokojące? Kiedy do weterynarza? Jak postępować oraz czy można jej skutecznie uniknąć?

ciąża urojona

Czym jest ciąża urojona – rzekoma?

Ciąża rzekoma, zwana również urojoną, to fizjologiczny stan występujący u wszystkich zwierząt żyjących w stadzie, oznacza to, że w około 50-80 dniu cieczki suka zaczyna zachowywać się niespokojnie, wręcz kapryśnie, co spowodowane jest produkcją hormonów ciążowych. Typowe zachowania dla ciąży rzekomej to:

  • Suka staje się ostrożniejsza i nieufna w stosunku do obcych.
  • Jest dużo bardziej lękliwa.
  • Może być agresywna w stosunku do obcych, jak również do członków rodziny! UWAGA: Nie ma to żadnego związku z zachowaniami dominacyjnymi.
  • Niechętnie wychodzi na spacery.
  • Bardzo przytula się do właściciela i domaga pieszczot.
  • Zaczyna wić gniazdo: ściąga pościel, poduszki i zabawki do jednego miejsca.
  • Może powiększyć się obrys jej brzucha.
  • Sutki stają się bardziej nabrzmiałe, a niekiedy pojawia się w nich mleko.
  • Chroni pluszowe, piszczące zabawki, jakby to były jej dzieci. Wylizuje je i nie pozwala nikomu podejść.
  • Jest kapryśna przy jedzeniu i ma humory.

 

Ciąża rzekoma jest normalnym stanem, który występuje u każdej niesterylizowanej suki i samoistnie ustępuje po około 3 tygodniach po cieczce. Jeśli nie ma niepokojących objawów, takich jak znaczne powiększenie brzucha czy pojawienie się mleka w sutkach, nie ma powodów do niepokoju. Wystarczy tylko zwiększyć intensywność spacerów, wprowadzić kilka zmian oraz ograniczyć spożycie białka w diecie. O patologii ciąży rzekomej mówimy wówczas, kiedy stan niepokoju się przedłuża, powiększa się obrys brzucha lub suka zaczyna produkować mleko. Ten stan jest dla nieciężarnej suki bardzo bolesny, nieściągana ciecz powoduje zatykanie gruczołu mlekowego, co prowadzi do powstawania bolesnego stanu zapalnego. Wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. Najczęściej lekarze wdrażają kurację hormonalną, która blokuje produkcję mleka. Natomiast na bolesność sutków zalecają okłady.

 

Przepis od lekarza weterynarii na okłady z sody oczyszczonej

Na 3/4 kubka letniej wody dodaj łyżkę sody oczyszczonej, wymieszaj. Pieluchę tetrową zamocz w roztworze sody i okładaj bolesne miejsca raz-dwa razy dziennie.

 

Dodatkowe zalecenia:

Warto pamiętać, aby w tym okresie nie masować suczce brzuszka, bowiem masaż niepotrzebnie stymuluje gruczoły mlekowe. Niewskazane są również nadmierne czułości – tak lubiane przez nasze pieski. W kuracji pomocne są również długie spacery oraz wprowadzenie nauki sztuczek, posłuszeństwa, choć trzeba przyznać, że w tym okresie nie jest to łatwe zadanie. Suka unika spacerów, a także niechętnie przyjmuje nagrody w postaci jedzenia.

 

O czym należy pamiętać?

Nie ma profilaktyki ciąży rzekomej, gdyż nie jest to choroba, tylko fizjologiczny stan występujący u wszystkich psowatych. Ciąża rzekoma była gwarancją przeżycia szczeniąt w stadzie. Matka karmiąca podczas polowania mogła zostać zabita i wówczas cały miot skazany zostałby na śmierć głodową. Dlatego natura zabezpieczyła się i synchronizuje cykle owulacyjne w stadzie, dzięki temu wszystkie suki mogą wykarmić szczeniaki na wypadek śmierci karmicielki. Obecnie, kiedy to nasze psowate żyją z nami, nie jest to potrzebne, a burze hormonów bywają dla właścicieli utrapieniem. Ponadto pilnowanie suki w rui też nie należy do przyjemności. Najlepszą profilaktyką jest kastracja/ sterylizacja (chirurgiczne usunięcie jajników i macicy) Zalet kastracji jest wiele. Najważniejszym z nich jest walka z bezdomnością psów, profilaktyka nowotworów sutków, a także z ropomaciczem.

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Hospicjum dla kotów

Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie chore koty mogą odejść w spokoju - miejsce, gdzie koty mogą szczęśliwie przeżyć swoje...

Zamknij